Skocz do zawartości
Seba28

Skała PILNE POMOCY

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.02.2019 o 11:01, Seba28 napisał:

Witam. Mam pytanko co się ostatnio dzieje z "akwarystyka morską" od dłuższego czasu szukam żywej skały dzikiej i NIE ma jest tylko ożywiona, teraz szukam skały marco rocks i też nigdzie nie ma, więc na jakiej suchej skale można wystartować z zbiornikiem? chciałbym podkreślić ,że nie chciałbym moczyć skały przed włożeniem 2-6 miesięcy w ro. Jaką suchą skałę polecacie ??

I bardzo dobrze, że nie ma już w sprzedaży żywej "dzikiej" skały. 

Takie ograbianie raf koralowych ze skał przyczynia się do zagrożenia tych pięknych ekosystemów. 

Każdy prawdziwy akwarysta zdaje sobie sprawę, że jeśli chce się stworzyć kawałek rafy koralowej u siebie w domu, nie można się przyczyniać do niszczenia tej prawdziwej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Nemo_99 napisał:

I bardzo dobrze, że nie ma już w sprzedaży żywej "dzikiej" skały. 

Takie ograbianie raf koralowych ze skał przyczynia się do zagrożenia tych pięknych ekosystemów. 

Każdy prawdziwy akwarysta zdaje sobie sprawę, że jeśli chce się stworzyć kawałek rafy koralowej u siebie w domu, nie można się przyczyniać do niszczenia tej prawdziwej.

No to rozumiem, kochanieńki, że całe życie będziesz miał tylko z legalnie działających hodowli - pogratulować, pogratulować.

Warte naśladownictwa, wszak wspierać ideały trzeba nie tylko pustymi sloganami, ale też i postawą.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdą suchą skałę trzeba kąpać w atramencie?

Nature's Ocean Purple Base Rock

Sucha skała Fiji Pukani

Sucha skała Fiji Man Made Rock

?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dale napisał:

No to rozumiem, kochanieńki, że całe życie będziesz miał tylko z legalnie działających hodowli - pogratulować, pogratulować.

Warte naśladownictwa, wszak wspierać ideały trzeba nie tylko pustymi sloganami, ale też i postawą.

Zapewne jeszcze z certyfikatem :D.Bawią mnie takie teksty w stylu że nie możemy się przyczyniać do niszczenia rafy itp.,panie i panowie w mniejszym lub większym stopniu ale wszyscy akwaryści morscy się przyczyniają.Natomiast nie dajmy sobie wmówić że jesteśmy głównym powodem niszczenia raf,przy tym jakie szkody dla życia morskiego wyrządza przemysł rybny ,naftowy itp.,to akwarystyka to zapewne promil w porównaniu ze zniszczeniami dokonywanymi przez te branże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, grzegorz77 napisał:

Zapewne jeszcze z certyfikatem :D.Bawią mnie takie teksty w stylu że nie możemy się przyczyniać do niszczenia rafy itp.,panie i panowie w mniejszym lub większym stopniu ale wszyscy akwaryści morscy się przyczyniają.Natomiast nie dajmy sobie wmówić że jesteśmy głównym powodem niszczenia raf,przy tym jakie szkody dla życia morskiego wyrządza przemysł rybny ,naftowy itp.,to akwarystyka to zapewne promil w porównaniu ze zniszczeniami dokonywanymi przez te branże.

Nie powiedziałem, że akwaryści są głównym powodem, tylko że sprowadzanie żywej skały się do tego przyczynia. Czytaj ze zrozumieniem.

A sucha skała to skała która jest martwa od długiego czasu, jak np. Marco rocks która jest pozyskiwana z prehistorycznych mórz koralowych. 

