Skocz do zawartości
pdz

Lampa DIY LED 240W

Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację, jak padnie Arduino i sterowanie PWM to pójdzie moc maksymalna.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, pdz napisał:

 jak padnie Arduino i sterowanie PWM to pójdzie moc maksymalna.

raczej zerowa - jak "spaliłem" 2 kanały w arduino to kanały wogóle nie świeciły

3 godziny temu, pdz napisał:

Koszt to 2 płytki i 10 driverów , ok. 300 pln ,

można bez płytki i na takich driverach ustawionych na 680mA

https://allegro.pl/oferta/driver-p4115h-led-140ma-320ma-510ma-680ma-pwm-lin-7411815739

https://allegro.pl/uzytkownik/Dareltek?string=PWM&bmatch=baseline-n-cl-bp-ele-1-1-0517

 

płytkę mam taką u siebie

20170426_110644aa.JPG

jakies grosze  na allegro

https://allegro.pl/kategoria/plytki-drukowane-moduly-plytki-uniwersalne-67365?string=Płytka uniwersalna 2x8 cm&bmatch=baseline-n-cl-bp-ele-1-1-0517&order=d

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej od tych płytek boli mnie ta przeróbka, ten weekend mam zajęty ale może na przyszły zrobię, bo znam siebie i wiem, że będzie mnie to wkurzać.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na przeróbkę.

Mam 24 niebieskie1 , 16 niebieskie2 , 16 zielone/czerwone , 24 białe , 8 uv , każdy kanał ładnie dzieli się na 8.

Po podziale :

3 x 8 niebieskie1 - pwm1

2 x 8 niebieskie2 - pwm2

2x 8 zielone/czerwone - pwm3

3 x 8 białe - pwm4

1 x 8 uv - pwm5

Na kanał UV LDD-350L , na pozostałe LDD-700L

Na Arduino będę sterował nie kanałami tylko kolorami, więc bez mian 5 kanałów , sygnał PWM ograniczę tak aby przy maksymalnym ustawieniu nie przekraczać mocy maksymalnej zasilacza.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.05.2019 o 14:32, silvia napisał:

wywalasz rezystory a dajesz drivery

np. takie (jak diody 1W to driver 320mA jak 3W to driver 680mA)

https://allegro.pl/oferta/driver-p4115h-led-140ma-320ma-510ma-680ma-pwm-lin-7411814238

podłączasz i powinno śmigać (mam podobną lampę przerobioną na Aqma ) 

 

Dzięki za info.

A ile masz kanałów podłączonych ?

Masz może szkic jak robiłeś ;)

 

Chciałbym ją zrobić na 5kanałów .....

374871501_projektled.thumb.jpg.93a4dd92a2a93a491bb4d941b2975fec.jpg

 

Więc tak od lewej:

A) 2 rzędy 6x2 =+ - 12W

b) 2rzędy 6x2 =+ - 12W

C) 2rzędy 6x2 =+ - 12W

D) 2rzędy 6x2 =+ - 12W

E) 1 x6 =+ - 6W

F) 2rzędy 6x2 =+ - 12W

G) 2rzędy 6x2 =+ - 12W

Tak widać po ścieżkach

 

To są Led  Epistar,  ja takie dokładałem ok 10szt, poprzedni właściciel tez ok 10-15 wymienił Epistar 1W

 

Rozumiem, że mogę pod LDD 1500L czy H podpiąć :

A+G=1 KANAŁ,  tu bez W

B+F=2 KANAŁC+E=3 KANAŁ na tych 2 kanałach mix led

Ten wystarczy pod DLL 350L:

=4 KANAŁ tu 2xUV+4B

Dobrze rozumuje ? ;) uzyskam 4 kanały na 3 driverach 1500 oraz 1 x 350 ?

