Skocz do zawartości
bool3k

Wirki ? są prawie wszędzie, jak się tego pozbyć ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o pomoc gdyż jestem nowy w akwarystyce morskiej i nie jestem pewien czy to są wirki.

W każdym bądź razie chcę się tego pozbyć bo łażą wszędzie.

Parę fotek:

https://drive.google.com/open?id=1h_wQIR-okkv3mJQqy8pBR0Kw3C82PdTh

https://drive.google.com/open?id=1XZL3SANa4pl_fJP4aSnEPT3eEyf5L0HL

https://drive.google.com/open?id=1ilzYhHWd5rACYiwb6P_2Kl9VPYr3SrNJ

https://drive.google.com/open?id=1aqNxV9XTDqrVDAMtdcMASjGjM9UD2NSG

Edytowane przez bool3k (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorodne sztuki :blink: . Korale które da się wyjąć płukać w dipie . Wpuścić wariata .. hexa  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Pseudocheilinus hexataenia ale jakoś ich nie chce jeść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój halichoeres chloropterus podjada jak się jakieś pokazują ale jak patrze na twoje, to rybę by zjadły :clowning

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko  

Chelidonura varians

miałem  kiedyś plagę wirków  , nie pomamgały dipy ,plukanie, hexsatenia,  krewetka, sciagałem tez odmulaczem  tylko zmniejszała sie populacja a wirki cały czas sie pojawiały. .

Chelidonura pomogła wytrzebiła wszystko w ciągu miesiąca . tylko bardzo ciężko dostac tego slimaka . jest to specjalista pokarmowy i gdy wyczysci Ci akwa musisz go odsprzedac bo padnie z głodu.

czasami pojawia się w erybce , tam kupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój chrysus łyka takie na śniadanie. Tzn już nie bo wszystkie wyjadł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
3 godziny temu, piotrs napisał:

Z racji że zajmujesz się hodowlą krewetek, to jakbyś mógł doradzić jaka krewetka jest na ślimaki osiadłe

Podobno Lysmaty, które jedzą aiptasie zwalczają też te ślimaki. Ja nigdy nie miałem z tymi  ślimakami problemu [być może dlatego że ja prawie wszędzie mam krewetki na aiptasie] ale słyszałem, że te krewetki je zwalczają. Jeśli ktoś ma kolonię tych ślimaków to chętnie zrobię próbę i to sprawdzę... 

Nie wiem też czy przypadkiem inne krewetki też ich nie jedzą. Bo na przykład Thor amboinensis też jedzą aiptasie - tyle że te małe ukwiały wielkości kilku mm.  A twierdzę tak dlatego że w akwarium z sexy krewetkami plaga aiptasi się nie rozwija. 

Jeśli chodzi natomiast o wirki to nie ja wymyśliłem to że tańczące krewetki je jedzą. Dowiedziałem się tego od znajomego, który walczy z wirkami... Ja natomiast jeszcze nie rozmnożyłem krewetek tańczących ale odkąd dowiedziałem się że jedzą wirki to temat ich rozmnażania stał się bardziej ciekawy i dlatego znowu podejmuję próby ich odchowania. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, nanokaczor napisał:

Podobno Lysmaty, które jedzą aiptasie zwalczają też te ślimaki. Ja nigdy nie miałem z tymi  ślimakami problemu [być może dlatego że ja prawie wszędzie mam krewetki na aiptasie] ale słyszałem, że te krewetki je zwalczają. Jeśli ktoś ma kolonię tych ślimaków to chętnie zrobię próbę i to sprawdzę... 

 

no mi sie zalegly na caulustreach i gorzej na euphylii i ciezko dojsc do nich jak sie pompuja, czyli tylko w nocy mozna a ryby spia, krewetki nie
mam lysmata amboinesis i dwie tanczace i zadna z nich nie wcina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrysus ,krewetki, hexa  to jest loteria wyjedzą lub nie a slimak  helidonura na 100%. to tak jak np. z brzydalem jeden zjada aipiasie a drugi zabierze się za eufilie a aiptasia beee    :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wirki strasznie szybko się rozmnażają. Dlatego krewetki mogą nie dawać rady. Z drugiej strony wygłodzone stado krewetek może być niebezpiecznie dla niektórych korali.  Dlatego to co wymyślili akwaryści niemieccy polega na tym że korala zakażonego wirkami wsadza się do zbiornika w którym jest dużo wygłodzonych krewetek, które wyjadają wirki i jajka wirków a potem korala wsadza się z powrotem do akwarium. 

