Skocz do zawartości
adamsb81

Czy dam radę z NANO REEF DUO 49L

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, azgar napisał:

Ja radził bym z kilku hobby zrezygnować inaczej trudno może być z funduszu :)

Właśnie tak zamierzam. Nie ze wszystkich ale może troszkę się ogranicze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o wodę. Mogę mieć w dużej ilości wodę miekką o twardości poniżej 0,5stopnia niemieckiego, czy to się nadaje czy zbierać na filtr RO??

Mam jeszcze kolegę w mleczarni i tam do celów laboratoryjnych produkują wodę ale nie wie jaką i ma się dopytać.

Testy na Ca i MG będę miał pod dostatkiem.

Edytowane przez adamsb81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko RO DI, jest gotowym rozwiązaniem , po co kombinować skoro filtr można kupić już za 250 zł i mieć spokojną głowę o parametry wyjściowe wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbuje "rozciągnąć" w czasie. Niestety nie znam żadnego akwarysty morskiego w mojej okolicy, żeby poratował na start wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i podejrzewam że cierpisz na tą samą przypadłość co ja, "podpalasz" się myśląc o akwarium. Warto jednak trochę się wstrzymać i kupić to co trzeba. Ja np. zakładając słodkie HT niektóre rzeczy kupowałem 2 razy, bo chciałem szybko, co nie zawsze przynosiło oczekiwanych efektów. Też noszę się z zamiarem startu Duo 49 albo kostki o boku 40cm :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym akwa i okrojonym budżecie możesz kupić wodę demineralizowaną z marketu. Koszt to +-3 złocisze za 5litrów. Jadę na takiej wodzie już 2 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to przecież za tą kasę co wydałeś na tą wodę już dawno byś miał osmozę, więc gdzie tu opłacalność a o parametrach wody nie mówiąc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, karpik napisał:

Przy tak małym akwa i okrojonym budżecie możesz kupić wodę demineralizowaną z marketu. Koszt to +-3 złocisze za 5litrów. Jadę na takiej wodzie już 2 lata

Podziwiam, nie chciałoby mi się latać z banieczkami. Pomijając pewność parametrów i opłacalność. Jak dla mnie filtr w domu to wygoda, a i przy większym baniaku masz już parę zł do przodu że względu na brak konieczności kupowania sprzętu dodatkowego.

Edytowane przez edd90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dam radę z NANO REEF DUO 49L ---------   tak dasz radę!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, fannadil napisał:

No to przecież za tą kasę co wydałeś na tą wodę już dawno byś miał osmozę, więc gdzie tu opłacalność a o parametrach wody nie mówiąc?

No nie wiem czy dawno miałby osmozę. Przy tak małym zbiorniku zapotrzebowanie nie jest duże. Poza tym nie wiem czy policzyłeś koszt wody (zwłaszcza, że 2/3 wody z filtra idzie w kanał), fakt, iż filtry i membranę trzeba wymieniać a to kolejne kilkadziesiąt złotych co pół roku / rok. Więc jakoś drożej kupowanie ro w sklepie drożej nie wychodzi.
Oczywiście przy większych zbiornikach to już tylko własny filtr rodi.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, goclik napisał:

No nie wiem czy dawno miałby osmozę. Przy tak małym zbiorniku zapotrzebowanie nie jest duże. Poza tym nie wiem czy policzyłeś koszt wody (zwłaszcza, że 2/3 wody z filtra idzie w kanał), fakt, iż filtry i membranę trzeba wymieniać a to kolejne kilkadziesiąt złotych co pół roku / rok. Więc jakoś drożej kupowanie ro w sklepie drożej nie wychodzi.
Oczywiście przy większych zbiornikach to już tylko własny filtr rodi.

Zanim coś napiszesz zweryfikuj czy to jest choć bliskie realiom . 

