Skocz do zawartości
pdz

Lampa DIY LED 240W

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

tak to ma wyglądać

large.5900_1318686783.jpg.82745468e38cfc

sprawdź bo to dość ważne czy i jak diody świecą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc, sprawdzę dzisiaj wszystkie nitki, jak to jest spięte i poprawię.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduino monitoruje temperaturę akwarium , sumpa i lampy. Lampa na dużym radiatorze przez cały dzień świecenia ma 30.5 stopnia.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym pomyślałem, powinien dzisiaj przyjechać.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad stosunkiem niebieski vs biały , jaki powinien być , światło bardziej niebieskie czy białe , różne opinie są w necie ?

Mam 5 nitek , jedna UV , jedna czerwone i zielone , jedna biała i dwie niebieskie (różne rodzaje diod) , czyli niebieski vs biały jest 2:1 o ile moc kanałów jest ta sama na Arduino.

Watomierz pokazał mi obecnie ok. 110W , na Arduino PWM ustawione dla UV na 25 , pozostałe 4 nitki po 150 , w nocy niebieskie na 1 lub 2 a pozostałe na 0.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, pdz napisał:

Zastanawiam się nad stosunkiem niebieski vs biały , jaki powinien być , światło bardziej niebieskie czy białe , różne opinie są w necie ?

Ja już sobie wyrobiłem opinię i jeżeli koralowce miękkie i LPS to więcej niebieskiego a jeżeli przewaga SPS to wtedy więcej białego jeżeli chcesz żeby rosły, a nie wegetowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, stad pewnie różne opinie o kolorach niebieski vs biały. U mnie na początku na pewno miękkie , więc więcej niebieskiego.

Tylko teraz dylemat, jeżeli mam 80 diod 3W i 8 diod UV 1W , to czy nie za słabo świecą , PWM można ustawić 0-255 , UV jest na 25 , reszta po 150 , zasilacz pobiera ok. 110W i przy pustym pewnie nie ma to znaczenia , świecę ok. 10h ale jak przy koralach , mocniej czy po prostu zobaczyć jak będą się zachowywać ? na początek pewnie Zoa a czytałem , że one nie lubią mocnego światła , więc pewnie poleca gdzieś na dół.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę że na kanałach na których zamiast 700mA świecisz tylko częścią prądu tak jest w przypadku driveròw 1200mA i 1500mA  gdzie dostają one prąd 600mA i 500mA nie osiągniesz 3W z diody także zastosowanie większej ilości driverów pozwoli lepiej wykorzystać moc lampy.


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulację wykonania... też mi po głowie chodzi samoróbka ;)

Lepiej robić jak kolega czy może kupić te od chinola DIY 100W - można wybrać sobie jakie chcemy LED mieć - i je podłączyć pod komplet od magu... :help:

https://pl.aliexpress.com/item/1pcs-lot-100w-50-2w-aquarium-led-bulb-light-Minimalistic-multichip-DIY-LED-buid-spectrum-for/2050713548.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.526.30453c0091jl3f

 

O zapomniałem że mam starą lampę... podpowiecie jak ją można by przerobić pod arduino ? trochę zielony jestem :baby,thx

To z tego co pamiętam lampa Pacific Sun 90w, wymieniłem w niej kiedyś ledy bo za biało było... potem  był wyjazd długi i poszła do garażu i kurz ją przykrył. Leży rozbebeszona... i faktycznie mam gotową płytkę z LED... tylko ja ją podpiąć.

20170501_212720.thumb.jpg.7afd97b9c7732b4fbf3224b18dd17b9f.jpg

https://drive.google.com/open?id=0B32yToaLzsi7ZnpKZWZKVnQweFE

https://drive.google.com/open?id=0B32yToaLzsi7ajJzRnUxVi1lQ0U

 

Edytowane przez Shaman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa świeci dobrze, jednak nie mam pełnej regulacji i trochę mnie to wkurza.

Co powinienem zrobić aby wykorzystać całą moc lampy i mieć pełną regulację ? Oczywiście na 100% nie będę świecił.

