Skocz do zawartości
J@K

49l - wiem wiem małe

Rekomendowane odpowiedzi

Start: 1 stycznia 2019

Szkiełko: Nano Reef Duo 49l (35x35x40) 

Filtracja: FZN-3 (matrix, purigen, phosguard, chemipure, gąbeczka) 

Światełko: obecnie Led Syrius Nano 27W (palone 8h plus niebieskie 1h)

                    było Leddy Slim Duo Marine/Actynic 2x5W (do kupienia na OLX)

RO kupowane w sklepie póki co

Sól: Aquafoest sea salt

W solniczce na dziś tylko żywa skała 4kg,

Poza tym: JVP-110,  Aquael Easy Heater 50W, Refraktometr, 

Do kupienia: testy, dolewka, życie.

Szkiełko zalane 1 stycznia odpowiednio zasoloną wodą. Stało tak trzy dni zanim wrzuciłem żywą skałę. I od tej pory się mieli. Dolewam tylko wody RO i oglądam. Są już wieloszczety (jakie? nie wiem) oraz prawdopodobnie małe aiptasie. Po dwóch tygodniach zrobiło się rdzawo (pewnie okrzemki). Fotki wrzucę jak się tylko dowiem jak to zrobić :P

https://imgur.com/a/C0Wv5NL  tu ogólny

https://imgur.com/a/1rhJBhO   tu wieloszczet

https://imgur.com/a/6UPJRqP  tu chyba aiptasia

 

Edytowane przez J@K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kaskadzie na początek sam matrix, niepotrzebne te absorbery póki co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, iplouify napisał:

w kaskadzie na początek sam matrix, niepotrzebne te absorbery póki co.

Rozważe choć nie obiecuję. A co się stanie jak zostawię? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiłeś tą ;-) "żywą skałę"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://imgur.com/a/6UPJRqP

mi wygląda bardziej na rurówkę a nie Aiptazje.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Mozart napisał:

Gdzie kupiłeś tą ;-) "żywą skałę"?

Na miejscu w Radomiu w sklepie Amadyna bodajże. To są dwa kawałki. Tyle że ten dolny bezpośrednio z akwa wystawowego a ten u góry z sumpa. No i oczywiscie większość zwierzactwa wyłazi z górnego. Juz szykuje pułapkę na wieloszczety aby im się bliżej przyjrzeć. Natomiast aiptasie no cóż będziemy jakoś tępić.

11 minut temu, Peniek napisał:

https://imgur.com/a/6UPJRqP

mi wygląda bardziej na rurówkę a nie Aiptazje.

Hmm aż tak biegły w tym temacie nie jestem a zlokalizowałem trzy takie osobniki w różnych miejscach na skałce. Może wieczorkiem uda mi się strzelić jakąś lepszą fotkę do identyfikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, J@K napisał:

Rozważe choć nie obiecuję. A co się stanie jak zostawię? 

zaburzy Ci proces dojrzewania akwarium :) tak jak wyżej pisali wywal to bo i tak nie ma co absorbować, kiedyś jak przesadzisz z obsadą MOŻE Ci się przyda. 

Edytowane przez calak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, J@K napisał:

Hmm aż tak biegły w tym temacie nie jestem a zlokalizowałem trzy takie osobniki w różnych miejscach na skałce. Może wieczorkiem uda mi się strzelić jakąś lepszą fotkę do identyfikacji.

No niestety lepszej fotki nida rady. Sprzęt za słaby niestety. 

https://imgur.com/a/9vsBEWN

A przy okazji ktoś może rozpozna cóż to za wieloszczet

https://imgur.com/a/paC5Rnd

A przy okazji trafiłem na takie cuś. Hmm może ktoś coś podpowie

https://imgur.com/a/84xXMQ1

A na koniec całość wygląda tak

https://imgur.com/a/wisFDnE

 

Edytowane przez J@K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie pożyteczna rurówka.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro doradzacie wywalić absorbery to wywalamy.

