Skocz do zawartości
pdz

Około 300 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Rozważałem kostkę z kaskadą, jednak słabo to będzie wyglądać w salonie. Rozważałem Kostkę z panelem, nie będzie to wiele tańsze niż sump a jednak mniej praktyczne. Rozważałem 60x60x55 cm, jednak za małe do salonu, wczoraj pomierzyłem i mimo iż salon nie jest wielki to będzie po prostu malutka.

 

Po obejrzeniu wielu wątków, konsultacji ze sklepem, wybrałem :

1.Zbiornik - OptiWhite z przodu i boki 90 x 50-60 x 55 - ściana ma 93 cm , więc 90 , waham się czy głębokość 50-55-60 , ponieważ to przy wejściu do salonu i będzie lekko wystawać

2.Sump - standard , czyli 3 lub 4 komory , w zależności czy będzie w nim dolewka czy oddzielnie

3. Stelaż aluminiowy + obudowa u meblarza , waham się tylko z wysokością miedzy 70-80 cm

4.Pompa obiegowa DCP-5000 - 5000 l/h chyba będzie ok

5.Cyrkulacja 2 x SW8 - myślałem o mniejszych ale takie doradził sklep

6.Odpieniacz Skimz SN127 - doradzone przez sklep, znacznie tańszy niż Deltec a wydajność duża i możliwość regulacji

7.Oświetlenie - nie zdecydowałem, czy gotowe, czy DIY, szukam

8.Sucha skała Fuji Pukani

9.Suchy ale nie wiem jaka wybrać granulację, gdzieś czytałem o tym wątek ale mi zginął

10.Sól Instant Ocean

11. Grzałka 1 x 200-300 W a może jako backup dwie mniejsze

12.Dolewka Eye

plus RoDi, hydraulika, elektryka itp.

 

Mam do Was prośbę, po raz trzeci i ostatni o weryfikację, czy to co założyłem jest ok w kwestii wymiarów itp. ? Co zmodyfikować/zmienić ? a jeśli tak to dlaczego ?

Jeśli ktoś ma sprawdzony link do dobrej instrukcji LED DIY to poproszę, naczytałem się różnych wątków i chciałbym uniknąć błędów typu źle zbalansowane kolory i ilość diód, czytałem też o brzęczących driverach itp. itd., chodzi mi o dobrą instrukcję, żeby za chwilę nie wywraca wszystkiego do góry nogami.

Mam też w moim miejscu zamieszkania problemy z zasilaniem , czasami 10-12 h jak są wichury, więc zastanawiam się nad UPS tylko powiedzcie co jest niezbędne na te 10-12 h aby nie było szkód w zbiorniku ? Cyrkulacja , obieg  ? Cyrkulacja nie ma dużych wymagań ale obieg już raczej tak, więc chciałem dobrać tez ups albo zastanowić się nad generatorem.

 

W przyszłym tygodniu zamierzam zamówić stelaż, szafkę i szkło, pozostałe rzeczy są raczej dostępne, więc start pewnie po feriach.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek polecam KZ. 1 lub 2 opakowania ci starczą. Grzałki ja mam 2x150W zamiast jednej większej, ale u mnie są wyłączone. Mam stałą temp bez grzałki.

Reszta chyba OK. Dobierz dobre światło i gitara.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek KZ (to coś jak żwirek) jest fajny do czasu ,aż pokryje się cały algami wapiennymi ,

wtedy wygląda jakby ciągle jakieś dziadostwo na piasku siedziało .U siebie miałem cztery worki wsypane ,po pół roku zacząłem odsysać i obecnie będzie go jeszcze trochę

zmieszanego z innym Colombo Marine sand S ,który wsypywałem na zmianę.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem że ten...

CARIBSEA ARAG-ALIVE SPECIAL GRADE REEF SAND


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep zaproponował mi piasek żywy, jednak czytałem o problemach z gnijącym, obawiam się, że sobie nie poradzę jako nowicjusz, więc wezmę suchy.

Co sądzicie o odpieniaczu , czy ktoś z Was używa tego modelu , jaka jest kultura pracy , chodzi o głośność , czy są jakieś problemy , jak z odpienianiem , czy faktycznie jest tak efektywny jak podaje producent ?

Szukam cały czas instrukcji DIY co do lampy LED , w zasadzie wiem jakie drivery , jakie LEDy , zasilacz , nie wiem jak dobrać radiator (wielkość) , może obędzie się bez wentylatorów oraz jak dobrać ilość diód i balans kolorów , żeby się nie okazało , że po zrobieniu lampy , która ma ileś tam mocy , muszę poskręcać kanały , żeby uzyskać odpowiedni kolor , bo źle są dobrane i finalnie zabraknie mocy.