Użycie takiej skały to duża różnica. Jeśli Was to śmieszy, to może mnie oświecicie co jest w tym zabawnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę z innej beczki . Od 5 lat w zimę latam do Egiptu do zatoki Makadi Bay . Strasznie zubożała rafa koralowa , zmiany i zniszczenie idą w zastraszającym tempie . 2 lata temu znalazłem miejsca z lasami bajecznie kolorowych acropor , w zeszłym były już białe , w tym już został sam gróz . Masakra jakaś . Ogólnie to co było w morzu czerwonym 10 lat temu to teraz zostało ze 20% . Niestety uważam że to wina temperatury . W zeszłym roku byłem na Dominikanie i o ile tam rafy koralowej jest jak na lekarstwo to mają ogromne pokłady skały , całe klify przy plaży bayahibe to skała koralowa . Uważam że sprzedaż takiej skały nie przyczyniłaby się w żadnym stopniu do niszczenie ekosystemu , ponieważ tam po rafach zostało tylko wspomnienie i pełno skały .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wtrącę z innej beczki . Od 5 lat w zimę latam do Egiptu do zatoki Makadi Bay . Strasznie zubożała rafa koralowa , zmiany i zniszczenie idą w zastraszającym tempie . 2 lata temu znalazłem miejsca z lasami bajecznie kolorowych acropor , w zeszłym były już białe , w tym już został sam gróz . Masakra jakaś . Ogólnie to co było w morzu czerwonym 10 lat temu to teraz zostało ze 20% . Niestety uważam że to wina temperatury . W zeszłym roku byłem na Dominikanie i o ile tam rafy koralowej jest jak na lekarstwo to mają ogromne pokłady skały , całe klify przy plaży bayahibe to skała koralowa . Uważam że sprzedaż takiej skały nie przyczyniłaby się w żadnym stopniu do niszczenie ekosystemu , ponieważ tam po rafach zostało tylko wspomnienie i pełno skały .
Czy by się przyczyniła, czy nie tego na 100% nie wiesz, nie wiesz czy za 200,500 czy 1000 lat rafa tam nie wróci. Jest teraz tyle opcji skały suchej czy ożywionej, do wyboru do koloru.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Czy by się przyczyniła, czy nie tego na 100% nie wiesz, nie wiesz czy za 200,500 czy 1000 lat rafa tam nie wróci. Jest teraz tyle opcji skały suchej czy ożywionej, do wyboru do koloru.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Oczywiście, że tak. Na przykład Wielka Rafa Koralowa w swoim całym okresie istnienia przeżywała wiele lat w których była martwa i pozbawiona życia. Po wielu wielu latach odżyła, bo tak działa natura.

36 minut temu, petroniusz2 napisał:

Wtrącę z innej beczki . Od 5 lat w zimę latam do Egiptu do zatoki Makadi Bay . Strasznie zubożała rafa koralowa , zmiany i zniszczenie idą w zastraszającym tempie . 2 lata temu znalazłem miejsca z lasami bajecznie kolorowych acropor , w zeszłym były już białe , w tym już został sam gróz . Masakra jakaś . Ogólnie to co było w morzu czerwonym 10 lat temu to teraz zostało ze 20% . Niestety uważam że to wina temperatury . W zeszłym roku byłem na Dominikanie i o ile tam rafy koralowej jest jak na lekarstwo to mają ogromne pokłady skały , całe klify przy plaży bayahibe to skała koralowa . Uważam że sprzedaż takiej skały nie przyczyniłaby się w żadnym stopniu do niszczenie ekosystemu , ponieważ tam po rafach zostało tylko wspomnienie i pełno skały

Tak jak pisze Konrad, pewnie za x lat będzie obfitować w życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak część życia w akwariach pochodzi z rafy niektórych gatunków nie da się rozmnożyć w akwarium, więc samo unikanie żywej skały rozwiązuje część problemu, do rybek też chyba nie dają certyfikatów że pochodzą z legalnej hodowli itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak czy siak część życia w akwariach pochodzi z rafy niektórych gatunków nie da się rozmnożyć w akwarium, więc samo unikanie żywej skały rozwiązuje część problemu, do rybek też chyba nie dają certyfikatów że pochodzą z legalnej hodowli itd.
Zgoda, tylko, że tak na prawdę mało kto chce żywą skalę bo może mieć plagi, niepożądane glony, gapowiczów różnego rodzaju itp. W takim wypadku ożywiona czy sucha daje jakiś tam komfort. Każda ma swoje plusy i minusy.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, Panowie litości... , na wszystko papiery ? Po co Wam te papiery ? Ludzie dowody podrabiają,  kasę wszelkiej maści, dzieła sztuki a Wy "legalne" ryby chcecie ? (znaczy z papierami :clowning)


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Strasznie zarośnięta glonami ta skała
Papiery czy bez, zdjęcie tej skały nic nie pokazuje poza glonem. Odgazowana z takimi zaroślami?
Co do samych papierów na skałę to jest to nie do sprawdzenia, lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Nemo_99 napisał:

Nie powiedziałem, że akwaryści są głównym powodem, tylko że sprowadzanie żywej skały się do tego przyczynia. Czytaj ze zrozumieniem.

A sucha skała to skała która jest martwa od długiego czasu, jak np. Marco rocks która jest pozyskiwana z prehistorycznych mórz koralowych. 

Użycie takiej skały to duża różnica. Jeśli Was to śmieszy, to może mnie oświecicie co jest w tym zabawnego?

