Skocz do zawartości
siewcu

Tania mikro kostka z rybką - da się?

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry

tl;dr - jak najtańsza i najmniejsza kostka pod rybkę lub dwie(błazenek i ew pokolec królewski)

Piszę, bo czegoś takiego jeszcze nie znalazłem. Zachciało mi się akwarium morskiego, a że nie mam za bardzo miejsca to zostaje raczej coś rozmiaru pico niż nano - ale... Haczyk w tym, że chciałbym w takie coś wpuścić rybkę. Najbardziej chciałbym błazenka - jakoś tak mi się Nemo spodobał ;) Ewentualnie pokolec królewski(chyba że da radę obie wcisnąć), też po filmie ;) Tylko ciężko mi znaleźć informacje o pico, nie wiem czy źle szukam czy tego po prostu nie ma... Podpowie ktoś czy da radę w pico umieścić bezpiecznie rybkę lub dwie, czy w ogóle się da którąś z tych albo jakie są minimalne rozmiary akwarium? Jeśli chodzi o resztę "mieszkańców" to raczej coś żywego, bardziej mi się spodoba coś pokroju nawet małego ukwiału niż większej skały... I chciałbym poskładać to jak najtaniej, sprzęt może być nawet używany - ale akwarium raczej dorabiane u szklarza(kwestia wymiarów pod szafkę), pokrywę z oświetleniem mógłbym wykonać sam(z pomocą drukarki 3D). Ma być wersja jak najtańsza po prostu. Ktoś coś?

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba najlepszym wyjściem albo wejściem będzie bilet do zoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć

O jakimkolwiek pokolcu zapomnij - jeśli "pico" to pewnie w granicach 30l - niektórzy trzymają błazenka w takim litrażu, ale to też za mało, miej świadomość że najpopularniejszy gatunek błazenka czyli Amphiprion ocellaris (ten znany z filmu nemo) dorasta do 11-12cm długości , do takiego litrażu nadają się głównie malutkie gatunki z rodziny babkowatych : Gobiodon, Trimma,  Elecatinus - ryby z tych gatunków rzadko przekraczają 3-4cm (niektóre gatunki gobiodonów są nieco większe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hepatus to tak z 500 litrów 

błazen mały chwile da rade ,, ale co to za życie ,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumie pomysłu małych akwariów 30 40 60 l. płno jest za prawie darmoo akwariów 80-100l słodkowodnych. Nie musi być sump, wklejamy panel alBO NA TUNZE WEWNETRZNY  i mamy fajne i tanie akwa. wrzucamy wtedy kilka malych rybek ijest fajnie. miejsca az tak duzo nie zajmuje a zwierzeta sie nie mecza, bo wez utrzymaj stabilne akwarium przy 30 l

i jeszcze pokolec królewski w 30 l ;/

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Domyslam sie ze nie za bardzo wiesz co mozna trzymac w pico rafkach a by przyblizyc Ci temat, wpisz w Youtube "pico reef tank" i Ci sie wyswietli sporo takich zbiornikow, ktore wbrew pozorom nie sa takie latwe do prowadzenia, gdyz bardzo szybko moga zmienic sie parametry w takim litrazu i wtedy klapa...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dobry - miejsca na większe nie ma po prostu. Nie każdy ma warunki na stawianie czegoś większego w domu.

No właśnie zapomniałem zmierzyć, ale strzelam, że podstawa 40x30 cm może być na granicy. Wysokość, hmm, będzie to stało dość wysoko i nie chcę przeginać(bo nie chcę tego stawiać zaraz przy drukarce 3D, tak to problem wysokości byłby rozwiązany).

A jeśli rybki mają mieć za mało miejsca - no cóż, nie chcę tego pozabijać ani wymieniać co chwilę, bo nie w tym rzecz... Pokolec faktycznie odpada, bo mi umknęło w jakiej liczebności powinno to żyć; całkiem spore faux pas mi wyszło :/

Swoją drogą, jeśli ktoś ma zamiar się nabijać to może niech lepiej nic nie pisze. Będę wdzięczny, bo jak mam czytać czy oglądać jakieś bzdury to odechciewa się wchodzić na forum - jak się nie da to się nie da, jak trzeba coś sporo większego to można najzwyczajniej w świecie napisać. Z osoby która pyta o podstawy nie wypada szydzić...

