Skocz do zawartości
Tapajos32

Salimetr AquaMedic

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że byłem zmuszony reklamować refraktometr red sea, ze względu na jego notoryczne rozkalibrowanie, jestem zmuszony używać tymczasowo salimetru Aqua Medic.

Refraktometr pokazywał mi stabilne zsolenie na poziomie 1,024 - salimtr pokazuje na swojej skali 1,021 - jednakże mierzy on gęstość,

Czy zatem mam rozumieć że posługując się tabelą nr 3 z tej strony http://reefkeeping.com/issues/2004-06/rhf/index.php

odczytująć "density" 1,021 w 25C daje "specific gravity" - gęstość względna 1,024 (tak jak pokazywał refraktometr?).

Wybaczcie ale gubię się jakie mam w końcu zasolenie.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze odczytujesz.

Pamiętaj jednak, że Tabela nr 3 odnosi się do temperatury 25C. Jeśli dajmy na to w akwarium nie ma 25C tylko dla przykładu będzie 26C to dodatkowo potrzebna inna tabelka z kompensacją temperatury - czyli ręcznie trzeba zrobić to co refraktometr z dźwięczną funkcją ATC (automatic temperature compensation) zrobi sam. Dlatego właśnie, spławiki mają termometr w sobie. Ale to już info chyba, żeby tylko się czepiać, bo wyniki zasolenia między temperaturą np 25 a 26C są nieznaczne.

Gdybyś szukał takich tabel, to był tutaj wątek o zależności zasolenia względem temperatury. Wklejam, poniżej:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz, zastanawia mnie jednak fakt wyskalowania miarki a salimetrze , zielone pole zaczyna sie na 1,020 konczy na 1,026 a wartość 1,025 jest wyraźnie pogrubiona, a przecież wg tej tabeli wskazanie na salimetrze wartości 1,025 w temp 25-26c oznacza już nieco zbyt wysokie zasolenie - cały czs mówie o tabeli nr 3


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyskalowany jest spławik? Specific gravity czy density? To jest napisane na skali . 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Density. Pobrałem jego "instrukcję' w pdf ze strony Aqua Medica. Nie wiem dlaczego wartość 1.025 jest pogrubiona. Szukam.

Ja bym zignorował to pogrubiona 1.025. Tabela nr 3 nie ma błędów. Celuj aby spławik pokazał Ci 1.022 / 1.023 i będzie dobre zasolenie. Zależy też, co trzymasz w akwarium i w co celujesz. Możesz sprawdzić też, czy spławik nie kłamie. W wodzie RO w 25C powinien wskazać 1.000.

Był już tutaj o tym temat:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki, kostka ma dopiero 6 tydg nie ma wniej nic specjalnego: żywa skała, kilka makroglonów slimaki trochus i babilonia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ten za ok 40zl, to na bank mierzy sg, a nie gęstość. Sam miałem  przygody, podejrzenia że się kartka ze skalą przesunęła. Jak sobie w końcu uświadomiłem, że to sg, nagle okazało się, że spławik całkiem dokładny jest. Jak to ten droższy to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz Ma chyba jednak rację. Na niemieckim sklepie znalazłem opis:

Cytat

The Aqua Medic Salimeter is a density meter (hydrometer) for easy measurement of the specific gravity of saltwater in aquaria.

Z kolei na ulotce (screen pdf poniżej) nie ma jednoznacznie napisane nic. Jedynie nazwa produktu tj. Density-Salimeter sugeruje, ze mierzy on gęstość. To chyba jednak nadinterpretacja. Bo w języku polskim, również mamy nazwę po prostu Gęstościomierz Spławikowy, z której też nie wynika co on mierzy.

Zasugerowałem się tą instrukcją. Sorry za udzielanie się. 

Wielki minus dla Aqua Medica za nieprecyzyjną ulotkę. Minus Aqua Medica za nieprecyzyjny opis produktu na stronie www.

