Skocz do zawartości
LordMatthew

Akwarium 100l - przybliżone koszty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chodzi mi (i mojej żonie) po głowie zmiana kostki 30l na coś około 100l. I tu się nasuwa pytanie o orientacyjne koszty.

Czy ktoś jest w stanie policzyć mniej więcej z jaką kasą trzeba się liczyć?

Założenia: akwarium 100l + sump. 

Praktycznie nic z mojej kostki się nie przyda, oprócz dupereli typu czyścik.

Nie mam doświadczenia z większym litrażem a nie chce się porwać z motyką na słońce. 

PS. Co się da to mogę sam zrobić. 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Doprecyzowujac, chodzi mi o koszty nowego sprzętu bez życia. 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 pln za litr , jak ma wyglądać po ludzku .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sporo. A czy jest sens pchać się w używany sprzęt? Czy to raczej złudna oszczędność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak tylko z głową  . Akwarium czemu nie , firmowa lampa z ugruntowaną opinią , jak najbardziej . Śledząc forum można poskładać coś fajnego w dobrej kasie . 

Sporo .. raczej ogarniałem w dobrej kasie , sporo zrobiłem sam ,korale po taniości z forum ,osprzęt z dolnej półki a i tak moje  80 L przekroczyło 8k . Oczywiście nie od razu , a rozłożone w czasie mniej boli albo nawet nie zauważysz . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to hobby do tanich nie należy. Jakbym policzył koszt mojej kostki 30l to pewnie ponad 2tys by wyszło lekko. Ale mi najbardziej chodzi jakie koszty trzeba ponieść na start, bardziej jednorazowo, bez życia. To bym na początek przełożył z kostki.  Potem to wiadomo, cały czas będą jakieś potrzeby. 

Z używanymi rzeczami jest jeszcze ten problem, że nie mając doświadczenia można się łatwo naciąć.

Czytałem trochę tematów w internetach, oglądałem Youtube o są tak skrajne informacje że ciężko się w tym odnaleźć. Jeden stawia 300l za 4k a inny na kostkę 50l potrafi tyle wydać. 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, SU1 napisał:

100 pln za litr , jak ma wyglądać po ludzku .

To chyba trochę pojechałeś. To wychodzi 10 tysięcy za 100 litrów - za taką kasę to takie mega wypasione akwarium z premium koralowcami chyba? Ja bym raczej powiedział połowa tej ceny spokojnie powinna wystarczyć i to na nowy sprzęt i ładne życie. Jak kupisz używane albo z niższej półki to mniej.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, LordMatthew napisał:

Witam

Chodzi mi (i mojej żonie) po głowie zmiana kostki 30l na coś około 100l. I tu się nasuwa pytanie o orientacyjne koszty.

Czy ktoś jest w stanie policzyć mniej więcej z jaką kasą trzeba się liczyć?

Założenia: akwarium 100l + sump. 

Praktycznie nic z mojej kostki się nie przyda, oprócz dupereli typu czyścik.

Nie mam doświadczenia z większym litrażem a nie chce się porwać z motyką na słońce. 

PS. Co się da to mogę sam zrobić. 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Doprecyzowujac, chodzi mi o koszty nowego sprzętu bez życia. 

Zakładam 64l z sumpem to tak:

Akwarium ow z kominem 250zl 

Sump 100

Pompa 300

Oświetlenie 470

Skała coś koło 300-400zl

Hydraulika do sumpa koło 200zl

W moim przypadku filtr rodzinny/Demi 250zl

Nie liczę już soli,piachu testów itd

Oczywiście możesz poszukać używanego sprzętu 

 

Edytowane przez Seba28 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, rysio2000 napisał:

To chyba trochę pojechałeś. To wychodzi 10 tysięcy za 100 litrów - za taką kasę to takie mega wypasione akwarium z premium koralowcami chyba? Ja bym raczej powiedział połowa tej ceny spokojnie powinna wystarczyć i to na nowy sprzęt i ładne życie. Jak kupisz używane albo z niższej półki to mniej.

