Skocz do zawartości
adrianoo

Czy sól morska jest szkodliwa dla zdrowia?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Nie wiem.czy ktoś poruszał ten temat ale,

zastanawiałem się czy sól którą mieszamy z woda rodi jest szkodliwa dla zdrowia. Zauważyłem że wsypujac sol czesc soli automatycznie idzie w moje drogi oddechowe.

 

Kolejnym tematem jest przebywanie w pokoju i spanie?

Co myślicie o tych tematach?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tężnie są szkodliwe? Klimat nadmorski również ?

Po tych pytaniach raczej sam sobie odpowiesz odnośnie drugiej części swoich wąpliwości

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co mi przychodzi do głowy to sól jest szkodliwa dla portfela:Pa wdychanie jodu kosztowne wakacje:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól wdychana w tak małej ilości nie jest szkodliwa tak samo jak zbiornik. Natomiast, mam kolegę, który ma trochę dziwne schorzenie z tarczycą, że nie może o dziwo wdychać zwiekszonej ilości jodu. Ale to są przypadki jeden na x tysięcy. Zdrowy człowiek i powiedzmy standardowe schodzenia tarczycy nie mają przeciwwskazań a wręcz są wskazania do wdychania oparów jodu itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Picie wody morskiej może doprowadzić do śmierci. To nie znaczy, że woda morska jest toksyczna w małych ilościach. Nie wolno pić jej zbyt dużo. Zbyt długie przebywanie w morskiej wodzie też nie jest zbyt zdrowe. Kiedyś była nawet taka "marynarska" tortura - wsadzano faceta do beczki z wodą na bardzo długi czas....   To nie oznacza że krótki kontakt z wodą morską jest niebezpieczny dla zdrowia. 

Wdychanie pyłu z soli też nie jest zbyt zdrowe. Dlatego jak mieszasz sól to rób to tak żeby nie wdychać pyłu. Nie jest też zdrowe wdychanie kurzu gromadzącego się w mieszkaniu. Znacznie lepsze dla zdrowia jest na przykład powietrze z nad morza. 

Wszystko jest względne. Kawa może zabić ale w małych ilościach nie jest szkodliwa lub nawet może być zdrowa. Podobnie jest  promieniowaniem gamma które w zbyt dużej dawce jest szkodliwe ale z drugiej strony my sami jesteśmy źródłem promieniowania gamma... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od czasu kiedy mam akwarium, moja córka pozbyła się suchego kaszlu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, elektryk2e napisał:

Od czasu kiedy mam akwarium, moja córka pozbyła się suchego kaszlu.

Może miałeś suche powietrze w mieszkaniu? A odkąd jest akwarium to podskoczyła wilgotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że pomieszano tu dwie rzeczy - wdychanie pyłu soli oraz wdychanie tego co wydziela się z wody morskiej (np. jod) lub samej wody morskiej rozpylonej w powietrzu. To dwie zupełnie różne rzeczy, Nigdzie nad morzem nie wdycha się pyłu soli. Nie wiem jakie są frakcje pyłu unoszącego się z soli ale jeśli są drobne to zapewne szkodliwość jest podobna jak wdychanie pyłu zawartego w smogu (pyły PM10 albo PM2). Lepiej nie wdychać.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pył solny jest szkodliwy. Raz że wszelkie pyły ogólnie są szkodliwe. Dwa - przed przygotowaniem solanki sucha sól to mieszanina najróżniejszych substancji, często nie koniecznie bezpiecznych, czasem żrących, tlenki, chlorki, wodorotlenki, itp itd... Te substancje dopiero po rozpuszczeniu w wodzie i przereagowaniu ze sobą na wzajem stworzą sól morską. Także, raczej uważaj i nie wdychaj pyłu.

2. Słona woda w akwarium jest ok, nawet może mieć pozytywne działanie, ale... Uwaga na to, co w tej wodzie żyje. Jak masz np jakieś palythoa wydzielające paliotoksynę, to bym był ostrożny z takimi inhalacjami przy akwarium, szczególnie z wdychaniem powietrza z okolicy odpieniacza oraz bezpośrednio w czasie i po pracach w akwarium drażniących korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dla syna napisał:

Sól wdychana w tak małej ilości nie jest szkodliwa tak samo jak zbiornik. Natomiast, mam kolegę, który ma trochę dziwne schorzenie z tarczycą, że nie może o dziwo wdychać zwiekszonej ilości jodu. Ale to są przypadki jeden na x tysięcy. Zdrowy człowiek i powiedzmy standardowe schodzenia tarczycy nie mają przeciwwskazań a wręcz są wskazania do wdychania oparów jodu itp. 

Mam to samo to choroba Hashimoto, przy niej nie można jeść pokarmów wysokojodowych i powinno się ograniczać wdychanie jodu, ale moja lekarka powiedziała że nie ma co świrować i najwyżej zwiększy się dawki leków :) i tak mi tarczyca zdechnie z czasem i tak, nie ma na to lekarstwa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Pytałem o te rzeczy ponieważ mam problemy z gardłem.4 tydzień mnie już pobolewa.nie wiem właśnie czy nie przez tą sol którą wsypywalem do rodi jak robiłem podmianke.

