Skocz do zawartości
Behemot2006

49 litrowa wawelska kostka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Po długich lekturach na forum i podziwianiu małych ale ślicznych akwariów postanowiłem założyć morskie akwa. Wybór padł na 49 litrowy zestaw Aquaela z racji na brak miejsca w mieszkaniu i chęć wykorzystania wątpliwej wytrzymałości komody pod nie. 

Start akwarium miał miejsce równiutko miesiąc temu - 8 stycznia.

W skład zestawu weszło:

Akwarium 49 litrów Aquael

Oświetlenie Aquael leddy slim duo

Grzałka Aquael 50W 

Kaskada FZN 3

Cyrkulator Sice Voyager Nano 1000

5,2 kg żywej skały ze sklepu, niestety ze zbiornika tylko ze skałą, a więc życia w niej nie wiele a jeśli wiele, to raczej tego mniej pożądanego

40 litrów wody z działającego akwarium plus uzupełnienie solanką

3,5 żywego piachu dodanego trzy dni po zalaniu akwarium

Do kaskady trafił Lifie Bio Fil 1200 ml i dodatkowo wata syntetyczna

Od startu podawane co dwa-trzy dni kropelka Bio-S na zmienę z Seachem Stability

Tak to wyglądało na dzień zero i po 3 dniach już z piaskem - skałkę ułożyłem luźno, bez klejenia z wyjątkiem tej pionowej z tyłu, ponieważ układ nie do końca jest tym co chcę docelową osiągnąć - szczególnie że mało jest półek a miejsce w akwarium na to jest...

 

Start.jpg

Z piaskiem.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała bardzo fajna, mnie się podoba:):) Jednak pomyśl nad wymianą lampy. Jest ona stanowczo za słaba . Teraz tylko czekać i podziwiać;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Behemot2006 napisał:

5,2 kg żywej skały ze sklepu, niestety ze zbiornika tylko ze skałą, a więc życia w niej nie wiele a jeśli wiele, to raczej tego mniej pożądanego

wbrew pozorom z takiej skały wyjdzie Ci też sporo kiełży, wieloszczetów, gąbek, rurówek, asterin, aipatsi i ślimaków osiadłych :D  nie wszystko jest pożądane ale spokojnie można się tego pozbyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, natan2012 napisał:

Skała bardzo fajna, mnie się podoba:):) Jednak pomyśl nad wymianą lampy. Jest ona stanowczo za słaba . Teraz tylko czekać i podziwiać;)

 

Hej - kolejny post będzie o zmianach po miesiącu, między innymi o lampie, nie chciałem pisać jednego z całą miesięczną historią przygód, a było ich troszkę ;)

4 minuty temu, calak napisał:

wbrew pozorom z takiej skały wyjdzie Ci też sporo kiełży, wieloszczetów, gąbek, rurówek, asterin, aipatsi i ślimaków osiadłych :D  …...

Póki co to chyba raz wieloszczeta jakiegoś widziałem, i jakieś żyjątka co tylko nocą zasuwają po dnie, ale ani tego sfotografować ani obejrzeć bo płochliwe bardzo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Behemot2006 napisał:

jakieś żyjątka co tylko nocą zasuwają po dnie

pewnie mysis- lasonogi :) jak to po miesiącu wygląda? zielono i brązowo? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótka historia po miesiącu od zalania:

1. Po 3 tygodniach dodane pierwsze życie - krewetka na aiptasie, które się pojawiły, mitrax, ślimaki - jeden to chyba nassarius a drugi to trombus albo tectus, co to ma glony ogarniać i malutkie szczepki - caulastrea fluo zielona, sarco i ta trzecia co jest przyklejona na podstawce na skale (niestety nie pamiętam nazwy) - po 5 dniach krewetka odeszła na wieczną rafę - nie mam pojęcia dlaczego

2. W tym samym czasie co dodane życie wyskoczyły okrzemki i troszkę dino, ale wymiana regularna waty w kaskadzie pomogła, plus kijaszka do mieszania podłoża i zeszło praktycznie wszystko po tygodniu 

3. Jak się uspokoiło, to 2 lutego wreszcie pomierzyłem testami wodę i wyniki to PH - 8, KH - 7,6, Ca - 380, Mg - 1300, Zasolenie 1.024 przy temp 25 stopni, PO4 - zero, NO3 - ledwie zabarwione na teście poniżej 2,5 - testy Salifert i AF. A więc dodałem troszkę koralowców - doszła kolejna caulastrea, dwa briareum jedno zwykłe jedno fluo, drzewko ze skały porośnięte ZOA,  małe ZOA na podstawce, euphylia, sinularia fiooletowa i galaxea niebieska i rhodactis - na razie wszystko poustawiane luźno na podstawkach - obmyślam gdzie co przykleić bo skałki jednak nie ruszam ;) - przyzwyczaiłem się do tego klocka na piasku :) no i 5 małych ślimaków turbo

4. Po dodaniu tego wszystkiego poszła pierwsza podmianka 5 litrów i ciach - zielono się zrobiło i dzisiaj zielono mi nadal - jutro za dnia testy wody - zobaczymy jak z azotanami.