Pozdrawiam.

salimetr instrukcja.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mam problem bo refraktometr pokazywal z uporem 1,024 a spławik z uporem 1,021 w instrukcji ma napisane że mierzy "density" komu wierzyć, to ten za 39 zł


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam zadzwonić do Aqua Medica pod Poznaniem; Pani Basia, pomoże rozwiać wątpliwości. Sam mogę w poniedziałek zadzwonić i dopytać. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na erybce jeden spławik aquamedic opisany jest jako aerometer i kosztuje 39 zł drugi opisany jest jako densimeter i kosztuje 150 zł, a żeby było śmieszniej na opakowaniu mojego jest napisane salimeter nic juz nie rozumiem i nadal nie wiem jakie mam zasolenie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zadzwonie zatem dzięki za pomoc.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić zasolenie na solance którą rozrobisz jak w instrukcji na np. 1.026 i sprawdzić ich wiarygodność 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mieżysz poprawnie i temperatura w akwa jest ok 25 stopni (sg mocno się zmienia z temperaturą), to bym zaufał spławikowi. Sam piszesz, że reklamujesz refraktometr, więc polegać na jego wskazaniach nie powinieneś. Najlepiej to znajdź kogoś w okolicy, kto Ci zmierzy zasolenie. No i kwestia, Czy dzieje się coś złego w akwarium? Jak nie, to nie panikuj. Zasolenie najważniejsze, żeby było stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie spławików - gęstościomierzy Aquamdic jest w nich feler, skala która jest zatopiona w środku skala gęstości właściwej cieczy, jest papierkiem który luźno lata w tej szklanej rurce, taki feler nie przykleili tego i to cholerstwo lubi sobie spadać w dół albo w górę w zależności jak jest przechowywane, czy jest stuknięte itp. 

Ja bym tak wysadził swój pierwszy baniak właśnie przez ten spławik, nadaje się ale do mierzenia temperatury co najwyżej ;)  radzę się wyposażyć w dobry refraktometr i porządnie go skalibrować dostarczonym przez producenta płynem, albo płynem kalibracyjnym Saliferta.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Próbowałem się skontaktować z Aqua Medic, by zasięgnąć opinii u źródła, niestety Pani której usiłowałem opisać moje wątpliwości, stwierdziła że mnie nie słyszy, więc się rozłączyłem i próbowałem połączyć się jeszcze raz, niestety tel przestał odpowiadać (wyglądał na to jakby ktoś go wyłączył ) …...

Ura - pewnier w tym problem z tą skalą , używałem refraktometru red sea - reklamowałem go dlatego że gubił kalibracje po 1 - 2 pomiarów, ale po kalibracji pokazywał stały wynik, także na roztworze wzorcowym saliferta pokazywał jak "w gębe" 1,025 - myślę że raczej coś nie tak z precyzją tego spławika.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2019 o 22:54, Ura napisał:

odnośnie spławików - gęstościomierzy Aquamdic jest w nich feler, skala która jest zatopiona w środku skala gęstości właściwej cieczy, jest papierkiem który luźno lata w tej szklanej rurce, taki feler nie przykleili tego i to cholerstwo lubi sobie spadać w dół albo w górę w zależności jak jest przechowywane, czy jest stuknięte itp.

Potwierdzam. Kupiłem dwa spławiki Aqua Medic - jeden dla siebie i jeden dla znajomego. Oba zatapiają się tak samo z tym, że w jednym papierek z podziałką jest wyżej a w drugim niżej. Mierzyć pewnie mierzą dobrze, tylko pomiar trzeba wcześniej zweryfikować u kogoś kto ma refraktometr i brać odpowiednie poprawki. Myślę, że dobrze jest też sobie jakoś zaznaczyć położenie papierka na wypadek, gdyby się przesunął.

Karteczka z logo firmy jest przymocowana, ale żeby podziałkę przykleić to nie pomyśleli...


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuując wątek:
Porównałem swój spławik z refraktrometrem, sprawdzając wodę z mojego akwarium. Spławik przy temperaturze 25 stopni pokazywał 1.021, natomiast refraktrometr 1.023. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę poniższą tabelę korekcji temperatury wychodzi, że spławik mierzy dobrze? Czy może źle myśle?

81.jpg)


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.