Skocz do zawartości
mkkaczy

Dobra filtracja w niewielkim sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuję filtracje do akwarium około 450l i powoli składam sprzęt kupowany używany, lub nowy po okazyjnych cenach. No właśnie chodzi mi o to żeby nie wpaść w zakupową pułapke, tylko zbierać to co sie przyda, tym bardzie że z tego co przeczytałem to jedna filtracja może zakłócić/wykluczyć drugą (pelletki vs UV). Z korali planuję mieszaną obsade, napewno jakieś miękkie co by się ruszało w fali.

Sumpa niestety nie będę (prawdopodobnie) mieć wielkiego ze zwględu na kształt szafki. Dlatego właśnie zależy mi na dobraniu i ocenie sprzętu który nie zajmie dużo miejsca a będzie bardzo efektywny. Większość rzeczy z poniższego rysunku mam już kupionych, poza mechaniczną skarpetą.

xDyg11.jpg

1. Tu bardzo mocno skłaniam się ku Innovitech filter X, z tego względu że ma wlot na spływ, rewizje, a nawet jak by trzeba było to wąż powrotu z bio pelletek też da sie wcisnąć. Myślałem też nad Clarisea 3000, ale w nim jest wejście tylko na spływ 32mm i chyba zajmuje troche więcej miejsca.

2. Odpieniacz Schuran 150 + pompa Reef Octopus vario S2 już mam zakupione. Swoją drogą to myślałem że ta pompa jest cichsza. Odpieniacz będzie pracował 24/h bo akwarium musze mieć zakryte. Zasys powietrza prawdopodobnie z zewnątrz.

3. Ceramika Seachem matrix, lub Maxspect bio sphere/block (do zakupienia). Czy to dobry pomysł, czy brać coś innego?

4. Powrót RD speedy 80W (zakupiona), który też miałby zasilić na bypasie:

    a. reaktor pelletek Reef octopus BR-110 z powrotem na wlot odpieniacza. Ten reaktor kupiłem bo była dobra oferta, a sprzedawca dorzucił wór pelletek reef octopus bio spheres.Dobre to jest? Te pelletki są coś warte? Długo je można przetrzymywać szczelnie zamknięte w suchym i ciepłym miejscu? Pytam bo mam ich pare kg i to starczyło by na kilka lat, a internety nie wiele piszą o tych pelletkach.

   b. lampa UV Vecton 600 (zakupiona). Czytałem że w przypadku stosowania biopelletek nie powinno się używać UV? Jak Wasze opinie na ten temat? Porwót z UV jeśli bym stosował powinien iść do sumpa, czy bezpośrednio do akwarium?

Coś tu ująć, coś dołożyć, wymienić? Boje sie trochę reaktora pelletek po przeczytaniu o porażkach jakie ludzie mieli, ale może się uda że mechaniczna skarpeta i odpieniacz dadzą sobie radę z NO3 i PO4

Co do sposobu prowadzenia zbiornika to jeszcze nie wiem. Wody z morza (metoda NSW) nie chce mi się co tydzień targać. W sklepie są dostępne produkty Red Sea, Triton, ATI i coś tam jeszcze. Pompe dozującą GHL 2.1 SA zakupiłem, więc jakiś balling jak najbardziej wchodzi w gre.

Edytowane przez mkkaczy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybór ceramiki bardzo dobry. Polecam. Jeśli chodzi o biopelletki to nie stosowałem, więc nic ci nie doradze. Plusem ich używania jest potrzeba małego miejsca. Ja używam do filtracji glony a tu juz jest potrzeba wiekszej pojemności. Stosuję też ATI esencjale. Też tą sumplementacje polecam. Podmiany ograniczyłem do raz na 1,5 miesiąca. Może okres w jakim podaje ATI nie jest długi  (3miesiące ) ale już widzę zmianę w akwa na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo tego planujesz :)

Ja bym zrobił z tego co piszesz :

2. ok

3. nie koniecznie,  zależy ile planujesz skały, jeśli powyżej 15% vs ilość wody w obiegu to niekoniecznie,

4. Filtr na Biopelletki na bypasie ok, co do samych kulek to nie znam tego produktu ale to raczej standardowy produkt tylko trzymaj się dawek i  pamiętaj regulowany przepływ (zawór)kulki muszą się kręcić. UV - nie, zabijasz to co namnożysz więc bez sensu

plus lej dobre bakterie (np. biodigest) , a do sumpa w skarpecie jakiś węgiel i w razie potrzeby jak PO4 będzie problem zbić to rowaphos.