Rodzi się więc pytanie jak purigen, phosguard i chemipure przechowywać po wyjęciu aby za jakiś czas (o ile zajdzie potrzeba) można było z nich korzystać. Ktoś mam pomysł?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci na swoim przykładzie. Zacząłem na samym matrix + gąbka. Za parę tygodni, kiedy wpuściłem jyż życie, nie odpowiadał mi kolor wody i dołożyłem purigen i węgiel. Po godzinie korale zrobiły się blade i skurczyły się, krewetka prawie dostała szału. Po kilku dniach woda śmierdziała i wszystko marniało w oczach. Adsorbenty wylądowały w koszu. Tak jak piszą poprzednicy, tylko matrix lub inna ceramika i wata wymieniana regularnie. Jak już biologia nie będzie wyrabiać, to zastanowisz się, albo VSV albo węgiel lub inne wynalazki. Jedyny adsorbent który jest Ci potrzebny na tym etapie to coś na krzemiany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy 6 tydzień. 

Okrzemki były ale już praktycznie zanikły. Na skale pojawiło się trochę jakiś takich czarnych farfocli tu i ówdzie i jakiegoś zielonego glona ale paniki na razie nie ma.

Za to są nowi lokatorzy:

Trochus "turbo"  01a.jpeg.dbb34cd954a8fdbd812aba4828ccdcc9.jpeg

Trochus "ciaptak"    02a.jpeg.946fb544b7b9e5d20944c8d890574010.jpeg

Tu oba    03a.jpeg.47acffa9fb6982d715d34f52f00c138d.jpeg

No cóż "niki" mówią w zasadzie wszystko który z nich ma turbinę i jest 5 razy szybszy. Jedyną wadą "turbo" jest to że w tych swoich wycieczkach nie ma umiaru. Wczoraj znalazłem go w kaskadzie a dziś po nocce wisiał do góry nogami na szybie pokrywowej. Cosik mi się widzi że jak tak dalej pójdzie to skończy jako zanęta  w pułapce na wieloszczety. A tak na marginesie to ile czasu trochus wytrzyma poza solniczką?

Tu cały tank fotka z 2019.02.06 

04a.jpeg.7867076cf27c461cf96e0e5032f69918.jpeg

Ze skałką jeszcze powalczę bo to ustawienie nie do końca mnie zadowala. Za bardzo zbita ta konstrukcja, brak półeczek na korale. Jest nad czym pracować hehe.

Teraz plany:

W kręgu zainteresowania z tak zwanej ekipy czyszczącej to jeszcze krewetka szkarłatna (Lysmata debelius) oraz krabik czerwononogi (Paguristes cadenati). Choć z tym krabikiem to nigdzie nie mogę doczytać czy potrzebuje ukwiału oraz piasku czy wystarczy mu skała. Jeżeli ktoś ma info to chętnie skorzystam. Z ekipy pływającej na oku oczywiście błazenek (wiem wiem wiem ale cóż zrobić) albo z pełną świadomością niebieski terrorysta Garbik lub grupa, al kaida czyli liczba mnoga. Tak naprawdę to z tą ekipą pływającą to mam największy problem. Człek by chciał ale za bardzo nie ma gdzie włożyć :) a jak by już chciał zgodnie z kanonami sztuki to  do takiego szkiełka wybór lichy.

No i pomału rozglądam się za pierwszymi koralami. Tu na liście xenia, rhodactisy, ricordea, zoa może favia, może briareum albo caulastrea. Zobaczymy jak będzie z dostępnością na tutejszym rynku ale z tego co się na szybko rozejrzałem to parę pozycji jest dostępnych więc bez pośpiechu, stopniowo, z pewną nieśmiałością będziemy zasiedlać. 

Edytowane przez J@K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, J@K napisał:

Paguristes cadenati

Wystarczy mu jakaś dziura w skale, gdzie będzie mógł się schować (ogólnie, raczej skryty krabik i rzadko go będziesz widywał), trochę glonów, trochę resztek, dytrytusu i odrobina innego pokarmu czasem dla urozmaicenia (granulki, mrożone, kawalątek krewetki jakiejś, ogólnie coś mięsnego). Nie zauważyłem też, żeby szukał kontaktu z powierzchnią (niektóre pustelniki czasem potrzebują wyjść na powierzchnię), próbował się wdrapywać po kablach itp. Ogólnie, spokojnie buszuje sobie w zakamarkach skały i na podłożu.