Edytowane przez siewcu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Żeby się ludzie nie śmiali to poczytaj informacje zamieszczone na forum, znajdziesz tu wszystko czego potrzebujesz żeby ruszyć z małym zbiornikiem. Bez nauki nie ma wyników ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko, że pico nie znaczy tanio. Najtaniej to kostka 30l, kaskada, oświetlenie diy na power compact albo led, trochę żywej skały, woda od kolegi z powodmiany, krewetki , ślimak, kilka prostych korali.
Trzeba tylko mieć świadomość jakie wymagania od prowadzącego są przy takim litrażu. Na forum masz sporo takich zbiorników.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym znalazł to bym nie pytał, bo po co? I tak by mi to nic nie dało.

Gdybym miał warunki na coś większego to nawet bym nie chciał takiego małego, bo wtedy mógłbym tam wrzucić coraz więcej rzeczy i mieć coś sporo ciekawszego :) No ale miejsca jest tyle ile jest i z tym nic nie wykombinuję. Najwyżej będzie opcja bez ryby z czymś "świecącym" albo wcale, nie jestem fanem sadyzmu. Albo wsadzę na biurko 10 litrów z czymś "martwym"...

 

No i mam świadomość, że za piątaka tego nie zrobię. Wiem, że wymaga to uwagi, latania, pomiarów jakości wody, pilnowania higieny w środku etc, więc chodzi po prostu o zrobienie czegoś maksymalnie taniego w opcji podstawowej, a nie postawienie szkła, wsypanie łyżki soli do wody demineralizowanej i wrzucenie tam rybek.

Edytowane przez siewcu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerknij do mojego tematu w tym dziale "kolejne 30l" , ciągle w nim o coś pytam...…;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum jest cala masa potrzebnych informacji trzeba trochę posiedzieć poczytać, sam osprzęt i potrzebne rzeczy do kostki 64L mi wyszły w granicach 1700 - 2000 najprościej jak się da a gdzie jeszcze życie do tego itp. Akwarystyka morska nie jest tania.

Polecam lekturę a bajki ... cóż to tylko bajka i życiem nie ma nie ma nic wspólnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że bajka to tylko bajka ;) Raczej chodzi o to, że mi się po prostu rybki spodobały ale nie znaczy to, że muszą one być za wszelką cenę - jeśli nie dam rady zapewnić choćby minimalnych warunków do życia(a nie tylko przeżycia) to po prostu odpuszczę, nie jest mi to niezbędne do życia. Wolę nie mieć ryb niż mieć i katować tylko dlatego, że fajnie wygląda... Wolałbym jakieś żyjące w takich warunkach korale, ukwiały czy inne takie małe żyjątka(albo jakieś malutkie rybki), które będą czuć się komfortowo w takim litrażu. W dyszkę pewnie i tak nic żywego nie wejdzie, a tylko takie na biurku bym upchał a na szafce, no cóż... Miejsca jest tyle ile jest, a gdybym miał mieć cokolwiek większego to zostaje jedynie miejsce zaraz przy grzejniku(i zasięgu słońca) albo pionie CO, więc na zimę zamiast grzałki musiałbym stosować chłodziarkę. Jedyne dostępne miejsce to max 40x30 cm i to niespecjalnie wysokie, bo szafka i tak jest wysoko i dostęp do góry nawet przy niskim byłby tylko z drabiny - a coś mniejszego to strzelam, że więcej jak 15 litrów będzie mi ciężko upchać.

I jeszcze raz napiszę, że gdybym znalazł informacje o tak małych akwariach to bym nie pytał. Niestety większość to 30 l w górę, a u mnie ciężko o takie warunki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałabyś poszukać na nano-reef.com, tam sporo jest pico rafek, ludzie nawet w kilkulitrowych słoikach maja kawałek skałki i jakieś proste korale:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, siewcu napisał:

I jeszcze raz napiszę, że gdybym znalazł informacje o tak małych akwariach to bym nie pytał. Niestety większość to 30 l w górę, a u mnie ciężko o takie warunki...