 

 

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 hours ago, pawellb said:

Wybór ceramiki bardzo dobry.

Macz na myżli Matrix czy Maxspect?

Obecnie mam Matrix, ale to jest akwarium słodkowodne.

22 hours ago, pawellb said:

Jeśli chodzi o biopelletki to nie stosowałem, więc nic ci nie doradze. Plusem ich używania jest potrzeba małego miejsca. Ja używam do filtracji glony a tu juz jest potrzeba wiekszej pojemności.

No troche tych pelletek się boje. Czytam o nich już ze 2 tygodnie cokolwiek jest dostepne w necie i z glonami jest chyba mniej potencjalnych problemów. Może nie trzeba będzie ich wogóle używać.

Pozdrowienia od byłego Bełchatowianina.

21 hours ago, grzegorz.k said:

Dużo tego planujesz :)

Jak patrzę na niektóre sumpy to wydaje mi sie że bardzo mało. Miałem na początku chęć na DSB z glonami, ale na DSB z min. 33% powierzchnią akwarium nie mam miejsca.

21 hours ago, grzegorz.k said:

3. nie koniecznie,  zależy ile planujesz skały, jeśli powyżej 15% vs ilość wody w obiegu to niekoniecznie,

Tego jeszcze nie wiem, pewnie wyjdzie przy układaniu.

 

21 hours ago, grzegorz.k said:

4. Filtr na Biopelletki na bypasie ok, co do samych kulek to nie znam tego produktu ale to raczej standardowy produkt tylko trzymaj się dawek i  pamiętaj regulowany przepływ (zawór)kulki muszą się kręcić. UV - nie, zabijasz to co namnożysz więc bez sensu

Biopelletek i UV na starcie nie planuję, choć czytałem że nawet dobrze jest wrzucić 2-3 pelletki na starcie nie do reaktora, a do odpieniacza. Jeśli zajdzie potrzeba stosowania bio pelletek to chyba zaczynał bym od dosłownie małej łyżeczki. Na bypasie będą napewno zawory do regulowania przepływu wody w reaktorach, chyba że biopelletki podłączył bym pod niezależną pompe.

21 hours ago, grzegorz.k said:

plus lej dobre bakterie (np. biodigest) , a do sumpa w skarpecie jakiś węgiel i w razie potrzeby jak PO4 będzie problem zbić to rowaphos. 

Dzieki. Do słodkiego leję Seachem stability, a do morskiego pomyśle nad tymi biodigest.

Czyli wychodzi na to że sprzętowo poza filtrem rolkowym (mechaniczna skarpeta) już mam wszystko, a nawet na zapas.

 

Pozostała by tylko kwestia oświetlenia, czy lepiej gołe świetlówki nad taflą wody w obudowie, czy ledy nad akwarium przykrytym pleksą. Akwarium musi być przykryte ze względu na ograniczenie parowania.

Za świetlówkami w obudowie przemawiało by:  lepsze rozłożenie światła, ciepło dla akwarium w okresie zimowym, nie waliło by światłem po oczach. Wadą mogła by być temperatura - w 2018 roku było lato stulecia gdzie temperatura w cieniu była chyba 29 stopni. Zwykle jednak nie przekracza 27. Jednak w okresie letnim mógł bym uchylić klapkę w pokrywie. Drugą wadą o jakiej myślę jest zdejmowane całej czapy ze świetlówkami żeby coś w akwarium przestawić. Tak mam teraz w słodkowodnym i jak zdejmuję pokrywe żeby skosić trawnik to mam ciemno, przy czym taka pokrywa w morskim ważyła by pewnie z 15kg.

