Skocz do zawartości
flcf

Co z czym - co koło czego - koralowce :) Proszę o opinie, doświadczenia i wiedzę :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pytanie może i proste a dla nie których pewnie oczywiste lub głupie ale jednak je zadam.

Jak to wygląda z " dotykaniem" się koralowców? Co koło czego może być? CO z czy może być "połączone"  lub w sąsiedztwie? 

Wiadomi że każdy koralowiec walczy o swoje - ale pewnie da się jakoś to pogodzić lub wyczuć :)

Wolę zapytać zanim coś głupiego powkładam lub kupie do akwarium.

Mam małe akwarium ( 50x50x60cm ) i wiadomo że dużo tam nie powsadzam - ale zazwyczaj kupuje się szczepki a one jednak jakoś z czasem rosną i w tym litrażu będą się stykać i stąd moje pytanie odnośnie sąsiadowania koralowców.

Interesują mnie głównie korale miękkie oraz LPS typu euphylie itp. 

Z góry dziękuję za każde zadanie w tym temacie nawet w sprawie koralowców najprostszych.

Każdy początkujący akwarysta morski pewnie sam stoi przed takim dylematem, więc może ten temat będzie również pomocny dla innych :)

PS> widuje się przecież akwaria tak zarośnięte koralowcami że jeden rośnie przez drugiego i wszystko wygląda na szczęśliwe :) chciał bym żeby to tak wyglądało ale tak pewnie nie jest bo są koralowce których powinienem w takim akwarium unikać jak ognia ;) Więc piszcie! :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, flcf napisał:

PS> widuje się przecież akwaria tak zarośnięte koralowcami że jeden rośnie przez drugiego i wszystko wygląda na szczęśliwe :) chciał bym żeby to tak wyglądało ale tak pewnie nie jest bo są koralowce których powinienem w takim akwarium unikać jak ognia ;) Więc piszcie! :)

Pozdrawiam :)

przede wszystkim węgiel w sumpie (bo jest walka chemiczna między koralami jak są blisko siebie.

Reszta z umiarem i bedzie ok


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, flcf napisał:

 

Wolę zapytać zanim coś głupiego powkładam lub kupie do akwarium.

Mam małe akwarium ( 50x50x60cm ) i wiadomo że dużo tam nie powsadzam - ale zazwyczaj kupuje się szczepki a one jednak jakoś z czasem rosną i w tym litrażu będą się stykać i stąd moje pytanie odnośnie sąsiadowania koralowców.

Też mam akwarium podobnych wymiarów ale staram się tak rozmiescic korale aby mimo wszystko się nie dotykały.

A jeżeli martwisz się że podrosna i będą za duże to zrobisz szczepki i albo komuś oddasz albo sprzedasz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak poszperasz w opisach koralowców, to znajdziesz uwagi typu: peaceful, semi-aggressive, aggressive

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, @Beti napisał:

przede wszystkim węgiel w sumpie (bo jest walka chemiczna między koralami jak są blisko siebie.

Reszta z umiarem i bedzie ok

z węglem to chyba lekka przesada :P mam już akwa kilka lat ,gęsto od koralowców - nie mam już miejsca i nigdy chyba nie używałem węgla ...a akwa się jakoś buja :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, węgla nie stosowałem chyba z 4 miesiące i nic zero różnicy, jak dałem nowy węgiel to korale LPS się pokurczyły na chwilę - węgiel pochłania całą masę jodu i trzeba na gwałt lać podwójną albo potrójną dawkę jodu i wtedy korale pompują się znów, węgiel za to poprawia znacząco klarowność wody no i zapach wody, jak ktoś ma wykrywalne No3 i Po4 to woda specyficznie pachnie :) 


Daje raz na jakiś czas by zbić żółty kolor w wodzie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na klarowność wody ,zapach,kolor i jeszcze kilka innych rzeczy polecam Chemi Pure Blue .Co ważne nie wyjałowia wody  .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, flcf napisał:

 

są koralowce których powinienem w takim akwarium unikać jak ognia ;)

Na lps'y trzeba uważać, miewają macki zagłady ;-) jak poczują sąsiada to potrafią daleko sięgnąć i poparzyć, taka np. galaxea rekordzistka macała po 15 cm w każda stronę, zależy jak zawiało. A z miękkich to np briareum/pachyclavularia, parzy i się szybko rozrasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a idąc z drugiej strony - które koralowce mogą być obok siebie i się stykać itp,  np powiedzmy że mam dwa różne kolory jakiegoś korala - dajmy na to miękasa - capnella lub sinularia i chce je dać w taki sposób żeby rosły splecione razem - jest taka możliwość? Jakie koralowce można tak łączyć ( może to być w jednej rodzinie tylko inne kolory itp )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia, o ile to nie jest jeden rodzaj, to zawsze ktoś będzie mniej lub bardziej poparzony, a jeśli nawet nie poparzony to jedno drugie zarośnie. Wcześniej czy później trzeba coś ograniczyć. Zoasy się nie parzą ale jedne zagłuszą w końcu drugie, a różne montipory między sobą się parzą. Sinularia i capnella się poparzą, tylko już nie pamiętam kto kogo, bo od dawna są daleko :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel chyba jest lekarstwem na wszystko ponieważ nie da rady trzymać się wszystko na raz.

Też miałem rozne korale msvraziekkie LPS LPS 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Niko235 napisał:

Węgiel chyba jest lekarstwem na wszystko ponieważ nie da rady trzymać się wszystko na raz.

Też miałem rozne korale msvraziekkie LPS LPS 

Temu napisałam o węglu,nie zaszkodziło by go miec w sumpie


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie jest wszystko na raz, nie mam węgla i wszystko żyje [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.