Co takiego zabawnego? Ano "Panie Kolego", poleciałeś stereotypami :) Jak już mnie ubiegli, moi szanowni przedmówcy, rafa jest niszczona przez zanieczyszczenia i przemysł. Nawet rabunkowe pozyskiwanie korali czy ryb nie wpływa na zauważalne, w skali ogólnej, ba, nawet regionalnej pogorszenie czy zubożenie ekosystemu. Owszem, chwilowo (pól roku - rok), może jakiś niszowy gatunek prawie zaniknąć, ale potem odbija.

Ogromna większość "żywej skały" jaka jest na rynku, jest to skała z tzw. farm - wrzucona do wody na jakiś czas, potem jest zbierana. Jest to dużo łatwiejsze do pozyskania niż "łupanie skały", spora część żywej skały, ta z małych sklepów, czy nawet w większych się trafia - to po prostu stara, używana skała, często przesuszona, nawet. Część "żywej skały", to skała pozyskiwana ze strefy brzegowej, gdzie i tak jest niszczona przez człowieka i przyrodę.

Widzisz, to mi trochę przypomina czasy moich studiów (wtedy, kiedy matura czy mgr. przed nazwiskiem coś znaczyło, a nie jak obecnie - można było kupić "na zaocznych podyplomówkach") - wtedy pojawiły się hasła oszołomów-ekologów o straszliwym losie zwierząt laboratoryjnych, na których testowano kosmetyki... Prawie że krucjaty zwoływano - przecież jest sztuczna skóra, są tkanki in vitro...

Tyle że były to procedury wczesnych, letalnych badań na zwierzętach, a nie obecnie stosowanych. Dodatkowo umknął im fakt że aby wyprodukować kawał sztucznej skóry, czy tkanki, trzeba było pozyskać "wiadro" hormonów i innych związków... A skąd? Ano z zarodków kur i osesków innych zwierząt.... A więc, gdzie sens i logika?

 

Ale, ad rem, Kolego, rozumiem i szanuję Twoją chęć ochrony środowiska i podejście do akwarystyki. Czytałem o stracie Twojego zbiornika, widzę że nie masz parcia na zupę rybną z kostki :) ALe popatrz na to w ten sposób, przykładowy "Nemo" i tak jest już w sklepie, prawie na pewno z hodowli. Tak samo jak popularne korale.

Jeśli kupi je świadomy akwarysta, mają szansę na długie i chyba szczęśliwe życie :)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.02.2019 o 11:52, Nemo_99 napisał:

I bardzo dobrze, że nie ma już w sprzedaży żywej "dzikiej" skały. 

Takie ograbianie raf koralowych ze skał przyczynia się do zagrożenia tych pięknych ekosystemów. 

Każdy prawdziwy akwarysta zdaje sobie sprawę, że jeśli chce się stworzyć kawałek rafy koralowej u siebie w domu, nie można się przyczyniać do niszczenia tej prawdziwej.

eko oszołomon stanowcze nie.
Przytoczę historie z afryki. 
Polowano na słonie i żyły w dużych ilościach, aż przyszli zieloni i pod ich naciskiem zakazano polowania na słonie. 
Bardzo szybko prawie słonie zostały wybite przez miejscowych rolników, wchodziły w szkodę a pieniądze z polowań zniknęły.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co daleko szukać, zobaczcie jaki wpływ na florę i faunę tatr miał zakaz wypasu owiec (na szczęście cofnięty, ale niepylak bardzo powoli wraca), zobaczcie jaki wpływ miało wykładanie szczepionek dla lisów. Nie należy mylić marketingu sprzedawców z ekologią.

Co prawda, mimo powyższego, jak mam do wyboru rybę z hodowli, zapłacę nawet dwa razy więcej, niż na tą z odłowu, przy wędkowaniu też jadę na płatne łowisko, niż nad dziką wodę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Ale po co daleko szukać, zobaczcie jaki wpływ na florę i faunę tatr miał zakaz wypasu owiec (na szczęście cofnięty, ale niepylak bardzo powoli wraca), zobaczcie jaki wpływ miało wykładanie szczepionek dla lisów. Nie należy mylić marketingu sprzedawców z ekologią.

Co prawda, mimo powyższego, jak mam do wyboru rybę z hodowli, zapłacę nawet dwa razy więcej, niż na tą z odłowu, przy wędkowaniu też jadę na płatne łowisko, niż nad dziką wodę.

W sobotę poszedłem do lidla na zakupy i chciałem kupić marchew. Zwykła była 4x tańsza niż bio, ale myślę - bio - zdrowa - wezmę. Przy czym zwykła była sprzedawana z drewnianych skrzynek, bio zapakowana w plastikową foremkę, zapakowaną w plastikowy worek i włożona do papierowej skrzynki powlekanej plastikiem.

