Skocz do zawartości
morfi

pierwsze 300 l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,jest to mój pierwszy post tutaj i chciałbym się z wami przywitać :)

Wychodzę z założenia że lepiej pytać niż potem kupować 2 razy,dlatego tu jestem i liczę na waszą pomoc oraz doświadczenie.

Więc tak ,mam plan na ten rok by w końcu  odpalić swoje wymarzone akwarium morskie :) spokojnie podchodzę do tematu dlatego daje sobie cały rok na skompletowanie całego odpowiedniego sprzętu,i potrzebuję porady  od was odnośnie jaki sprzęt kupić.Na razie dużo czytam i się szkolę .

Nastawiam się na zbiornik z koralowcami Miękkimi, LPS oraz oczywiście parę rybek ślimaków ewentualnie jakieś kraby.

Co do zbiornika  to posiadam akwarium 300 l 120x50x50  plus około 70 l sumpa ( w chwili obecnej jest to akwarium słodkowodne)

Chciałbym uniknąć bynajmniej na sam początek metody Ballinga zamierzam tylko stosować dobrej jakości sól bakterie oraz ewentualnie fitoplankton.

Żeby było czytelniej wymienię w punktach co zamierzam zakupić i proszę o weryfikację :

1   Sól  -Microbe-Lift Premium Reef Salt 

2   Suchą skałę ok 20 kg ( do akwarium)

3   Cyrkulator - Jebao OW-40 13500l/h

4  Pompę jaką posiadam obecnie jest to Jebao/Jecod dsc 5000 ( czy może zostać)

5  Oświetlenie -myślałem o belce 2x54 w i świetłowki Ati 

Co do sumpa

1 komora spad + skarpeta filtracyjna + odpieniacz Bubble Magus C-3.5

2 komora wata filtracyjna oraz jakieś złoże biologiczne ( sera siporax) 

3 komora  a w niej dsb+ żywa skała + makroglony i tu pytanie jakie polecacie i czym oświetlać 

4 komora pompa 

posiadam także podłączone do obiegu 2 korpusy 10 cali i w nich myśłałem zastosować matrix.

To na razie tyle moich pytań,zapraszam do dyskusji .

 

 

 

Edytowane przez morfi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj, jeden cyrkulator to za mało- kup jeszcze jeden moze byc slabszy. ten odpieniacz stanowczo za mały. osiwtlenie stanowczo za mało ja bym celował w 6*54 to takie min. pompa obiegowa moze zostac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A np taka belka ledowa  była by odpowiednia-  NemoLight Aqua Marine 54W LED (86-120cm) ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj "ziomek"....

- oświetlenie które przewidujesz .... uwazam że te 2x54  to troche za mało .

- cyrkulator ... również dołożyłbym drugi .

- jeżeli chodzi o sump ... to zrezygnowałbym z waty w drugiej komorze i przemyślał dsb ?


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzę kolega po sąsiedzku :) będzie  do kogo chodzić na piwko i szkolenie :) hehe 

A tak na poważnie to co byś proponował zamiast tej waty i dlaczego radziłbyś z niej zrezygnować ? oraz jakie masz za i przeciw nt dsb.

Edytowane przez morfi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy chciałbyś "zalewać" akwarium ? 


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O  dopiero na jesień ,pierwsze muszę skompletować cały sprzęt :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, morfi napisał:

O  dopiero na jesień ,pierwsze muszę skompletować cały sprzęt :) 

no  to masz  dosyć dużo czasu na lekture forum....  

- co do tej waty w sumpie - to przez zbieranie się na niej  organicznego syfu ktory ma duży wpływ na parametry wody  będziesz musiał ją bardzo często wymieniać .  Poczytaj sobie również na forum o dsb -  przy założeniu że będziesz miał tylko miękasy i proste tzn. mało wymagające lps-y   - takie dsb w sumpie na początku  może być  naprawde niepotrzebnym problemem .  Zdecydownie prostszym sposobem dla początkującego są jakieś biopallety , siporax  czy inne tego typu złoże .