Koszt RO   Brutto ( ściek / odpad )  to około (zależnie od sprzętu ) 14 pln za 250 L wody  .
Filtry i membranę wymieniamy zależnie od czystości wody w sieci i ilości produkowanego RO . 
Osobiście zużywam prawię 200L RO tygodniowo i filtry + membranę wymieniłem po dwóch latach . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież cena 1 m3 - 1000L wody jest w granicach 9-12 zł (razem ze ściekami)więc nawet jeśli większość to odpad to tak czy siak opłacalność będzie na plus osmozy.

Poza tym mniej dźwigania, wypalonego paliwa etc. 

 

 

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest średni uzysk ? Np. na każde 1000 litrów ścieku ile jest wody RO ? Pytam , bo nie wiem czy nie zorganizować spustu na ogródek.

Woda jest niedroga ale u mnie jest szambo , 10.000 litrów to 180 pln.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, waldek123blau napisał:

Czy dam radę z NANO REEF DUO 49L ---------   tak dasz radę!

Dzięki za doping. Jestem uparty więc może sobie poradzę z waszą pomocą>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pdz napisał:

A jaki jest średni uzysk ? Np. na każde 1000 litrów ścieku ile jest wody RO ? Pytam , bo nie wiem czy nie zorganizować spustu na ogródek.

Woda jest niedroga ale u mnie jest szambo , 10.000 litrów to 180 pln.

Zależy od jakości sprzętu  temperatury wody . Uzysk może się wahać od 10  do 30% 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pdz napisał:

A jaki jest średni uzysk ? Np. na każde 1000 litrów ścieku ile jest wody RO ? Pytam , bo nie wiem czy nie zorganizować spustu na ogródek.

Woda jest niedroga ale u mnie jest szambo , 10.000 litrów to 180 pln.

Przyjmuje się że na 100 litrów przypada 75 odpadu w zależności od ciśnienia i temperatury, ciśnienie można podnieść dokładając pompę co zapewnia większą wydajność filtra.

Edytowane przez edd90 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pdz napisał:

A jaki jest średni uzysk ? Np. na każde 1000 litrów ścieku ile jest wody RO ? Pytam , bo nie wiem czy nie zorganizować spustu na ogródek.

Woda jest niedroga ale u mnie jest szambo , 10.000 litrów to 180 pln.

około 70% to sciek 

 

3 minuty temu, adamsb81 napisał:

Dzięki za doping. Jestem uparty więc może sobie poradzę z waszą pomocą>

zestaw fajny sam chciałem ale ta lampka co jest dodawana to nie nadaje sie do tego nawet miekasa może  brakować światła, dozbieraj do 1000zl i wtedy startuj 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem właśnie ostatnio o tym, że warto dodać pompę, widziałem tez filtry z manometrem i zastanawiałem się po co , więc pewnie po to aby mieć informacje na temat ciśnienia.

Mam 2 łazienki i w tej obok salonu nie mam pralki a są podłączenia, więc łatwo mogę dostosować do RoDi ... tylko szkoda mi puszczać tyle odpadku do szamba, więc puszczę to na ogródek.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, SU1 napisał:

Zanim coś napiszesz zweryfikuj czy to jest choć bliskie realiom . 

Realia są takie, że w przypadku własnego filtra rodi vs woda z marketów jest zbyt dużo zmiennych. Począwszy od rodzajów filtrów, kosztów wymiany, kosztów eksploatacyjnych, dodatków (np. dodatkowych pomp gdy ciśnienie jest zbyt małe, aby wydajność była sensowna), ceny wody, ścieków, możliwości lokalowych, bliskości sklepów z wodą ro w butelkach. Można mnożyć i mnożyć. Tak więc nie unoś się za bardzo bo to, że Tobie się nie opłaca, nie oznacza, że ktoś nie woli kupować wody z marketu i np. jemu nie opłaca się to bardziej. Każdy musi sam przeanalizować za i przeciw oraz wyciągnąć wnioski co się komu bardziej opłaca. Ja podałem tylko przykład zmiennych wpływających na cenę.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się nie unoszę  , tylko ktoś przeczyta i pośle w głuchy telefon . I dlatego jak się nie wie to dobrze jest choć sprawdzić jaki jest realny koszt żeby nie pisać bzdur .
Jak by nie liczyć mnożyć nawet ekstremalne rozbieżności w sprzęcie wodzie itp . to i tak jest to bardzo opłacalne bo koszt litra wychodzi kilka  - kilkanaście groszy  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goclik ale zakładając jakis malo optymistyczny scenariusz przelewając 1000 litrow wody uzyskujesz 150 litrów czystej wody, za 9-12zl. Wiec gdzie tu opłacalność za to samo w sklepie bys zaplacil 150 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SU1 napisał:

