Skocz do zawartości
Nemo_99

Mini rafa 27l.

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się. Akwarium 30x30x30cm. Wystartowało 30.01.2019. Na tylną szybę nakleiłem czarne tło. Szkło nie jest z zestawu Aquael, za wyjątkiem szyby nakrywowej. 

Woda demineralizowana, sól Aquaforest Sea Salt, sucha skała Marco Rocks 3kg, żywy piach Blue Treasure ok. 3 kg. Filtracja to kaskada z zestawu Aquael fzn-3, w środku ceramika i wata (wyrzucę po dwóch dniach), kiedy pojawi się życie dołożę węgiel. Oświetlenie też z zestawu Aquael, na razie 2h dziennie, co tydzień będę zwiększał czas świecenia. Cyrkulacja Sunsun jvp-110, grzałka Tetra 100W.

Z życia na pewno planuję jakiegoś fajnego kraba np. clibanarius diguetti i jakieś ślimaki jak berghia i tectus. Ryb nie przewiduję ale nie mówię nie, w  przyszłości ewentualnie okinawe.

Koralowce jakie bym chciał mieć to na pewno xenia pulsująca, ludzie tak na nią narzekają a ja uważam że to naprawdę fajny koral, no i to że tak pulsuje, czad! Zoa, sinularia, capnella, euphylia, sarco, seriatopora, grzybki discosoma. I na razie tyle - co do obsady to są na razie tylko moje luźne przemyślenia, wszystko może ulec zmianie.

Zasolenie na dzień dzisiejszy to 1.020, temp. 26-27 stopni.

420665139_cae1.thumb.jpg.f26b83eebb48bee07a23f415038da112.jpg
 

I w niebieskim świetle

1944506008_niebieskie1.thumb.jpg.5346f353366ec36720962a15515ad561.jpg


Wiem że to oświetlenie nie jest zbyt  super ale na razie takie będzie. 

Mam jedną porcję bakterii Biodigest więc jutro wleję do wody i niech sobie dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy wiesz, ale berghia żywi się wyłącznie aiptasiami będziesz miał ciężko ją wykarmić co do cyrkulacji mam ten sam model i radził bym wymienić oś na ceramiczną u mnie po ok. 4 miesiącach użytkowania ośka się przetarła i lekko zaczęła rdzewieć, bakterie podawaj jak zaleca producent ja wlałem całą ampułkę na 130 i miałem zakwit.


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej 

Trochę niskie zasolenie, trzymaj się 1,022-1,024, uważaj na watę w kaskadzie - u mnie się nie sprawdziła - pomimo wymiany po dwóch dniach, przypuszczam ze to ona spowodowała u mnie zmętnienie wody i nieciekawy zapach - objawy zniknęły po jej usunięciu.....

Teraz mam w kaskadzie seachem matrix + purigen + oryginalną gąbke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, tych bakterii rzeczywiście wleję mniej skoro mają takiego kopa. 

Jeśli jutro woda nie będzie bardziej klarowna to watę usunę i zostanie sama ceramika. Z gąbek od razu zrezygnowałem bo naczytałem się że w nich się gromadzi najwięcej syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie gąbka nie sprawia problemu płukam ją regularnie i ok - może zależy to od jej rodzaju?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waty nie usuwaj tylko wynieniaj. Na pewno ona nie była problemem zmetnienia wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może tak zdarzyło się akurat u mnie , ale wata (JBL) po dwóch dniach była lekko brązowa i generowała nieciekawy zapach, taki sam zapach zaczął unosić się nad akwa ,  kiedy ją usunąłem zmętnienie zniknęło i zapach także, ponadto zauważyłem że wata znacznie zmniejsza przepływ przez kaskade - tak było w FZN1 i teraz w tidalu 35 (od razu wysunął się znacznik czyszczenia pompy) - po usunięciu schował się.... dla mnie wata się nie sprawdziła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś woda jest już prawie całkowicie przejrzysta

gaga1.thumb.jpg.fa205a373110bc570f8e8515048b7880.jpg

Wlałem do wody pół fiolki bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie podnieś, lampa z czasem do wymiany, a co do grzałki niepotrzebnie masz taką dużą :)

w fzn-ach w watę się nie baw, tylko problemów sobie narobisz z każdym wyciąganiem jej :)

 

Jak jesteś z Łodzi to mogę dać Ci jakiegoś korala na początek :)

Edytowane przez Photosensible (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie już podniesione :)

Jeśli chodzi o grzałkę to taką mam po poprzednim akwarium 112l i po prostu uznałem że zamiast kupować nową to wykorzystam tą.

Co do waty to racja - wczoraj przy podmianie na nową wyleciało z niej mnóstwo paprochów i kurzu. Nie będę jej więcej używać.

Tak, jestem z Łodzi i byłoby super ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wydaje mi się, że za dużo piachu.. coś dobrze przekopujacego by się przydało albo lepiej pozbyć się połowy.. gorzej jak ustawisz korale na dnie i zostaną zasypane lub będą się przewracać 

 

Jak coś to pisz na priv to dogadamy się co do odbioru 

Edytowane przez Photosensible (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ilość piachu mi odpowiada, myślałem o jakiejś babce kopiącej ale jeszcze nie wiem czy na taki litraż któraś byłaby ok. Jak nie no to jakiś nassarius albo inny kopiący ślimak.

Z kaskady wyrzuciłem watę i dałem po dwa cienkie paski gąbki na dole i na górze tak że jest gąbka, ceramika i gąbka. Pozbyłem się cyrkulatora, bo jakbym go nie ustawił to  po nocy piasek był tak przewiany, że było widać szkło. Kaskada ustawiona na maksa daje radę.

