Skocz do zawartości
Arashi_

840 litrowe początki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mój ostatni post na tym forum pisałam ok 8-9 lat temu. Po kilkuletniej przerwie z akwarystyką chcielibyśmy znowu do niej wrocic.

 

Zbiornik docelowo będzie pod ryby i nie za wymagające korale.

Wymiary 200 x 60 x 70 plus sump, okolo 900 litrów w obiegu

Podobają nam się akwa mieszane z niezbyt dużą ilością skały, bez efektu gruzowiska i przestrzenią do pływania dla ryb.

Czy się to uda uzyskać, czas pokaże.

Oświetlenie Giesselmann matrix 2.

Odpieniacz na start nasz zacny Aqua Medic Turbo F. tuning by śp. Skiba. Oczywiście będzie za słaby, ma być tylko na początek.

Docelowo Octopus lub BK ale jeszcze się zobaczy. Filtracja kulki max spect 3kg, Siporax 3 kg,mocny odpieniacz, żywa skala. Na razie nie przewidujemy refugium.

Dzisiaj zalane, za 2 dni solimy ubogą solą IO. Dojdzie 25 kg żywej skały z działającego morszczaka. Będę na pewno liczyła na pomoc forumowiczów w trudnych chwilach.

 

 

Edytowane przez Arashi_
Zjadło tekst (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki litraż daje wiele możliwości. Wrzuć fotkę jak to teraz wygląda;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko ogarnę zmniejszanie zdjęć ...eh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arashi_ napisał:

Witam.

Mój ostatni post na tym forum pisałam ok 8-9 lat temu. Po kilkuletniej przerwie z akwarystyką chcielibyśmy znowu do niej wrocic.

 

Zbiornik docelowo będzie pod ryby i nie za wymagające korale.

Wymiary 200 x 60 x 70 plus sump, okolo 900 litrów w obiegu

Podobają nam się akwa mieszane z niezbyt dużą ilością skały, bez efektu gruzowiska i przestrzenią do pływania dla ryb.

Czy się to uda uzyskać, czas pokaże.

Oświetlenie Giesselmann matrix 2.

Odpieniacz na start nasz zacny Aqua Medic Turbo F. tuning by śp. Skiba. Oczywiście będzie za słaby, ma być tylko na początek.

Docelowo Octopus lub BK ale jeszcze się zobaczy. Filtracja kulki max spect 3kg, Siporax 3 kg,mocny odpieniacz, żywa skala. Na razie nie przewidujemy refugium.

Dzisiaj zalane, za 2 dni solimy ubogą solą IO. Dojdzie 25 kg żywej skały z działającego morszczaka. Będę na pewno liczyła na pomoc forumowiczów w trudnych chwilach.

 

 

Tak z ciekawosci, czemu solisz ubogą solą?  chodzi o to że dojrzewanie trwa długo i po nim będziesz sukcesywnie w podmianach dawał sól lepsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrs- żeby dojrzewanie bylo lagodniejsze. Tak mi doradził fachowiec z wieloletnim stażem. Potem mozna podmianki pokombinowac z lepszymi solami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak bedziesz zmienial odpieniacz to bede mial bk250 na zbyciu. jak chcesz duzo fajnych rybek to dobry skimmer to podstawa! pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Arashi_ napisał:

Piotrs- żeby dojrzewanie bylo lagodniejsze. Tak mi doradził fachowiec z wieloletnim stażem. Potem mozna podmianki pokombinowac z lepszymi solami. 

a jaka firma tej soli co uzywasz

i czy potrzebny jest na poczatku odpieniacz? Chodzi mi o faze dojrzewania gdzie tylko jest zywa skała i nic więcej, tak samo czy oswietlenie potrzebne

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie jestem fachowcem, siedzę w trochę innej branży jeśli chodzi o zwierzęta. Akwarystyka to czyste hobby.

IO czyli Instant Ocean. Bardzo lubię tą sól, choć oczywiście są dużo lepsze na rynku. Odpieniacz dobrze jak sobie pyka od poczatku

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na razie nic ciekawego. Żywa skala przywieziona dzisiaj w osobnym małym akwarium czeka na przeniesienie do głównego zbiornika, ale to dopiero za kilka dni. Ma cyrkulację i grzałkę.