Wygłodzone krewetki w stadzie, zachowują się inaczej niż najedzone pojedyncze grubasy.  Z drugiej strony krewetki nie będą jadły więcej niż potrzebują. Jeśli więc plaga rozwija się szybciej niż one są w stanie zjeść to populacja wirków i tak będzie przyrastać. Wirki maja to do siebie że czasem mnożą się jak dzikie a czasem mnożą się słabo lub wcale. Są też różne rodzaje wirków. Niektóre z nich siedzą na koralach pewnego rodzaju [różnych w zależności od gatunku] inne wcale nie siedzą na koralach tylko na wszystkim co jest dobrze oświetlone.  Jedne żyją w symbiozie z bruzdnicami inne są pasożytami. Więc temat jest dość trudny do przewidzenia. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy  Thor amboinensis też jedzą wirki? Mam dwie sexy krewetki i wirków jakby mi ubywa, natomiast co do aiptasi to nawet jeśli je jedzą to dwie na 100 litrów to na pewno za mało żeby powstrzymać plagę.
Co do samych wirków, to nie trzeba żadnego dipu, wystarczy koralowca zanurzyć w wodzie RO i wirki odpadną. Sprawdzałem tą metodę na koralowcach miękkich. Na delikatnych LPSach pewnie bym się  trochę bał bo nie wiem czy moczenie w RO było by dla nich bezpieczne.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Można moczyć - i ja na przykład moczę w "reef dip". Ale moczenie zmniejsza plagę. Zawsze jednak coś tam zostaje - no chyba że się ma mały zbiornik. Wirki szybko się mnożą i plaga wraca. 

Choć z wirkami jest różnie. Są takie, które same z siebie znikają a potem po wielu miesiącach się pojawiają... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dip woda ro  owszem  wirki odpadają  ,ale zauważcie że kolega musiałby zamoczyć całe akwa w dipie lub wodzie ro  ma ich masę i wszędzie  .  lub zalać całe akwa wodą ro ( żartuję)  powodzenia  w walce z wirkami . na razie odsysaj zwykłym odmulaczem i do wora przynajmniej zmniejszysz populacje i czekaj cierpliwie na slimaka . wiem ze się upieram co do helidonury ale wiem po moim doswiadczeniu ze jedynie on mi pomógl .  jednak co specjalista to specjalista :) .  woda tez swoje robi trzeba się pozbyc fosforanów i wirki tez zaczynają zanikać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest dużo wirków to faktycznie najlepszy będzie pożeracz. Co do odsysania to można je odsysać wężykiem do osmozy - ale to syzyfowa praca. Zainwestuj w mandaryna - podobno też wsuwa wirki.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Levamisol i po problemie.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Levamisol i po problemie.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Ale w głównym zbiorniku?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trułem w głównym. Może nie miałem jakoś mega dużo ale np w sumpie w refugium było brązowo.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Gothmog napisał:

Levamisol i po problemie.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka
 

Potwierdzam , działa znakomicie. Najlepszy jest etap jak po zadozowaniu  w/w środka wirki dostają szału, a po czasie odpadają od korali czy skały.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Gothmog a gdzie mogę kupić ten Levamisol ? szukałem chwilę na necie i nie bardzo mogę znaleźć.

A może coś Ci zostało i mógł byś podesłać razem z lampą ?

Edytowane przez bool3k (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to wirki zawierają toksyny. Podczas zgonu toksyna idzie w toń. Jak jest mało wirków to looz. Ale przy większej ilości może być jazda... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, bool3k napisał:

@Gothmog a gdzie mogę kupić ten Levamisol ? szukałem chwilę na necie i nie bardzo mogę znaleźć.

A może coś Ci zostało i mógł byś podesłać razem z lampą ?

tak jak @chwialek napisał u weterynarza, tylko niestety nie każdy wet ma ten lek - ogólnie jest to lek na odrobaczanie drodiu ;). Buteleczka kosztuje jakies 15zł (przynajmniej rok temu kosztowała).

 

PS. Jaką lampą?

Edytowane przez Gothmog (wyświetl historię edycji)

Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.