Co do rybek, to błazen raczej za duży rośnie na takie oczko. Ja mam gobiodon okinawae w dokładnie takiej kostce, ale w sumie nie polecam. Może i to ładne, ale upierdliwe w karmieniu (tylko mrożona artemia i to jeszcze podana pod mordkę najlepiej, nie za duża, nie za mała, najlepiej kilka razu dziennie, a i to jeszcze z dąsami czasem), mało ruchliwe (u mnie głównie siedzi na czyściku, na magnesie od cyrkulatora albo przyssawce grzałki, wypływa tylko do karmienia) i w ogóle lekko pierdyknięta rybka (kiedyś miała fazę na wpływanie do cyrkulatora zawsze po jego wyłączeniu choćby na chwilę, dziś rano np wyciągnąłem ją z osłony czujnika automatycznej dolewki, nieźle już podduszoną). Garbik może być fajny. Kolorowy, ruchliwy, je wszystko, rozmiarowo pasuje. Tyle, że nic innego nie przeżyje w jego towarzystwie. Ale jakbyś trafił zgodną parkę, to byłaby to fajna opcja. Z innych rybek to jest sporo maluchów, ale ciężko je trafić w sklepach.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Słony leszcz napisał:

Wystarczy mu jakaś dziura w skale, gdzie będzie mógł się schować (ogólnie, raczej skryty krabik i rzadko go będziesz widywał), trochę glonów, trochę resztek, dytrytusu i odrobina innego pokarmu czasem dla urozmaicenia (granulki, mrożone, kawalątek krewetki jakiejś, ogólnie coś mięsnego). Nie zauważyłem też, żeby szukał kontaktu z powierzchnią (niektóre pustelniki czasem potrzebują wyjść na powierzchnię), próbował się wdrapywać po kablach itp. Ogólnie, spokojnie buszuje sobie w zakamarkach skały i na podłożu.

No i takiego mi trzeba. Do tego dorzucę jakieś muszelki na wszelki wypadek jakby mu metraż nie pasował. Thx za inf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, J@K napisał:

Thx za inf.

Spoko. Mój czerwononóżek niestety posłużył za źródło białka krewetce na aiptasję (lysmata seticaudata, wcześniej zajęła się wszystkimi ślimakami łażącymi po skale, tylko kopiące w piasku przeżyły). Za to aiptasja rośnie sobie w spokoju, choć fakt że nie rozrasta się:-) Ty piszesz, że też chcesz krewetę, i to jeszcze większą, także pamiętaj o tym mięsku od czasu do czasu dla niej, żeby nie musiała sama polować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Słony leszcz napisał:

Co do rybek, to błazen raczej za duży rośnie na takie oczko. Ja mam gobiodon okinawae w dokładnie takiej kostce, ale w sumie nie polecam. Może i to ładne, ale upierdliwe w karmieniu (tylko mrożona artemia i to jeszcze podana pod mordkę najlepiej, nie za duża, nie za mała, najlepiej kilka razu dziennie, a i to jeszcze z dąsami czasem), mało ruchliwe (u mnie głównie siedzi na czyściku, na magnesie od cyrkulatora albo przyssawce grzałki, wypływa tylko do karmienia) i w ogóle lekko pierdyknięta rybka (kiedyś miała fazę na wpływanie do cyrkulatora zawsze po jego wyłączeniu choćby na chwilę, dziś rano np wyciągnąłem ją z osłony czujnika automatycznej dolewki, nieźle już podduszoną). Garbik może być fajny. Kolorowy, ruchliwy, je wszystko, rozmiarowo pasuje. Tyle, że nic innego nie przeżyje w jego towarzystwie. Ale jakbyś trafił zgodną parkę, to byłaby to fajna opcja. Z innych rybek to jest sporo maluchów, ale ciężko je trafić w sklepach.

Garbik, krewetka debelius, Krabik czerwonnogi, wieloszczet i już mamy łańcuch pokarmowy :).  Będę szukał chyba pary garbików ale to może być trudne niestety. Poczekamy zobaczymy.