- co do oświetlenia do kiedyś dawno , dawno , dawno temu "pisano" że powinno być  1W na  1litr wody  /uważam że przy obsadzie bez acropor czy innych wymagających sps-ów  ten  przelicznik jest zdecydowanie zawyżony/   .... jednak Twoje 2x54W  to  mimo wszystko za mało.

....:)  oczywiście zapraszam do siebie na piwko czy kawe  , no  i oczywiście oferuje swoją wode z podmianki na  zalanie  Twojego baniaka .

 


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O żyjesz Tomek z doświadczenia ci powiem dsb sobie daruj bo później jest z tym więcej problemów jak to warte 

2x54 bedzie za mało jak kolega wyzej napisał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, T.TOM.T napisał:

no  to masz  dosyć dużo czasu na lekture forum....  

- co do tej waty w sumpie - to przez zbieranie się na niej  organicznego syfu ktory ma duży wpływ na parametry wody  będziesz musiał ją bardzo często wymieniać .  Poczytaj sobie również na forum o dsb -  przy założeniu że będziesz miał tylko miękasy i proste tzn. mało wymagające lps-y   - takie dsb w sumpie na początku  może być  naprawde niepotrzebnym problemem .  Zdecydownie prostszym sposobem dla początkującego są jakieś biopallety , siporax  czy inne tego typu złoże .

- co do oświetlenia do kiedyś dawno , dawno , dawno temu "pisano" że powinno być  1W na  1litr wody  /uważam że przy obsadzie bez acropor czy innych wymagających sps-ów  ten  przelicznik jest zdecydowanie zawyżony/   .... jednak Twoje 2x54W  to  mimo wszystko za mało.

....:)  oczywiście zapraszam do siebie na piwko czy kawe  , no  i oczywiście oferuje swoją wode z podmianki na  zalanie  Twojego baniaka .

 

Na pewno się odezwę co do wody z podmianek :) tak mam trochę czasu więc chce się dobrze przygotować :) ok czyli już wiem ze lampa na pewno do zmiany pomyślę nad belkami ledowymi,dam sobie też spokój z tym dsb jak tak radzisz :) czyli generalnie sam siporax w komorze sumpa zdecydowanie wystarczy?bez żywej skały oraz makroglonów? co do tych biopalet to moge je trzymac w korpusach które posiadam?Czy lepiej zda egzamin matrix.

Edytowane przez morfi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siporax , jakieś bioballe xxl  możesz trzymać w sumpie / ewentualnie możesz dodatkowo umieścić je w jakimś koszyku czy siatce co ułatwia ich płukanie/ , do małych peletek wskazany jest jakiś filtr przepływowy /proponuje abyś poczytał o tych pelletkach zanim się zdecydujesz - bo niektóre bardzo brudzą  wode .  Osobiście stosowałem przez pare miesięcy i fakt potwierdzam ich skutecznoćś  - ale ten syf  który powstawał ze ścierania się  'kulek" był nie  do zaakceptowania.


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówisz mogą brudzić wodę poprzez ścieranie i dlatego na wstępie już je odrzucę .Generalnie bioballe  xxl jest to rodzaj wkładu mechanicznego i jestem skłonny go zastosować ,dodatkowo siporax w sumpie  oraz matrix w koprusach.Co myślisz nt żywej skały w sumpie oraz makroglonów?  

Edytowane przez morfi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywa skała  jak najbardziej  polecam  ....  ale warto rownież przemyśleć siporax który dzieki swojej porowatości ma  wielokrotnie większą powierzchnie  do zasiedlenia sie bakterii  niż  taka sama ilośc/waga  skały .

Jeżeli chodzi o makroglony  w sumpie, to  nie będe się wypowiadał  gdyż nigdy nie miałem , ale  na forum jest bardzo wielu zwolenników - więc w tej kwestii ponownie odsyłam do lektury .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym odpieniaczu :Skimz SN 127 Monzter lub o tym Bubble Magus Curve A5 . Ewentualnie co byście polecili w podobnej cenie?