Zapomniałem jeszcze o obudowie, może ktoś ma namiar na meblarza z W-wy , ewentualnie okolice po zachodniej stronie , który zabudowałby stelaż , zrobił koronę. Tych co robili mi np. meble do domu takie zlecenie nie interesuje.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak , w weekend będę miał więcej czasu i robię makietkę akwarium , żeby z uwagi na lokalizację akwarium przy wejściu do salonu zdecydować czy bezpieczniej 60x60x50-55 czy 90x50-60x50-55 i co lepiej będzie wyglądać dla oka a po feriach pewnie zamówię stelaż, meblarza, baniak i resztę.

 

Co do oświetlenia, to w zasadzie jeśli zdecyduję się na DIY , mógłbym zacząć składanie już teraz.

Dzisiaj  przeorałem kilka wątków , trafiłem na ciekawy film i mam 2 pytania :

1. W T5 przyjmuje się 1W / 1 litr , jak jest w oświetleniu LED ?

2. Jaki stosunek LEDów ? Widziałem gotowe moduły F-GROW AQUMA (jest możliwość zakupu płytki i samodzielnej decyzji jakie kolory) , w filmie znalezionym w necie (swoją drogą długi i pomocny) też była propozycja , niektóre lampy np. w eRybka mają szczegółowo opisane ilości i kolory zastosowanych LEDów i w każdym rozwiązaniu jest nieco inaczej.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu zdecydowałem się wystartować, póki nie zamówię zbiornika, stelaża itp. postanowiłem zrobić lampę.

Zbiornik na 99% 90x50x50 - 225 l , stelaż , sump nieco mniejszy aby się zmieścił do stelaża.

Co sądzicie o tym :

1. Radiator : 1 metr , dotnę na 90 cm , 15 cm da 1350 cm2 żebrowanych na 2.5 cm , więc teoretycznie pod 45 diód 3W

Może obędzie się bez wentylatorów a jak już to będą się kręcić wolno i będzie cicho.

https://www.piekarz.pl/pl/?item=35092

2. Diody : 4 moduły po 11 diod , każdy ma 10 diod 3W i 1 x UV , jak ocenicie dobranie kolorów  , czy 120W wystarczy ?

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=59&product_id=82

3. Płytka pod drivery do Arduino :

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&product_id=77&search=driver

4. Driver - moduł ma 5 kanałów , 4 kanały pod diody 3W i jedne po UV , więc 5 sztuk LDD-700L (jeden na zapas) + 1 sztuka LDD-350L

5.  Zasilacz - 36V , 150W , 4.2A , więc z zapasem pod 4 moduły 120W , teoretycznie można dać 5 moduł i poskręcać.

https://aqma.pl/index.php?route=product/product&product_id=84&search=zasilacz

6.Obudowa : żeby to ładnie wyglądało to może wezmę obudowę stelaża, koronę i obudowę w stylu korony od meblarza, będzie to wyglądać łądnie.

reszta to kable, złączki itp.

Koszt : powinno się zamknąć w 1000 pln i w tej cenie nie znalazłem lampki o podobnej mocy.

Gdyby się okazało, że potrzeba więcej światła, zawsze mogę do tego dołożyć po obu stronach po jednej belce T5

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca , 1000 pln a 1270 to 25% drożej , w składanej przeze mnie jest 120W w lampie z Erybki jest 95W  u siebie dokładając piąty moduł 30W za 90 pln mam 150W.

Dodatkowo swoją mogę sterować przez Arduino.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym temacie http://nano-reef.pl/forums/topic/77251-tmc-v2-ilumen-air-600-opinie/ wnioskuje, że te 95W wystarczy bez problemu na to akwarium. Przynajmniej laku który ma 90x50x60 jest zadowolony ;) Po za tym jak znajdziesz kogoś kto robi duże zakupy w erybce to ta lampa będzie kosztować jakieś 1170.

No ale kto co lubi ;)

Jaki piasek będziesz brał?

Edytowane przez Sadek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w ciemno wysłałem do Erybka zapytanie i  zaproponowali mi dwie lampy AI Prime HD po 55W każda a więc razem 110W , moja ma (będzie miała) 120W , tylko dwie zaproponowane lampy to 2460 pln i to mnie skłoniło aby zrobić swoją.

Poza tym mam ambicję sterować nią przez Arduino + parę innych rzeczy, zobaczymy jak wyjdzie.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, pdz napisał:

Nie do końca , 1000 pln a 1270 to 25% drożej , w składanej przeze mnie jest 120W w lampie z Erybki jest 95W  u siebie dokładając piąty moduł 30W za 90 pln mam 150W.

Dodatkowo swoją mogę sterować przez Arduino.