Czy połączyć diody po 8 sztuk w nitki i każdą zasilić z drivera LDL700 ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 8.05.2019 o 20:56, Shaman napisał:

mam starą lampę... podpowiecie jak ją można by przerobić pod arduino ?

wywalasz rezystory a dajesz drivery

np. takie (jak diody 1W to driver 320mA jak 3W to driver 680mA)

https://allegro.pl/oferta/driver-p4115h-led-140ma-320ma-510ma-680ma-pwm-lin-7411814238

podłączasz i powinno śmigać (mam podobną lampę przerobioną na Aqma )

 

48 minut temu, pdz napisał:

1) Lampa świeci dobrze, jednak nie mam pełnej regulacji i trochę mnie to wkurza.

Co powinienem zrobić aby wykorzystać całą moc lampy i mieć pełną regulację ? Oczywiście na 100% nie będę świecił.

Czy połączyć diody po 8 sztuk w nitki i każdą zasilić z drivera LDL700 ?

ad . 1)  ...  a dokładniej ?  czego brakuje ?

zasilacz (doczytałem) masz 36V więc powinien dać radę

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, silvia napisał:

ad . 1)  ...  a dokładniej ?  czego brakuje ?

zasilacz (doczytałem) masz 36V więc powinien dać radę

 

Zasilacz 36V , 36A.

Drivery :

1 x LDL - 700 ( 8 UV)

2 x LDL-1200 (2 nitki po 16 diod 3W , połączone jak pisałeś wcześniej równolegle 2 x 8)

2 x LDL-1500 ( 2 nitki po 24 diody 3W) , połączenie także j.w.

PWM na diody UV jest na 150 , pozostałe kanały PWM 255 a watomierz pokazuje 98-101W , w nocy jak świeci tylko krótki niebieski na PWM 2 , pobiera ok. 2-4 W

Gdzie popełniłem błąd ?

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, pdz napisał:

2 x LDL-1500 ( 2 nitki po 24 diody 3W) , połączenie także j.w.

 ... 24 diody w szeregu ?

liczymy napięcia :)

dioda bierze średnio 3,2 - 3,6V .. powiedzmy 3,4V

zasilacz da 36V więc np 12 diod w szeregu razy 3,4V = 40V (dodając 2V które bierze driver masz 42V) czyli .. trochę za długie nitki

optymalnie będzie po 10 diod w nitce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 nie w szeregu, 2 x po 12 na LDL1500 i 2 x 8 na LDL1200

Tak zrobiłem jak na jednej z fotek od Magu.

Teraz tylko kwestia tego, co poprawić aby była większa moc (na razie nie jest potrzebna) i lepsza regulacja, mam małą obsadę i mało wymagająca, jest czas na przeróbkę.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, pdz napisał:

 co poprawić aby była większa moc (na razie nie jest potrzebna) i lepsza regulacja,

dołożyć driver 700mA i skrócić te 2 nitki z 12 do 10 diod a 4 "brakujące" dać na ten driver

24 minuty temu, pdz napisał:

Zasilacz 36V , 36A.

36V (patrząc na fotkę)  masz 6,7A :)

 

zasilacz.jpg.b645d49471641e2d7ab9a83fbae89842.jpg

czyli spokojnie powinien pociągnąć ponad 230W lampę 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił wszystko na nitkach po 8 sztuk, na osobnych driverach (driver na każdą nitkę), zamiast kombinować z łączeniem równoległym. Wydasz te kilkadziesiąt złotych więcej na drivery, ale będziesz miał zrobione porządnie i wszystko będzie działać jak należy. A łączenia ledów przelutować to też nie jakaś tragedia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Ja bym zrobił wszystko na nitkach po 8 sztuk, na osobnych driverach (driver na każdą nitkę), zamiast kombinować z łączeniem równoległym.

fakt :) ale nie po 8 a po 10 diod w szeregu - zasilacz spokojnie da rade

(o ile w sumie drivery nie wezmą więcej niz 6,7A )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te 100W na 275 litrów jest ok ? Bo jeżeli te 100W jest ok , to bez sensu jest przerabiać jak to później znowu skręcę na tę moc.

Nie chce mi się tego przerabiać , przy 88 diodach musiałbym dać 11 driverów i to nie jest problem aby je dokupić tylko kupa roboty jest z resztą , bo Arduino Nano obsługuje 6 PWM a gdybym chciał dać inne , to do przeróbki jedna puszka , w drugiej mam 2 moduły pod 6 driverów, kolejny się nie zmieści i znowu przeróbka + kable itp.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, pdz napisał:

A czy te 100W na 275 litrów jest ok ?