5. W kaskadzie doszedł węgiel aktywny - nie wiem, czy to nie błąd na tym etapie i rowaphos - tutaj byłbym wdzięczny za podpowiedzi - była to sugestia ekipy ze sklepu akwarystycznego

6. Zmiany też poszły w od strony sprzętowej - zakupiona lampka chihiros 351A - 21 Wat i jak na razie świeci ślicznie - czekam na drugą(na razie doświetlam tym aqualeowym) i w sumie będzie 42 waty ledów a jak będę chciał więcej niebieskiego to w drugiej wyłączę białe i będzie 35W w sumie - na razie SPS to daleka przyszłość, więc powinno wystarczyć. Do tego wymiana mieszadła na Jebao OW-10, które skręcone na 2/3 mocy wreszcie mieli wodą tak, że nie mam miejsc z widocznym osadem na piasku, lecz w wodzie non stop pływają drobinki takie białe - nie wiem, czy to piach czy jakieś szczątki

7. Karmienie korali - zaopatrzyłem się w AF Phyto Mix i zielony plankton mrożonkę i ….. użyłem raz jednego i po kilku dniach raz drugiego, po czym odstawiłem i tutaj upatruje główną przyczynę zieleni w akwarium, bo podmianka tez była na bogatej soli - RS Coral Pro - nie karmię aktualnie niczym i zobaczymy na dniach jak sytuacja się zmieni bo chyba jednak trzeba by wodę nieco zubożyć.... tutaj także chętnie skorzystam z Waszych doświadczeń

8. Ponieważ 2,5 letni synek ma bzika na punkcie bajki o Nemo, myślę nad dwoma błazenkami i salariasem do tego akwarium, ale chyba to troszkę za wcześnie.....

 

Poniżej zdjęcia zrobione za dnia dzisiaj... postaram się dodać też jakieś lepszej jakości..... 

Po miesiącu 2.jpg

Po miesiącu.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salarias się do takiego małego akwarium nie nadaje ;)

Ta lampka nie jest do akwarium słodkowodnego przypadkiem?

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, fannadil napisał:

Ta lampka nie jest do akwarium słodkowodnego przypadkiem?

Wersja Marine - wiem że jestem zielony jak moje skałki aktualnie w akwa, ale nie aż tak :)

A Salariasa zagłodze w takim małym? Czy po prostu potrzebuje więcej miejsca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, fannadil napisał:

Ta lampka nie jest do akwarium słodkowodnego przypadkiem?

Coś za białe światło ma ta lampa jak na wersję marine. Gdzie ją kupiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampka z Chin - zdjęcie nie oddaje za bardzo prawdy - robione telefonem w pełnym słońcu w dzień - lampka ma dwa pasma ledow niebieskich z wstawkami czerwonego i zielonego oraz jeden pasek białego. Jesli nie zda egzaminu szwagier obiecał mi w tych profilach power ledy zrobić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszły dwa błazenki i odpieniacz, z którym walczę, bo puszcza bąbelki z wylotu do akwarium - prowizoryczna wata na wylocie pomaga, ale nie do końca.... A no i zdjęcie z tą chińską lampką za dnia ale bez słońca 

12_02.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaklej czymś tylną szybę to zniknie ta plątanina kabli i sprzęt, w tej chwili to wygląda jak pompowania:). Odpieniacz niepotrzebny, tym bardziej, że masz z nim kłopoty, akwarium przy takiej obsadzie poradzi sobie bez niego. Karmienie korali też niepotrzebne bo przy tak małej ich masie spokojnie dadzą rade na podmianach i na tym co karmisz ryby. Nie grzeb za bardzo w pisaku a najlepiej w ogóle, od tego masz ślimaki. O salariasie zapomnij, to mały byczek i w tym akwarium po pewnym czasie będzie wyglądał jak smok. Generalnie widać, że chcesz dobrze ale czasem lepiej nic nie robić i dać żyć baniakowi własnym życiem, obserwować i przy kłopotach interweniować. Według mnie za wcześnie na LPSy, jak dadzą radę to fajnie a jak nie to szkoda bo to jednak sporo kasy.

Edytowane przez Cerb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny zbiornik się zapowiada. Rzeczywiście pomyśl o zaklejeniu tylnej szyby, od razu akwarium nabiera głębi.

