Skocz do zawartości
J@K

49l - wiem wiem małe

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynamy 8 tydzień.

Na pierwszy ogień zoa te co im miałem fotkę wrzucić. Nie jest za ostre ale cóż zrobić jaki sprzęt taka fotka. Głupio pytać ale może ktoś podpowie co to za zoanthusy :)

 Zoa.jpeg.f62e3a7ed11c541bc71c95c307719186.jpeg

Druga nowość w baniaczku to Euphyllia Paraancora fluo. Tu w normalnym oświetleniu ale naprawdę ładnie jej w niebieskim. Syrius nano robi robotę. Fotki niestety tylko w dziennym światełku bo nie bardzo wiem jak ogarnąć color blue.

1498750109_EuphylliaParaancorafluo.jpeg.06f308b011ac29523c37e8c6ce1046e8.jpeg 

Trzeci egzemplarz corala to Rhodactis. No ten to mnie zszokował. Przy zakupie na kawałku skałki był wielkości 5 złotówki po 24h już się w portfel nie mieści :) Czytałem że się rozrasta więc coś czuję że będzie z nim jazda.

Rhodactis.jpeg.f36190a8f8167513d0fd704b6fa7fab6.jpeg

No i na koniec zwierzak biegający. Paguristes cadenati czyli krabik czerwononogi. Ciężko go uchwycić bo strasznie ruchliwy.

427373198_Paguristescadenatikrabczerwononogi.jpeg.376acbffcebf6684987ab737a60ff709.jpeg

Czarne kłaczki o których pisałem wcześniej ustępują. Nie wiem czy same z siebie czy dzięki Trochusowi - ważne że znikają. Na oku mam już także krewetkę więc w najbliższym czasie i ona dołączy do ekipy. No i pytanko mam czy Garbik będzie ganiał krewecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 tydzień rozpoczęty

Jest już główny lokator. Hmm z początku trochę nieśmiała ale już się rozkręca szczególnie jak papu poczuje :). Karmiona granulkami za którymi gania po całym baniaku.1358103144_SZKARATNA.jpg.652827d93f06600dff2d4ce661d4e3b0.jpgNo i poszła w niedzielę pierwsza podmianka wody. Nie wiem czy nie za wcześnie ale poszła. Euphyllia się po tym troszkę skuliła i mniej napompowała ale mam nadzieję że to tylko przejściowy foch. Rhodactis - rośnie,  briareum -  pompuje, zoa -  otwiera, krabik od czasu do czasu wyjdzie, trochus także pomyka - znaczy wszystko funkcjonuje. W kolejce czeka już xenia więc same miękasy na razie w baniaku. Ehh przydał by się jakiś LPS :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna kosteczka :)
Jakie korale jeszcze planujesz?  Jak aklimatyzowałeś Debelliusa?

Jakie są parametry wody? One są szczególnie wrażliwe na NO3 (tak przynajmniej czytałem). Planujesz wsypać jakieś podłoże, czy ma być tak jałowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, J@K napisał:

9 tydzień rozpoczęty

Jest już główny lokator. Hmm z początku trochę nieśmiała ale już się rozkręca szczególnie jak papu poczuje :). Karmiona granulkami za którymi gania po całym baniaku.1358103144_SZKARATNA.jpg.652827d93f06600dff2d4ce661d4e3b0.jpgNo i poszła w niedzielę pierwsza podmianka wody. Nie wiem czy nie za wcześnie ale poszła. Euphyllia się po tym troszkę skuliła i mniej napompowała ale mam nadzieję że to tylko przejściowy foch. Rhodactis - rośnie,  briareum -  pompuje, zoa -  otwiera, krabik od czasu do czasu wyjdzie, trochus także pomyka - znaczy wszystko funkcjonuje. W kolejce czeka już xenia więc same miękasy na razie w baniaku. Ehh przydał by się jakiś LPS :) 

Euphyllia to lps :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jacgues napisał:

Jakie korale jeszcze planujesz?  Jak aklimatyzowałeś Debelliusa?

Jakie są parametry wody? One są szczególnie wrażliwe na NO3 (tak przynajmniej czytałem). Planujesz wsypać jakieś podłoże, czy ma być tak jałowo?

