Skocz do zawartości
Sebolls

Oświetlenie zbiornika 80/35/40 prośba o porade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Intryguje mnie temat oświetlenia mojego zbiornika 80/35/40. W grudniu robiłem przesiadke z małej kostki 35/35. Udało mi się pozyskać lampę t5 dwukanalowa na cztery swietlowki . Z uwagi na to, że w kwestii morskich zbiorników jestem zielony,  choć uczę się,  czytam i pytam kogo mogę z morszczakow mieszkających w Rumii i Gdyni ( nie znam ich dużo , raptem dwóch )cały czas mam wątpliwości min dotyczących oświetlenia.

Ale do brzegu :)

Zgodnie z sugestia kolegi w lampie zamontowałam na 1 kanale ati - purple plus i blue plus a na drugim Retrofit actynic. Drugie gniazdo jest puste.

Świece 12 g actyninica i 8 g pozostałymi.

Prosze Was o poradę czy to wystarczy czy za malo , jesteście  dużo bardziej doświadczeni w kwestii oświetlenia i nie tylko. 

Co do obsady koralowej,  to większość miekasow,  kilka lps, ulwial  a ostatnio na próbę dostałem od kolegi 3 sps .

Oczywiście jest jeszcze garść rybek i krewetek :) + duze wezowidlo które mieszkało w kupionej  skale z Reef Shopu

Niestety na chwilę obecną zakup jakiejś lepszej lampy nie wchodzi w gre. 

Proszę o sugestie co do swietlowek.

Chciałbym doprowadzic do końca roku obecny zbiornik do takiego stanu by żona (coraz bardziej podoba Jej się to hobby) dała zielone światło na ciut większy zbiornik - docelowo ok 90/50/50 z sumpem.

Pozdrawiam 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Ja nie jestem ekspertem i również zadałem pytanie o oświetlenie mojej kostki 60x60x60 .Na dzień dzisiejszy oświetlam ją dwiema lampami Odyssea , gdzie łączna ilość świetlówek to 6x24W .Rodzaj świetlówek jest  taki :

- 1x ATI Purple Plus

-1x ATI Blue Plus

1x ATI Coral Specjal

1x Silvania Coral Star

1x ATI Aqua Blue Specjal

1x Odessea Aktyniczna ( testowo)

Świecę 12 dziennie - korale miękkie i lps zadowolone .

 

Edytowane przez promil (wyświetl historię edycji)

W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze kolego jaką masz teraz lampę i jakiej mocy świetlówki w niej zamontowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa Odyssea model t5-90

Wstawione 1szt ati blue plus 39w , 1 szt ati  purple plus 39w , 1 szt retro fit actynica 16w.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa 4x39 na takie akwarium to bardzo dużo światła. Z tym, że warto zagospodarować wszystkie kanały. Jako czwartą dodałbym jakaś białą np. coral plus, lagon, aquablu special itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, gdy dodam jeszcze jedna świerkowe nie popale korali?

Byłoby wtedy 3*39 w + 16w retrofit ( a ta liczy się podobno podwójnie)

W lampie są dwa kanały.  Jakbyś to ustawił i świecił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z tą ledową actinicą ale jeżeli to typowa superactinica to mało wnosi dla korali, tak samo jak świetlówka purple. Gdyby to ode mnie zależało i zostałbym przy trzech świetlówkach to zamiast purple dałbym coral plus. Świeciłbym na jednym kanale samą coral plus a na drugim niebieskim i actinicą. Jeżeli podoba ci się purple to zdecydowanie dodałbym 4 świetlówkę białą żeby było więcej światła energetycznego dla korali. ale dla mnie najlepszy układ dla 4 świetlówek to 2x coral plus i 2x niebieska, no ale nie wiem jak jest z tymi ledami bo nigdy nie miałem. Taka lampa nie popali ci korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według producenta retrofit actinic ma takie spektrum :

Jak to się ma do typowego superactinica to nie wiem ale wydaje się że leży to w przedziale światła użytecznego dla korali (dość szeroki zakres z głównym pikiem w okolicy 460-470 i drugim mniejszym około 410?)

retrofit actinic.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.