Skocz do zawartości
Bishop358

Szorstnik - jak go umieścić?

Rekomendowane odpowiedzi

WItam ponownie wszystkich :) 

Zawsze gatunek ten bardzo mi się podobał. Ze względu jednak na jego nietypowe umiejscowienie/przyczepienie miałem wątpliwości czy to wypali w moim baniaku no i w końcu zdecydowałem się zaryzykować.Mam zamiar zrobić mu osobną wyspę prawdopodobnie z kawałka skały z dala od głównej skały.  No i to pytanie - jaką "bazę" mu zrobić. Po głowie chodzą mi dwie rzeczy:

- rura PCV - wyczytałem że cieszy się powodzeniem ta metoda jednak kilka pytań: jaka długość i szerokość takiej rury powinna być? Rozumiem że rura w środku zasypana aragonitem. Sposób całkiem niezły jednak widok zewnętrznej strony rury mocno rzucałby się w oczy  a chyba nie o to chodzi

- Dokupienie kawałka skały RRR i wywiercenie otworu po czym umiejscowienie w niej ukwiała - czy taka baza miała by sens?

No i warunki ponieważ nie chciałbym jakichkolwiek migracji tego ukwiała a nie znalazłem żadnych informacji na ten temat (być może źle szukałem ;p) Oświetlenie mocne czy średnie? Lubi być na otwartej przestrzeni pod otwartym światłem czy woli w cieniu gdzieś pod półką? to samo z cyrkulacją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz piasku?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, TMK napisał:

Nie masz piasku?

Faktycznie nie wspomniałem o tym :) Piach mam aragonit. Grubość 1 - 2 cm.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygrzeb wgłębienie i  zasyp nogę piaskiem, a na to połóż kawałek skałki żeby nie wypłynął. rurka jest fajna ale jak urośnie moze byc za ciasna. W skale nie bedzie siedział. Miejsce jest mu obojetne-jesli chodzi o swiatło, ale dobrze by wybrać takie gdzie płynie pokarm przy karmieniu ryb. tylko nie tak mocne by czułki ulegały zalamaniu.  Zwykle jednak trzeba czymś dokarmiać. Po zakupie przez kilka dni może nie jeść. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamara dzięki za informację. Czyli włożyć go do piachu pod skosem, można by powiedzieć że nawet lekko na leżąco po czym przysypać piachem i położyć na rurkę kawałek skały? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy do Twojego akwarium szorstnik się nadaje! Napisałeś że masz 1-2cm warstwę piasku a szorstniki wymaga dość grubej warstwy piasku (10cm) umożliwiającej szorstnikom zakopanie się. Piasek powinien być raczej drobny z laminarną cyrkulacją wody.

Pomyśl również po za piaskiem o oświetleniu UV bo przy tym świetle wygląda nieziemsko

Tester fajnie opisał  warunki jakie musi spełniać akwarium przy hodowli szorstników i też napisał że Istotną sprawą jest umiejscowienie ukwiała. Jego ramiona nie powinny ocierać się o bliskie skały, co może powodować ich drażnienie. Nie powinny mieć też w zasięgu innych zwierząt, ponieważ większość korali przegra konfrontację z parzydełkami szorstników. Ukwiały te z łatwością złapią i zjedzą małe rybki, które zbyt blisko zbliżą się do ich ramion. Warto tu zaznaczyć, że, mimo że ukwiały te są „kompatybilne” z błazenkami, chętnie staną się gospodarzem dla krewetek symbiotycznych np. z rodzaju Periclimenes sp.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie do tego zmierzam Z tym piachem. Widziałem akwaria w taką samą warstwą piachu gdzie szorstnik był umieszczony w rurce PCV. Być może opcja z umieszczeniem go pod skosem na leżąco też by przeszła.

