Skocz do zawartości
robertn

KŁOPOT Z RYBKAMI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam pytanie dotyczące bycia razem 2 rybek. Chodzi o Zebrasoma flavescens i zebrasoma scopas.
Mam w zbiorniku scopas i dokupiłem flavescens. Niestety scopas meczy mi nowa rybkę. Wielkość rybek taka sama ok 7 cm. Wyłowiłem scopasa i wrzuciłem do sumpa. Jak długo go tam trzymać i ile czasu jest szansa że się dogadają?

Pozdrawiam
Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ci bardzo ciężko połączyć te dwie ryby. 

PK

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółtki są bardzo agresywne nie tylko względem innych pokolców ale też każdej większej rybie. Mój ganiał każdą nową rybę mimo że sam był nieduży. Podjąłem kiedyś próbę wprowadzenia białobrodego. Mam pudełko aklimatyzacyjne więc w nim go umieściłem. Przez 4 dni żółtek stroszył się i atakował go przez szybkę pudełka. zacząłem karmić ryby w otoczeniu pudełka jednocześnie podając pokarm białobrodemu w pudełku. Zamysł był taki żeby pokazać żółtkowi że nowa ryba nie sprawi że będzie mniej pokarmu dla niego. Po kilku kolejnych dniach przestał reagować na rybę w pudełku. Wypuściłem ją do zbiornika i czasem jeszcze widziałem jak się kłócą ale bez większej bijatyki. Ryby się w końcu dogadały.

Niestety latem na białobrodym pojawiła się ospa i żółtkowi odbiło i zaczął ją intensywnie ganiać po zbiorniku. Wyczół osłabienie ryby i jak udało mi się ją odłowić była już ledwo żywa. Dokończyła żywota w sumpie ;(. Żółtek po tym wydarzeniu trafił do komisu okolicznego sklepu z morszczyzną. 

Jeżeli chcesz podjąć próbę to doradzał bym tylko młode osobniki i wpuszczane razem. Dokładanie drugiej zebrasomy w momencie kiedy jedna już pływa dłuższy czas prawie na pewno skończy się źle. Chyba że masz zbiornik 1k++.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Darek85 napisał:

Chyba że masz zbiornik 1k++.

Nic to nie zmieni, pokolec jak sie uprze na innego pokolca - zatłucze bez względu na to, czy to 500 czy kilka tys L... przerobione... to dziwne ryby ale i tak je lubię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, robertn napisał:

Ale to scopas atakuje zółtka

 

do kotnika go, niech sie przyzwyczaja do otoczenia, do siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robertn napisał:

Witam
Mam pytanie dotyczące bycia razem 2 rybek. Chodzi o Zebrasoma flavescens i zebrasoma scopas.
Mam w zbiorniku scopas i dokupiłem flavescens. Niestety scopas meczy mi nowa rybkę. Wielkość rybek taka sama ok 7 cm. Wyłowiłem scopasa i wrzuciłem do sumpa. Jak długo go tam trzymać i ile czasu jest szansa że się dogadają?

Pozdrawiam
Robert

Słuchaj

po co to wyłowiłeś? było wpuścić po ciemku 2 dni i będą koleżanki,zawsze tak jest trochę się poszarpią.:)

u mnie w akwarium są zebresoma scopas,  flavescens, xanthurum, białobrody,naso elegans, naso lituratos, oraz strigosus,  i duży borsuk,były wpuszczane stopniowo zawsze przy zgaszonym świetle,dziś żyją razem w zgodzie ;-) na parametry nie narzekam ;-)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żółtka i scopasa wpuszczałem razem więc nie było problemu. Żółtek dwa razy większy, bez zaczepek. Po kilku dniach kumple, ciągle razem.

Później doszedł borsuk, z początku był bity przez obydwie ryby, po kilku dniach kumpel z żółtkiem. Ale za to mały scopas pokazał rogi, tłukł i żółtka i borsuka. Też mu przeszło po kilku dniach. Czasami zdarzały się zaczepki scopas - borsuk, ale nic groźnego.

I przyszedł czas na białobrodego... Wpuszczany z lękiem. Lecz jestem miło zaskoczony. Wszystkie 4 rybki pływają razem, jedynie zdarza się że żółtek próbuje coś do białego, ale ten nawet nie reaguje. 

Wszystkie ryby wpuszczane na zgaszonym świetle i tak przez 24H. Według mnie to dużo daje. W zbiorniku cały czas wiszą algi, karmię dwa razy dziennie, do południa mrożonki a wieczorem leci granulat. Rybki najedzone, więc mniej agresywne. 

@@Beti w jakiej kolejności wpuszczałaś?

Mi jeszcze się marzy Xanthurum, ale nie wiem czy biały ją dopuści do stada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie doświadczenie więc chciałem Was zapytać, w swojej sprawie a nie chce zakładać kolejnego tematu.

@@Beti @elespero

Od 4 tygodni pływa u mnie Chelmon, który obecnie jest chyba największą rybą u mnie. Chciałbym hepatusa oraz żółtka. Dowiedziałem się, że najlepiej byłoby wpuścić obie ryby jednocześnie. Planowałem kupować ryby osobno i nie wiem już sam jak postąpić. Co ewentualnie kupić jako pierwsze? Naczytałem się, aby kupić chelmona zanim kupi się żóltka i tak postąpiłem., ale teraz zastanawiam się może po prostu tego żółtka w ogóle nie kupować.. akwarium też nie jest jakieś mega duże... 120x60x50; 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@human_87 niestety nie doradzę bo nie wiem. Nie miałem Chelmona. 

 

Nie wiem jak te ryby egzystują razem, nie miałem nigdy w planach zakupu chelmona i się nie dowiadywałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, elespero napisał:

@@Beti w jakiej kolejności wpuszczałaś?

