Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie, który sprzęt wybrać do pomiaru zasolenia między tymi dwoma?

f92981a01acd67e30564cfd2480ce766.jpg

4c6ad6c292ac5b66ad9884f4f30278f6.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie używał bym żadnego z nich [emoji4]
kupiłbym taki
https://erybka.pl/product-pol-3173-Milwaukee-Instruments-Cyfrowy-refraktometr-MA887.html
 

Rozumiem, ale narazie chce skorzystać z któregoś z tych, ponieważ to będzie moje pierwsze akwarium morskie i nie chce ładować tyle kasy na sam miernik, bo może coś nie wyjdzie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup ten pierwszy osobiście też taki kupiłem i też jestem na etapie zakładania solniczki. A czemu taki? Ponieważ 10 czy 20 lat temu nie było elektronicznych mierników a ludzie i tak prowadzili akwaria morskie na podstawie wyników z takich prostych przyrządów, ludzie powinni zrozumieć, że nie każdy na początku chce wydawać miliony na to hobby, więc kup ten prosty a z czasem możesz kupić droższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Seba28 napisał:

Kup ten pierwszy osobiście też taki kupiłem i też jestem na etapie zakładania solniczki. A czemu taki? Ponieważ 10 czy 20 lat temu nie było elektronicznych mierników a ludzie i tak prowadzili akwaria morskie na podstawie wyników z takich prostych przyrządów, ludzie powinni zrozumieć, że nie każdy na początku chce wydawać miliony na to hobby, więc kup ten prosty a z czasem możesz kupić droższy.

10 czy 20 lat temu ludzie nie chodowali takich zwierząt które teraz choduja. Oszczędzania na akwarium prowadzi do dwóch scenariuszy. 

1. Likwidacja zbiornika i strata kasy

2. Wydanie kasy 2 albo 3 razy na tą samo rzecz 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kup ten pierwszy osobiście też taki kupiłem i też jestem na etapie zakładania solniczki. A czemu taki? Ponieważ 10 czy 20 lat temu nie było elektronicznych mierników a ludzie i tak prowadzili akwaria morskie na podstawie wyników z takich prostych przyrządów, ludzie powinni zrozumieć, że nie każdy na początku chce wydawać miliony na to hobby, więc kup ten prosty a z czasem możesz kupić droższy.

Dziękuję, właśnie oto mi chodzi, ze z czasem kupię ten lepszy, ale narazie nie chce wydawać miliony na miernik


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, szutarek78 napisał:

10 czy 20 lat temu ludzie nie chodowali takich zwierząt które teraz choduja. Oszczędzania na akwarium prowadzi do dwóch scenariuszy. 

1. Likwidacja zbiornika i strata kasy

2. Wydanie kasy 2 albo 3 razy na tą samo rzecz 

 

No tak rozumiem, ale weźmy taki scenariusz: kolega kupił najlepszy sprzęt z najwyżej półki wydał na założenie pierwszej solniczki powiedzmy strzelam 6000zl mija miesiąc dwa i kolega stwierdza, że ta akwarystyka morska nie jest dla nie a czemu? Męczy go ciągłe kontrolowanie parametrów, dozowanie z aptekarska precyzja substancji typu sól, czy baling, kontrolowanie dolewki itd i stwierdza że to hobby nie jest dla niego i 6000zl mimo najlepszego sprzętu ląduje w piwnicy bo zabrakło chęci i systematyczności, więc moje zdanie jest takie żeby zaczynać od prostych w miarę tanich sprawdzonych rozwiązań żeby uniknąć ewentualnie większych strat w późniejszym czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Seba28 napisał:

No tak rozumiem, ale weźmy taki scenariusz: kolega kupił najlepszy sprzęt z najwyżej półki wydał na założenie pierwszej solniczki powiedzmy strzelam 6000zl mija miesiąc dwa i kolega stwierdza, że ta akwarystyka morska nie jest dla nie a czemu? Męczy go ciągłe kontrolowanie parametrów, dozowanie z aptekarska precyzja substancji typu sól, czy baling, kontrolowanie dolewki itd i stwierdza że to hobby nie jest dla niego i 6000zl mimo najlepszego sprzętu ląduje w piwnicy bo zabrakło chęci i systematyczności, więc moje zdanie jest takie żeby zaczynać od prostych w miarę tanich sprawdzonych rozwiązań żeby uniknąć ewentualnie większych strat w późniejszym czasie

Za 6000 to można kupić ledwie dobrą lampę. A gdzie reszta? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, szutarek78 napisał:

