Skocz do zawartości
hajtaler

Umierajaca ekipa sprzatajaca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam problem  co wsadzę kraby i ślimaki do akwarium po 2 tygodniach padają jeden za drugim, co może być przyczyna? ryby i korale wyglądają na zadowolone. Parametry są ok No3 i po4 są niewykrywalne kh i zasolenie stabilne. Kraby wyskakują z muszelek a ślimaki tez wyglada jak by chciały wyjść z muszli 


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może stosowałeś jakiś specyfik, typu Dino X? lub podobny...

Może masz gdzieś wpiętą rurę miedzianą?

Używasz żywicy do filtra RO? Mierzyłeś TDS?

Robiłeś test na amoniak?

Startowałeś na ATM Colony, z tego co kiedyś pisałeś, może nie zastosowałeś się do instrukcji dokładnie? lub przedawkowałeś?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgon slimakow można wytłumaczyć właśnie krabami pustelnikami. Jak im nie pasuje muszla, w której mieszkają, to zabijają sobie ślimaka i przymierzaja sobie nową. Ślimaki mogą też padać z głodu, jeśli szyby i skały są czyste. 

Ewentualnie faktycznie miedź jest w akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie natomiast powodem był  plazieniec które którego przyłapałam na zadaniu ślimaków.

Mam też dzikiego kraba,  ten też potrafi upolować ślimaka. Niestety o ile plaziemca wywaliłem to do kraba nie mogę się dobrać,  mieszka w skale i jest nie do wyciagniecia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem założyć identyczny temat bo mam dokładnie  taki sam problem. Jedyny ślimak który utrzymał się w moim akwarium to strombus którego zakupiłem pierwszego do akwarium, reszta turbo, babilonki, tectusy, krab pustelnik wszystko wcześniej czy później padło. Mija kilka tygodni, miesiąc, góra dwa i pewnego dnia znajduję leżącego bez ruchu ślimaka. Sprawdzałem wszystko po kolei, żadnej miedzi nie mam, specyfików typu Dino-X nie używałem, TDS mam na poziomie 000-002, pożywienia mają aż dosyć, na pewno nie głodują. Więc co je zabija ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdźcie temperaturę, ślimak po przegrzaniu potrafi zdechnąć po kilku dniach. Ewentualnie jakaś ryba odgryza im czułki i padają.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to być tez jakiś krab, albo plaziniec.  Ewentualnie ryba, jak na przyklad chlorpterus. Jakie masz ryby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium mam włączone nocne oświetlenie żadnego kraba czy innego paskudnika nie zauważyłem, z ryb mam parę błazenków, mandaryna i od niedawna salariasa. Zastanawiam się nad jednym, gdyby ślimaki atakował jakiś drapieżnik to dlaczego znajduję je w stanie nienaruszonym ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, hajtaler napisał:

Witam

mam problem  co wsadzę kraby i ślimaki do akwarium po 2 tygodniach padają jeden za drugim, co może być przyczyna? ryby i korale wyglądają na zadowolone. Parametry są ok No3 i po4 są niewykrywalne kh i zasolenie stabilne. Kraby wyskakują z muszelek a ślimaki tez wyglada jak by chciały wyjść z muszli 

amoniak sprawdź ryby mogą byc podtrute ale jeśli nie jest bardzo wysoki poziom to  moga przeżyć a ślimaki padać, no chyba ze masz krewetki to było by zastanawiające ale mimo wszystko bym sprawdził

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poogladaj dobrze grzałkę. 

U mnie kiedyś pękło szkło i dlugo nie wiedziałem o uszkodzeniu aż ją ruszyłem i zrobiła zwarcie.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma już prawie rok z tego co pamietam wiec amoniaku raczej nie ma bo ryby mam od samego początku. Żadnych stworzeń obcych nie mam bo startowałem na sucho , jedzenia im tez nie brakuje tylnią szybę im zostawiam i na skale tez maja co jeść, grzałkę mam taka https://charterhouse-aquatics.com/shop/aquatics/accessories/easy-heater/aquael-easy-heater-50w. To raczej wycieku z niej nie ma.

z ryb to 2 błazenki tylko, i kraby tez padają, karmie mrożonkami i suchym wiec jeść maja co 

 

jest to druga ekipa czyszcząca i dokładnie to samo się dzieje nie mam pomysłu co może być przyczyna, są jakieś testy na miedź ? 

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, są testy na miedź, na przykład saliferta. A krewetki masz? Mysis widujesz?

Ślimaki turbo mają też taka przypadłość, że jak odpadną od skały i przewroca się na "plecy" to już nie potrafią się same odwrócić.  Czasem się jakiemus uda, ale ogólnie nie potrafią. Jeśli im nie pomożesz albo przypadkiem inny slimak im nie pomoże, to zdychaja. Strombusy czy inne ślimaki żyjące w piachu jak nassarius mają długie stopy i one zawsze potrafią się odwrócić. 