Aklimatyzacja no cóż najpierw jakieś 30 minut w woreczku do akwarium aby temp się wyrównała, potem standard kropelkowo woda dodawana z baniaczka do woreczka aby podwoić jej objętość, odlałem połowę i powtórka. Trwało to tak prawie 2h. Sprawdziłem jeszcze refraktometrem zasolenie i siup do baniaka. Parametry wody w akwarium w sumie bez zmian. Podane są kilka postów wcześniej. Podłoża nie planuje. Ładniej wygląda z piaskiem ale jak se tak poczytałem o problemach z czyszczeniem, cyrkulacją itp itd to świadomie odpuściłem. Wygląda jak wygląda. "Dosadzę" hehe kilka korali poza skałką główną i będzie "trawnik" od frontu. Co do korali: xenia pulsowanie mnie uspokaja :), Rico (dwa różne kolory), więcej zoa, favia, caulastrea, jakieś grzybki. Może kiedyś montipora :) Wszystko uzależnione od funduszy i dostępności bo co by nie mówić kasa idzie jak woda a ceny w zoologach szybujące. W planach jeszcze ryby są ale ciężko upolować parę nie ganiających się garbików a o parce błaznów nie będę wspominał bo by mnie zjedli żywcem na forum bez posolenia :)

 

Godzinę temu, sith114 napisał:

Euphyllia to lps

No ba - wstyd na całej lini :) Przyjęte na klatę.

No i jeszcze fotka aby nie było że wszystko na niebiesko :)

1122249019_02SZKARATNA.jpeg.3418fc200a4ff952cc2f0d0708b97030.jpeg

Edytowane przez J@K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynamy 10 tydzień. I oczywiście dorzucamy co nieco. Na pierwszy ogień poszła Xenia. Po małych problemach siedzi na czubku skały. Robi za włosy hehe

XENIA.jpeg.71b05bb25b3a8c4ea2dbc2b4bf83f200.jpeg

Drugą nowością jest Pseudogorgonia. Jak się będzie rozrastać to będziemy przycinać. Sekator zakupiony :)

PSEUDOGORGONIA.jpeg.c2d069c081f4925d80abce525bf758e8.jpeg

No i trzeci wsad to szczepeczka Discosomy. Po nocce ma może z centymetr za to pod światłem syriusa pompuje się x 5. 

DISCOSOMA.jpeg.946683cbbcc6aa52a733351070337226.jpeg

 

Euphyllia, Briareum i Rhodactis nowe towarzystwo przyjęły na spokojnie, pełen luz :)EUPHYLIA.jpeg.6902c511cc64a5695cac36fbeb92afaa.jpegBRIAREUM.jpeg.beacba592615bfa2779cf00f47e72e3d.jpegRHODACTIS.jpeg.691f985a1d4246afce7895059e8d1278.jpeg

 

Za to debelius w lekkim szoku. Jak normalnie wylewny nie jest i praktycznie do obiadu tylko wychodzi tak teraz i do portretu potrafi się ustawić.

Trzeba będzie chyba w studio fotograficzne zainwestować, lepszy sprzęt zakupić i modelki mu zaprosić.

OCZKO.jpeg.c73138005468bd7b911545cb560a469e.jpeg

 

Całość wygląda tak. Trochę "bidnie" jeszcze (szczególnie bez piachu), ale pomału przemy do przodu.

1410527883_CAO.jpg.2eca4a5f9870787a7a5b97ad0ab12386.jpg

Z bieżących rzeczy to w sumie tylko karmienie krewety, dolewanie RO i czyszczenie szyb. Dla rozruszania baniaka zdała by się chyba już jaka Riba :).

Edytowane przez J@K (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te "tęczowe bliki" wszędzie to takie wrażenie moje, czy tak to rzeczywiście wygląda? Niby gusta są różne, ale mnie nie za bardzo podchodzi. Może soczewki z led zdjąć, albo inne założyć (szronione lub większy kąt), żeby lepiej barwy się mieszały?

Poza tym, powoli do przodu:thumbup: Niektórzy xenię traktują jak trojana, ale wg mnie jest to MEGA atrakcyjny koral. U siebie też od samego początku wiedziałem, że xenia musi być, choćby potem całe akwarium miała zarosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Słony leszcz napisał:

A te "tęczowe bliki" wszędzie to takie wrażenie moje, czy tak to rzeczywiście wygląda? Niby gusta są różne, ale mnie nie za bardzo podchodzi. Może soczewki z led zdjąć, albo inne założyć (szronione lub większy kąt), żeby lepiej barwy się mieszały?

Poza tym, powoli do przodu:thumbup: Niektórzy xenię traktują jak trojana, ale wg mnie jest to MEGA atrakcyjny koral. U siebie też od samego początku wiedziałem, że xenia musi być, choćby potem całe akwarium miała zarosnąć.

Qurde "tęczowe bliki" daje lampka syrius nano. Nic z nią nie robiłem. Od początku daje takie efekty tęczowe w różnych miejscach. W sumie to mi to nie przeszkadza ale może dlatego że nie mam porównania z innymi lampkami. Jak była stara lampka z zestawu DUO to praktycznie tylko białe świeciło tu doszło blue i robią się takie odbłyski. Jest jak jest nie trza psuć :)

A xenia jest bardzo  wysoko w mojej hierarchii i niech sobie faluje na szczycie a jak się rozrośnie będziemy plewić i rozdawać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, J@K napisał:

W sumie to mi to nie przeszkadza

To najważniejsze:-) Ja tak na detale techniczne teraz wyczulony jestem, bo właśnie sam składam sobie lampeczkę i mam za sobą analizowanie miliona i jednego aspektu takiej lampki. Ale może mi przejdzie kiedyś.