Oj nie , pisałem wszelkie koszty ,korale miałem za pół darmo a sporo zawitało w ramach zamiany ,sprzęt  nie z najwyższej pułki , komin , hydraulikę ,robiłem sam . Sump skleiłem z szyb z okien ,szawkę dostałem w prezencie .Nie używam pierdyliona buteleczek , balling był w większości CZDA , Lampę złożyłem sam .
Mimo to przeszło 100 za litr . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można się zamknąć w 30 zł za litr na uruchomirnie. Potem to obsługa i zakup życia. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz już kostkę to przecież chyba zdajesz sobie sprawę, że w kosztach to "sky is the limit" :)

Ja jestem na etapie kończenia kompletowania wyposażenia do mojego baniaczka, na początku lutego mam akwarium do odbioru :)

Analizowałem różne warianty akwarium, raczej nie wariant "najtaniej jak się da", ale też nie hi-end. Brałem pod uwagę pojemności ca. 100, 200, 300, 400l pojemności główne zbiornika.

Wychodziło mi ca 35zł za litr do momentu wlania wody i rozpoczęcia okresu dojrzewania. Kupując elementy używane możesz sporo urwać, bo praktycznie każdy gadżet w drugim obiegu ma wartość 50%, a szkło często o nietypowym wymiarze jeszcze mniej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 pln/L to dość mocno przestrzelona cena, moja pierwsza kostak 64L bez sumpa kosztowała ok 1500zł.

Obecne 250L + sump, bez życia wyszło:

- lampa LED Maxspect Ethereal 2200zł
- falownik MAxspect Gyre 230 ok. 1200 zł ze sterownikiem WiFi
- akwarium opti 10mm bez wzmocnień 1500
- stelaż 400
- szafka nie pamietam ;]
- sump + zbiornik na dolewkę 550zl
- dolewka Milestone 390
- pompa obiegowa AquaNova 420zł
- okazyjnie kupiony odpieniacz Schuran 150 - 1200zł

Czyli mamy ok 8000 zł + pewnie poszało ok 2000 na jakieś mniejsze rzeczy o których nie pamiętam (skała, piach, hydraulika, sól).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyceniałem u siebie i za ok. 225 l wychodzi 8-9 tysięcy , za 100 l wychodzi 3-4 tysiące.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Jak czytam wasze sumy to szeroko idziecie :D
Mi wszystko co potrzebuję do startu (nie liczę życia) wyszło ~1000pln za 112l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, ensso napisał:

Jak czytam wasze sumy to szeroko idziecie :D
Mi wszystko co potrzebuję do startu (nie liczę życia) wyszło ~1000pln za 112l.

1000zl ???  To już pod herezje podchodzi, uważaj bo skończysz na stosie :D Akwarium 30 litrów musi kosztować 10000 inaczej się nie liczy :rofl:

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ze wszystkim można pojechać grubo i wydać 10 000 na 100l ale można i za 2000 wystartować. Na start i tak pewnie w sps mało kto chce wchodzić a raczej różne kolorowe grzybki, zoa z czasem lps czy ukwiał. Dodatkowo zakupy można rozłożyć w czasie tylko trzeba to sobie zaplanować i ułożyć odpowiednio. Ważne żeby nie wywalić 80% budżetu na sprzęt a na życie zabraknie i będzie pusto i nudno. A lepiej zrobić mniejsze akwarium ale mieć fajne koralowce (najlepiej szczepki od kolegów z forum)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka jest prawda że można kupić gotową kostkę z wymagalnym minimum i założyć solniczkę za 1000zl a można też taką samą kostkę postawić za 3000zl, kto co uważa. A przybliżony koszt 100zl/1l to mocno przesadzone moim zdaniem, moja kostka 64l+42l sump (wszystko nowe+wliczając szafkę i filtr ro itd) wychodzi coś koło 30-40zl za litr

Edytowane przez Seba28 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wielkiego doswiadczenia ale od jakiegos czasu przeliczam, obliczam i wyliczam że na moje planowane ok 400l wychodzi 12 000 zł. Nie oszczędzałem ze sprzętem więc gdyby się udało ustawić taniej to częsć tego zostanie na obsadę . Przeliczam szybko i wychodzi 30 zł za litr (Stelaż i szafka odpada - zrobię sam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mniejszym akwarium, koszt za litr wychodzi większy. Filtr RODI czy testy wszyscy kupujemy te same. Nie ma tańszych do 50 litrów i droższych dedykowanych do 500 :) 

Autor nic nie napisał o tym co chce mieć w tym akwarium. 