Byłem u laryngologa jest ok zrobils endoskopie sprawdziła gardło krtan itd., ale kazała mi iść jeszcze do gastrologa  bo mam pradwopodobnie refulks żołądka .

Nie wiem czy to zbieg okoliczności ale od poczatku założenia startu mam problemy z gardłem.

Ok pozdrawiam wszystkich

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, adrianoo napisał:

Dzięki za info. Pytałem o te rzeczy ponieważ mam problemy z gardłem.4 tydzień mnie już pobolewa.nie wiem właśnie czy nie przez tą sol którą wsypywalem do rodi jak robiłem podmianke.

Byłem u laryngologa jest ok zrobils endoskopie sprawdziła gardło krtan itd., ale kazała mi iść jeszcze do gastrologa  bo mam pradwopodobnie refulks żołądka .

Nie wiem czy to zbieg okoliczności ale od poczatku założenia startu mam problemy z gardłem.

Ok pozdrawiam wszystkich

 

Przesadzasz, okres grypowy. Nie jesteś sam :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wszystkie czynności przy akwarium wykonywać w masce i OP1:Psorki ale już przesadzacie...z niektórymi odp.

Proponuję napisac np do Aquaforest jak sypią i dzielą sól,jak pakują,jak są ludzie zabezpieczeni itp itp,a nie snuć tezy..


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekarzem nie jestem ale z tego co wiem sól jest zwykle zalecana przy chorobach gardła i zatok (płukanie, inhalacje).


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, @Beti napisał:

Proponuję wszystkie czynności przy akwarium wykonywać w masce i OP1:Psorki ale już przesadzacie...z niektórymi odp.

Proponuję napisac np do Aquaforest jak sypią i dzielą sól,jak pakują,jak są ludzie zabezpieczeni itp itp,a nie snuć tezy..

Nie trzeba pytać, jest coś takiego jak karta charakterystyki, a w niej instrukcja BHP. Strona 7 streszczenie :D http://www.solino.pl/PL/NaszaOferta/UzdatnianieWody/Documents/karta charakterystyki GRANULAT SOLNY.pdf

 

Zwykłemu akwaryście nie zagrozi, najwyżej sie troche po kaszle


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, @Beti napisał:

Proponuję wszystkie czynności przy akwarium wykonywać w masce i OP1:Psorki ale już przesadzacie...z niektórymi odp.

Proponuję napisac np do Aquaforest jak sypią i dzielą sól,jak pakują,jak są ludzie zabezpieczeni itp itp,a nie snuć tezy..

Zgadzam się :) Beata byłaś w wojsku ? :P ....

czasami chciało by się żeby zasadnicza służba wojskowa  wróciła :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Piotrek1 napisał:

Nie trzeba pytać, jest coś takiego jak karta charakterystyki, a w niej instrukcja BHP. Strona 7 streszczenie :D http://www.solino.pl/PL/NaszaOferta/UzdatnianieWody/Documents/karta charakterystyki GRANULAT SOLNY.pdf

 

Zwykłemu akwaryście nie zagrozi, najwyżej sie troche po kaszle

No jak świetnie opisane:thumbup:

Ps.faktycznie niektórych punktów bym się nie spodziewala,ale tu mowa o wsypaniu 0.5kg soli do jednej podmiany? Ja to robie delikatnie o nic nie pyli.

24 minuty temu, niwre37 napisał:

Zgadzam się :) Beata byłaś w wojsku ? :P ....

czasami chciało by się żeby zasadnicza służba wojskowa  wróciła :) 

Hehe nie ,nie byłam,ale wiem co to Op1 bylam na różnych szkolaniach jak byłam jeszcze czlonkinią pomocy humanitarnej czerwonego krzyża,tam było trzeba mieć wiele szkoleń,w czynnych wyjazdach,nawet kurs ratownictwa medycznego.:)

(mówię o wyjazdach zagranicznych w latach 2008-2014):smile_wink:

Powracajac do tematu szybciej trafisz w totka jak Cie zabije śypiąca sól do podmianki.

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli coś by ci miało być od wdychania pyłu z soli to musiał byś się naprawdę mocno nawdychać.  Jeśli masz akwarium 60:60:50 to nie używasz dużo soli...

A może masz zwykłe zapalenie gardła? Jest okres w którym wiele osób choruje więc łatwo się czymś zarazić. Wystarczy wejść do pociągu w którym ktoś kto był chory nawet kilkanaście minut wcześniej kichnął. 

Byłem kiedyś u lekarza wojskowego. Zrobił mi ekg i stwierdził że mam niedomykalność zastawki mitralnej...  Co jest kompletną głupotą bo w tym czasie biegałem najlepiej w szkole na 3 kilometry a do tego regularnie chodziłem do lekarza sportowego. Z niedomykalnością zastawki podobno nie można nawet zbyt szybko chodzić... 

Czy czułeś że w czasie snu masz w ustach wymiociny? Jeśli nie to nie masz tej choroby która jest sugerowana i badania do niczego poza wydaniem pieniędzy nie doprowadzą. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, nanokaczor napisał:

A może masz zwykłe zapalenie gardła?

Stara metoda na bóle gardła to sól z woda i płukać ,więc raczej to nie sól mu zaszkodzila:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.