Co do kolorów to chce ja zrobić pod bardziej niebieską  (miękkie i LPS i proste SPS), więc :

Blue X 35szt

RB x 25szt

White cool max 12-16szt,

UV x 5szt,

RED (deep) x 2szt

GREEN x 2szt , ilość wyjcie podczas planowania, najważniejsze powiedz mi czy ...idę dobrą drogą ;))))

 

Edytowane przez Shaman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, Shaman napisał:

A ile masz kanałów podłączonych ?

Masz może szkic jak robiłeś ;)

mam ale nie używam :) lezy gdzieś w szafie jako awaryjna

szkicu nie robiłem (moja ma białe , niebieskie i kilka czerwonych diod)   zrobiłem 6 kanałów

--//-- EDIT

na driverach 680mA

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

warto

co do kolorów nie wiem - co kto lubi i czego potrzebuje takie można diody wstawić :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już zamówiłem, kolory są tak dobrane, że jest po 8 diod na kanał np. jeden niebieski ma 3x8 , drugi 2x8 , uv 1x8, sterowanie nei kanałami, tylko kolorami czyli np. niebieski 3 nitki po 8 diod sterowane z tego samego sygnału PWM.

Zamówiłem płytki i sterowniki, jutro podjadę po kabel 25-żyłowy, bo to będzie 11 nitek po 8 diod.

Pytanie, czy przewód 25 x 0.25 linka wystarczy ? nie za mała średnica ?

https://www.piekarz.pl/25384-przewod-technokabel-liycy-szary-25-zyl-0-25mm2/

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

0,25mm dla driverów 1,5A (1500mA) to trochę mało - mogą sę grzać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, wezmę w takim razie 0.5 mm


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, jak jest z zasilaniem diod 3W, jakie jest maksymalne napięcie ? Czy dla każdego koloru ?

Kupiłem kabel, dojechały drivery, czekam na płytki i działam.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie diody jest w specyfikacji. Zwykle w okolicy 3,3V. Chociaż różne kolory mogą się różnić. Ważniejszy dla diody jest prąd (dla 3w to 700mA). Dlatego stosuje się drivery. Ograniczają one prąd do stałej wartości a regulują napięcie zależnie od ilości diod w nitce. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektronikiem i przyznam, że już się nieco pogubiłem.

Przyjmijmy, że mam 80 diod 3W, przyjmijmy napięcie diody 3V, niech będzie dla uproszczenia, ze ten sam kolor i zasilacz 36V.

Jak dla w/w zasilacza liczy się ile diod ma być w szeregu , jak się liczy/dobiera driver, czy ma być 800, 1200 czy 1500 mA ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, pdz napisał:

przyznam, że już się nieco pogubiłem.

 jak się liczy/dobiera driver, czy ma być 800, 1200 czy 1500 mA ?

driver dobierasz do mocy diody

diody na 700mA - driver 700mA (lub słabszy)

diody 350mA - driver (max)  350mA

napięcie (zasilacz) dobierasz do ilości diod w szeregu (nitce) licząc 3,3v na diodę - to o tyle spada napięcie (dioda "zjada") na diodzie - o ile pracuje max

czyli np szereg z 6ciu diod czyli 6x 3,3V= 19,8 do tego doliczasz napięcie dla drivera - jakieś 2V

czyli by taka nitka świeciła z max mocą potrzebny zasilacz 24V (lub więcej bo driver i tak dobierze właściwe napięcie)

jeśli łączysz "kombinowane" nitki czyli szeregowo - równolegle  to driver dajesz (max) 2x moc diod czyli dla diod 700mA można dać driver 1400mA

(tyle że jak spali się jedna dioda to praktycznie natychmiast spali sie kolejna .. i leci domino póki obwód nie zostanie przerwany)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Nic nie będę kombinował, zasilacz 36V i 1 nitka 8 diod 1W UV na driverze 350 mA , 10 nitek po 8 diod 3W , każda na driverze 700 mA , oczywiście nie będą świecić na maksa, bardziej chodzi o regulację.