No mniejsze od 30l to już pomyłka moim zdaniem dla każdej rybki i ogólnie jako akwarium morskie. Choć sam miałem takie akwarium około 45x25x35cm przez około pół roku to szybko postawiłem docelowe bo stwierdziłem że to farsa. Ale jak już miałbyś stawiać takiego kajtka to jedynie z prostymi miękkimi koralowcami i do tego krewetki.

Tak jak np tu:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1545469

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego czegoś to się nie spodziewałem... Choć o takim czymś nie myślałem :) Raczej sporo mniej korali, ukwiałów i innych takich i zamiast tego coś śmigającego pomiędzy nimi. De facto wszystko się rozchodzi o to czy się da, jeśli tak to spoko, jeśli nie to nie. Ale taki maluch w słoiku, heh... Świetnie to wygląda, i z tego co widzę to w miarę bezobsługowe :) Chyba sobie takie na biurko sprawię... A maluch z rybami będzie w innym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą bezobsługowością to bym nie przesadzał:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miarę ;) bez przesady. Czytałem ile jest roboty i to tak de facto na weekend dla "relaksu" robota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, siewcu napisał:

W miarę ;) bez przesady. Czytałem ile jest roboty i to tak de facto na weekend dla "relaksu" robota.

Każdy chciałby morskie i tylko od weekendu coś tam porobić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, siewcu napisał:

W miarę ;) bez przesady. Czytałem ile jest roboty i to tak de facto na weekend dla "relaksu" robota.

dasz radę, na samych podmianach, ale regularność i wiedza, poczytaj trochę zanim się zdecydujesz bo karala też nie każdego tam wsadzisz


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tę regularność chodzi. Co 6-8 dni, w każdym tygodniu sobota lub niedziela. Mega mi się spodobały dwa wrzucone wcześniej słoiki po 6-8 litrów, aczkolwiek zasiedlenie tego w całości wygląda na dość trudne mimo wszystko... No i żyjątek tam się niestety nie zainstaluje, a szkoda - bo chociaż coś małego ale ruchliwego byłoby fajne ;) Może takie coś sobie zrobię, póki co jestem na etapie zastanawiania się co można zrobić, ile pieniędzy to pochłonie, ile czasu i wysiłku trzeba będzie włożyć w utrzymanie tego, czy mnie na to stać, gdzie to umieszczę i czy w ogóle będę czas i możliwość utrzymania tego na odpowiednim poziomie... Niby prosta rzecz, kupić, zalać wodą, powkładać skałki + korale + ukwiały + może jakaś krewetka czy krabik do czyszczenia i sobie oglądać, ale z praktyki wiem, że proste rzeczy rzadko kiedy są tak proste jak się wydaje.

Tak czy siak dzięki za podpowiedzi, niby nic ale mimo wszystko w jakimś stopniu rozjaśnia to temat. Gdybym się postarał to może cudem upchałbym gołe szkło 20x30x25(gł x szer  x wys), ale z  miejscem na osprzęt byłoby już licho. Niestety... Choć patrzyłem czy na szafkę wejdzie mi Nano Reef Duo, może jakoś by się udało wepchać gdyby sprzęt miał być poza obrysem szafki, ale nie wiem co z folią w takiej sytuacji. Oglądałem dzisiaj takie cudo, pięknie wyposażone za 999 zł - cudeńko, wygląda po prostu świetnie, ale już sprzedane i w sumie w tej cenie mnie to nie dziwi. Szkoda tylko, że fotka nie odda WOW, którego na mnie to zrobiło... No cóż, może kiedyś takie coś się uda wcisnąć, ale póki co zostaje mi chyba słoik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, siewcu napisał:

I jeszcze raz napiszę, że gdybym znalazł informacje o tak małych akwariach to bym nie pytał. Niestety większość to 30 l w górę, a u mnie ciężko o takie warunki...

Podstawa 40x30 i mniej niż 30l? To jaka ma być ta wysokość, 20cm? Zrób 30x40x40 i już coś będziesz mógł kombinować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.