Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
W najbliższych dniach powinienem mieć do odbioru akwarium 120 litrów (67x40x45 cm). Po czytaniu, przemyśleniu kwestii oświetlenia zdecydowałem się na zakup lampy T5 4x 24W, która powinna przyjechać do mnie dzisiaj. Praktycznie całą wodę będę miał z podmiany od użytkownika z forum. Otrzymam również 1L siporaxu z jego sumpa (wymiana za nowy). Filtracja to kaskada FZN 3, więc praktycznie cała będzie zasypana dojrzałym medium. Startował będę na suchym piasku i skale Marco Rocks (10 - 12 kg). Na początek korale miękkie, później LPS. SPSy myślę, że po pewnym czasie również zagoszczą - stąd T5.

Kilka pytań na start:
1. Jako, że świetlówki się wypalają i trzeba je okresowo wymieniać to czy mogę na początek świecić np. tylko dwoma świetlówkami? W zbiorniku oprócz skały i tak nic nie będzie przez miesiąc/dwa. Po tym czasie dołożyłbym kolejną, a gdy pojawią się bardziej wymagające korale to uruchomiłbym czwartą. Czy zwiększanie świecenia o 24W może powodować ponowne dojrzewanie? Ewentualnie mogę wystartować na 3 świetlówkach a 4 dołożę za jakiś czas? Czas świecenia będzie od razu docelowy.
2. Osoba, od której będę miał wodę używa soli Fauna Marin. Jako, że zarówno woda jak i media będą z działającego zbiornika to mam przejść na "ubogą" sól (np. AF Sea Sal) tak jak to się przyjęło przy uruchamianiu zbiornika, aby glony nie miały pożywki? Czy używać tej samej do czasu zakończenia dojrzewania i dopiero potem przechodzić? Docelowo i tak chciałbym zmienić sól ponieważ ta Fauna Marin jest za droga jak dla mnie.
3. Czy bakterie (myślałem nad Special Blend) mam lać normalnie tak jakby zbiornik był zalany świeżą solanką?
4. Czy z podmiankami wstrzymać się do czasu pojawienia się życia?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Świecił bym od początku docelową mocą.  Możesz też stopniowo zwiększać moc. Dwie szkoły :)

2. Śmiało możesz na początek dawać ubogą sól. 

3. Ja zaproponuje bakterie seachema stabiliti. Startowalem na nich dwa baniaczki i bardzo na plus. Dawkowanie jak przy starcie, w/g instrukcji.

4. Podmianki zaczni robić jak przejdzie dojrzewanie. Parametry się ustabilizują. Życie dokladaj stopniowo.

Myślę, że początek będziesz miał łagodny. Fajnie, że pomyślałem o "żywej " ceramice. Nie dawaj rzadnych "pochłaniaczy". To pozniej. Na biologię możesz dać wate, którą często wymieniaj (jak się zabrudzi:)).

Powodzenia.

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Jedni świecą docelowo od początku, inni nie świecą wcale, kolejni stopniowo zwiększają. Startowałem dwa zbiorniki w opcjach 2 i 3, różnicy nie było.

2) Nie kombinuj. AF Reef Salt później.

3) Bakterie żyją na piachu, skale, szybach i innych miejscach gdzie mogą osiąść. Spokojnie możesz lać, tylko nie przedawkuj. 

4) W jakim celu chcesz robić podmiany w trakcie dojrzewania? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też na początku myślałem o bakteriach seachema, ale na był tu niedawno temat o bakteriach i sporo osób polecało właśnie Special Blend. 

3 godziny temu, @Pawel napisał:

4) W jakim celu chcesz robić podmiany w trakcie dojrzewania? 

Nie chcę, pytam czy się wstrzymać i wiem już, że tak :)

Co do świecenia to wystartuję przy 3 świetlówkach. Na dojrzewanie i później dla korali miękkich powinno wystarczyć. Jak obsada się zwiększy to dołożę czwartą.
Myślałem o świetlówkach ATI w konfiguracji:
1x Ati Blue Plus
1x Actinic
1x Coral Plus
Poźniej dołożę drugą Blue Plus. Co myślicie o takim wyborze?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.