Skocz do zawartości
Mini

Mój mały ocean [320l]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Do tej pory pisałem w innych działach jednak tym razem chciałem się pochwalić akwarium które jest właśnie w trakcie zalewania, i napisać wątek o rozwoju akwarium, coś jak żółte karteczki. 

Akwarium ma 320l plus sump 160l. Skały kupiłem 25 kg. 15 kg suchej ze sklepu, 10 żywej ze zbiornika. 

Odpieniacz kupiłem na pompie AM ocean runner 3500. Testowany na occie i fajnie pienił. Falownik jebao wp-25 też używany. Sump będzie miał refugium i DSB. Pompa powrotu to Jebao DTC 12000. 

Miałem mały problem z żywą skalą ponieważ kupiłem ją jakoś 2 tygodnie temu i przez problemy z kupnem zaworu do ro nie miałem jak dolać wody. Wyparowało jej trochę i nagle woda zaczęła strasznie śmierdzieć. Zrobiła mi się "smoła" i to dosłownie. Na razie skała sobie leży poza wodą i nieza bardzo wiem co z nią zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda zasmierdziala bo życie padło w skale,jak byś dał grzalkę do wody  i falownik to by przetrwalo,a po 5 czy 10l wody destylowanej do tesco i po sprawie czy na stacje:P

Teraz to dobrze ją przepłukać do wody dobry falownik niech z niej wszystko co padło wyjdzie.

Było pytać szkoda ze uśmierciło się życie

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Wyglada na to ze juz po skale i jedyne co mozna zrobic to albo kupic nowa albo wyczyscic te ktora padla...

Ja do czyszczenia brudnej skaly zawsze uzywalem chloru a jeszcze lepiej i szybciej kwasu, tylko wtedy trzeba uwazac by nie wypalilo za duzo bo Ci zostanie polowa...

Chlor czy kwas trzeba dobrze wyplukac wielokrotnie zmieniajac wode i dokladnie wysuszyc, gdyz w srodku wilgoc utrzymuje sie znacznie dluzej...

O srodkach bezpieczenstwa pewnie nie potrzebuje Ci pisac, balkon czy ogrodek jest najlepszy do takiej akcji...

Jeden falownik bedzie za malo do w sumie sporego zbiornika...

 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, @Beti napisał:
48 minut temu, @Beti napisał:

Woda zasmierdziala bo życie padło w skale,jak byś dał grzalkę do wody  i falownik to by przetrwalo,

 

Falownik był tylko w pewnym momencie poziom wody spadł tak nisko że w żaden sposób nie można było go zanurzyć w wodzie. Stało w łazience na grzanych kaflach i przy grzejniku lub tuż obok. 

Fajna skała była, pełno ślimaków i korali. 

1 minutę temu, Iceberg napisał:

Jeden falownik bedzie za malo do w sumie sporego zbiornika...

Właśnie też się zastanawiam nad kupnem drugiego. Tylko skała jest dosyć nisko, więc przepływ będzie. Jeżeli będzie trzeba kupię drugi. 

2 minuty temu, Iceberg napisał:

Wyglada na to ze juz po skale i jedyne co mozna zrobic to albo kupic nowa albo wyczyscic te ktora padla...

A koniecznie trzeba ją czyścić? Nie mogę jej na czas dojrzewania wsadzić do baniaka żeby wszystko się przepukało samo, naturalnie? 

14 minut temu, Iceberg napisał:

Jeden falownik bedzie za malo do w sumie sporego zbiornika...

Powiem tak odpaliłem go na pierwszym biegu na trzy i falę robi całkiem sporą. 

I parę fotek akwa dodaję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Mini napisał:

 

A koniecznie trzeba ją czyścić? Nie mogę jej na czas dojrzewania wsadzić do baniaka żeby wszystko się przepukało samo, naturalnie? 

 

Kiedy zapada zmrok i wlewam pokarm dla korali to skala wyglada tak jakby cala sie ruszala od ilosci i roznorodnosci stworzen, ktore ja zamieszkuja...

Gdyby to wszystko padlo to nie chcialbys takiej skaly w akwarium...

Naturalnie, owszem mozna, lecz trwalo by to bardzo dlugo no i trzeba by robic testy, by doczekac momentu az wszystko zostanie biologicznie przetworzone...

Zbyt to uciazliwe...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jesli chcesz uparcie tą skałę to myjka cisnieniowa i tez będzie,tu na forum jest pare tematów jak można oczyścić taką skałę.:smile_wink:

Można tez mieć portfel i kupić nową


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, @Beti napisał:

To jesli chcesz uparcie tą skałę to myjka cisnieniowa i tez będzie,tu na forum jest pare tematów jak można oczyścić taką skałę

Parę tematów przeglądałem min. O myciu w chlorze i wodzie ro. 

