Skocz do zawartości
pdz

Około 300 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Takie oświetlenie będzie zbyt słabe do akwarium 55h. Ja mam 60 h i lampę razor 160 w plus 4x39w i jest ok. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2019 o 11:13, pdz napisał:

Zamówiłem graty, już wiem co będę robił w ferie ;-)

Wybrałem jednak opcję z pojedyńczymi diodami (nie moduły F-Grow) i będzie 88 diod (80 x 3W i 8 UV) , będzie możliwość regulacji i poskręcania w razie złego koloru , do tego dwa radiatory 90 x 16.5 x żebra 3.5 cm , może się obędzie bez wentylatorów a jeśli już to będą chodzić cicho i rzadko.

to ile masz tych kolorów diod i jaka ilość danego koloru


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mich771 napisał:

Takie oświetlenie będzie zbyt słabe do akwarium 55h. Ja mam 60 h i lampę razor 160 w plus 4x39w i jest ok. 

 

Do miękkich wystarczy.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Sygen napisał:

to ile masz tych kolorów diod i jaka ilość danego koloru

Taka propozycja jest od MAGU w jednym module :

    CH1:  445nm (3W)
    CH1:  435nm (3W)
    CH1: 445nm (3W)
    CH2: 625nm (3W)
    CH2: 520nm (3W)
    CH3: UV-405nm
    CH4: 465nm (3W)
    CH4: 465nm (3W)
    CH5: 8000K-10000K
    CH5: 12000K-15000K
    CH5: 8000K-10000K

dałem razy osiem , tylko nie w modułach ale na pcb

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pdz napisał:

Taka propozycja jest od MAGU w jednym module :

    CH1:  445nm (3W)
    CH1:  435nm (3W)
    CH1: 445nm (3W)
    CH2: 625nm (3W)
    CH2: 520nm (3W)
    CH3: UV-405nm
    CH4: 465nm (3W)
    CH4: 465nm (3W)
    CH5: 8000K-10000K
    CH5: 12000K-15000K
    CH5: 8000K-10000K

dałem razy osiem , tylko nie w modułach ale na pcb

sporo białych w stosunku do niebieskich i nie dałbym w ogóle 12-15 tyś kelwinów tylko w granicach 6500 k


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zaproponował MAGU , ja tylko skopiowałem , na różnych stronach są różne wersje ... lampa świeci już cała , kilka drobnych błędów.

Jak leży na plecach to nie sposób na nią patrzeć przy 100% mocy , zasilacz zimny , radiator także, chyba dałem zbyt duży ale za to da radę chyba bez wentylatorów.

Jutro lecę po profil aby skręcić całość, konkretny kabel, koszulki termokurczliwe.

Czy zostawić gołe diody i kable czy zakryć plexi ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sobotę E-Rybka otwiera nowy sklep i lecę zamówić graty.

Jeszce raz prośba o weryfikację, czy to wystarczy do 90x50x50 - 225l :

1.Zbiornik - OptiWhite z przodu i boki 90 x 50 x 50 - 225l

2.Sump - standard , czyli 3 lub 4 komory , w zależności czy będzie w nim dolewka czy oddzielnie

3. Stelaż aluminiowy + obudowa u meblarza , waham się tylko z wysokością miedzy 70-80 cm

4.Pompa obiegowa DCP-5000 - 5000 l/h chyba będzie ok

5.Cyrkulacja 2 x SW8 - myślałem o mniejszych ale takie doradził sklep

6.Odpieniacz Skimz SN127 - doradzone przez sklep, znacznie tańszy niż Deltec a wydajność duża i możliwość regulacji

7.Oświetlenie - DIY gotowe

8.Sucha skała Fuji Pukani

9.Suchy ale nie wiem jaka wybrać granulację, gdzieś czytałem o tym wątek ale mi zginął

10.Sól Instant Ocean

11. Grzałka 1 x 200-300 W a może jako backup dwie mniejsze

12.Dolewka Eye

plus RoDi, hydraulika, elektryka itp.

 

To co jest na liście to propozycja E-Rybki i moje przemyślenia, jednak może macie jakieś swoje propozycje, chodzi mi o dobry sprzęt, cichy.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa spokojnie ogarnie 

Cyrkulacja w sam raz nie ma co brać mniejszych 

Grzałka ja brałem eheim jager 200W bo większa mi nie wlazla do sumpa

Stelaż to już musisz sam dobrac aby dobrze się oglądało akwarium oglądanie na siedząco czy np na stojąco i się nie zginać.

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnościowo pewnie wszystko ok, w końcu doradzał mi sklep i Forumowicze, tylko bardziej pytam w kwestii firm, czy jest coś lepsze jakościowo i cichsze od Jebao, czy warto dopłacić ? czy może Jebao jest ok ? Zastanawiam się tez nad odpieniaczem, czy Skimz jest w porządku czy coś innego ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie osłony lampy z plexi .