Tak ładnie czysto bez tego piachu, ale jednak ja bez piachu bym chyba nie mógł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie w temacie ale Xenia rozrasta sie tylko przez ciągłość czy daje "przerzuty" do innych miejsc w akwarium? Nigdy nie miałem tego korala w akwa a jej pulsowanie jest rzeczywiście magiczne ;) Ktoś coś? tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starszych zbiornikach xenia wyłazi z każdej dziury i z każdego kamyka, więc podejrzewam, że daje "przerzuty":-) No ale ja mam swoją od miesiąca czy 1.5 i zdecydowanie ekspertem nie jestem.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buuuu, niedobrze, czyli nie zostanie mieszkańcem u mnie. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szczepki podobnie jak u capnelli odczepiają się od odnogi i latają po zbiorniku do czasu przyczepienia się do czegoś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, tomko napisał:

Buuuu, niedobrze, czyli nie zostanie mieszkańcem u mnie. Pozdr., tomko

Spokojnie nie ma co panikować. U mnie przez 7 miesięcy wypuściła może z 3 uciekinierów, których po prostu odłowiłem i nigdzie poza macierzą nie mam żadnych dzikich koloni. Jeśli obserwuje się na bierząco swój zbiornik to bez większych problemów można kontrolować jej populację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Panowie - zero paniki przynajmniej narazie :) Jak się rozsieje będziemy wtedy kombinować. Puki co niech se pulsuje zwierzaczek :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, J@K napisał:

Spokojnie Panowie - zero paniki przynajmniej narazie :) Jak się rozsieje będziemy wtedy kombinować. Puki co niech se pulsuje zwierzaczek :p

:)bardzo fajny zbiornik,mały a cieszy oko,super fotki:clapping


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, @Beti napisał:

:)bardzo fajny zbiornik,mały a cieszy oko,super fotki:clapping

Dzięki za mile słowo ale tak naprawde jeszcze bardzo daleko mu do tego co bym chciał uzyskać. Ale skoro sie podoba to oznacza ze kierunek obrany jest dobry i podstawy do dalszego rozwoju dość stabilne. :) Zmotywowany działam dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem ze nie ma tragedii. Łatwo zapanować nad mia. Moja Xenia i owszem rozsiala  się w dwóch miejscach ale spokojnie poczekam aż kapkę urosna i oddam komuś w prezencie. Na pewno nie ucieszy.

Także nie przejmuj się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Słony leszcz napisał:

A te "tęczowe bliki" wszędzie to takie wrażenie moje, czy tak to rzeczywiście wygląda? Niby gusta są różne, ale mnie nie za bardzo podchodzi. Może soczewki z led zdjąć, albo inne założyć (szronione lub większy kąt), żeby lepiej barwy się mieszały?

Te tęczowe bliki daje zielona dioda lub widmo zbliżone u siebie mam 2 zielone diody i dają takie właśnie światło jak na zdjęciu z grzybkiem, wystarczy zasłonić albo wymienic diode.

7 godzin temu, J@K napisał:

A xenia jest bardzo  wysoko w mojej hierarchii i niech sobie faluje na szczycie a jak się rozrośnie będziemy plewić i rozdawać :)

Duża kempa kseni pulsującej wygląda zajefajnie ale moja 6 miesięcy temu przestała pulsować i wyglada to tak sobie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, KaZek napisał:

Te tęczowe bliki daje zielona dioda lub widmo zbliżone u siebie mam 2 zielone diody i dają takie właśnie światło jak na zdciu z grzybkiem, wystarczy zasłonić albo wymienic diode.

No niestety tematy elektryczne nie należą do mojej mocnej strony. Wolałbym raczej nie ingerować w coś co ktoś kiedyś przemyślał i zbudował. Lampki syrius nano z tego co się zdążyłem zorientować jako jedne z nielicznych są chwalone oraz proponowane przez większość użytkowników forum do małych rafek. Ogólnie jestem z niej zadowolony. Posiadam jeszcze nową lampkę z kompletu nano reef duo ale ona niestety jest za słaba do tego zestawu. Zostaje więc wszystko bez zmian, nie trza psuć :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 tydzień.