Za ledami przemawiało by pewnie: cena energii, podwieszone nad akwa zawsze oświetlają przy pracach, jakies bajery jak wschody i zachody. Nie wiem tylko jak ze światłem które by musiało przejść dodatkowo przez jakąś plekse, którą bym w okresie letnim i tak zdejmował. W sumie to lampe led też już kupiłem - srebrna GHL mitras 6300 HV, ale potrzebuję jeszcze jedną a ciężko jest dostać używkę.

Akwarium planuje około 65-70 cm wysokie.

 

Edytowane przez mkkaczy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podonej wielkości sump, również z Schuranem 150. Do tego w sumie filtr przepływowy PACIFIC SUN MR9025. Już przy takim zestawie operowanie w sumpie to katorga, Schura to spory odpieniacz jednak. Weź też pod uwagę to, że te wszystkie pompy będa pewnie miały jakiś rezonas i też nie moga być upchnięte, musza mieć trochę miejsca inaczej będzie problem z wyciszeniem.

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, mkkaczy napisał:

Pozostała by tylko kwestia oświetlenia, czy lepiej gołe świetlówki nad taflą wody w obudowie, czy ledy nad akwarium przykrytym pleksą. Akwarium musi być przykryte ze względu na ograniczenie parowania.

Za świetlówkami w obudowie przemawiało by:  lepsze rozłożenie światła, ciepło dla akwarium w okresie zimowym, nie waliło by światłem po oczach. Wadą mogła by być temperatura - w 2018 roku było lato stulecia gdzie temperatura w cieniu była chyba 29 stopni. Zwykle jednak nie przekracza 27. Jednak w okresie letnim mógł bym uchylić klapkę w pokrywie. Drugą wadą o jakiej myślę jest zdejmowane całej czapy ze świetlówkami żeby coś w akwarium przestawić. Tak mam teraz w słodkowodnym i jak zdejmuję pokrywe żeby skosić trawnik to mam ciemno, przy czym taka pokrywa w morskim ważyła by pewnie z 15kg.

Za ledami przemawiało by pewnie: cena energii, podwieszone nad akwa zawsze oświetlają przy pracach, jakies bajery jak wschody i zachody. Nie wiem tylko jak ze światłem które by musiało przejść dodatkowo przez jakąś plekse, którą bym w okresie letnim i tak zdejmował. W sumie to lampe led też już kupiłem - srebrna GHL mitras 6300 HV, ale potrzebuję jeszcze jedną a ciężko jest dostać używkę.

 

Przykrywanie akwarium to niezbyt trafiony pomysł, jednak parowanie wody pozwala regulować temperaturę właśnie w okresie letnim. Co więcej należy się często wspomagać dodatkowymi wentylatorami, no chyba że zainwestujesz w chłodziarkę.

Światło to temat rzeka, T5 grzeje mocniej i więcej energii ale efekty najlepsze, dobór świetlówek, cena lampy i użytkowania najkorzystniejsza. Ledy pozostawiają wiele do życzenia cenowo ale przede wszystkim w dobrych efektach dla bardziej wymagających korali. Ewentualnie T5 plus LED..

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam:).

Mówię i o matrixe i kulkach maxperta.  Jak masz miejsca to daj glony. Mam i jestem zadowolony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minutes ago, matroxpl said:

Mam podonej wielkości sump, również z Schuranem 150. Do tego w sumie filtr przepływowy PACIFIC SUN MR9025. Już przy takim zestawie operowanie w sumpie to katorga, Schura to spory odpieniacz jednak. Weź też pod uwagę to, że te wszystkie pompy będa pewnie miały jakiś rezonas i też nie moga być upchnięte, musza mieć trochę miejsca inaczej będzie problem z wyciszeniem.

