Skocz do zawartości
lapsiak84

Podłączenie pompy podnoszącej ciśnienie do zestawu RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 
Podłączyłem się z tym pytaniem pod jakiś stary temat ale chyba a stary.
 
Chciałem podłączyć pod zestaw RO pompę podnoszącą ciśnienie. Schemat ogólny znalazłem na reefhubie. Ale czy mogę podłączyć zawór niskiego ciśnienia przed pierwszym prefiltrem? Zaraz za zaworem głównym?
 
Kolejne pytanie to czy ma znaczenie w zaworze niskiego ciśnienia z której strony podłączę zasilanie a z której odejście wody?
 
Jeśli tak to jak ustalić która to która strona.
 
Podłączyłem wczoraj próbnie ale jakby pompa nie reaguje na wysokie ciśnienie. Wiec boje się że coś zrobiłem źle. Poza tym po wyłączeniu zaworu głównego z filtrów odpływa woda tak gdzieś do połowy.
 95a97774e81c004d7285547e848b9170.jpg
 
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem sobie taki zestaw. Zawór niskiego ciśnienia jest obojętnie z której strony zrobisz dopływ a z której odpływ. Moim zdaniem jest to bez różnicy czy dasz go przed filtrami czy po. On ma reagować na brak ciśnienia z instalacji. Ja u siebie dałem po trzecim filtrze. Zastanawia mnie tylko czemu po zamknięciu zaworu ucieka ci woda z filtrów.

Edytowane przez Dawar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w membranie standardowo powinny być zaworki zwrotne? Czy przed założeniem zaworu czterodrożnego powinienem zamienić standardowe kolanko na zaworek przeciwzwrotny?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dawar napisał:

Robiłem sobie taki zestaw. Zawór niskiego ciśnienia jest obojętnie z której strony zrobisz dopływ a z której odpływ. Moim zdaniem jest to bez różnicy czy dasz go przed filtrami czy po. On ma reagować na brak ciśnienia z instalacji. Ja u siebie dałem po trzecim filtrze. Zastanawia mnie tylko czemu po zamknięciu zaworu ucieka ci woda z filtrów.

i co zwiększa to wydajność i przyspiesza proces oczyszczania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest przypafkiem tak ze jesli ja nie zakrece zaworem głównym zasilania to woda zawsze będzie szła przez membranę zaworem „brudnym” chciałem podłączyć na końcu zestawu zbiornik na wodę. Ale jeśli zbiornik się napełni to i tak zawór wysokiego ciśnienia nie wyłączy pompy bo brudny będzie puszczał wodę do scieku? Jak to jest?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Czujniki odpowiadają za włączanie i wyłączanie pompy,

Za odłączanie dopływu wody odpowiada tzw zawór czterodrożny. 

Tzn wzrost ciśnienia po stronie czystej zamyka dopływ.

Na czujnikach są, z tego co pamiętam, śruby do regulacji ciśnienia.

Być może jest tak, że zawór czterodrożny się już zamknął a pompa pracuje dalej ze względu na nastawę ciśnienia na czujniku.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć,
Czujniki odpowiadają za włączanie i wyłączanie pompy,
Za odłączanie dopływu wody odpowiada tzw zawór czterodrożny. 
Tzn wzrost ciśnienia po stronie czystej zamyka dopływ.
Na czujnikach są, z tego co pamiętam, śruby do regulacji ciśnienia.
Być może jest tak, że zawór czterodrożny się już zamknął a pompa pracuje dalej ze względu na nastawę ciśnienia na czujniku.


Faktycznie na zaworze wysokiego ciśnienia jest śruba. Tylko jak to ciśnienie się reguluje i w jakim celu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Powinieneś mieć za pompą zamontowany manometr i tym zaworkiem od wysokiego ciśnienia wyregulować tak aby pompa nie wytwarzała ciśnienia wyższego nisz jest w stanie wytrzymać membrana osmotyczna.Sprawdź w specyfikacji membrany jakie jest dopuszczalne maksymalne ciśnienie dla niej.Ja na przykład mam ustawione na 80 PSI i pompa działa jednostajnie.Wynik po membranie Vontron 50 GPD wynosi 001 ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zamówiłem mamometr już. Do tej pory nie miałem. I niby wszystko dzisłało ok. Ale lepiej niech będzie.