A w kwestii teorii to w nitce daję diody o takim samym prądzie i pod to dobieram driver , natomiast napięcie sumuję i takie lub większe powinien mieć zasilacz - suma napięcia diod + 2 V na driver.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, pdz napisał:

A w kwestii teorii to w nitce daję diody o takim samym prądzie i pod to dobieram driver , natomiast napięcie sumuję i takie lub większe powinien mieć zasilacz - suma napięcia diod + 2 V na driver.

Dokładnie tak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i super, w tym tygodniu pracuję do 18:00, rowerem do domu to po 19:00, więc lutowanie odłożę na weekend, wtedy tez poobserwuje nygusa czyli kraba pustelnika, który się jakoś dostał do akwarium i gania ślimaki.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem lampę :

10 x LDL-700L na 8 diod 3W

1 x LDL-350L na 8 diod UV 1W

Podłączyłem sterowanie i ustawiłem PWM dla każdego kanału na 1 a lampa mimo to świeci na 100% , włączyłem tylko na chwilę , watomierz pokazał ponad 230 W.

Wszystko podłączyłem wg. schematu poniżej , jedno czym różni się nowy moduł to brak GND dla PWM w poprzednim module także od AQMA był, czy trzeba gdzieś masę PWM podłączyć ?

Co ewentualnie innego mogłem zrobić źle ?

AQmaBMW6-schematLampy-1024x768.png


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem o jakim module mowa. Ale ogólnie masa driverów musi być połączona z masą arduino. Bez tego driver nie będzie miał możliwości sterowania PWM. Jak to zrobisz, to już kwestia Twojej wyobraźni, ważne żeby "-" Aqmy miał ten połączenie z "-" drivera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa takie moduły jak na wyżej wklejonej fotce, mogą pomieścić 12 modułów, ja wykorzystuję 11.

10 modułów LDD-700L i na każdym 8 diod 3W

1 moduł LDD-350L i na nim 8 diod UV 1W

Jak na w/w fotce z Arduino wprowadza się sygnał PWM, który steruje mocą świecenia, ja ustawiłem PWM na 1 dla każdego kanału a lampa świeci na maksa.

Wcześniej miałem dwa moduły takie jak wklejam poniżej obsadzone różnymi modułami LDD-350L , LDD-700L , LDD-1200L i LDD-1500L a na nich nitki po 8 , 12 i 16 diod , dla PWM z Arduino podłączało się GND , w nowym module nie ma.

AQmaBMW-schematLampy-1024x768.png


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę, używaj słowa driver zamiast moduł a będzie wszystko jaśniejsze. Musisz połączyć "-"IN tych płytek z driverami ("modułami") z minusem zasilacza który zasila aqmę, albo pinem GND na arduino. Powinno ruszyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja.

Obecnie używam 2 poniższych modułów , zasilacz zasila oba na IN - 36V

Na jednym module jest 6 driverów LDD-700L , na drugim 4 drivery LDD-700L i jeden LDD-350L.

Do każdego wyjścia z LDD-700L podłączone mam 8 diod 3W a do LDD-350L 8 diod 1W UV.

Problemem jest to, że do wszystkich PWM wysyłany jest sygnał z Arduino i moduły obsadzone driverami nie reagują na sterowanie, wszystkie diody świecą na maksa.

Samo Arduino Nano mam swoje, nie z AQMA ale wcześniej działało z poprzednimi modułami, tylko w poprzednich modułach używałem różnych driverów i różnych długości nitek i miałem problem z tym, że na niektórych nitkach było zbyt niskie napięcie, więc świeciły słabo, stąd decyzja o przeróbce.

 

AQmaBMW6-schematLampy-1024x768.png


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy samo arduino ma ten sam minus co zasilanie płytek z driverami??? Jeśli nie, to nie będzie działał PWM. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduino ma swój zasilacz, więc nie ma a na płytce nie ma GND jak to było w poprzedniej płytce.

Wychodzi na to, że muszę wywalić zasilacz i zasilić Arduino z zasilacza od lampy czy można to zrobić inaczej ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.