No właśnie tego też sie boję. Mój dom to jak mieszkanie w pudle od gitary. Jak pralka wiruje to jej niewiele słychać w kantorku, za to w toalecie drzwi tak zaczynają wibrować jak by miało je urwać. Jak żona w kuchni wstawia czajnik elektryczny, to ja w salonie po przeciwnej stronie domu już filmu nie poogladam, bo zagłusza. Eheim PRO 4+ miał być niesłyszalny a dobrze go słychać z pokoju obok.

Dlatego też patrzę za jakimiś niesłyczalnymi pompami. Red dragon speedy 80W jest praktycznie niesłyszalna i jestem pod dużym wrażeniem. Reef octopus Vario S2 myślalem że też taka będzie którą chcę połączyć właśnie do Schurana, ale do niesłyszalności to jej daleko. Rozpocznę na tym co już mam zakupione, a w międzyczasie będę się rozglądał może za jakimś mini BK na pompie DC, lub pompie RD speedy 50W do schurana.

Zakupiłem też Hydor professional wavemaker 4x z falownikami 2200-6000 12v. Narazie testowałem w pudle plastikowym z Ikea i też za ciche to one nie są. Za to byłem pod wrażeniem cyrkulatorów NERO 5. Ucho przykładałem w sklepie, dotykałem i nic. Zero dźwięku czy wibracji.

59 minutes ago, grzegorz.k said:

Przykrywanie akwarium to niezbyt trafiony pomysł, jednak parowanie wody pozwala regulować temperaturę właśnie w okresie letnim. Co więcej należy się często wspomagać dodatkowymi wentylatorami, no chyba że zainwestujesz w chłodziarkę.

Wiem, jednak w moim przypadku mam wybór, albo przykryte albo wogóle zapomnieć o akwarium. Żona dała mi ponad 2 lata na przemyślenie mając nadzieję że porzucę pomysł morskiego akwa w domu i dodatkowy warunek, że jeśli kiedykolwiek do niego dojdzie musi być przykryte. Ponad rok już minął, czasami na poważnych kłótniach i okresach nieodzywania się do siebie właśnie przez akwarium, jednak nie zamierzam zrezygnować. Irlandia jeśli chodzi o wilgoć to paskudny kraj. Czasem w okresie zimowym nie widzę słońca przez pare miesięcy, rekordowo było to 5. Dlatego też jej się nie dziwie, bo nie chciał bym zostać z kredytem hipotecznym i grzybem na ścianie. Póki co wilgotność w domu utrzymuje się wzykle na poziomie od 35 do 60%, a temperatura od 19 w okresie zimowym do 29 w okresie upałów w lato. Upałów tu jednak jak na lekarstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mkkaczy napisał:

No właśnie tego też sie boję. Mój dom to jak mieszkanie w pudle od gitary. Jak pralka wiruje to jej niewiele słychać w kantorku, za to w toalecie drzwi tak zaczynają wibrować jak by miało je urwać. Jak żona w kuchni wstawia czajnik elektryczny, to ja w salonie po przeciwnej stronie domu już filmu nie poogladam, bo zagłusza. Eheim PRO 4+ miał być niesłyszalny a dobrze go słychać z pokoju obok.

Dlatego też patrzę za jakimiś niesłyczalnymi pompami. Red dragon speedy 80W jest praktycznie niesłyszalna i jestem pod dużym wrażeniem. Reef octopus Vario S2 myślalem że też taka będzie którą chcę połączyć właśnie do Schurana, ale do niesłyszalności to jej daleko. Rozpocznę na tym co już mam zakupione, a w międzyczasie będę się rozglądał może za jakimś mini BK na pompie DC, lub pompie RD speedy 50W do schurana.