Edytowane przez J@K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą krewetką w takim litrażu może być ciężko.. jest dosyc duża i będzie drażnić korale ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Photosensible napisał:

Z tą krewetką w takim litrażu może być ciężko.. jest dosyc duża i będzie drażnić korale ;)

W zasadzie racja. Pewnie lepiej by się sprawowało stadko sexy-krewetek niż jedna duża czerwona. Jest też opcja pośrednia, czyli właśnie tzw krewetki na aiptasję (wundemani, seticaudata).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki na aiptazje jedzą również zoa :) za to sexy lubią korale montiporopodobne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Photosensible napisał:

Z tą krewetką w takim litrażu może być ciężko.. jest dosyc duża i będzie drażnić korale ;)

Ehh i weź tu coś zaplanuj. Ale myślę że jednak pozostanę przy debeliusie. W tym wypadku jednak górę wezmą emocje (cholernie mi się podoba) a nie rozum.  Można by rzec że ta kreweta była impulsem do założenia solniczki i zawsze była brana pod uwagę w moich  planach. No i będzie się dobrze komponować z moimi  caridinami super crystal red one stripe hehe. 

33 minuty temu, Słony leszcz napisał:

W zasadzie racja. Pewnie lepiej by się sprawowało stadko sexy-krewetek niż jedna duża czerwona.

Sexy są sexy i też potrafią łobuzować ale kto wie :)

15 minut temu, Photosensible napisał:

Krewetki na aiptazje jedzą również zoa :) za to sexy lubią korale montiporopodobne 

Czyli nie ma złotego środka a kreweta musi być i basta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy jest sens męczyć krewetkę w tak małym zbiorniku.. rzadko kiedy trafia się młoda paru centymetrowa sztuka.. Ale sam się o tym przekonasz jak trafi do zbiornika i porównasz wielkosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Photosensible napisał:

Tylko czy jest sens męczyć krewetkę w tak małym zbiorniku.. rzadko kiedy trafia się młoda paru centymetrowa sztuka.. Ale sam się o tym przekonasz jak trafi do zbiornika i porównasz wielkosci

Do tej pory opierałem się na informacjach dostępnych w necie. Czyli do 7cm rośnie i akwarium od 50l. W zoologu widziałem i jakoś wielkością mnie nie poraziła. Ale nie wiem bo w sumie nie znam się aż tak bo nie miałem okazji. Czy naprawdę 50 l to dla  jednej sztuki to będzie męczarnia. Hmm no nic, muszę się przespać z tematem. Dostałem cios i nie wiem czy się podniosę :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
49 minut temu, Photosensible napisał:

Krewetki na aiptazje jedzą również zoa

Mariolka u Ciebie zjadały zoanthusy? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy pierwsze szczepeczki. Na pierwszy ogień Briareum Fluo. Hmm podobno lubi się szybko rozrastać jak warunki dobre. Poczekamy zobaczymy.

Briareum.jpeg.4eabad70e188b405d3bf7923f492aede.jpegSą też pierwsze zoa (tu na pierwszym planie) ale jakoś problem mam z dobrą fotką. Więc później dorzucę.

Ale żeby nie było za pięknie to są już pierwsze straty. Mojego Trochusa "ciaptaka" czyli tego wolnego dopadł chyba płaziniec (wyglądał jak płaski rozdeptany ślimak wielkości 2zł - taka miniaturowa płaszczka tylko bez kolca) Nie mam niestety fotki bo wpełzło to do muszli po trochusie i tyle. Śmierdziało to wyeksmitowałem ehh.

Drugi problem jaki mi zaczyna się pojawiać to takie szaro czarne kłaczki. Jest tego coraz więcej. Pojawiło sie jakieś trzy tygodnie temu. Nie wygląda mi to ani na dino ani na cyjano.  Może ktoś  coś bo nie bardzo wiem w co to ubrać i co z tym zrobić a nie chciałbym aby to opanowało mi całą skałkę. 

GLON.jpg.26f26f7afdb2e8a6ed828c9c2e860aa5.jpgNiestety nie posiadam "prof" testów poza paskowymi JBL które wykorzystuje w słodkowodnym i kropelkowymi KH GH i PH Zooleka więc wyniki jakie mam są lekko powiedziawszy niemiarodajne chociaż jakiś tam pogląd na całą sytuację dają. Więc paskowe: NO3-0  NO2-0, kropelkowe: Kh - 7/8  PH - 7/8, zasolenie mierzone refraktometrem 1,023  temp. 25. 

 

 

Edytowane przez J@K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.