IMG_20190119_213937.jpg

IMG_20190119_213929.jpg

IMG_20190119_213923.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium sie szykuje jaki rozmiar napisz coś więcej ;-)

14 godzin temu, Mini napisał:

Akwarium ma 320l plus sump 160l. Skały kupiłem 25 kg. 15 kg suchej ze sklepu, 10 żywej ze zbiornika. 

A no tak pisałeś,no to teraz troche cierpliwości


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, @Beti napisał:

Piękne akwarium sie szykuje jaki rozmiar napisz coś więcej ;-)

Wymiary to 150x46x46. Przednia i boczna optiwhite. Wszystko na stelażu stalowym 150x50x80.Stelaż ma regulowane stopki. Ceramika to nano-tech-Bio-sphere od Max Spect. 

Pod akwarium deska 12mm i pianka pod panele 6mm. Lampę kupiłem używaną DIY 165w na ledach też fajnie świeci. 

Sump niestety bez dolewki za do ma 2 komory przepływowe i dużą komorę na odpieniacz. Ma gdzieś 47cm. Jak będzie konieczność zmiany odpieniacza to tę komorę przedzielę na pół i w jednej będzie odpieniacz a w drugiej dolewka. 

Skała która jest w zbiorniku to tylko 15kg. Reszta leży w wiadrze. 

received_230922637783524.jpeg

received_287625848591782.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Mini napisał:

Wymiary to 150x46x46

A czemu wybrales taki dziwny wymiar? to gotowe kupione czy na zamówienie..

Co do blatu ja pod takie akwarium mam 40mm i pianka 2mm


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, @Beti napisał:

A czemu wybrales taki dziwny wymiar? to gotowe kupione czy na zamówienie

Na zamówienie było robione. Stelaż ma 150x50 cm jednak jeden kształtownik jest przyspawany jakby "na zewnątrz" przez co wymiar baltu to 150x50 jednak odległość pomiędzy nogami to 150x46. U mnie wystarczy 12mm ponieważ stelaż ma poprzeczne wzmocnienia. 

Deska służy tutaj jako wyrównanie podłoża i rozłożenie sił pod akwarium. 

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zwracam skalę do erybki. Faktycznie mało porowata jakaś ta skała. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak wygląda sucha skała to jak dla mnie lipa. Zobacz na stronie coralhausa skałę marco rock. 

Tej ceramiki to masz zdecydowanie za mało. Tyle masz miejsca wrzuć kilka kilo siporaxu:) i z jedno opakowanie ceramiki od aquaforestu , tej zasiedlonej juz bakteriami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pawellb napisał:

Tej ceramiki to masz zdecydowanie za mało. Tyle masz miejsca wrzuć kilka kilo siporaxu:) i z jedno opakowanie ceramiki od aquaforestu , tej zasiedlonej juz bakteriami. 

Powiem tak, ten worek biokulek jest do filtracji 2 850l. Powiem nawet ze za dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też je mam :)do nich 5l siporaxu dużego, 3l małeg, 2l matrixa, 3 bloki (wielkość 4cm na 4cm) oraz ok 16l glonów w refugium.  A baniaczek + sump to ok 280l netto w obiegu;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, pawellb napisał:

, 2l matrixa

A matrix po co? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, pawellb napisał:

To też bardzo dobry wkład biologiczny seachema

Gruby granulat chciałem  dać do dsb. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanko z innej beczki, sam robiłeś tą lampę?

edit. już widzę , możesz napisać co to za diody?

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, grzegorz.k napisał:

możesz napisać co to za diody?

Generalnie lampę miałem robić sam. Sterownik czasowy też nawet zaprojektowałem jednak za bardzo przyzwoitą cenę znalazłem lampę używaną. Z tego co wiem to są power led 12000k i 10000k plus royal Blue. Ma też tryb nocny

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główny zbioronik już jest zalany. Teraz tylko uzupełnić sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne fotki. Zbiornik już działa. Tylko mam pytanie. Czy dobrze zrobiłem rewizję? Dolna krawędź jest 1 cm poniżej tafli wody w akwarium. 

IMG_20190127_192046.jpg

IMG_20190127_191949.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wyposazylem się w podstawowe testy. Kh, pH, no2, Nh4 i po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Od ostatniego postu trochę już minęło. W tym czasie trochę podpytałem, poczytałem i na dzień dzisiejszy akwarium wygląda tak. 

Przed wczoraj wyspałem do akwarium piasek. Wcześniej poukładałem skalę tak żeby jakoś tak fajowo to wyglądało i było funkcjonalne. Lampa świeci od 6 do 22 codziennie z cyklem zmierzchowym. Aktualnie w obsadzie:

-palythoa

-clavularia

-capnella 

-pseudogorgonia 

-duża skała zoa, 4 rodzaje 

-3 ślimaki trochus 

-ślimak piaskowy 

-2x krewetka czyszcząca 

IMG_20190225_070047.jpg

received_386836102114927.jpeg

Jakoś to się zaczyna mielić powoli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.