No nie jest 120 wat. jest mniej, bo diody prawdopodobnie mają napięcie 3,6V, driver podaje prąd 0,7A (700mA), więc 3,6Vx0,7A = 2,52W. 44 diody x 2,52W to 110W. Do tego channel 3 ma diodę 1W a nie 3, jest na 350mA, więc musisz zdjąć kolejne około 2 W na każdy moduł i zostaje ci już 102W (szacunkowo).

Inna sprawa, że lampa AI też prawdopodobnie ma podaną moc pobieraną, a nie rzeczywistą moc. 

Sterowanie od Magu jest rewelacyjne. chodzi miesiącami bez interwencji.

Ciekawe, czy można dać na te ledy soczewki.

Lampę tak zrobioną musisz chyba powiesić dość wysoko nad akwarium, bo jak dasz 4 moduły na 90cm, to wyjdzie moduł co 25cm. nie wiem ,czy nie będzie zbyt punktowo świeciła.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sporo tematów na temat lamp na power ledach że te ledy są do d*py po jakimś czasie,w tym temacie lampa za ponad 2000 zł i wszystkie ledy już czarne przepalone bańki

 

 

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani , już pomierzyłem odległości i wysokość, wg Magu świecą na 120 stopni, przy zbiorniku 90x50 ładnie się to dzieli i powinno być dość równo.

W razie czego doświetlę świetłówkami, dam po obu stronach po jednej.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj składam zamówienie, zastanawiam się tylko nad mocą.

Rozkład kolorów na 1 module (jeżeli wezmę luzem diody i pcb także będzie tak jak dla modułu) :

UV 405 nm x 1
445nm  x 2
435 nm x 1
625 nm x 1
520 nm x 1
465 nm x 2
8-10 k x 2
12-15k x 1

Akwarium 90x50x50, 225 litrów , nie jest bardzo głębokie, 50 cm , tak średnio pomiędzy 40 czy 60 cm.

Wybrać 120, 180, 240 W ? Mówię o tej teoretycznej i świeceniu na maksa wszystkimi kolorami, wiadomo, że w praktyce jest mniej mocy i niektóre kolory poskręcane.

Co Waszym zdaniem będzie dobre ? Zasilacz będzie z zapasem, więc to kwestia modułów lub podstawek i diod

 

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem graty, już wiem co będę robił w ferie ;-)

Wybrałem jednak opcję z pojedyńczymi diodami (nie moduły F-Grow) i będzie 88 diod (80 x 3W i 8 UV) , będzie możliwość regulacji i poskręcania w razie złego koloru , do tego dwa radiatory 90 x 16.5 x żebra 3.5 cm , może się obędzie bez wentylatorów a jeśli już to będą chodzić cicho i rzadko.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody 3W , UV 1W


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wysokość akwa 80 cm i jest idealnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pozostałe wymiary ? 80 cm to wysoko , chyba ciężko doświetlić takie akwarium.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęła się budowa lampy, wczoraj pociąłem profile, 2 x 90 cm , szerokość obu to 33 cm , wysokość żeber 5cm, swoje ważą.

Pokleiłem podstawki PCB i zacząłem lutowanie.

Mam jedna pytanie jak to umocować , nawet gdybym miał podstawki to raczej za ciężkie na akwarium , rozważam linki , tylko mam pytanie , jaka grubość linki ?

Widziałem w necie gotowce ale to raczej pod lżejsze lampy.

Co poradzicie ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, pdz napisał:

No i zaczęła się budowa lampy, wczoraj pociąłem profile, 2 x 90 cm , szerokość obu to 33 cm , wysokość żeber 5cm, swoje ważą.

Pokleiłem podstawki PCB i zacząłem lutowanie.

Mam jedna pytanie jak to umocować , nawet gdybym miał podstawki to raczej za ciężkie na akwarium , rozważam linki , tylko mam pytanie , jaka grubość linki ?

Widziałem w necie gotowce ale to raczej pod lżejsze lampy.

Co poradzicie ?

https://bejmet-nierdzewne.pl/pl/p/Lancuch-nierdzewny-A4-DIN-766-3mm/252


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie da rady , w salonie łańcuchy ;-) zastanawiam się nad linką, która jeszcze jakoś wygląda a jak nie to ustalę wysokość i dorobię uchwyt do ściany.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawiesia do lamp led są na czymś w guście linek hamulcowych do roweru to powinno dużo wytrzymać wbrew pozorom.

Coś ala https://allegro.pl/oferta/zestaw-linki-montazowe-panel-led-stal-zawiesia-kpl-7769378927

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pdz napisał:

Oj nie da rady , w salonie łańcuchy ;-) zastanawiam się nad linką, która jeszcze jakoś wygląda a jak nie to ustalę wysokość i dorobię uchwyt do ściany.

To są drobne oczka z połyskiem i nie wygląda to żle a mnie lepiej się podoba jak te linki stalowe,do tego te skrętki linek to różnie bywa jak trzymają.Ile waży twój radiator?

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.