Doszedłem do wniosku, że w tym wypadku bio nie równa się eko - wyszedłem ze zwykłą marchwią.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To bio to tylko marketing [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
43 minuty temu, katani napisał:

W sobotę poszedłem do lidla na zakupy i chciałem kupić marchew. Zwykła była 4x tańsza niż bio, ale myślę - bio - zdrowa - wezmę. Przy czym zwykła była sprzedawana z drewnianych skrzynek, bio zapakowana w plastikową foremkę, zapakowaną w plastikowy worek i włożona do papierowej skrzynki powlekanej plastikiem.

Doszedłem do wniosku, że w tym wypadku bio nie równa się eko - wyszedłem ze zwykłą marchwią.

Michał do tematu bio i eko trzeba podchodzic z dystansem, to jak jeździć teslą niby jesteś eko bo jeździsz autem na energie elektryczną :P tylko, czy ładujesz swoje auto z kolektorów słonecznych czy z wielkiej spalarni węgla, to raz a dwa to produkcja baterii do tego auta tez wyglada ciekawie i tu rodzi się pytanie czy jesteś eko czy tylko tak Ci się wydaje :P i nie dośc ze placisz 4 razy więcęj to jeszcze dużo bardziej trujesz środowisko

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy zbieg okoliczności :) bo ze dwa dni temu, rano (koło 6) własnie słuchałem w radiu audycji o recyklingu i podawano lidl i produkty pakowane w plastik jako przykład na niszczenie środowiska, co nie zmienia faktu, że według fachowca który o tymże opakowaniu opowiadał, własnie lidl ma najmniej "folii" i opakowań bezzwrotnych w powszechnych towarach :)

Ot zagwozdka :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, rmatysiak napisał:

eko oszołomon stanowcze nie.
Przytoczę historie z afryki. 
Polowano na słonie i żyły w dużych ilościach, aż przyszli zieloni i pod ich naciskiem zakazano polowania na słonie. 
Bardzo szybko prawie słonie zostały wybite przez miejscowych rolników, wchodziły w szkodę a pieniądze z polowań zniknęły.

 

Wypraszam sobie.

W sensie że skała też zacznie wyrządzać szkody ludziom? O to Ci chodziło, porównując skałę ze słoniami, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Nemo_99 napisał:

Wypraszam sobie.

W sensie że skała też zacznie wyrządzać szkody ludziom? O to Ci chodziło, porównując skałę ze słoniami, tak?

w sensie że działania ekooszołomów szkodzą. Nie biorą pod uwagę wszystkich czynników i nie są wstanie przewidzieć skutków swoich działań.
Np nie będzie wydobywana skała zacznie się łowienie ryb za pomocą dynamitu.
Ps ekooszołomy to doskonały przykład efektu Dunninga-Krugera

 

Ps2 
sklep z żywą skała z Australii nie wiem czy wysyłają do Polski
https://www.riffgrotte.de/korallen-kaufen-onlineshop-korallenshop/lebendgestein-online-kaufen-lebende-steine-bestellen-versand-onlineshop/lebendgestein-kaufen-onlineshop-frisches-lebendgestein-bestellen-lebende-steine-versand-bestellen.html

Edytowane przez rmatysiak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, rmatysiak napisał:

sprawdziłem wysyłają niemal do całej UE oprócz Polski :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, fannadil napisał:

sprawdziłem wysyłają niemal do całej UE oprócz Polski :D

Die Bedingungen für den Versand entnehmen Sie bitte aus folgenden Tabellen. Sollte Ihr Land nicht aufgeführt sein, oder sollten Sie sonstige Fragen zum Versand haben, helfen wir Ihnen natürlich gerne persönlich weiter. 

Unsere Telefonnummern und ein Kontaktformular finden Sie hier: Meerwasseraquaristik Fischer's Riffgrotte kontaktieren.
Trzeba było by do nich napisać z zapytaniem czy wyślą do Polski. 

14 godzin temu, dale napisał:

Ale po co daleko szukać, zobaczcie jaki wpływ na florę i faunę tatr miał zakaz wypasu owiec (na szczęście cofnięty, ale niepylak bardzo powoli wraca), zobaczcie jaki wpływ miało wykładanie szczepionek dla lisów. Nie należy mylić marketingu sprzedawców z ekologią.

Z tymi szczepionkami dla lisów to masakra. Zrobiono to po to żeby wyeliminować wściekliznę i chronić ludzi, prawie się udało wyeliminować wściekliznę ale  za to teraz trzeba uważać na tasiemca bąblowca......

Edytowane przez rmatysiak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.