Ja też z tym chwilę walczyłem, mam tego Shurana na aquabee,  pompa strasznie przenosi drgania. Musiałem podłączyć ją wężem, pod odpieniacz i pompę dałem silikonową matę do naczyć, a całą szafkę wykleiłem matami do wygłuszania samochodów. Najpierw warstwa mat redukujących drgania, a na nie jeszcze maty piankowe :)

Mimo tego, że już jest całkiem ok to jeszcze szukam jakiegoś rozwiązania i myślę nad zastąpieniem wszystkich pomp jedną Maxspect Turbine Duo, nie wiem tylko jak jest z kulturą pracy tych pomp.

 

Btw. Wilgotność w meszkaniu na poziomie 50-60% to bardzo dobry wynik, ;) chciałbym taką mieć bez używania nawilżacza.

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 1/29/2019 at 12:52 PM, matroxpl said:

Ja też z tym chwilę walczyłem, mam tego Shurana na aquabee,  pompa strasznie przenosi drgania. Musiałem podłączyć ją wężem, pod odpieniacz i pompę dałem silikonową matę do naczyć, a całą szafkę wykleiłem matami do wygłuszania samochodów. Najpierw warstwa mat redukujących drgania, a na nie jeszcze maty piankowe :)

No ja w weekend porobiłem troche testów połaczając schurana do pompy Reef Octopus Varios 2. Nawet specjalnie pojechałem nad morze żeby wziąć brudnej słonej wody. Odpieniacz na 4 z pieciu biegów przy ustawieniu na suchą piane wywalił troszeczkę szlamu przez noc, ale nie za wiele. W sumie to co miał wywalić z 20 litrów wody w pojemniku.

Jednak mam kolejny dylemat. O ile pompa w sumie okazała się niesłyszalna (lub zagłuszona przez ruch wody), o tyle jest głośno jesli chodzi o powietrze. Nie ma za bardzo różnicy czy z tłumikiem, czy z wężem za oknem. Tu raczej chodzi o dźwięk produkcji pęcherzyków na zwężce venturiego, czyli samo bulgotanie odbieniacza. W sumie szkoda bo myślałem że sama zwężka powinna być znacznie cichsza niż np. w odpieniaczach na igle gdzie bąbelki są dodatkowo tłuczone przez pompe. No chyba  że jakiś przewrażliwiony jestem.

Czy zatem jest jakiś odpieniacz który jest prawie niesłyszalny? W obiegu było by 600l.

https://www.youtube.com/watch?v=4ujFt_CEWe4

Edytowane przez mkkaczy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadzisz go do szafki i będzie ok, a  jak nie to jeszcze ją wygłuszysz i tyle, ten dżwięk powietrza nie jest taki ciężki do zneutralizowania w szafce, dużo gorsze są drgania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przenalizowaniu wszystkiego, wychodzi na to że jednak sump z pierwszego postu raczej nie zdał by egzaminu (dojście do gniazdka i samo wsadzenie go do stalowej klatki. Dlatego potrzebuję pomocy w rozplanowaniu sumpa na nowo. Mam kilka opcji które sprawdzałem na weekendzie, ale potrzebuje rad bardziej doświadczonych osób, bo coś co mi sie wydaje pierdołą może okazać się bólem w praktyce.

Dla przypomnienia taki jest projekt akwarium:

kByXk5.jpg

Taki byłby planowany sump

xtYqYw.jpg

1. opcja 1 - sump 3 przegrodowy

Spływ idzie do claresea, następnie odpieniacz -> druga przegroda skała, ceramika-> trzecia przegroda pompa.

plan ogólny

UliCkX.jpg

widok

ltRcRS.jpg

manifold

2h51ql.jpg

Zalety opcji 1 - najwieksza powierzchnia sumpa, odpieniacz odstawiony w tył (mniejszy hałas)

Wady opcji 1 - trudny dostęp przy zmianie rolki na Clarisea, co z dolewka? Grawitacyjna nad sumpem? Może pod komputerem jakiś pojemnik?

2. opcja 2 - sump 2 przegrodowy

Pompa jest przeniesiona do drugiej przegrody. W trzeciej przegrodzie była by dolewka.

Plan ogólny

uIqelF.jpg

Usunięcie jednej przegrody dla dolewki w opcji 2.