 

Nie opłaca się kupować w sklepach żywej, jakość fatalna, ciężko to w ogóle nazwać żywą. Bardziej pasuje ,,mokra skala,,.

Na tej co mamy są zoa, kilka korali, glony, aiptazji nie widziałam ale to wyjdzie w praniu. Co przeżyje to nie wiem, najważniejsze żeby przyspieszyło troszkę dojrzewanie...

IMG_20190122_214657.jpg

IMG_20190122_214501.jpg

Edytowane przez Arashi_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie jestem fachowcem, siedzę w trochę innej branży jeśli chodzi o zwierzęta. Akwarystyka to czyste hobby.

IO czyli Instant Ocean. Bardzo lubię tą sól, choć oczywiście są dużo lepsze na rynku. Odpieniacz dobrze jak sobie pyka od poczatku.

 

Edit. Decyzja padła na Octopusa 250 int., Zobaczymy jak sobie będzie radził...

Czekam jeszcze na Siporax do sumpa i kulki Max Specta

 

IMG_20190125_095857.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, mogłabym dołożyć już żywy piasek? Czy raczej lepiej poczekać? Dojechalo jeszcze trochę żywej skały. Miało nie być za dużo a jednak... Część wylądowała w sumpie obok Siporaxu i kulek max Specta. Trochę zielonych glonów się pokazało na skale.

Krewetka wundermani wyjadla aiptasie, która rosła na żywej skale. Teraz ją muszę lekko dokarmiać...

 

IMG_20190128_214749.jpg

IMG_20190126_161617.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszej wizycie w sklepie padła decyzja o wywaleniu praktycznie całej suchej skały i zastąpieniu jej żywą. Prawa strona akwarium zyskała trochę na lekkości, jest więcej półek pod korale i kryjówek dla ryb.

Była to ostatnia zmiana jeśli chodzi o ułożenie skały, nie chce potem stresować ryb . Doszedł również żywy piasek.

Zostały kupione 2 jeżowce, glonów jest nie dużo dokarmiamy je nori.

Akwarium sobie dojrzewa, bakterie są regularnie dodawany. Testy robione co kilka dni, raczej z nudów niż konieczności. Są również 2 krewetki i ślimaki, wszystko żyje i czuję się nieźle.

Za kilka tygodni będę chciała dodać kilka rybek jeśli parametry będą ok. Myślałam na początek o 2 błaznach i babkach. Docelowo chciałabym mieć kilka babek tylko nie wiem czy się pogodzą. Na razie czytam rożne opinie .

Docelowo będę chciała trzymać pokolce .Co do obsady mam jeszcze sporo czasu na decyzję. Nie przepadam za bardzo małymi rybami. Na razie wiem czego nie chcę tj. żółtka, hepatusa i ryb w stylu chromiski. Co do ryb będę Was jeszcze męczyć w odpowiednim wątku ;)

IMG_20190203_092612.jpg

IMG_20190203_092242.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

A mówiłem ze znajdę :P , super baniak jedyny wymiar który bym chciał zmienić to głębokość ale 70 też jest spoko :thumbsup:

W dniu 3.02.2019 o 09:48, Arashi_ napisał:

Docelowo będę chciała trzymać pokolce .Co do obsady mam jeszcze sporo czasu na decyzję. Nie przepadam za bardzo małymi rybami. Na razie wiem czego nie chcę tj. żółtka, hepatusa i ryb w stylu chromiski. Co do ryb będę Was jeszcze męczyć w odpowiednim wątku ;)

obsadę jest dobrze rozplanować całą docelową jaka ma być, i stopniowo dokładać żeby nie było zgrzytów

 

W dniu 22.01.2019 o 15:44, Arashi_ napisał:

Witam.

Mój ostatni post na tym forum pisałam ok 8-9 lat temu. Po kilkuletniej przerwie z akwarystyką chcielibyśmy znowu do niej wrocic.

No i ja teraz muszę zrobić przerwę mam nadzieję że nie tak długą, życzę powodzenia i samych sukcesów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon- dzięki, bardzo fajny baniaczek miałeś, szkoda że likwidujesz. Ale jak to mówią każdy kolejny już tylko lepszy.  Nie da się na zbyt długo z nim zerwać. 

