Skocz do zawartości
Konrad_Wwa

Obsada do 150l netto

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że wszystkie dotychczas zamieszkujące ryby trafiły do nowego domu chciałbym poznać waszą opinię odnośnie obsady do akwarium 150l netto (70x70x35h). Zależy mi na rybach pływających i ruchliwych oraz niezbyt płochliwych. W akwarium jest sporo skały i docelowo będzie piasek. Jakie ryby na ten moment odpadają: na pewno błazenki (może kiedyś docelowo wróci parka ale na razie chciałbym od nich odpocząć), chromisy, garbiki typu Chrysiptera. Interesują mnie ryby do ok 100-150 PLN co pewnie również będzie miało znaczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś eko-zielonym zapaleńcem, który przywiązuje się do drzew w proteście ochrony korników. Jak mi padła babka kopiąca, to nie strugałem dla niej dębowej trumienki i nie zakopywałem jej na ogródku za kalafiorami by uczcić jej pamięć. Choć przykro mi było, że nie udało mi się jej uratować... ale nie jestem za tym, by wymieniać się zwierzakami jak karteczkami w segregatorze. Argument, że znudziły mi się błazenki i chcę od nich odpocząć... (a pamiętajmy, że taki błazenek ze spokojem pożyje kilka a nawet kilkanaście lat), jest strasznie słaby. Są tutaj osoby, które do ostatniego dnia walczą o zwierzaka i szukają pomocy jak tylko coś złego się dzieje! I do Was apeluje, aby nie pomagać i nie doradzać w takich tematach. Powinniśmy mieć na tyle przyzwoitości aby zawsze stawać po stronie słabszych, czyli zwierzaków w tym przypadku.

Moje błazenki, również nie pływają po akwarium, tylko znalazły sobie kąt w rogu obok komina. Wygląda jakby ich w akwarium w ogóle nie było! Również, chciałbym aby pływały po całym akwarium, ale tak nie jest. To nie jest powód abym się ich pozbywał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, human_87 napisał:

Nie jestem jakimś eko-zielonym zapaleńcem, który przywiązuje się do drzew w proteście ochrony korników. Jak mi padła babka kopiąca, to nie strugałem dla niej dębowej trumienki i nie zakopywałem jej na ogródku za kalafiorami by uczcić jej pamięć. Choć przykro mi było, że nie udało mi się jej uratować... ale nie jestem za tym, by wymieniać się zwierzakami jak karteczkami w segregatorze. Argument, że znudziły mi się błazenki i chcę od nich odpocząć... (a pamiętajmy, że taki błazenek ze spokojem pożyje kilka a nawet kilkanaście lat), jest strasznie słaby. Są tutaj osoby, które do ostatniego dnia walczą o zwierzaka i szukają pomocy jak tylko coś złego się dzieje! I do Was apeluje, aby nie pomagać i nie doradzać w takich tematach. Powinniśmy mieć na tyle przyzwoitości aby zawsze stawać po stronie słabszych, czyli zwierzaków w tym przypadku.

Moje błazenki, również nie pływają po akwarium, tylko znalazły sobie kąt w rogu obok komina. Wygląda jakby ich w akwarium w ogóle nie było! Również, chciałbym aby pływały po całym akwarium, ale tak nie jest. To nie jest powód abym się ich pozbywał.

Eeee.... albo ja czegoś nie zrozumiałem z wpisu autora albo Ty...
@Konrad_Wwa napisał, że wszystkie ryby trafiły do nowego domu, czyli jak mniemam zostały sprzedane. Czyli żyją i mają się dobrze. Nie spłukał ich w wc. Nie bardzo więc rozumiem cel Twojej wypowiedzi. Chciał zmienić obsadę i tyle. Co w tym jest złego?
I co z tego, że błazenek żyje kilka/kilkanaście lat? Jak ma nowe, odpowiedniej wielkości akwarium to niech żyje i kilkadziesiąt :)
Domyślam się, że Ty nie kupujesz ryb, aby się nimi nie wymieniać jak karteczkami?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż chyba kolega human_87 trochę sobie nadinterpretował niektóre moje słowa, nigdzie nie napisałem że mi się znudziły. Ryby trafiły do większego zbiornika gdzie będą miały dużo więcej miejsca niż u mnie. nie bardzo rozumiem co źle zrobiłem?

Wracając do tematu bardzo liczę na sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może małe centropygi, coś z ciekawskich Ecsenius. Po odrzuceniu ryb ławicowych, o których piszesz, do tego litrażu zostają Ci apogony.


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris dziękuję za sugestie. Czytałem jakiś czas temu a apogonach ale chyba wcale nie taka prosta sprawa je utrzymać. Może raczej pterapogony parka lub 3 młode osobniki. Escenius Midas super się prezentuje. Jeśli chodzi o centropygi to w zasadzie wymagania spełnia Centropyge flavicauda oraz być może Centropyge acanthops. Boje się tylko podgryzania koralowców lps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Centropyge acanthop

Mam od paru tyg i jak naradzie nic nie podryza. Ładnie się prezentuje i spokojna :) zobaczymy jak będzie później. No ale droga. 

Też mam 150l i mam jak narazie centropyge, chrysipterke, hailocheres MELANURUS ( ale to był błąd). Planuję jakiegoś ślizga i właśnie pterapogony. I może jeszcze pictoratus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, Timon111 said:

Mam od paru tyg i jak naradzie nic nie podryza. Ładnie się prezentuje i spokojna :) zobaczymy jak będzie później. No ale droga. 