  Mi jeszcze się marzy Xanthurum, ale nie wiem czy biały ją dopuści do stada. 

zebresoma scopas,  flavescens,potem był białobrody,naso elegans, strigosus,  i duży borsuk,na koncu naso lituratos,

a od 3 dni kupilam chełmona pierwszy dzien go scigal strigosus ale juz odpuszcza,tylko chełmon coś te aiptasie mu nie idą może sie chyci po jakimś czasie.:D

14 minut temu, human_87 napisał:

Co ewentualnie kupić jako pierwsze? Naczytałem się, aby kupić chelmona zanim kupi się żóltka i tak postąpiłem., 

Szczerze bym kupiła chelmona pierw.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, @Beti napisał:

zebresoma scopas,  flavescens,potem był białobrody,naso elegans, strigosus,  i duży borsuk,na koncu naso lituratos,

A xanturum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon już pływa... ale ok; dzięki za odpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, elespero napisał:

A xanturum?

No sorrki zapomnialam przed ostatnia przed naso lituratos


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, human_87 napisał:

Chelmon już pływa... ale ok; dzięki za odpowiedzi.

 

Znajdź malego żółtka i powinno byc ok. Wpuść na zgaszonym świetle i tak przez 24h i po włączeniu światła od razu żarcie i dla zółtka algi wieszaj.

1 minutę temu, @Beti napisał:

No sorrki zapomnialam przed ostatnia przed naso lituratos

Nie było zgrzytu z białym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, elespero napisał:

Nie było zgrzytu z białym?

Nie,ale jesli mam być szczera to xanturum dominuje jednak,widać że jest ważny bo największy 12-14cm,ale ogółem żyją w zgodzie:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie słyszaszłem że Xanthurum to "zadzior" biały też nie daje sobie w kaszę napluć. Stąd moje pytanie jak to w praktyce. Lecz nigdy nie wiadomo co będzie u mnie. 

Jak to @Raffy14 napisał 

3 godziny temu, Raffy14 napisał:

to dziwne ryby ale i tak je lubię

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, human_87 napisał:

 

Od 4 tygodni pływa u mnie Chelmon, który obecnie jest chyba największą rybą u mnie. 

I niech tak zostanie, może długo pożyje w niewoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arturro Jak mam to rozumieć... Nie kupować więcej ryb? czy chodzi o to, że wątpisz w przyszłość tego Chelmona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

Hepatus nie jest do tak niewielkiego akwarium bo rośnie ogromny, mimo spokojniejszego usposobienia Chełmon może się stresować.

Pokolec typu "Żóltek" niemal zawsze jest zadziorny, Chełmon też się będzie stresować.

Zakupiłeś wrażliwą rybę do w miarę niewielkiego akwarium gdzie pojawią się na małej przestrzeni dwie inne. Ch. Rostatus jest spokojniutki, potrzebuje dużo żywej skały z której coś tam sobie podłubie, obowiązkowe Twoje karmienie jakościowe z witaminami i święty spokój. Są na forach osoby co mają Chełmona i kilka lat. Jednak średnia/mediana posiadania tej ryby w akwarium jest zatrważająco niska.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź. Chelmon mi się bardziej podoba od żółtka i jestem wstanie zrezygnować z żółtka. Hepatusa bardzo chciałem mieć... przemyślę to, bo jaka inna ryba większa od błaznów cieszyła by jeszcze oczy w zamian... idolki są piękne... ale za małe akwarium, drugi chelmon też by mi pasował  ale to ryzykowne... a więjszość ryb ma takie nieciekawe ubarwienie, które mi się w ogólenie podoba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.. a gdyby tak spojrzeć inaczej: wprowadzenie dużych ryb do akwarium 360l i gotowe poczucie, że "zbiornik za mały". Zasada proporcji. Ponadto ryba duza pływa w "tewte i wefte ".Ryby średniej wielkości o róznych kształtach mogą spowodować wrażenie, że pływają w wielkiej przestrzeni, nie wchodzą sobie w drogę (szczególnie w nocy) i mają ciekawy system zachowań jak są w parach; który się szybko nie nudzi. 

 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hepatusa nie kupuj to wariat i rośnie ogromny mam w baniaku 240 ta trójce (hepcio zoltek i helmon) i ryba której chętnie bym się pozbył to hepcio mimo ze rybki zyja w zgodzie wszystkie razem ok 2.5 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, c-sys napisał:

hepatusa nie kupuj to wariat i rośnie ogromny mam w baniaku 240 ta trójce (hepcio zoltek i helmon) i ryba której chętnie bym się pozbył to hepcio mimo ze rybki zyja w zgodzie wszystkie razem ok 2.5 roku

Zgadzam się z tą opinią całkowicie. Miałem P. hepatusa w swojej 360. Przez pierwszy rok było ok, ale potem ryba urosła, zrobiła się żarłoczna i zaczęła sprawiać kłopoty. Jak się ryba przestraszy to potrafi w sprincie tratować wszystkie spsy na swej drodze. Bardzo ciężko jest potem sprzedać komuś taką dużą i problematyczną rybę. Nie mówiąc o tym że złapanie dorosłego Hepcia w baniaku pełnym korali to ciężka sprawa. Nie obyło się przy tym bez wyjmowania skały z akwarium. Zrobił się przez to nieplanowany restart baniaka. Nie polecam, no chyba że na upartego w fish only lub z miękasami jak kto się uprze, ale lepiej dla ryb kupić większy baniak minimum 150cm szerokości zbiornika.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.02.2019 o 20:40, robertn napisał:

Ale to scopas atakuje zółtka

 

Przystaw lusterko do akwarium, rezydent się zajmie i ciut zmęczy a nowy się wtedy przyjmie :-) przetestowane :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.