Dalszy etap dojrzewania, kilka szczepek doszło. Obsada pokolcy jeszcze nie wybrana

https://m.fotosik.pl/zdjecie/66a9abcd22620005

Czy ktoś ma pomysł co to za ukwiał a właściwie 2 dzikusy. Taki gratis z kawałkiem skały, na razie pod obserwacją czy zostają czy nie. Po lewej to zwykły mały quadri

https://m.fotosik.pl/zdjecie/pelne/a67e2e900499fd15

Edytowane przez Arashi_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/dcf6c2a1f5dff.jpg.html

https://zapodaj.net/de9a1c95d2f52.jpg.html

https://zapodaj.net/101b94dea64b6.jpg.html

https://zapodaj.net/54acca959aa4c.jpg.html

 

Doszło kilka korali od PrzemasLKR za co bardzo dziękuję, akwarium pomalutku nabiera kolorów. Parametry stabilne, jest jednak jeszcze trochę okrzemki. Dorzucony do sumpa siporax z działającego kilka lat akwarium i kilka kawałków skały z tego samego akwa

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poogladalem i jestem pod wrażeniem rozmiarów ;) no taki start to jest coś. Moje szkiełko przy prawie 900 l to na podmiany by się tylko u was nadalo:).

Ale mam dla was mała ciekawostkę.

https://zapodaj.net/4994e6d8ea2c6.jpg.html

Kolega ma 900 l z Dojazdowa. Zajmuje się akwariami i to trochę dzięki niemu mam solniczkę u siebie. Myślę że będzie mógł służyć pomocą i radą. Poza tym założył już ok 100 szkiełek więc doświadczenie ma :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krisu- kostki też mają swój urok. Tu na forum jest nano rafka, litrarz jak Twój i wygląda fantastycznie. A co do kolegi z Dojazdowa chętnie wezmę namiary. Ma jakiś sklep z morszczyzną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie ekipy do sprzątania dna. Mam ok 1.5 cm piasku (natures ocean) . Ponieważ jest już gdzie niegdzie odrobina detrytusu wpuściłam kilka strombusòw i 2 rozgwiazdy piaskowe. Pytanie co dalej żeby utrzymać w jako takiej czystości? Czy muszę mieć babkę, na którą  sporo osób narzeka? Czy coś innego wpuścić? Czytałam również tu na forum,  że conajmniej 2gatunki pokolcy które planuje zakupić dręczą babki. Bardzo lubię  te rybki i nie chciałabym żeby pokolce je zatukły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżowce sand dollar są piękne i dobrze przekopują piasek, lecz mogą trochę bałaganu narobić


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nexor4- właśnie o nich myślałam. Ile sztuk powinnam wpuścić? Powierzchnia dna 200 x 60. Pokolce dość mocno brudzą więc piasek będzie nawozony. Chyba że zaryzykować babkę lub parkę? Nie mam korali na piasku. Z drugiej strony znajomemu wysypywala piasek przed pompę cyrkulacyjną, efektu można się domyslić:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ile sztuk widziałem, że @Nik@ posiada jednego możesz się jej zapytać ma podobnej wielkości akwarium


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Alu i Andrzeju :) jak przyjdą pokolce  czekam na foto, akwarium juz robi wrażenie a z pełną obsada bedzie bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krisu. Na razie spokojnie czekamy aż dojrzeje żeby można było wpuścić bandę brudasów (pokolcy) bez stresu. 

Zbiornik nabiera kolorów, doszło trochę korali i dołożyliśmy ledy do t5. Parametry na chwilę obecną stabilne od kilku tygodni. Glony zielone, których było niewiele w zaniku, jest jeszcze trochę okrzemki na piasku. Wywalilo ją po wymianie świetlówek na nowe

https://zapodaj.net/fc894aab6b3d6.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wygląd ślicznie już teraz, blondi się cieszy bo ma dużo miejsca dla siebie. Euphylia na środku wygląda mega, ja dopiero dołożyłem pierwsze szczepki i to bardzo małe ;) i czekam aż pokażą się w całej okazałości.

Za tydzień pierwsza ryba już nie mogę się doczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.