Kąt świecenie diody to 120 stopni, czyli od osi diody 60 stopni po stożku, jak wezmę grubą, to zasłoni je i stracę światło , znalazłem jedynie przeźroczystą plexi o grubości 1.5 mm , reszta to 2 , 3 mm lub więcej, więc odpadają.

Z drugiej strony wiercenie 90 otworów w cienkiej plexi jest ryzykowne.

Jak to rozwiązać ? Plexi , zrezygnować z plexi a może coś innego ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plexi i to musi być co najmniej 2-3 cm od diod aby nie wypalić dziury w plexi


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem jeszcze jeden wątek, ... wezmę plexi cienką, 1.5 , przeźroczystą , 98% przepuszczalną bez filtra UV i polecę po całości, żeby już otworków nie robić.

W przyszłym tygodniu zamawiam graty.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu przymierzam się do zamówienia.

Mam wycenę z eRybki ale przenieśli się do Józefowa , dla mnie to spory kawałek po drugiej stronie W-wy ...  blisko pracy mam Korale, jakie jeszcze polecicie sklepy ? Sam sprzęt, sól, testy itp. na razie bez życia.

Widziałem wątek ale dość stary.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę zamawiać graty , to ostatnia chwila na zmiany.

Akwarium 90 x 50 x 50 , choć kusi 90 x 60 x 50-55 zawsze to więcej miejsca i stabilniejsze co w przypadku nowicjusza ma znaczenie.

Oświetlenie już gotowe, sterowanie Arduino także, pozostało tylko zamocować plexi.

Ostatnie pytania do Was :

1. Jebao DCS-5000 czy coś innego , z jednej strony są one polecane a z drugiej przy wertowaniu wątków trafiłem na taki z problemem z wahaniem przepływu.

2. Jebao SW-8 x 2 szt. - czy może coś innego ? Widziałem patent taki jak Jebao CP-25 , to jest zamiast czy dodatkowo do cyrkulacji ? Znalazłem dość obszerny wątek i wertuję ...

3. Odpieniacz - polecono mi SKIMZ SN 127 , czy to dobry wybór ? a jeżeli firma i model jest ok to czy mogę wziąć nieco wydajniejszy 147 ?

4. Skała będzie sucha -  mam swojego faworyta ale nie podaję , może mi coś polecicie ?

5. Piasek suchy - j.w. , jaki konkretnie, jaka granulacja itp. itd ?

6. Sól - j.w. ?

7. Dolewka - polecono mi EYE , jednak zastanawiam się nad grawitacyjną, czyli nieco wyżej pojemnik z wodą + zaworek pływakowy ? Oczywiście zbiornik taki aby w przypadku awarii nie przelało się.

8. RoDi - czy warto od razu kupić dodatkowa pompkę aby zwiększyć wydajność ?

9. Grzałka 200W x 2 , ustawię na zadaną temperaturę ale dodam do Arduino przekaźnik, który będzie sterowany czujnikiem temperatury, w razie awarii termostatu ograniczy grzanie.

10. Sump - standardowy czyli komora spływu z odpieniaczem, środkowa na media filtracyjne (pewnie siporax), trzecia na pompę. Zastanawiam się tylko czy coś jeszcze ? Jakieś dodatkowe komory, kieszonki ? Czy pierwszą komorę spływu podzielić i dać na spływie np. 2 skarpety a z niej przepływ do odpieniacza ?

11.Zastanawiam się nad testami, jakie warto mieć elektroniczne, jakie można ogarnąć tradycyjnymi ?

 

Co jeszcze pominąłem o czym warto pomyśleć już teraz ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o RoDi to zależy od ciśnienia. Ja po zakupie filtra na drugi dzień kupiłem pompke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sadek , tak zrobię , kupię sam filtr i zobaczę jak będzie z wydajnością.

Może "Ktoś coś"  w pozostalych tematach ? :-)

Jutro rozrysuję sump i w piątek lecę zamówić.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pdz napisał:

Grzałka 200W x 2

na co CI aż dwie grzałki :)

10 godzin temu, pdz napisał:

Akwarium 90 x 50 x 50 , choć kusi 90 x 60 x 50-55

mam 50 akurat taki zbiornik z drugiej ręki ale jakbym zamawiał to na pewno głębszy 60 już fajnie się ogląda i trochę miejsca z przodu będzie :) 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie, żeby w razie awarii druga grzała.

Co do wymiarów to na pewno długość 90 , ściana ma 93 cm , wysokość 50-55 a głębokość dałbym 55-60 ale akwarium będzie stać blisko wejścia do salonu, obawiam się czy nie będzie kolidować ... szczególnie z dzieciakami ;-) ale może te 5 cm nie zrobi różnicy a w litrażu jednak spora różnica, bo 90x50x50 to 225 litrów a 90x60x55 to 300 litrów.

Na chwilę obecną , nie muszę zamawiać sprzętu ale akwarium ,  sump i stelaż a sump tak podzielić aby zmieściła się pompa.