Edytowane przez morfi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę małe. Dla miękasów i kilku małych ryb może starczy. Lepiej dozbieraj trochę kasy na model wyżej SN 147 lub Curve A8. Na targowisku masz używanego Vertex Omega 150 za podobną kasę. Światło minimum belka 4x54w t5.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używek raczej nie chce,bo to różnie z nimi bywa a co na gwarancji to na gwarancji,w końcu ma to służyć parę lat :) bardziej byłbym skłonny do tego odpieniacza  Bubble Magus Curve A5  producent przewidział go od 300 do 500 l więc można powiedzieć ze jest po środku tego co mam.A za mocny odpieniacz nie wyjałowi mi za bardzo wody? chciałbym uniknąć lania suplementów do akwarium -tylko podmiany świeżej solanki.

Co do oświetlenia to myślę dokładnie o tej belce : NemoLight Aqua Fresh 54W LED 

 

 

Edytowane przez morfi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300-500l ale zależy co chcesz w akwarium mieć i czy chcesz żeby pompa zasuwała na 100% czy na 30% i jak to się będzie miało do jej zużycia.Z gwarancją to ja zazwyczaj mam takie szczęście, że jak się kończy to mi się coś psuję.

Niektórzy dają rady bez odpieniacza:) 

Też chyba zacznę się zagłębiać w ten temat bo mi cała szafka pracuje z odpieniaczem:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślę temat,ale w sumie lepiej kupić raz a porządnie, tym bardziej że między Curve A5 a Curve A8 jest tylko 150 pln różnicy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zakładanie zbiornika bez odpieniacza na Twoim miejscu  - bym sie nie zdecydował  /taki system musi być bardzo stabilny aby samemu sobie poradzić z utrzymaniem odpowiednich parametrów .... wystarczy że na  początku jednorazowo kupisz/wpuścisz kilka ryb , sypniesz za dużo pokarmu  , zastosujesz jakąś "chemie" do walki z plagami które wcześniej czy pózniej Cie "nawiedzą"  itd. - to parametry wody polecą Ci na łeb i  młody system sam sobie z tym nie poradzi /

Tak jak napisał kolega powyżej moc odpieniacza jak najbardziej  może być "zawyżona" jeżeli  posiada on pompe sterowalną  - wtedy w zależności od  potrzeb /parametrów wody/  możesz regulować sobie jego prace .  Musisz tylko wziąć pod uwage wymiary "mocniejszego odpienka"  - czy aby zmieści się do szafki pod akwa no i do komory sumpa ??

Jeżeli chodzi natomiast o lampe którą sobie "upatrzyłeś" to zwóć uwage że model  nemolight aqua fresh  - jest  dedykowany do zbiorników słodkowodnych.... a do rafowych to masz nemolight aqua marine ;)


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, T.TOM.T napisał:

Na zakładanie zbiornika bez odpieniacza na Twoim miejscu  - bym sie nie zdecydował  /taki system musi być bardzo stabilny aby samemu sobie poradzić z utrzymaniem odpowiednich parametrów .... wystarczy że na  początku jednorazowo kupisz/wpuścisz kilka ryb , sypniesz za dużo pokarmu  , zastosujesz jakąś "chemie" do walki z plagami które wcześniej czy pózniej Cie "nawiedzą"  itd. - to parametry wody polecą Ci na łeb i  młody system sam sobie z tym nie poradzi /

Tak jak napisał kolega powyżej moc odpieniacza jak najbardziej  może być "zawyżona" jeżeli  posiada on pompe sterowalną  - wtedy w zależności od  potrzeb /parametrów wody/  możesz regulować sobie jego prace .  Musisz tylko wziąć pod uwage wymiary "mocniejszego odpienka"  - czy aby zmieści się do szafki pod akwa no i do komory sumpa ??