Za 6000 to można kupić ledwie dobrą lampę. A gdzie reszta? :)

nie przesadzaj wystarczy na podstawowy sprzęt, do małego/średniego akwarium :)

 

33 minuty temu, Seba28 napisał:

No tak rozumiem, ale weźmy taki scenariusz: kolega kupił najlepszy sprzęt z najwyżej półki wydał na założenie pierwszej solniczki powiedzmy strzelam 6000zl mija miesiąc dwa i kolega stwierdza, że ta akwarystyka morska nie jest dla nie a czemu? Męczy go ciągłe kontrolowanie parametrów, dozowanie z aptekarska precyzja substancji typu sól, czy baling, kontrolowanie dolewki itd i stwierdza że to hobby nie jest dla niego i 6000zl mimo najlepszego sprzętu ląduje w piwnicy bo zabrakło chęci i systematyczności, więc moje zdanie jest takie żeby zaczynać od prostych w miarę tanich sprawdzonych rozwiązań żeby uniknąć ewentualnie większych strat w późniejszym czasie

no tak ale jak kolega weźmie słaby sprzęt i "zaora" akwarium (albo siebie) z powodu oszczędzania i kombinacji to co?

Akwarystyka szczególnie morska to nie kasa i sprzęt to wytrwalośc i systematyka, sa low techy i działaja i są hitechy wszystko zależy od zacięcia, gdzieś było na forum akwarium za ogromne pieniądze wręcz chore stawiane przez jakąś firme i porażka totalna

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Paragon napisał:

nie przesadzaj wystarczy na podstawowy sprzęt, do małego/średniego akwarium :)

 

no tak ale jak kolega weźmie słaby sprzęt i "zaora" akwarium (albo siebie) z powodu oszczędzania i kombinacji to co?

Akwarystyka szczególnie morska to nie kasa i sprzęt to wytrwalośc i systematyka, sa low techy i działaja i są hitechy wszystko zależy od zacięcia, gdzieś było na forum akwarium za ogromne pieniądze wręcz chore stawiane przez jakąś firme i porażka totalna

No tak na początek wystarczy. A za pół roku sprzeda sie za 40% ceny którą się dało i kupi się nowy. :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, szutarek78 napisał:

No tak na początek wystarczy. A za pół roku sprzeda sie za 40% ceny którą się dało i kupi się nowy. :D

 

Ja za 6000 kupił bym sprzęt do akwarium o pojemności 500l. Nie wliczając w to szkła. Nikt nie mówi że musi być nowe. ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch. Lepiej ten pierwszy. Te odchylane to straszne gówno. Ze spławików mogę polecić spławik firmy JBL, jest dość dokładny. Z tanich refraktometrów dobry jest ten ARKA AREF.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tych dwóch. Lepiej ten pierwszy. Te odchylane to straszne gówno. Ze spławików mogę polecić spławik firmy JBL, jest dość dokładny. Z tanich refraktometrów dobry jest ten ARKA AREF.

Dziękuję za informację.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleś się pyta o to jaki tani spławik kupić, to mu podsyłają sprzęt za 450 zł. Wywijam oczami; Nie przesadzajcie już i nie róbcie z siebie elitarnego grona co to ma hobby takie ą-ę że "po taniości" się nie da. Wszystko zależy od tego co kto chce. Są też ludzie co nie mają testów, jadą na tanim sprzędzie i kręci się to im, bo np. mają same proste miękasy itp. Wszystko zależy, ale nie wkręcajcie sobie i innym, że jak banku nie rozbijesz, to możesz zapomnieć o akwa morskim.


Keep calm and keep swimming.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej to wykorzystać dobrą wagę kuchenną z dokładnością do 1g. Robić systematyczne podmiany i musi działać. Tylko kluczem jest tu systematyczność. Koszt ustalenia zasolenia to max 2x zrobienie testów w sklepie akwarystycznym i posiadanie dokładnej wagi. :)

Testy zasolenia w sklepie zwykle są za free

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ppatryk1002- wygodniejszy w obsłudze jest ten hydrometr, ale musisz się dobrze przyłożyć do pomiaru. Ja mam akurat Azoo. Jeśli nie usuniesz wszystkich, nawet najdrobniejszych pęcherzyków powietrza, będziesz miał zafałszowany wynik. One mają małą dokładność, ale ogólna wiarygodność bardzo duża - pokrywa się z wynikami mojej sondy konduktometrycznej.