 

Nie chce mi się tego przerabiać , przy 88 diodach musiałbym dać 11 driverów

to sam oceń po stanie korali :)

nie 11 driverów a 8  - wcześniej pisałeś że lampa nie będzie chodzić na MAX - czyli pojedynczą nitkę można dać 11 diod (a jedno PWM może przecież sterować kilkoma nitkami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 11 na kanał a nie 8 ?

Policzyłem, że mam 88 diod, po 8 na kanał, czyli 11 kanałów / driverów czyli 4 płytki od Magu pod drivery.

Diody 8 uv , 24 niebieskie1 , 16 niebieskie2 , 24 białe , 8 zielone , 8czerwone, bardzo pasowałoby mi po 8 sztuk na nitkę.

Kanały PWM - 5 sztuk jak obecnie, po zmianie 6 sztuk , rozdzielę czerwone i zielone.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, pdz napisał:

Dlaczego 11 na kanał a nie 8 ?

Policzyłem, że mam 88 diod, po 8 na kanał, czyli 11 kanałów / driverów czyli 4 płytki od Magu pod drivery.

Diody 8 uv , 24 niebieskie1 , 16 niebieskie2 , 24 białe , 8 zielone , 8czerwone, bardzo pasowałoby mi po 8 sztuk na nitkę.

Kanały PWM - 5 sztuk jak obecnie, po zmianie 6 sztuk , rozdzielę czerwone i zielone.

bo zasilacz chyba masz 36 v i można więcej

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Sygen napisał:

bo zasilacz chyba masz 36 v i można więcej

36V napięcia zasilającego, to (wg specyfikacji driverów MW) tylko 32V na wyjściu dla diód, więc dla białych, niebieskich, uv czy zielonych (spadek napięcia ~3.4-3.6V) limit będzie 8-9 stuk na nitkę. Czerwonych 12 by weszło, ale po co mu aż tyle czerwonego?

Inna sprawa, że 11 kanałów x 700mA na każdym, to już w sumie 7.7A, a zasilacz da max 6.7A. A przecież jeszcze jakiś zapas zapas mocy powinien być. Jak dasz drivery 600mA to na styk się zmieścisz, bezpieczniej by było jeszcze mniej. Warto też na kanał UV dać mniejszy prąd, 300-350mA, to diody dłużej pożyją.

A przy okazji, jak oceniasz przydatność diód czerwonych i zielonych? Jakoś lepsze kolory są dzięki nim? Używasz ich w ogóle? Na ile % mocy? Bo informacje bardzo rozbieżne są, jedni ładują czerwone, zielone, żółte i inne jeszcze kolorki, inni polecają tylko royal blue + białe (+ eventualnie niebieskie zwykłe i uv). Na fotkach widać, że niestety też nie ustrzegłeś się przed kolorowymi blikami

 

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, już rozumiem w czym rzecz.

Obecnie sytuacja jest taka, że PWM jest na 255 a zestaw pobiera przyjmijmy 100 W , światło mi się podoba i zostawiłbym ale myślę o przyszłości, jak trafi koral bardziej wymagający to nie ma już możliwości regulacji w górę.

Jak dam 11 driverów , po 8 dio na każdym i przy PWM 255 na każdym będzie na styk ale PWM nie będę ustawiał na maksimum, ustawię na mniej to zasilacz da radę ?

Koszt to 2 płytki i 10 driverów , ok. 300 pln , gorzej z robotą, nowe kable, lutowanie , przeprogramowanie Arduino itp. ale jest do zrobienia.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, pdz napisał:

Jak dam 11 driverów , po 8 dio na każdym i przy PWM 255 na każdym będzie na styk ale PWM nie będę ustawiał na maksimum, ustawię na mniej to zasilacz da radę ?

Bezpieczniej wziąć (skoro i tak będziesz kupował nowe) drivery na mniejszy prąd, żeby w sumie nie przekroczyć powiedzmy 6A. Diody przy mniejszym prądzie będą pracowały dłużej, będą miały wyższą sprawność (relatywnie więcej światła z wata mocy pobranej), mniej się będą grzały. Albo przy okazji rozejrzeć się za mocniejszym zasilaczem. Bo zabezpieczenie "nie będę ustawiał na 100%" może być dość zawodne. A taki przeciążony zasilacz może narobić różnych problemów, z których "niesprawna lampa" to raczej optymistyczny scenariusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.