i tak jest to bardzo opłacalne bo koszt litra wychodzi kilka  - kilkanaście groszy

Jeżeli masz wolne środki, aby w taki filtr zainwestować. Jeżeli nie - tak jak kolega @adamsb81 - to lepszym rozwiązaniem jest kupowanie w sklepie (o ile jakość jest akceptowalna). W jego sytuacji lepiej bowiem wydawać 3-6 zł tygodniowo niż około 200 zł na filtr. Dlatego powtórzę jeszcze raz - każdy sam musi ocenić co dla niego jest korzystniejsze.

 

49 minut temu, fannadil napisał:

Goclik ale zakładając jakis malo optymistyczny scenariusz przelewając 1000 litrow wody uzyskujesz 150 litrów czystej wody, za 9-12zl. Wiec gdzie tu opłacalność za to samo w sklepie bys zaplacil 150 zł.

Jakaś dziwna matematyka. 150 litrów kosztuje około 90 zł (3 zł za baniak 5 litrów). Do tego zakładając, że masz akwarium 50 L i wymieniasz 5 L tygodniowo to aby zużyć 1000 litrów potrzebujesz prawie 4 lat. Doliczając wodę na podmiankę niech będzie 3 lata. Czyli czeka Cię wymiana wkładów przynajmniej ze dwa razy.
Dodatkowo po każdym "postoju" membrany dobrze jest ją przepłukać i wylać około 10 litrów wody ro (czyli około 40 L w sumie).
Nie licząc kosztów zakupu filtra, wywozu szamba itp.

Jednak powtórzę kolejny raz - każdy sam musi przeliczyć i wybrać. Nikogo nie przekonuję, nie namawiam ani tym bardziej niczego nie zabraniam. 

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za burzliwą dyskusję. Na chwilę obecną będę kupował najpotrzebniejsze rzeczy. Mam nadzieję że kogoś znajdę w Ostrołęce z akwarium morskim. Dalem swój numer we wszystkich zoologikach, żeby przekazali odpowiedniej osobie jak takową rozpoznają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, edd90 napisał:

Podziwiam, nie chciałoby mi się latać z banieczkami. Pomijając pewność parametrów i opłacalność. Jak dla mnie filtr w domu to wygoda, a i przy większym baniaku masz już parę zł do przodu że względu na brak konieczności kupowania sprzętu dodatkowego.

Prowadzę akwarium o litrażu prawie 10 razy większym niż ten w temacie i powiem Ci, że nie będę miał filtra, bo najzwyczajniej nie mam miejsca na niego i z racji zawodu nie mam czasu jego pilnować(często podróżuję). Prowadzę akwarium bez podmian, do tego mam pokrywę, także nie dolewam więcej jak 5l w tygodniu. Fakt, że w moim przypadku przepłacam deczko, ale coś za coś. A wracając do tematu, to tak jak ktoś wyżej obliczył i przeliczając na złotówki, to za koszt zakupu filtra kolega ma wody ze sklepu na kilka lat, a czytając temat od początku, to żona nie jest zbytnio zadowolona z nowego hobby więc też będzie bardziej zadowolona, gdy mniej gratostwa po szafkach będzie się walało;p

Edytowane przez karpik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.