Wczoraj minęły dwa tygodnie od zalania i tak naprawdę do tej pory nic się nie zmieniło. Żadnych glonów. Do tego w poniedziałek popsuła mi się grzałka i dopiero dziś kupiłem nową. Przez te 3 dni temp. wynosiła 22 stopnie. Mam nadzieję że to jakoś nie zaburzyło dojrzewania. 

 

akwa luty małe.jpg

Chyba kupię jakiś skimmer bo tafla wody jest strasznie zabrudzona.

Edytowane przez Nemo_99 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Nemo_99 napisał:

Taka ilość piachu mi odpowiada, myślałem o jakiejś babce kopiącej ale jeszcze nie wiem czy na taki litraż któraś byłaby ok. Jak nie no to jakiś nassarius albo inny kopiący ślimak.

Uważam, że babka kopiąca narobi bałaganu strasznego w kostce. Zerknij na youtube jak pracują. Rozgwiazda piaskowa odpada bo padnie z głodu. Trzeba posiadać duży i dojrzały zbiornik, by się utrzymała (temat częsty na forum) Nasariusów potrzebowałbyś "stadko" ale i tak nie wiem czy dokopią się do dna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj lepiej mądrych ludzi żebyś nie miał kłopotów z syfem.

A sand dolar jak by się sprawdzil w kopaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nemo_99 napisał:

dałem po dwa cienkie paski gąbki na dole i na górze

Teraz żeby wyczyścić tą gąbeczke musisz wysypać całą ceramikę, syzyfowa praca lepiej położyć na te koszyczki wate i wymieniać ją co tydzień :P domyślam się, że wzorowałeś się pewnym filmikiem na youtube.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fannadil napisał:

Posłuchaj lepiej mądrych ludzi żebyś nie miał kłopotów z syfem.

A sand dolar jak by się sprawdzil w kopaniu?

Po to się tu udzielam, żeby otrzymać rady ;) Pierwsze słyszę o takim zwierzęciu.

Godzinę temu, calak napisał:

Teraz żeby wyczyścić tą gąbeczke musisz wysypać całą ceramikę, syzyfowa praca lepiej położyć na te koszyczki wate i wymieniać ją co tydzień :P domyślam się, że wzorowałeś się pewnym filmikiem na youtube.

Niczym się nie wzorowałem, to mój pomysł. Waty nie będę używać bo mnóstwo syfu się w niej gromadzi i przy każdej wymianie na nową ten cały brud leci do zbiornika, a gąbka jest bardziej zwarta i więcej syfu w sobie zatrzymuje, wiem bo próbowałem. Ceramika jest w woreczkach więc łatwo mi będzie ją wyjąć.

@natan2012 widziałem i rzeczywiście, straszny bałagan robią te babki. Pozostanę przy ślimakach, zresztą nie mam aż tak grubo tego piasku. To są maks 3cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://erybka.pl/product-pol-3131-Clypeaster-humilis-Sand-dollar.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fannadil napisał:

Dzięki :) a ja nie mogłem znaleźć.

Dorasta do 10cm więc no trochę słabo jak powierzchnia mojego dna to 30x30 a skała zajmuje znaczną część. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Nemo_99 napisał:

Waty nie będę używać bo mnóstwo syfu się w niej gromadzi i przy każdej wymianie na nową ten cały brud leci do zbiornika, a gąbka jest bardziej zwarta i więcej syfu w sobie zatrzymuje, wiem bo próbowałem. Ceramika jest w woreczkach więc łatwo mi będzie ją wyjąć.

Ja właśnie nie wiem czy moje lekkie mleczko to nie wina tej waty - używam aquaela, wymieniam co dwa dni - ale wyłączam kaskadę na czas wymiany bo inaczej syf leci do zbiornika .... już sam nie wiem czy w ogóle się tej waty nie pozbyć .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Behemot2006 napisał:

Ja właśnie nie wiem czy moje lekkie mleczko to nie wina tej waty - używam aquaela, wymieniam co dwa dni - ale wyłączam kaskadę na czas wymiany bo inaczej syf leci do zbiornika .... już sam nie wiem czy w ogóle się tej waty nie pozbyć .....

Wyrzuć i zastąp gąbką, sam zobaczysz różnicę. Łatwiej jest ją wyjąć i wyczyścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Nemo_99 napisał:

Wyrzuć i zastąp gąbką, sam zobaczysz różnicę. Łatwiej jest ją wyjąć i wyczyścić.

Jak rozumiem stosujesz te gąbkę z zestawu, tylko cięta na drobne paski?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Behemot2006 napisał:

Jak rozumiem stosujesz te gąbkę z zestawu, tylko cięta na drobne paski?

Tak, przeciąłem ją wzdłuż i teraz ma grubość ok. 2cm. Jest na dole i na górze a w środku ceramika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wsadzę rano pasek i jadę na weekend poza miasto - siostra rybki dokarmi a ja dam znać jak gąbka zamiast waty się sprawdziła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem ponad rok taki zestaw w jednym koszyku gąbka i wegiel w 2 siporax  do mycia wyłączyłem filtr i koszyki wyciagalem do wiadra tam mycie w  wodzie po podmianie  i nic sie nie dzialo co do falownika to ja nie dawalem bo koralia 900 robila pralke z akwarium sama kaskada daje rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co z ta cyrkulacja jest .... kupiłem ow-10 działa na 6/8 mocy na falowaniu i nie podnosi piachu .... miałem voyagera 1000 i teraz służy do mieszania soli w misce 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.