Z salimetrami jest ten problem, że lubią się tłuc albo pękać. Jak masz mikropęknięcie nie widać tego od razu i pomiar znowu zafałszowany. Te skale co są w środku również potrafią się przesunąć. Żeby nie było - prowadziłem przez kilka lat akwarium dokładnie na takim spławiku AM i wszystko żyło i pływało.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten pierwszy. Mierze nim zasolenie, a do tego jest przydatny w niecodziennych czynnościach. Mieszam nim mrożonki w kubku, aby się szybciej rozpuściły, mieszam pokarm dla korali przed pobraniem do pipety, albo jak rozrabiam dipa. Jest szklany i łatwo się czyści a do tego posiada przydatny termometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, dla syna napisał:

Najtaniej to wykorzystać dobrą wagę kuchenną z dokładnością do 1g.

Dokładnie, waga jubilerska i nie bawie się już w żadne spławiki, kalibracje itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, calak napisał:

Dokładnie, waga jubilerska i nie bawie się już w żadne spławiki, kalibracje itd.

tylko jak taką wagą zmierzyć zasolenie w zbiorniku ?

resfraktometr z chin za 60 czy 80zł (nie pamiętam) skalibrowany fabrycznie , (sprawdzony płynem wzorcowym i woda RO)  teraz sprawdzam jak mi się przypomni ... trzyma równo już kilka lat

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałem, że wagą mierze zasolenie w zbiorniku?

Na każym opakowaniu soli jest napisane ile gram  = ppm i nie pytaj co się stanie jeżeli producent się pomyli :)

Myślę, że autor tematu jako początkujący będzie wolał sobie sprawić za tą kwotę całkiem fajną szczepkę :) jeżeli stwierdzi, że hobby jest dla niego na pewno sięgnie chociaż po ten chiński refraktometr.

Edytowane przez calak
Literówka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, silvia napisał:

tylko jak taką wagą zmierzyć zasolenie w zbiorniku ?

Można odparować znaną ilość wody i zważyć suchą pozostałość - wiem dużo zmiennych ale jeśli już ktośby sie w to bawił co tydzień to stałe zasolenie mógłby utrzymać i wiedząc mniej wiecej jakie jest.

Prawda jest taka, że te same gatunki ryb i korali mieszkaja w M Czerwonym przy zasoleniu 40‰ jak i w Indonezji przy zasoleniu 33‰. 

Nie ma znaczenia jakie trzymasz zasolenie podwarunkiem ze:

a - jest niezmienne

b - lezy w zakreslie optimum dla gatunków w akwarium


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tester napisał:

Można odparować znaną ilość wody i zważyć suchą pozostałość - wiem dużo zmiennych ale jeśli już ktośby sie w to bawił co tydzień to stałe zasolenie mógłby utrzymać i wiedząc mniej wiecej jakie jest.

Prawda jest taka, że te same gatunki ryb i korali mieszkaja w M Czerwonym przy zasoleniu 40‰ jak i w Indonezji przy zasoleniu 33‰. 

Nie ma znaczenia jakie trzymasz zasolenie podwarunkiem ze:

a - jest niezmienne

b - lezy w zakreslie optimum dla gatunków w akwarium

Lejąc do wody duże ilości ballinga, zasolenie potrafi bardzo szybko rosnąć. Widziałem stary zbiornik  2500l w którym wszystko żyło aż do czasu. Któregoś dnia jak pizło to zostały tylko ryby. Zdechło nawet majano. Co się okazało gość miał zasolenie 43ppt. Wszystko wytrzymuje do czasu. Odwrotna sytuacja może mieć miejsce, szczególnie w małych zbiornikach przez odpienianie na mokro. Wtedy zasolenie potrafi mocno i szybko spaść. 

Na forum jest wiele tematów pod tytułem "Ratunku co się dzieje wszystko zdycha nawet brierium się nie otwiera.. Pomocy". Bardzo często takie sproblemy spowodowane są niewłaściwym zasoleniem. W związku z tym uważam że kupowanie spławika czy jakiegoś innego badziewia za 20-30 pln to niepotrzebne wpędzanie siebie w przyszłości w zbędne koszty oraz męczenie zwierząt trzymanych w naszych zbiornikach,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie podstawa jest waga , na początek  świeżą solankę kontrolowałem teraz trzymam się litrażu RO i wagi . Czasem sprawdzę w baniaku .Dobry miernik to podstawa . 

A co do zasolenia  , sklepy mają czasem nawet 1018 - nie raz mierzyłem i było 1020 .Tak w większości to umieralnia SPS i ma wytrzymać do sprzedaży ( Pewnie dlatego w wiekszości blade buraki stają ) , ale byłem w dwóch gdzie twarde rosną  i pięknie wyglądają  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc i wyczerpujące odpowiedzi, zamówiłem już ten z AquaMedic. Wkrótce się pochwale :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.