Twój cyrkulator nie robi Ci pralki? Mojego nijak nie dało się ustawić bo cały czas mi rozgarniał piach i zrezygnowałem z niego całkowicie, kaskada sama daje radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za rady - folia jutro na tyle będzie naklejona :) Odpieniacz się uspokoił wiec póki co zostanie. LPS’y dają radę i z dnia na dzień coraz ładniej się pompują, szczególnie euphylia. Cyrkulator nie rozwiewa mi piachu - ustawiłem na falowanie i jest ok. czekam tylko na druga lampkę bo nie chce dotrzeć póki co :/ w zbiorniku nadal zielono i brązowo ale wszystko chyba idzie ku dobremu mam nadzieje.... a co do grzebania w piachu - ślimaki mam leniwe i o ile nocą łażą po skale to w dzień ich nie widać i tez nie widać za bardzo śladów mieszania piachu dlatego delikatnie pomagam kijaszkiem ... Chyba czas wziąć węgiel i dać pożyć baniakowi własnym tempem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3mam kciuki, też miałem kiedyś taka pod Wawelem.

Pozdr.,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Cerb napisał:

Zaklej czymś tylną szybę …...

Zaklejona, co prawda strasznie amatorsko, więc będzie poprawka, ale od razu inny zbiornik i jednak nieco inne kolory a estetyka nie do porównania - kable zniknęły, czarny sprzęt się zamaskował - bardzo pozytywna zmiana jak na 10 zł wydatek :D . Jakiś pomysł, rada jak poprawnie naklejać tło? Na mokro czy na sucho? Na sucho miliard bąbelków i zmarszczek a folia taka jedna z grubszych. Rady mile widziane :)

A z niespodziewajek - odpieniacz odpieniał parę dni i sporo mokrej piany oddał - uzupełniałem poziom na bieżąco rodi i nieco się zdziwiłem jak dzisiaj zasolenie spadło do 1.022 :/. Na szczęście dzisiaj była podmiana to poprawiłem to nieco i jest 1.024. NO3 poniżej 5, PO4 praktycznie nie barwi fiolki, więc minimalne - pozostałe parametry zmierzę wieczorem, szczególnie że używam Red Sea Coral Pro

Doszło parę LPSów - chyba to już maks na najbliższe miesiące - teraz tylko je ładnie po skałkach pokleić i niech rosną.

14_02.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Folie naklejaj na mokro spryskiwaczem rozpyl wodę z płynem. A na koniec wyciskanie bąbli kartą kredytową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, fannadil napisał:

Folie naklejaj na mokro spryskiwaczem rozpyl wodę z płynem. A na koniec wyciskanie bąbli kartą kredytową

Czyli dobrze ze kupiłem 2 mb folii :) Będzie na 5 prób :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś wie dlaczego jak skąd ? 

KH - 9

pH - 8

Ca - 425

Zasolenie - 1.024

Mg - 1380

NO3 - 25 !!!!!!!!!!!

PO4 - 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jest pierwsza plaga ....... chyba ten wskaźnik NO3 był ostrzeżeniem .... wywaliło dino aż strach patrzeć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 25 to nic dziwnego przy takiej obsadzie. Akwarium ma miesiąc, a masz już sporo koralowców i 2 błazny. Wg mnie ryby zdecydowanie za szybko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście może trochę się pospieszyłeś, ale startowałeś na żywej skale i wodzie z działającego zbiornika więc wszystko będzie w porządku.

Postaraj się usuwać skupiska dino na tyle na ile możesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎16‎.‎02‎.‎2019 o 13:04, Nemo_99 napisał:

Rzeczywiście może trochę się pospieszyłeś, ale startowałeś na żywej skale i wodzie z działającego zbiornika więc wszystko będzie w porządku.

Postaraj się usuwać skupiska dino na tyle na ile możesz.

Startowałem na tym żywym na czym się dało, łącznie z piaskiem i przez ponad miesiąc parametry były idealne i zero plag.... no cóż... kiedyś musi być ten pierwszy raz..... No więc po powrocie do domu w niedzielę, dino się cofnęło, tzn zostały same okrzemki rudego koloru w ilości ogromnej, ale bez glutów..... wyczyściłem szyby z tej mazi, zmieniłem waty, gąbkę w kaskadzie, odpieniacz zostawiłem na noc na bardziej mokro i dzisiaj rano zdecydowanie lepiej już to wygląda.... ciekawe, czy to tylko mały odwrót i przywali ze zdwojoną siłą, czy będzie się powoli cofać..... ślimaki i krab zadowolone za to, bo jedzenia pod dostatkiem :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bakterie dalej regularnie podajesz? Trzymam kciuki za odwrót dino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Arashi_ napisał:

A bakterie dalej regularnie podajesz? Trzymam kciuki za odwrót dino

Tak Bio S co 3-4 dni kropla i stability przy podmianie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.