Też mam 150l i mam jak narazie centropyge, chrysipterke, hailocheres MELANURUS ( ale to był błąd). Planuję jakiegoś ślizga i właśnie pterapogony. I może jeszcze pictoratus. 

dlaczego Melanurus byl bledem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, anney napisał:

dlaczego Melanurus byl bledem?

Bo była sprzedawana jako inna ryba. Coś pod nazwą "chryzus" i ona się nadaje do 150l a MELANURUS jest opisywana że nie bardzo do takiego małego akwarium. Jak narazie jest dobrze, ładna ryba i bardzo ruchliwa już się tak przyzwyczaił że wszędzie plywa za mną :) każdy będzie na mnie naskakiwał że mecze rybę w za małym akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Synchiropus moyeri - super kolory


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, goclik napisał:

Może Synchiropus moyeri - super kolory

a one jedzą mrożonki czy są tak wybredne jak mandaryn?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Timon111 napisał:

a one jedzą mrożonki czy są tak wybredne jak mandaryn?? 

To jest odmiana mandaryna więc pewnie zależy od osobnika. Jeden będzie jadł, inny nie. Najlepiej pytać w sklepie


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, goclik said:

To jest odmiana mandaryna więc pewnie zależy od osobnika. Jeden będzie jadł, inny nie. Najlepiej pytać w sklepie

dokladnie. W naszym pobliskim sklepie go mieli ostatnio i mieli ogromny problem z karmieniem, bo ksieciunio byl mega wybredny, ale przepiekny!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie mandaryny są piękne jednak chyba nie na taki zbiornik, co prawda mam sporo drobnego życia ale nie mam jak zapewnić żywego pokarmu jak skończy się to co jest obecnie w zbiorniku. Trochę interesowałem się tematem i w małych zbiornikach widziałem ludzie dają glony typu spaghetti w szklanym pojemniku (coś jakby szklanka odwrócona do góry dnem) z niewielkim otworem jako miejsce dla kielzy itp. gdzie mandaryn nie wejdzie w populacja będzie się utrzymywać na stabilnym poziomie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Centropyge są jeszcze np C. fisheri, C. argi. Jednak te mogą już przekraczać budżet. 

Zamiast mandarynów wybrałbym jakieś małe babeczki. Zajmą tą samą niszę w akwarium co mandaryny a łatwiej je wykarmić.

Jak długo funkcjonuje Twoje akwarium? Jest już gotowe na przyjęcie ryb? 

Co do apogonów... jak jesteś w stanie zapewnić częste karmienie to będzie dobrze :) Z drugiej strony mi bardziej podobają się Pteropogon


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do małych akwariów nadają się różne małe babki np gobiodon, Trimma cana, babki neonowe Gobiosoma oceanops,
Nemateleotris magnifica albo decora, ślizgi - np. Escenius stigmatura

gramma loreto, Pseudochromis fridmani

 

 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory w akwarium pływało 7 ryb, w sumie w obecnym zbiorniku pewnie z ok 5-6mcy wcześniej w poprzednim także raczej akwarium gotowe na przyjęcie podopiecznych:) babki są.pocieszne jednak w pierwszej kolejności chciałbym ryby pływające w toni.

Z wykarmieniem apogonów byłby problem, karmię raz dziennie i zdaża mi się nie być na weekend czy coś i wtedy ryby bazują na tym co jest w akwarium (nie ufam karmnikom automatycznym)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś do akwarium trafiły 2 pterapogony (zobaczymy czy z czasem dobierze się para) i krabik mitrax, pojawiły się małe ogniska valoni stąd decyzja o zakupie. Poszukuję jeszcze 2-3 ryb. W tym miesiącu budżet pozwala na zakup jeszcze jednej sztuki.

Do grona zainteresowań trafił jeszcze wargacz:

Paracheilinus carpenteri, pięknie się prezentują, pytanie czy skaczą jak pozostałe wargacze i czy potrzebują warstwy piasku, którego u mnie brak:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz sporo życia, to mandaryny dadzą sobie radę. Też mam sporo, a mimo to po paru tygodniach od zakupu Dendrophilli nauczyły się już podbierać im jedzenie podczas karmienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mandaryna to został mi polecony picturatus jako łatwiejszy do wykarmienia ale muszę przemyśleć jeszcze sprawę bo jak nie zacznie przyjmować sztucznych pokarmów to na pewno po czasie pojawi się problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj obsada lekko się powiększyła, obecnie :
- 2x pterapogon
- halichoeres chrysus
- valenciennea longipinnis

W sklepie wczoraj zobaczyłem również na żywo Centropyge bispinosa, piękna, zrobiłem już nawet dodatkowe szczepki żeby starczyło na zakup tylko się naczytalem o podgryzaniu LPS przez te ryby:/ ktoś ma doświadczenie, można temu jakoś zapobiegać?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem bispinose,wlazła pod skałę i padła,nigdy nie dotknęła korala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo czytałem i generalnie nie ma reguły, ryba piękna ale szkoda mi lps, które mam od małej szczepki.
Do zbiornika trafiły malutkie błazenki, uparłem się, że ich nie będzie no ale jakoś tak akwarium bez nich traci, a radość córki z takich maleństw nie do zastąpienia:)
Myślę że teraz to jeszcze maksymalnie 1-2 nieduże ryby i obsada zamknięta.
Będę polował na jakiegoś ciekawego wargacza, ale to jak błazenki podrosną na razie są bardzo małe:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bispinoza najrzadziej podgryza,no ale trudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.