Są wzloty i upadki. Na plus to Rhodactis zaczyna się dzielić. Podstawiłem mu kawałek skałki to może na nią sam przejdzie. Trochę się przy tym mniej pompuje (pewnie stresik) ale z dnia na dzień coraz bardziej widać podział i coraz bardziej włazi na podstawioną skałę. Pozostałe korale bez zmian. Kreweta już drugą wylinkę przeszła więc na tym polu także spoko. Jedynym problemem jakim się pojawił w zeszłym tygodniu jest zejście Trochusa. Leżał rano do góry brzuchem z konsumującym go wieloszczetem  i w sumie to tyle w tym temacie. Jako takiej przyczyny nie znam (pewnie i nie poznam) więc pozostaje rozejrzeć się za nowymi mięczakami (ile do takiego baniaczka można wrzucić ślimaków?). Jakoś nie mam szczęścia do ślimorów bo to już drugi który odszedł w tym szkiełku. Wczoraj poszła druga podmianka wody którą robię raz na dwa tygodnie i jakoś to się kręci. Na koniec fotka. "Macanko Euphyllii" :P 

2089857637_2019-03-1021_44_25.jpg.b1b4ac321aadc33bd7cdc1305183f5f1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 tydzień - start :).

W sumie pchamy ten wózek pomału do przodu. Dorzucam co i rusz do baniaka jakieś korale. Jedne planowane (causlastrea), inne przy okazji się trafiają w gratisie (sinularia, capnella). Ehh - i mimo że zdaję sobie sprawę że z czasem to z miękasami będzie problem i trzeba je będzie wycinać  - to przytulam je i upycham. A na dodatek rhodactis się podzielił i musiałem go do nowej skałki na żel przytwierdzić. Czuje coś w kościach że ten żel to go nie utrzyma bo po 2 godzinach coraz bardziej się odklejał. Poczekamy zobaczymy.  

Pytanie do znawców tematu: Co ile czyścić kaskadę? Co podmiankę (tydzień), czy co drugą, czy raz na miesiąc a może jeszcze rzadziej? 

Na koniec fotki tych nowych/starych mieszkańców.

1. Rhodactis maluszek - pewnie będzie do wydania :) 

20190317_185112-01.jpeg.ecdb4a1a4ed510452da63e4a3c5d9688.jpeg

2. Sinularia (chyba)

20190316_204947-01.jpeg.c7599c66c9ecc69821269d3429619f3f.jpeg

3. Capnella

20190317_184442-01.jpeg.952e7b598c75ea1e290ed8172f39953a.jpeg

 

4. No i Caulastrea (fajny LPS)

20190317_183320-01.jpeg.eeb20e3247c138aa6a6949cffdbe1519.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta nowa euphylia - piekna fotka:) Bardzo podoba mi sie zbiorniczek. Dawaj czesciej fotke calosci akwa. Co slimakow to ekspertem nie jestem ale patrzac ogolnie na zbiornik to nie widze glonow czy detrytusu. Nie jest tak, ze one poprostu padaja ci z glodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.03.2019 o 13:44, J@K napisał:

Co ile czyścić kaskadę?

Odpowiedź jest banalna - kiedy się zabrudzi:-) Jak widzisz tam dużo dytrytusu czy innego syfu, przepływ spadnie wyraźnie, to pora na czyszczenie. Przy podmiance dobrze chociaż wyciągnąć koszyki i zobaczyć jak są zasyfione i ile syfku jest pod nimi. No i kwestie estetyczne - jak spływ z kaskady robi się brązowo-zielony od glonów to też warto wyczyścić. Jak się zrobią na krawędziach złogi skrystalizowanej soli, to też warto wyczyścić, żeby Ci nie zaczęła ta sól wody z kaskady podciągać w górę i wycieku poza akwa nie spowodowała. Częstotliwość czyszczenia będzie zależała od konkretnego akwarium, jego prowadzenia i etapu rozwoju. Kiedyś u siebie nie miałem waty w kaskadzie, nie lałem bakterii, akwarium było młodsze i musiałem czyścić kaskadę co tydzień, przy każdej podmiance, bo w siporaxie była zawsze masa dytrytusu, a pompa zaczynała pracować coraz głośniej. Teraz, kiedy wata jest stale i zmieniam ją często, dozuję bakterie special blend na zmianę ze stability, a akwarium ma ponad rok, czyszczę kaskadę jak mi się przypomni i jak mam czas, pewnie jakoś tak raz na miesiąc, a pewnie mógłbym i raz na 3 miesiące, bo nie zbiera się tam prawie żaden syf. Natomiast nadal przy każdej podmiance sprawdzam czystość koszyków i pod koszykami, a przy każdej wymianie waty (co 2-3 dni) czyszczę rurkę zasysającą wodę z akwarium do kaskady, bo tam się zbierają różne fragmenty glonów, wylinki krabów/krewetek/kiełży i inne tym podobne śmieci, które w efekcie znacząco zmniejszają przepływ wody przez kaskadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.