ClFqcA.jpg

Zalety opcji 2 - powstała komora dolewki około 28 litrów

Wady opcji 2 - mniejsza powierzchnia sumpa, wiecej wody odparuje zanim czujnik dolewki zareaguje.

3. opcja 3 - sump 2 przegrodowy, ale zamienione miejscami

Spływ jest zamieniony z powrotem. W trzeciej komorze po prawo jest komora dolewki.

Widok ogólny

uj03o7.jpg

manifold

rxCdps.jpg

Zalety opcji 3- łatwiejszy dostęp do zmiany rolki Clarisea i do odpieniacza. Dodatkowo krótszy dystans dla wężyków od dozownika który będzie znajdował się pod profiluxem.

Wady - możliwy większy hałas od spływu i odpieniacza który byłby blisko drzwiczek.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie planujesz zbiornika na dolewkę w sumpie?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem którą drogę wybrać. Chciałbym wydzielić choć małą część, mimo że i tak mało tam miejsca. Jeśli wydzieliłbym chociać z 15litrów na dolewkę to nie wiemczy w takim układzie zamiast robić 3 małe komory nie lepiej dać 2 większe na media filtracyjne razem z pompą powrotu. Czyli tak jak w opcji 3 gdzie przegroda powrotu była by przeznaczona na dolewke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, w przypadku sumpa z pomocą kogoś bardziej doświadczonego dolewka będzie na dłuższym boku, około 20litrów

xALA2r.jpg

Teraz bym potrzebował porady w kwestii hydrauliki:

wWcf88.jpg

1. Czy lepiej dać wszystkie rury 32mm, czy powrót 25mm? Pomijając kwestie finansowe, według producenta pompy, wyjście powinno być 32mm, ale ja i tak nie będę używał pompy na pełnych obrotach.

2. Spływ chcę zrobić 32mm, jednak ogólnie z obiegiem jestem ograniczony do 3000l/h, bo takie ograniczenie wynika z mechanicznej sparpety (clarisea 3000). Z tego co widziałem na YT, w przypadku Bean Animal np. dla przepływu do 3000 powinno się stosować rury mniejsze, np. 25mm. Sama Clarisea ma wejście na 32mm, więc tyle chyba zostawie, tym bardziej że planuję zawór bramowy na spływie.

3. Jakie przeloty? W tą część akwarium dostęp będzie bardzo ograniczony, dlatego pomyślałem o VDL skręcanych ze śrubunkiem, chyba że jest coś lepszego, co da mi możliwość modyfikacji bez rozwalania akwarium. Nie wiem czy w przypadku takich przelotów rury w kominie się wkleja, skręca, czy po prostu wkłada. Myśle o dodatkowych mufach na rurach w kominie, jeśli musiał bym coś zmieniać w ich długości

4. LocLine na rurze powrotu 32mm - czy jest sens? Czyli wracamy do punktu pierwszego, bo czy jest sens stosowania rury 32mm, jeśli LocLine jest ograniczone do 3/4 cala? Chyba że jest jakies inne rozwiązanie.

5. Myślałem na początku o systemie Durso. Zależy mi na ciszy, więc po przeczytaniu paru tematów wyszło że Herbie (sitko min. 6cali poniżej rewizji) będzie lepszy/cichsze na spływie. Tylko jak w tym przypadku będzie się miała regulacjia poziomu wody w kominie, przy dodatkowych reaktorach na bypasie? Da się to wyregulować, czy dodatkowe użądzenia będą ciagle rozregulowywać poziom wody co zaowocuje chlupaniem?

6. Na bypass zamierzam założyć 3 zawory kulowe 20mm z wyjściami na węże. Dobra średnica, czy dać zawory 25mm?

7. Wszelkie uwagi z chęcią przestudiuję. Coś dać, odjąć, zmienić? Pomijam kwestie finansowe, ma być dobrze.

https://www.dropbox.com/s/k0omspklyznvqv5/hydraulika rev 01.pdf?dl=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.