Jeżeli chodzi natomiast o lampe którą sobie "upatrzyłeś" to zwóć uwage że model  nemolight aqua fresh  - jest  dedykowany do zbiorników słodkowodnych.... a do rafowych to masz nemolight aqua marine ;)

Dzięki Tomku że trzymasz rękę na pulsie :) tak jak najbardziej chodziło mi o tą lampę :NemoLight Aqua Marine 54W LED wkradł mi się błąd przy podawaniu nazwy :) .A co do odpieniacza to zdecydowanie jakiś musi być nie wyobrażam sobie jechać bez niego, sprawdziłem wymiary obu i Curve A5  zmieści się bez problemu zarówno pod szafką jak i w komorze sumpa,zastanawia mnie tylko zalecany poziom wody podany przez producenta : 20,32 cm - nie wiem jak to interpretować czy nie całe 20 i pól cm  czy jest to przedział od 20 do 32 cm ?

Natomiast Curve A8 jest zdecydowanie większy i martwię się jak go tam włożę wg moich obliczeń do komory sumpa wejdzie i będzie trochę luzu akurat na spad i skarpetę filtracyjna sama wysokość też jest ok ale samo włożenie będzie problemem,no chyba że go będę składał w środku już komory co może być nie lada wyzwaniem .

Najlepszym rozwiązaniem jak dla mnie i tu mi  chodzi o aspekt techniczny był by  Curve A5,wiadomo fajnie by było mieć odpieniacz o większym zapasie mocy,ale chciałbym wspomnieć że w sumpie będzie też refugium co też na pewno przyczyni się do oczyszczania wody i razem z Curve A5 powinny dać radę-jakie jest wasze zdanie?

Na razie zgłębiam tajniki refugium i co dokładnie tam będzie to jeszcze czas pokaże :)  

Edytowane przez morfi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, morfi napisał:

zastanawia mnie tylko zalecany poziom wody podany przez producenta : 20,32 cm - nie wiem jak to interpretować czy nie całe 20 i pól cm  czy jest to przedział od 20 do 32 cm ?

jest to podany przedział w jakim będzie "zanurzony" Twój odpieniek ....  i  do poziomu wody jaki będziesz miał w sumpie  - sam sobie "wyregulujesz" w odpieniaczu  poziom i gęstość piany .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ,poziom wody w sumpie mam około 28 cm i raczej taki pozostanie  + -  1 cm więc rozumiem że spokojnie może być ten odpieniacz:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poziom wody  28 cm - i  jest o.k.....  Pamiętaj jeszcze o podstawowej zasadzie działania odpieniacza  - jak już go odpowiednio wyregulujesz  poziom wody musi być cały czas taki sam ,  rówież jezeli chodzi o wahania zasolenia w systemie - poziom wody w sumpie/ ilośc wody w obiegu  Twojego  systemu musi cały czas być taka sama !    I  w tym miejscu wchodzimy w temat "automatycznej dolewki" 

- nie wiem czy  ta kwestia Ci umknęła kiedy w pierwszym poście wskazywałeś sprzęt który miałby pracować w Twoim akwa -  czy po prostu  jako nowicjusz nie zdawałeś sobie sprawy że automatyczna dolewka to również jeden z bardziej podstawowych elementów systemu.

Więc zanim zaczniesz projektować sump , i miejsce w szafce pod akwa. - wez pod uwage dodatkowe miejsce na aut. dolewke. 


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump już Tomaszu mam,działa na razie na nim słodkowodne,tak faktycznie zapomniałem o tym wspomnieć a to ważna kwestia,wahanie zasolenia oczywiście trzeba zminimalizować,automatycznej dolewki nie uwzględniałem ale posiadam 2 l dolewkę grawitacyjną i na sam początek myślę że starczy :) ostatnia komora sumpa jest przewidziana na pompę oraz dolewkę :) Nie wspomniałem także o filtrze ro/di -ale oczywiście go posiadam :) na razie niestety tylko 75 gpd ale jest :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.