@LordMatthew napisz jaki sprzęt wybrałeś. Policz ile to będzie kosztować i napisz na forum. Wtedy będzie można napisać coś na temat i dopisać do listy. Masz już akwarium 30l to pewnie jesteś już trochę rozeznany w temacie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100l to malo.... pomyslnad 200 sprzet bedzie niewiele droższy a szklo juz troche wieksze.. co do ceny tak jak koledzy napisali mozna 10000 ale mozna tez za 1000. 

jak ja sie z 70 przesiadłem na 200 to najwiekszy koszt to byl odpieniacz bo 450zl za uzywany ale chodzi do dzisiaj. i jak dolicze do tego odpieniacza jeszcze 600 zl to do dzisiaj akwarium stoi i cieszy oko. nie liczę tego co zakupiłem po zalozeniu tylko do momentu zalozenia. 

mozna miec ladne akwarium morskie za niewielkie pieniadze a jesli sie chce mies bardziej ladne akwarium morskie z bardziej wymagajacymi zwierzakami to wiadomo ze trzeba wydac troche wiecej. 

ale nie jest to prawda ze trzeba wydac zaraz majatek. i wiem to z doświadczenia. jesli sie spieszysz i nie szukasz okazji tylko wszystko na raz to wyjdzie drozej ale jesli kompletujesz powoli nawet uzywki to mozna zrobic to taniej. nie chce mi sie liczyc dokldnie ile wydalem na swojeale mysle ze za 1000zl mozna zrobic przesiadke na to 100l nie wluczajac zycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, @Pawel napisał:

Autor nic nie napisał o tym co chce mieć w tym akwarium. 

@LordMatthew napisz jaki sprzęt wybrałeś. Policz ile to będzie kosztować i napisz na forum. Wtedy będzie można napisać coś na temat i dopisać do listy. Masz już akwarium 30l to pewnie jesteś już trochę rozeznany w temacie. 

Celowałbym w miękkie +LPS (może jakieś twarde ), skalę i życie przekładałbym z obecnej kostki. Chcę uzyskać taki efekt że trochę korali i więcej miejsca dla ryb.  Sprzętu nie wybrałem żadnego bo chciałem się zorientować czy wogole mnie na to stać. 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, z pewnością się przydadzą.  

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszt baniaka 100litrowego na poziomie 10000zeta... oj wypas by był. Tyle, ze po co ładować aż tyle w taki litraż? No, chyba że chce sie hodować same scolymie i rzadkie  odmiany zoasków :-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, LordMatthew napisał:

Celowałbym w miękkie +LPS (może jakieś twarde ), skalę i życie przekładałbym z obecnej kostki. Chcę uzyskać taki efekt że trochę korali i więcej miejsca dla ryb.  Sprzętu nie wybrałem żadnego bo chciałem się zorientować czy wogole mnie na to stać. 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, z pewnością się przydadzą.  

LPS to korale twarde.

Możesz wydać 5 tysięcy, a możesz 15. Zależy od obsady koralowej i sprzętu (no name lub premium). 

Jak chcesz LPSy to weźmy np. pompę dozującą płyny. Aqua Trend za 500 złotych lub Pacific Sun Kore 5th za 1600. 

Spisz sobie sprzęt i dodaj 30% do tego. Wtedy będziesz wiedział ile to będzie kosztować. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, @Pawel napisał:

LPS to korale twarde

Wiem,  pisząc twarde miałem na myśli SPS. Przejęzyczenie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, @Pawel napisał:

Przy mniejszym akwarium, koszt za litr wychodzi większy. Filtr RODI czy testy wszyscy kupujemy te same. Nie ma tańszych do 50 litrów i droższych dedykowanych do 500 :) 

Autor nic nie napisał o tym co chce mieć w tym akwarium. 

@LordMatthew napisz jaki sprzęt wybrałeś. Policz ile to będzie kosztować i napisz na forum. Wtedy będzie można napisać coś na temat i dopisać do listy. Masz już akwarium 30l to pewnie jesteś już trochę rozeznany w temacie. 

 

Dokładnie tak, cena w przeliczeniu na litr się zmienia w zależności od litrażu i zazwyczaj wychodzi na niekorzyść tych mniejszych akwariów. Niektóre rzeczy są uniwersalne, niezależnie od pojemności, a niektóre zaczynają się od jakiegoś pułapu np. odpieniacze. Model do 500L danej firmy może kosztować 2000 PLN, co nie znaczy, że model do 1000 będzie dwa razy droższy, zazwyczaj ten skok cenowy jest mniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.