Skocz do zawartości
piotrs

Jakiej wielkosci sump

Rekomendowane odpowiedzi

witam, planuje akwarium 150/60/55h lub jeszcze 130/70/55h

obsada ryby lps i jakieś nie wymagające sps.

mocno skłaniam się żeby było dsb połączone z refugium. nie wiem tylko jakiej wielkości powinno być dsb dla takiej wielkości akwa.

Macie może jakieś pomysły,  jakies przykładowe projekty itp. Byłbym bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, piotrs napisał:

witam, planuje akwarium 150/60/55h lub jeszcze 130/70/55h

obsada ryby lps i jakieś nie wymagające sps.

mocno skłaniam się żeby było dsb połączone z refugium. nie wiem tylko jakiej wielkości powinno być dsb dla takiej wielkości akwa.

Macie może jakieś pomysły,  jakies przykładowe projekty itp. Byłbym bardzo wdzięczny.

sump jak największy :)  gotowych projektów nie ma bo to indywidualna sprawa, jak chcesz poprzegląda u innych jak mają zazwyczaj w tematach publikują swoje projekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Paragon napisał:

sump jak największy :)  gotowych projektów nie ma bo to indywidualna sprawa, jak chcesz poprzegląda u innych jak mają zazwyczaj w tematach publikują swoje projekty

ale też chciałbym sie dowiedzieć  jakie są minusy dsb i refugium, bo tylko są plusy i minus że w dsb odkładają się toksyny i nie wolno ruszać a o refugium że żuzywa z wody minerały zwłaszcza żelazo. I to tyle? Czy są jeszcze inne plusy i minusy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży plus to, że filtracja naturalna. W refugium mnoży się drobne życie, które super zasila system. Minusem może być też więcej pracy przy "glonarium". Mi osobiście to nie przeszkadza:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pawellb napisał:

Duży plus to, że filtracja naturalna. W refugium mnoży się drobne życie, które super zasila system. Minusem może być też więcej pracy przy "glonarium". Mi osobiście to nie przeszkadza:).

a oswietlenie musi być mocne czy wystarczy jakas lampka led

6 minut temu, pawellb napisał:

Duży plus to, że filtracja naturalna. W refugium mnoży się drobne życie, które super zasila system. Minusem może być też więcej pracy przy "glonarium". Mi osobiście to nie przeszkadza:).

a i mógłbyś wrzucic foto sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
32 minuty temu, piotrs napisał:

ale też chciałbym sie dowiedzieć  jakie są minusy dsb i refugium, bo tylko są plusy i minus że w dsb odkładają się toksyny i nie wolno ruszać a o refugium że żuzywa z wody minerały zwłaszcza żelazo. I to tyle? Czy są jeszcze inne plusy i minusy.

 

DSB jak działa nie ma żadnych toksyn, dużo się mówi i straszy że DSB wysadzi Ci akwarium ale nikt takiego przypadku nie opisał, musi być dobry przepływ przez DSB woda ma wpadać dołem możliwie jak najblizej górnej części DSB a wypadać górą dobrze est mieć co najmniej 15cm słupa wody nad piaskiem i to tyle refugium pewnie chodzi Ci o filtr glonowy miałem ale zrezygnowałem jest to konkurencja dla korali, jest też duże prawdopodobieństwo że przy zbyt czystej wodzie Refugium Ci sie rozpuści i odda wszystko co wchłonęło, ogólnie dojrzałe DSB i Refugium trzeba dokarmiać ja daję codziennie kostkę niepłukanej mrożonki

Oświetlenie nad refugium w zależności od wielkości wystarczy Ci 10-30W, ogólnie dobrze jest łączyć DSB z Refugium to wtedy że tak powiem cykl jest pełny, ogólnie trzeba dbać nie wolno zostawić samemu sobie, u mnie DSB wystartowało dopiero po 7-8 miesiącach u niektórych nie startuje nawet po 2 latach

Projekty sumpa są tak jak pisałem indywidualne, jak skopiujesz od kogoś to skazujesz sie na wizję autora, robiąc od początku robisz pod siebie, musisz zdecydować jakich metod użyć i tak dostosować przegrody aby było tobie wygodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Paragon napisał:

DSB jak działa nie ma żadnych toksyn, dużo się mówi i straszy że DSB wysadzi Ci akwarium ale nikt takiego przypadku nie opisał, musi być dobry przepływ przez DSB woda ma wpadać dołem możliwie jak najblizej górnej części DSB a wypadać górą dobrze est mieć co najmniej 15cm słupa wody nad piaskiem i to tyle refugium pewnie chodzi Ci o filtr glonowy miałem ale zrezygnowałem jest to konkurencja dla korali, jest też duże prawdopodobieństwo że przy zbyt czystej wodzie Refugium Ci sie rozpuści i odda wszystko co wchłonęło, ogólnie dojrzałe DSB i Refugium trzeba dokarmiać ja daję codziennie kostkę niepłukanej mrożonki

Oświetlenie nad refugium w zależności od wielkości wystarczy Ci 10-30W, ogólnie dobrze jest łączyć DSB z Refugium to wtedy że tak powiem cykl jest pełny, ogólnie trzeba dbać nie wolno zostawić samemu sobie, u mnie DSB wystartowało dopiero po 7-8 miesiącach u niektórych nie startuje nawet po 2 latach

Projekty sumpa są tak jak pisałem indywidualne, jak skopiujesz od kogoś to skazujesz sie na wizję autora, robiąc od początku robisz pod siebie, musisz zdecydować jakich metod użyć i tak dostosować przegrody aby było tobie wygodnie

a czyli masz połćzaone dsb z refugium. Jakiej wielkosci masz dsb i jaka solanke?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja oświetlam 2x24w led. Czas to od 21 do 8. Fotke dam później,  bo z telefonu jakoś mi nie " wskakuje":(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, piotrs napisał:

a czyli masz połćzaone dsb z refugium. Jakiej wielkosci masz dsb i jaka solanke?

U mnie jest Refugium razem z DSB a obok samo DSB Tak to wygląda jak poniżej: Zapraszam do mojego wątku o sumpie:

14084819_11.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, silvia napisał:

dzieki ale to juz czytałem ;D
Czyli jak jest mała lampeczka to się mówi "nic się nie stało nawet jak koledzy mają wieksze" światełka;D

13 minut temu, waldek123blau napisał:

U mnie jest Refugium razem z DSB a obok samo DSB Tak to wygląda jak poniżej: Zapraszam do mojego wątku o sumpie:

14084819_11.jpg

to są zmocnienia w sumpie czy przykrywasz sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium na sump kupiłem używane i pozostawiłem te wzmocnienia  chociaż są nie potrzebne bo przegrody wystarczą. Niczym sumpa nie przykrywam.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawi mnie również jaka wielkośc sumpa pasuje do 150/60/55 albo 130/70/60 bo wiadomo że czym większe tym lepsze, jednak też trzeba mieć miejsce na różne inne rzeczy dolewki ballinga ups z aku itp/ 
może ktoś ma podobme wymiary i móglby zdradzić jaka wielkość jest optymalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, piotrs napisał:

ciekawi mnie również jaka wielkośc sumpa pasuje do 150/60/55 albo 130/70/60 bo wiadomo że czym większe tym lepsze, jednak też trzeba mieć miejsce na różne inne rzeczy dolewki ballinga ups z aku itp/ 
może ktoś ma podobme wymiary i móglby zdradzić jaka wielkość jest optymalna.

Najlepiej oblicz ile miejsca zajmą ci te wszystkie inne graty i zbuduj sump na pozostałej powierzchni.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.