Jak wygląda regulacja ciśnienia możesz powiedzieć? Odłączyć najpierw membranę i ustawiać ciśnienie pompy przy zrzucie do ścieków?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, arturo napisał:

zaworkiem od wysokiego ciśnienia wyregulować tak aby pompa nie wytwarzała ciśnienia wyższego nisz jest w stanie wytrzymać membrana osmotyczna

Oprócz tego nastawione ciśnienie wyłączenia pompy musi być niższe niż ciśnienie zamknięcia zaworu 4-drogowego (ustaw eksperymentalnie)

Edit: U mnie nastawa jest ok. 2,5 bar

Edytowane przez SgtOddball (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oprócz tego nastawione ciśnienie wyłączenia pompy musi być niższe niż ciśnienie zamknięcia zaworu 4-drogowego (ustaw eksperymentalnie)
Edit: U mnie nastawa jest ok. 2,5 bar



A skąd mam się dowiedzieć jakie jest ciśnienie zamknięcia zaworu 4- drogowego?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie,słuszna uwaga.Musisz wyczytać u producenta zaworu 4-drogowego;)przy jakim ciśnieniu się zamyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lub odkręcać śrubkę regulatora tak długo, aż pompa zacznie się wyłączać przed zamknięciem zaworu 4-drogowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lub odkręcać śrubkę regulatora tak długo, aż pompa zacznie się wyłączać przed zamknięciem zaworu 4-drogowego


Przepraszam że męczę pytaniami. Ale skąd mam wiedzieć czy zawór 4-drogowy się wyłączył? Przecież go nie słychać ani co...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz obserwować ściek, to wiesz czy już zawór się zamknął czy nie.

Poza tym jest taki charakterystyczny dźwięk szumiącej wody kiedy filtr pracuje bez pompy.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czaje baze. A powiedzcie jeszczegdzie szukac winy bo po zamknieciu obiegu przez zawór wysokiego ciśnienia kapie mi z zaworu czterodrogowego (tam gdzie wchodzi wezyk po membranie). Czy to wina wezyka czy wymieniac zawór? Dodam, ze we wszystkich wejsciach jest ten sam wezyk (chodzi o rodzaj/przekrój) a wsadzone są napewno dobrze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od obejrzenia końcówki wężyka, która wchodzi do złączki w zaworze (za ukośnie przycięty, jakaś rysa, pęknięcie itp.). Jeżeli tam wygląda wszystko ładnie i przewód jest dobrze dociśnięty - bez naprężeń, które by go wyłamywały ze złączki, to winna może być złączka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnij plastikowa zatyczkę z złączki która kapie

i wymień uszczelkę. Zazwyczaj pomaga.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wyciągnij plastikowa zatyczkę z złączki która kapie
i wymień uszczelkę. Zazwyczaj pomaga.


Tak właśnie zrobiłem. Pomogło.

Nurtuje mnie tylko jedno. Dla czego mi spada poziom wody w filtrach? Jak jest otwarty zawór główny i zamkniety na koncu zawór dolewki to prefiltry sa pelne.

Jak otworze zawór dokewki to w zywicy spada poziom. A jak otwarta okewka i zamkniete zasilanie to wtedy we wstepnych spada poziom. Wczesniej tak nie mialem. Moze dla tego ze droga sie wydluzyla?

A czy jak w filtrze zywicy bedzie tak falowac woda to bedzie prawidlowo filtrowal bo mam wrazenie a raczej widze ze przy takim zachowaniu rozwarstwia sie zywica (pływa góra dół) w tubie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Żywicy powinno być na tyle dużo żeby  była ściśnięta, nie powinna swobodnie pływać w filtrze, (ale i tak będzie się rozwarstwiać po czasie).

- Czy masz zamontowany zawór zwrotny na czystej wodzie w membranie?

- W filtrach zawsze będzie poduszka powietrzna - wewnątrz jest 7bar kiedy pracuje pompa wiec powietrze jest mocno skompresowane. Ale połowa filtra to wydaje mi się za dużo.

Sprawdź czy filtry zamontowane są prawidłowo - na korpusach od góry powinny być strzałeczki.

Czy po wymianie prefiltrów wypłukałeś je? Tzn przepusciles na luzie troche wody?

 


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtry są na pewno dobrze pomontowane. Tak od kilku juz lat. Jedynie moze po przeprowadzce szlak trafił membranę i prefiltry jak i żywice.

Ponad pół roku leżał zestaw nieużywany.
W takim razie zobaczę za kilka dni jak juz bede startował. Jak wymienię wszystkie prefiltry żywice oraz membranę na nowe.

Tak zawór zwrotny na czystej wodzie w membranie juz jest. Chociaz nigdy dotychczas nie było. Ale teraz zalozylem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

I moze tak na prawie koniec jeszcze jedno spostrzeżenie.

Jak odkrece zawór zadilający to mam wrażenie ze woda w pierwszym i trzecim korpusie przelewa się prawie w jednym momencie. To normalne? Nie powinno to ciurkac tak pomału? Z pierwszego korpusu do weglowego i dopiero pozniej do trzeciego ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowalem manometr zaraz za pompa i zaworem 4 drogowym ale przed membrana. Ciezko cokolwiek odczytac. Bo wskazowka lata jak.... ale mam wrazenie ze i tak wacha sie miedzy 4 a 6 bar


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowie ktos czy to tak ma byc?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez włączania pompy przed membraną ciśnienie pokazuje 2,5 Bara.

Jak włączę pompę to wskazówka skacze z 4 do 6 Bar i nie wiem ile defakto wskazuje. Podpowie ktoś co z tym fantem zrobić?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.