Wykonanie w/w potrwa ze 2-3 tygodnie, więc mam czas ...

Doczytałem w kolejnym artykule, że odpieniacz może być nieco na wyrost, to nie przeszkadza, podobnie z pompą obiegową, zawsze można skręcić i nie katować jej na 100%.

Najpilniejsza dla mnie sprawa to wybór właśnie odpieniacza i pompy aby odpowiednio wygospodarować miejsce.

Mówiąc wprost, w Erybce polecono mi DCS-5000 i Skimz 127 , na papierze jest ok ale o pompach czytałem, że zdarza się, że pracują nierówno, nie wiem też nic o odpieniaczach Skimz, znalazłem jedynie jakiś stary wątek, więc nie wiem czy Jebao i Skimz są dobrym wyborem, czy może wybrać innego producenta, model ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem stelaż , zbiornik i sump , więc mam około miesiąc na dobór reszty.

Stelaż - aluminiowy + obłożenie białym Lacobell + korona z Lacobell

Zbiornik - ze względu na usytuowanie przy wejściu do salonu 90 x 55 x 55, tył i komin czarny, boki i przód opti

Sump - 80 x 45 x 40 - 3 komory

Lampa DIY - 88 diod , 80 x 3W , 8 x UV 1W , kolory wg. tego co proponuje Magu w swoich modułach. Lampa będzie podwieszona na lince stalowej 2 mm pod sufitem , sterowanei Arduino.

 

Teraz to co wstępnie wybrałem z gratów i czas do odbioru akwarium na ewentualne zmiany, później pozostaje zakup i instalacja :-)

Pompa obiegowa - Jebao DCP-5000 ;

Pompa cyrkulacyjna - 2 x Jebao SW8 ;

Odpieniacz - polecono w Erybka Skimz 127 , wezmę niewiele droższy i wydajniejszy Skimz 147 ;

Grzałka - 2 x Eheim 150W - na zapas , dodatkowo sterowane przez Arduino aby w przypadku awarii termostatu nie ugotowała ;

Dolewka - poza zbiornikiem , nie wiem jeszcze jaka ;

skała - po lekturze nie wiem czy lepiej sucha czy żywa , jaką i gdzie ;

piasek - suchy ale nie wiem jaka firma , granulacja ;

sól - także nie zdecydowałem ;

testy - jako świeżak nie wiem jakie warto kupić elektroniczne a jakie tradycyjne ;

 

Przewertowałem wiele wątków i miałem coś ponotowane odnośnie skały, piasku, soli ale mi to gdzieś zaginęło ...

Macie jakieś propozycje co do w/w gratów , szczególnie skała, piasek i sól ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewertowałem ponownie wątki kilku osób.

Skała - Marco Rock , Real Reef Rock , Fuji Pukani

Piasek - KZ aragonit , Marco Rock aragonit - zastanawiam się nad granulacja , gdzieś widziałem porady ale nie mogę tego znaleźć.

Sprzęt - zastanawiam się czy Jebao (pompa obiegowa i cyrkulacja) czy Tunze.

Sól - AS Instant Ocean , AF Reef Salt

Odpieniacz - Skimz 147 czy coś innego np. Deltec, Twistman, Bubble Magnus

Co doradzicie ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zalałem teraz zbiornik na marco rocks chciałem fiji pukani ale nie była do dostania, fajne bryły łatwo coś ustawić czyste białe sporo pyłu ale łatwo się płucze. Piasek mam od Blue Treasure najdrobniejszy 0,5-1,00 bardzo fajny białawy z pojedynczymi różowawymi ziarenkami bardzo szybko opada nie miałem mleka w akwarium na ten moment mogę polecić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moje pierwsze morskie, więc skałę kupię gdzieś gdzie pojadę i mi ktoś pomoże, czyli Erybka, Korale.

Piasku tego który masz nie znam ale dopisze do listy :-)

Jaki masz sprzęt czyli pompy, odpieniacz ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z mojego sprzętu nie będzie pasowało do Ciebie bo ja mam maleńką kostkę :) na kaskadzie. Założyłem temat na forum więc też możesz podejrzeć.

Wybrałem jeszcze sól af reef salt ale oprócz tego, że jest fajnie zapakowana w środku jest miarka nic więcej nie napisze szybko się rozpuszcza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki :-)

Może ktoś jeszcze ma uwagi, propozycje ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na https://erybka.pl/product-pol-168-Korallen-Zucht-Aragonit-4-6-kg.html

Ale będę mógł Ci coś na ten temat powiedzieć pewnie dopiero w czwartek. Miałem nadzieję, że uda mi się dzisiaj zacząć zalewać akwa ale mają opóźnienie z obudową stelaża...

Jeśli chodzi o te sowy 8 to nie patrz na to co oni napisali, są tylko do szyb 8mm. Ja mam 10 mm szybę i trzeba użyć siły, by ten magnes przesunąć w bok ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.