UV masz na myśli typową lampę ultrafioletową czy świetlówkę typu pureactinic/superactinic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie:

https://reefhub.pl/szorstniki-cerianthus-membranaceus/

Tu masz fajny filmik jak szorstnik złapał wieloszczęta

 

Znajomy ma szorstnika w swoim akwarium i wydzielił mu miejsce w jednym rogu akwarium z dala od głównej skały. Obłożył to miejsce mniejszymi skałkami i wypełnił piaskiem tak do ok. 10cm bo ma warstwę około 4cm  Teraz ma taki stopień na dnie. Tam usadowił szorstnika i on ma się dobrze bo podjada mu rybki. W nocy nieuważne ryby gdy się zbliżą do niego lądują w jego paszczy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten artykuł. Wiele przydatnych informacji. Słyszałem że jest bardzo drapieżny dlatego mam dla niego przygotowane otwarte pole gdzie nikt by mu nie przeszkadzał. Jedynie z cyrkulacją musiałbym pomyśleć ponieważ jest w tym miejscu dosyć mocna choć laminarna. No i oczywiście kwestia umieszczenia go. I tu nie wiem co było by lepsze, rurka PCV czy tak jak pisała Tamara- ułożenie go pod kątem (jeżeli dobrze zrozumiałem) w piachu i położenie na górze kawałka skałki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umieszczenie może być zupełnie  poziome, byle otwór  był w miarę na wierzchu. aż zmierzyłam, mam 2,5cm piasku.

jeśli jest w swoim "kokonie" to bedzie siedział.  Małe,zestresowane potrafią wyjśc z kokona,ale bardzo rzadko.  Na fotce goły, bo mu komon obciełam miał strasznie gruby i brudny.

szorstnik.jpg

szorstnik2.jpg


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam takiego gagatka :) Wielkie bydle bo długość rurki bez korony to jakieś 15 cm a jej grubość to ok 2 - 3 cm. U mnie położyłem go na piasku z tyłu akwarium z dala od jakichkolwiek korali i miejsc gdzie sypiają moje ryby. Nie zakopał się sam a jak ja go przysypałem piaskiem to się z niego wykopał i tak sobie siedzi od samego początku :)

Piękne zwierzę a w nocy to obłędnie świeci pod niebieskim/uv światłem! :)

 

FormatFactory20181026_173140.jpg.5c0bdacb93a4b94b5650ec2ba39fd8f0.jpgFormatFactory20181009_205121.jpg.35972c03aa5187ffae931e3e3d3ce62b.jpgFormatFactory20180929_113803.jpg.0a5e635e1ddc9a2a76cfcceb245b938e.jpg

 

Edytowane przez wasiu692 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wykopał się,bo taki kawałek zawsze wystaje


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, TMK napisał:

Nie wykopał się,bo taki kawałek zawsze wystaje

No właśnie ten kawałek co na zdjęciu jest (a nie dam rady z innego ujęcia) to jest 1/4 tego co leży dalej na piasku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne macie sztuki. Aż się jeszcze bardziej nakręciłem :) Nie przypuszczałbym że te kokony mogą być aż tak duże! Ale dla chcącego nic trudnego :D

7 godzin temu, TMK napisał:

obciełam miał strasznie gruby i brudny.

Ciężko mi to sobie wyobrazić. Jak to obcięłaś? Poprzycinałaś mu boki? 

 

7 godzin temu, wasiu692 napisał:

Piękne zwierzę a w nocy to obłędnie świeci pod niebieskim/uv światłem! 

Czy UV nie jest czasem zabojcze dla mikroorganizmow? 

 

No więc po przeczytaniu waszych opinii i sposobów plan jest taki aby dokupić trochę skały i na pustym, otwartym piachu ułożyć mu grotkę do której go wsunę i położę na piachu, ewentualnie przysypię. Pytanie co z głową, czy ten ślicznotek sam wyciągnie głowę/szyję w górę czy lepiej podłożyć mu kawałek skałki pod nia?

 

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie szalał z tym obieraniem szorstników z kokona - zostawił bym to ekspertom takim jakim jest z pewnością @TMK , kokon szorstnika to poprostu wydzielina śluzowa oblepiona piachem i gruzem aragonitowym, dzięki temu zabezpiecza swoją wrażliwą "parówę" :) Szorstniki nie mają stopy więc raczej nie migrują, jedyne co mogą zrobić to właśnie w sytuacji stresowej zrzucić kokon i starać się płynąć gdzieś z prądem wody. 

I tutaj jest problem z tymi rurkami itp, jak urośnie i będzie ciasno to wyjdzie z osłonki i będzie starał się płynąć dalej, zagroda z kamieni i w ten sposób robienie podwyższonej warstwy piachu jest całkiem fajnym pomysłem.

