Skocz do zawartości
iplouify

zakwit bakterii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, startuje kostke 42l, sucha skała, nieożywiona woda, bez piasku. wszystko sterylnie. Dawkowałem tylko seachem stability, ciut więcej jak jest na opakowaniu. Po 2 tyg woda zmętniała. przestałem stosować bakterie na jakiś czas, przy 3-cim tygodniu podmieniłem 50% wody, zmętnienia jest mniej. Mija 4 tydzien, wrzuciłem bakterie biodigest + pożywke bioptim. Woda dalej nieklarowna... Na szybach osadu nie ma. Skała wygląda tak jak przed 4 tygodniami, czysciutka. Nic nie ruszyło w baniaku. W kaskadzie siporax + wata. Pytanie, co robić ? wrzucić jakieś szczepki + ekipe czyszczącą, żeby ta biologia ruszyła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam zamiaru dawać żadnych absorberów przy dojrzewającym baniaku :P PS. cyrkulator na tafle wody, żeby napowietrzało też dawałem, fakt przy tych bańkach powietrza zmętnienia jest 70% mniej ale gdy przestane puszczać bąble, wszystko wraca do tego samego....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, iplouify napisał:

Witam, startuje kostke 42l, sucha skała, nieożywiona woda, bez piasku. wszystko sterylnie. Dawkowałem tylko seachem stability, ciut więcej jak jest na opakowaniu. Po 2 tyg woda zmętniała. przestałem stosować bakterie na jakiś czas, przy 3-cim tygodniu podmieniłem 50% wody, zmętnienia jest mniej. Mija 4 tydzien, wrzuciłem bakterie biodigest + pożywke bioptim. Woda dalej nieklarowna... Na szybach osadu nie ma. Skała wygląda tak jak przed 4 tygodniami, czysciutka. Nic nie ruszyło w baniaku. W kaskadzie siporax + wata. Pytanie, co robić ? wrzucić jakieś szczepki + ekipe czyszczącą, żeby ta biologia ruszyła ?

Wrzuć kostkę solowca albo innej mrożonki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, dla syna napisał:

Wrzuć kostkę solowca albo innej mrożonki 

Z poprzedniego akwarium zostały mi kostki artemii zamrożone, wrzucić cała kostkę? Czy mniej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć cała niech bakterie mają co robić. Bo teraz tylko pływają w toni i się kiszą a nie mają co przerabiać. Najprawdopodobniej padły bakterie a jeden szczep ma wielki buuum. Wrzuć cała kostkę, niechvwoda się kręci a po dwóch dniach daj porcję bakterii pomimo zakwitu. 

Dobrze by bylo napowietrzac np odpieniacz czy coś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam odpieniacza, staram się 3-4h dziennie cyrkulator em przy tafli robić bable, one fajnie napowietrzaja akwarium, niestety pracuje to głośno, żonie i dzieciakowi które śpi 2 razy dziennie, to nie pasuje :p

20 minut temu, dla syna napisał:

Wrzuć kostkę solowca albo innej mrożonki 

Z poprzedniego akwarium zostały mi kostki artemii zamrożone, wrzucić cała kostkę? Czy mniej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć cała kostkę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, iplouify napisał:

Witam, startuje kostke 42l, sucha skała, nieożywiona woda, bez piasku. wszystko sterylnie. Dawkowałem tylko seachem stability, ciut więcej jak jest na opakowaniu. Po 2 tyg woda zmętniała. przestałem stosować bakterie na jakiś czas, przy 3-cim tygodniu podmieniłem 50% wody, zmętnienia jest mniej. Mija 4 tydzien, wrzuciłem bakterie biodigest + pożywke bioptim. Woda dalej nieklarowna... Na szybach osadu nie ma. Skała wygląda tak jak przed 4 tygodniami, czysciutka. Nic nie ruszyło w baniaku. W kaskadzie siporax + wata. Pytanie, co robić ? wrzucić jakieś szczepki + ekipe czyszczącą, żeby ta biologia ruszyła ?

Po pierwsze błąd zrobiłeś przestając lać bakterie, drugi błąd to podmianka wody. Zanim zbiornik nie dojrzeje nie powinno się robić podmianek. Watę na razie wyciągnij bo nie ma sensu jej trzymać jak nie ma co filtrować. 