Co do krabow, to często można pomylić ich wylinke z martwym krabem i po czasie się okazuje, że jednak żyją.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie to nie wylinka krabów bo leżą obok muszli a muszle puste , krewetek brak, a ślimaki  obracalem, zakupie test na miedź i sprawdzę, ale jak bym miał miedź to by tez korale ucierpiały z tego co pamietam 


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to były może nassariusy? Czy inne ślimaki. Pytam, bo czytam o przypadkach opuszczania muszli przez nassariusy akurat i jestem ciekawy.

Jako Ciekawostka:

Dodaje zdjęcie, od człowieka, któremu ślimaki wychodziły z muszli. Nikt nie chciał mu wierzyć do puki nie wstawił zdjęć. (reefcentral) Ślimaki opuszczały muszlę, po czym próbowały pełzać, po około 2 dniach zdychały. Przyczyny nikt nie znalazł.

 

 

 

nassarius_out.png

snail_out.png

Edytowane przez human_87
dodanie zdjęć (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, hajtaler napisał:

Nie to nie wylinka krabów bo leżą obok muszli a muszle puste , krewetek brak, a ślimaki  obracalem, zakupie test na miedź i sprawdzę, ale jak bym miał miedź to by tez korale ucierpiały z tego co pamietam 

Może lepiej zrób test ICP, dostaniesz całe spektrum i będziesz miał szersze spojrzenie na to co się tam dzieje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opuszczenie skorupki to może przez brak wapnia? Tak strzelam, slimak rósł w muszelce ale nie miał z czego powiększać swojej muszli, bo wapnia w wodzie za mało. 

Co do krabów to może brak jodu? Ponoć go potrzebują.

Jak się takie rzeczy dzieją to może warto wysłać próbkę wody na badania icp, wtedy będzie łatwiej ocenić, w czym problem. Przy testach icp mierzą też zasolenie i fosforany.  Czasem można się zdziwić przy samym poziomie zasolenia.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś taki przypadek że ślimaki na szybie zaczęły mi "stukać" o szybę, nie wiem jak to nazwać ale wyglądało to jakby chciały rozbić skorupy o szyby. Być może właśnie potrzebowały jodu bo  tego pierwiastka nigdy nie mierzyłem. Czekam na sumpa, wraz z jego uruchomieniem podłączam pompę dozującą, zamierzam dozować Ati essentials pro. Po jakimś czasie wpuszczę ponownie część ekipy sprzątającej i zobaczę efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nano akwarium 52l,podmieniam 10l wody co tydzień,miałem 5 ślimaków i 4 kraby,korali mam w sumie 5 i to małych wiec jod powinny podmianki  wody załatwić 

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może miernik zasolenia przekłamuje? Miałam podobną sytuację i okazało się, że mój salimetr zaniża zasolenie o 2-3. 

Jeżeli chodzi o grzałkę Easy Heater to miałam i w krótkim czasie pękła - śmierdziało spalonym plastikiem w całym pokoju, potem poczytałam i rzeczywiście akwaryści na forum też o tym pisali. Także z własnego doświadczenia odradzam jej używanie. Teraz używam grzałki Jager.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, anx said:

Może miernik zasolenia przekłamuje? Miałam podobną sytuację i okazało się, że mój salimetr zaniża zasolenie o 2-3. 

Jeżeli chodzi o grzałkę Easy Heater to miałam i w krótkim czasie pękła - śmierdziało spalonym plastikiem w całym pokoju, potem poczytałam i rzeczywiście akwaryści na forum też o tym pisali. Także z własnego doświadczenia odradzam jej używanie. Teraz używam grzałki Jager.

grzałkę sprawdziłem jest cala, test zakupiłem na Cu i ammonia, oba wyniki   0, wiec to nie miedz i nie ammonia, bylem w tym sklepie co kupowałem te ślimaki i kraby  mówili ze miedz na pewno nie bo padły by tez korale

Edytowane przez hajtaler (wyświetl historię edycji)

e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO najlepszym, niestety żywym, testem na miedź jest xenia, po niej pierwszej widać szkody, gdy po reszcie życia nic jeszcze nie widać, robi się mała, zwiędła i ciemna i przestaje wachlować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Maelen napisał:

IMHO najlepszym, niestety żywym, testem na miedź jest xenia, po niej pierwszej widać szkody, gdy po reszcie życia nic jeszcze nie widać, robi się mała, zwiędła i ciemna i przestaje wachlować.

 Teraz zadałaś mi ćwieka, od jakiegoś czasu Xenia wygląda dokładnie tak jak opisujesz. Nie pozostaje mi nic innego jak jeszcze dziś kupić jednak test na miedź. Kurcze tylko w jaki sposób dostała się do akwarium jeżeli test to potwierdzi ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak u mnie wyglądała kiedyś na drugi dzień po zaćmieniu umysłowym i zainstalowaniu mosiężnych śrubunków, reszcie życia nic się nie stało. Duże i szybkie podmiany wody i wszystko wróciło do normy. Oczywiście wymiana śrubunków :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że nie mam nic z mosiądzu czy miedzi zainstalowanego w akwarium, uważam na to co instaluję w akwarium, ale i tak zrobię test, Może coś z miedzią było w jakimś preparacie, nic innego nie przychodzi mi do głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.