Ja zakopałem go poziomo prawie, tak że wystawał początek i delikatnie małą skałkę położyłem obok, by nic go nie wygrzebało, po jakimś czasie się usadowił, ale mój to maluszek w porównaniu do tych ze zdjęć.

Nie lubi wg mnie za dużej cyrkulacji, no i jest nie foto, i nie musi być w świetle - może siedzieć w rogu w cieniu, gdzie i tak nie dasz żadnego korala poza niefotkami. 

 

ps. Nie jada asterin - kiedyś próbowałem mu dać nadmiar moich asterin i nic, po 10 minutach wypuścił wszystkie, zupełnie żywe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za obieranie nie miałem zamiaru się brać, pytałem poprostu z ciekawości, wkońcu im więcej się wie tym lepiej :)

Grota ze skały na podwyższeniu z aragonitu też wydaje mi się niezłym rozwiązaniem. 

Co do cyrkulacji, no właśnie- mam sporą odkrytą część po lewej stronie baniaku i to właśnie tam mam zamiar zbudować mu bazę. Problem w tym że powyżej jest ustawiony cyrkulator który jest skierowany na przednią szybę więc całe to odkryte pole jest  nieźle zamiatane przy dnie. Myślę aby ulokować go pod cyrkulatorem tak aby strumień wody zasysał mu macki ku górze. Ruch byłby dość mocny jednak laminarny, jednolity. 

 

Kolega waldek123blau napisał że szorstnik jego kumpla lubiał łykać inne rybki. Czy to samo grozi błazenkom lub innym rybkom ich rozmiaru?

No i co ze ślimakami, jeżeli mała columbella lub nassarius dostanie się w mackę szorstnika to już po nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazenki są bezpieczne ślimaki nie


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Uważam,że wszystko jest bezpieczne jeśli nie  wpadnie do  gęby.  Normalnie ani błazenek ani ślimak nie bedą wchodzić/wpływać do środka.

A tu   co jest w środku :)

szorst.jpg


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że nic świadomie nie wlezie na szorstnika! Tylko trzeba dodać że szorstnik ma macki i się pompuje szczególnie nocą aby polować!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, niezła fotka :) Na pierwszy rzut oka wygląda to jak pasożyt zamieszkujący inny organizm. Czyli z tego co rozumiem to jeżeli szorstnik jest zestresowany/nie odpowiadają mu warunki to opuszcza ten (rozcięty) kokon A następnie sama ta "parówa" razem z głową wędruje z prądem do innego miejsca A gdy je znajdzie to zakopuje się i wytwarza znów ten kokon i tak kółko się zamyka?

 

Dzięki wszystkim za porady i ostrzeżenia. Gatunek ten napewno nie jest łatwy w hodowli jednak tak mnie on fascynuje że zdecydowałem się na podjęcie ryzyka :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest łatwy:   nie łazi, siedzi w jedym miejscu, nie zwraca uwagi na parametry czy światło.  Minusy- trzeba karmić i nie rozmnaża sie w akwarium


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik z karmienia szorstnika:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamara oby mi też łatwo poszło ;) karmienie to akurat przyjemność :) fakt, to że nie łazi to ogromna zaleta. Mój czerwony quadri to wariat. Zaliczył wiekszość szczelin, 75% skały przelazł....i najgorsze jest to że zawsze gdy go przeprowadzę na przód skały tak aby go było widać on po paru dniach wraca na tyły. 

Waldek gdzieś wyczytywalem żeby nie karmić szorstnika całymi krewetkami ponieważ macki mogą zrobić się grube i krótkie, lepiej coś drobnego mysis, artemia. A czym wy karmicie? I jak często? Skoro nie ma zookstanteli to pewnie częściej niż raz na tydzień?

 

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa razy dziennie, ale jak się nie karmi przez tydzień, to też mu się  nie nie stanie.Drobnym pokarmem  najwięlszy to kryl drobny-najmniejszy wrotka mrożona


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak karmisz mrożonkami ryby to on też coś złapie a tak to raz - dwa razy w tygodniu stynka lub krewetka koktajlowa z biedronki Pamiętaj wielkość pokarmu musi być dostosowana do wielkości ukwiała.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.