Ja wystartowałem kostkę 40x40x40 = 64 l. pierwszego grudnia na suchej skale, wodzie w 100% z podmianki innego zbiornika i suchym piasku. Leję dwa rodzaje bakterii, Bio S oraz Stability. Co ciekawe wodę mam mętną przez 3/4 dnia a na wieczór jest klarowna. 2x w tygodniu daję jedna kostkę na ruszenie PO4 bo mam zerowe przy NO3 na poziomie 2-4. Zaraz minie dwa miesiące od startu baniaczka a ja dopiero dałem parę ślimaków i 3 malutkie szczepki korali. Nie śpiesz się niech wszystko samo dojrzeje. 

Startujesz na suchej skale i czystej wodzie nie licz na szybkie dojrzewanie.

Nie napisałeś też za dużo o sprzęcie, jaka cyrkulacja i jakie światło + temp. przydałoby się podać jakie zasolenie i jaka sól. zawsze to coś pomoże.

Pozdrawiam i trzymam kciuki. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, ILUZJONISTA napisał:

Po pierwsze błąd zrobiłeś przestając lać bakterie, drugi błąd to podmianka wody. Zanim zbiornik nie dojrzeje nie powinno się robić podmianek. Watę na razie wyciągnij bo nie ma sensu jej trzymać jak nie ma co filtrować. 

Ja wystartowałem kostkę 40x40x40 = 64 l. pierwszego grudnia na suchej skale, wodzie w 100% z podmianki innego zbiornika i suchym piasku. Leję dwa rodzaje bakterii, Bio S oraz Stability. Co ciekawe wodę mam mętną przez 3/4 dnia a na wieczór jest klarowna. 2x w tygodniu daję jedna kostkę na ruszenie PO4 bo mam zerowe przy NO3 na poziomie 2-4. Zaraz minie dwa miesiące od startu baniaczka a ja dopiero dałem parę ślimaków i 3 malutkie szczepki korali. Nie śpiesz się niech wszystko samo dojrzeje. 

Startujesz na suchej skale i czystej wodzie nie licz na szybkie dojrzewanie.

Nie napisałeś też za dużo o sprzęcie, jaka cyrkulacja i jakie światło + temp. przydałoby się podać jakie zasolenie i jaka sól. zawsze to coś pomoże.

Pozdrawiam i trzymam kciuki. 

Kaskada fzn3, światło nano sirius 17w, docelowo będzie 27, cyrkulacja nie pamiętam nazwy kupiłem za 200 zł jakies smiglo :( musiałbym wyciągnąć z wody. Sól AF 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, iplouify napisał:

Kaskada fzn3, światło nano sirius 17w, docelowo będzie 27, cyrkulacja nie pamiętam nazwy kupiłem za 200 zł jakies smiglo :( musiałbym wyciągnąć z wody. Sól AF 

Światło masz lipne, ja chyba gdzieś widziałem Twój temat na forum. To światło to chyba bardziej do słodkowodnego krewetkarium a nie morskiego, ale mogę się mylić. Powiedz co ci tak głośno chodzi? cyrkulator czy fzn? Cyrkulator ma sterownik? Sól AF nic nie mówi. AF ma trzy rodzaje soli - chyba


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

Światło masz lipne, ja chyba gdzieś widziałem Twój temat na forum. To światło to chyba bardziej do słodkowodnego krewetkarium a nie morskiego, ale mogę się mylić. Powiedz co ci tak głośno chodzi? cyrkulator czy fzn? Cyrkulator ma sterownik? Sól AF nic nie mówi. AF ma trzy rodzaje soli - chyba

Chodzi o nano sirius czy moc tego światła? Jest lipne, bo nie widzę sensu teraz kupić nowego zanim cokolwiek wpuszcze do tego akwarium, głośno chodzi smiglo uderzające o tafke wody aby nalowietrzyc akwarium, tak pozatym wszystko pracuje w porządku. Sól AF reef salt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, iplouify napisał:

głośno chodzi smiglo uderzające o tafke wody aby nalowietrzyc akwarium

Nie za bardzo rozumiem... Co to za śmigło? Po co ci to? Wystarczy obniżyć poziom wody a kaskada będzie napowietrzała zbiornik. 

28 minut temu, iplouify napisał:

Jest lipne, bo nie widzę sensu teraz kupić nowego zanim cokolwiek wpuszcze do tego akwarium

Mi się wydaje, że to trochę zły tok rozumowania. Im szybciej wymienisz tym lepiej. Weź pod uwagę, że na nowym oświetleniu może Tobie inaczej zbiornik zareagować i możesz mieć wzrost glonów lub innego badziewia. Proponuję jak najszybciej wymienić lampę.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

Nie za bardzo rozumiem... Co to za śmigło? Po co ci to? Wystarczy obniżyć poziom wody a kaskada będzie napowietrzała zbiornik. 

Mi się wydaje, że to trochę zły tok rozumowania. Im szybciej wymienisz tym lepiej. Weź pod uwagę, że na nowym oświetleniu może Tobie inaczej zbiornik zareagować i możesz mieć wzrost glonów lub innego badziewia. Proponuję jak najszybciej wymienić lampę.

A co z nano sirius? Nie polecasz tych lamp? Czy moc za słaba? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, iplouify napisał:

A co z nano sirius? Nie polecasz tych lamp? Czy moc za słaba? 

Rozmawiałem z producentem tych lamp i nie znam ich dokładnie ale moc 17 W na Twój zbiornik to troszkę za mało. Jeśli planujesz docelowo inną lampę 27W to wymień jak najszybciej abyś nie miał kolejnego dojrzewania. Też jeszcze zależy jakie tam są diody. 

Ja mam zamiar kupić lampę nano sirius ale czekam aż wyjdą modele ze sterownikami i w kształcie kwadratu a nie belki. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 30.01.2019 o 20:31, ILUZJONISTA napisał:

To światło to chyba bardziej do słodkowodnego krewetkarium a nie morskiego,

No nie koniecznie do słodkowodnego :)

W dniu 30.01.2019 o 21:38, ILUZJONISTA napisał:

Też jeszcze zależy jakie tam są diody.

Więc nie wiem na co się ktoś taki wypowiada jak nie ma takiego sprzętu ,nigdy nie miał ,nie ma o nim pojęcia i odradza całkiem dobrą lampę koledze na start jak zrobił wydatek :) , fakt faktem nawet jeśli ma 17W to w takim przypadku to oświetlenie bardziej do 30l (mam lamę sirius nano 18w w 30l) ale i myślę że w 42 litrach sobie poradzi na początek przygody z małą kostką

Jest mnóstwo tematów na forum z lampami od Sirius Nano i każdy je sobie chwali :) Sam mam lampę z tej firmy i również polecam

 

Co do zakwitu bakterii i zmętnienia wody , u mnie taki stan utrzymywał się przez 3 tygodnie i wszystko się z czasem samo wyklarowało także na spokojnie tylko czekać :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, divennn napisał:

Więc nie wiem na co się ktoś taki wypowiada jak nie ma takiego sprzętu ,nigdy nie miał ,nie ma o nim pojęcia i odradza całkiem dobrą lampę koledze na start jak zrobił wydatek :) , fakt faktem nawet jeśli ma 17W to w takim przypadku to oświetlenie bardziej do 30l (mam lamę sirius nano 18w w 30l) ale i myślę że w 42 litrach sobie poradzi na początek przygody z małą kostką

Sam sobie zaprzeczasz w tym co piszesz. No i czytaj ze zrozumieniem. Nie krytykuje producenta lamp tylko stwierdzam iż 17W na 42 litry to troszkę za mało dla tego proponuję jak najszybszą wymianę na mocniejszą - lepszą lampę nawet tego samego producenta. A autora tematu poprosimy o jakieś fotki :)


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, ILUZJONISTA napisał:

Sam sobie zaprzeczasz w tym co piszesz. No i czytaj ze zrozumieniem. 

To oświetlenie na tych diodach spokojnie wystarczy do 42l na miękkie i ewentualnie na jakieś lps-y , stwierdzam tylko że na coś więcej może być za mało, więc sam sobie nie zaprzeczam :)  Co do czytania ze zrozumieniem nie rozumiem o co ci chodzi  , natomiast tobie by się przydało na pewno odnośnie tego jak napisałeś:

 

17 godzin temu, ILUZJONISTA napisał:

Nie krytykuje producenta lamp

W dniu 30.01.2019 o 20:31, ILUZJONISTA napisał:

Światło masz lipne, ja chyba gdzieś widziałem Twój temat na forum. To światło to chyba bardziej do słodkowodnego krewetkarium a nie morskiego,

skoro to Ty sam sobie zaprzeczasz :) i nie wiesz jakie przeznaczenie mają lampy sirius nano , jakie diody posiadają i jakie oświetlenia montuje się w krewetkarium , wszystkiego da się dowiedzieć z zrozumiałego czytania :) radzę tobie przeczytać tak jak to mi napisałeś ze zrozumieniem jeśli twierdzisz ze lampy sirius nano są do słodkowodnego :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, divennn napisał:

To oświetlenie na tych diodach spokojnie wystarczy do 42l na miękkie i ewentualnie na jakieś lps-y , stwierdzam tylko że na coś więcej może być za mało, więc sam sobie nie zaprzeczam :)  Co do czytania ze zrozumieniem nie rozumiem o co ci chodzi  , natomiast tobie by się przydało na pewno odnośnie tego jak napisałeś:

 

skoro to Ty sam sobie zaprzeczasz :) i nie wiesz jakie przeznaczenie mają lampy sirius nano , jakie diody posiadają i jakie oświetlenia montuje się w krewetkarium , wszystkiego da się dowiedzieć z zrozumiałego czytania :) radzę tobie przeczytać tak jak to mi napisałeś ze zrozumieniem jeśli twierdzisz ze lampy sirius nano są do słodkowodnego :)

 

Panowie, może sie nie określiłem. Miałem kostke 30l i lampa przeznaczona była do niej :) miałem plan, że zanim dojrzewanie pójdzie dobrze w ruch. Chciałem jechać na tej 17w  ze starego akwarium :) ale teraz w tygodniu zamawiam 27w, również nano sirius :)  myślę że 27w będzie odpowiednia.
Wracając do tematu. W ciągu tygodnia od rozpoczęcia tematu wrzuciłem 1,5 kostki artemii. Klarowność wody się nie poprawiła, powiedziałbym że jest troszkę gorzej. Skała troszkę przyciemniała, ale dużej różnicy nie widze. Myślę również o zakupie odpieniacza wewnętrznego, myślę o : Resuk sk -300 , 
SERA MARIN PROTEIN SKIMMER PS 130, RedStarfish SQ-50
może ktoś siedzi w tym temacie i podpowie co nieco ? 

51105771_392895374811310_6916040821473017856_n.jpg

51243253_460235181180871_9009654240867516416_n.jpg

51548881_535556456853477_5302741978566361088_n.jpg

Edytowane przez iplouify (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem taki odpieniacz i naprawdę dawał rade ,niestety po po 3 latach padła pompka..

Blau Scuma 0635


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, niestety mleko nie schodzi :( tracę już cierpliwość. Jakieś pomysły? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj mce 600 używanego ,na twoje akwarium to jeszcze z zapasem ,chodzą ok 500 -700 ,ja kupiłem do 240 używany śmiga już dwa lata, banalnie prosty w ustawieniu i ma dobre parametry .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, iplouify napisał:

Witam, niestety mleko nie schodzi :( tracę już cierpliwość. Jakieś pomysły? 

Zniknięcie mleka to nie jest kwestia 2/3dni.... poczekaj 2/3 tygodnia a wszystko samo się ustabilizuje i wyklaruje :) przedawkowałeś bakterie i doszło do zakwitu bakterii , teraz akwarium potrzebuje czasu aby to w sobie wszystko "przerobić" , podmiana wody była bardzo złym posunięciem na starcie akwarium

Z tego co pisałeś startowałeś na świeżej solance i suchej skale bez piasku , to także sprawi że wszystko się znacznie wydłuży w czasie i może zająć dłużej

Cierpliwości , w tym hobby bez tej cechy daleko nie zajdziesz :)

Edytowane przez divennn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, divennn napisał:

Zniknięcie mleka to nie jest kwestia 2/3dni.... poczekaj 2/3 tygodnia a wszystko samo się ustabilizuje i wyklaruje :) przedawkowałeś bakterie i doszło do zakwitu bakterii , teraz akwarium potrzebuje czasu aby to w sobie wszystko "przerobić" , podmiana wody była bardzo złym posunięciem na starcie akwarium

Z tego co pisałeś startowałeś na świeżej solance i suchej skale bez piasku , to także sprawi że wszystko się znacznie wydłuży w czasie i może zająć dłużej

Cierpliwości , w tym hobby bez tej cechy daleko nie zajdziesz :)

ok, to wiem że przedawkowałem. 
Powiedzcie mi czy dalej lać małe ilości bakterii ? daje raz na jakis czas pół kostki artemii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2019 o 21:38, ILUZJONISTA napisał:

Rozmawiałem z producentem tych lamp i nie znam ich dokładnie ale moc 17 W na Twój zbiornik to troszkę za mało. Jeśli planujesz docelowo inną lampę 27W to wymień jak najszybciej abyś nie miał kolejnego dojrzewania. Też jeszcze zależy jakie tam są diody. 

Ja mam zamiar kupić lampę nano sirius ale czekam aż wyjdą modele ze sterownikami i w kształcie kwadratu a nie belki. 

wiesz może coś więcej o nowych modelach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.