Skocz do zawartości
Arashi_

Obsada do 840 litròw. Prośba o pomoc w doborze obsady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam prośbę o pomoc przy wyborze ryb do szkła 200 x 60 x 70. Chciałam to sobie mniej więcej zaplanować, tym bardziej, że zbiornik jest jeszcze młody, w fazie dojrzewania.

Chciałabym mieć jakieś fajne pokolce, nie koniecznie z tych najbardziej popularnych. Zdecydowanie odpada żòłtek i hepatus oraz białobrody, sohal i lineatus. Są to niewątpliwie piękne ryby ale wolę je oglądać w cudzych zbiornikach ;).

Na pierwszy rzut po ustabilizowaniu parametrów zamieszkały u mnie 2 błazny, salarias oraz cirrhilabrus exquisitus. Ryby czują się bardzo dobrze, salarias przyszedł z brzuchem ,,wypukłym w drugą stronę,, po kilku dniach żerowania na skale ładnie się zaokrąglił. 

Teraz chciałbym zrobić kilka tygodni przerwy żeby zbiornik spokojnie się ustabilizował. Ewentualnie za ok 2-3 tygodnie chciałabym wpuścić babeczki żeby zajely się piaskiem. Jest już troszkę robaczkòw, resztek organicznych itd. I pytanie do Was ile babek mogę wpuścić i które gatunki??

Docelowo akwa to typowo mieszana koralowa obsada z naciskiem na LPSy i miękasy. Wydajny odpieniacz, żywa skała w ilości ok 50-60 kg, w sumpie Siporax 3 litry, Max Specta 3 litry i cała przegroda z żywą skałą, którą być może zamienię na kilka dodatkowych litròw Max Spect, jeszcze nie wiem. Sump bez dsb i refugium. Metoda prowadzenia staroświecka berlińska i może docelowo balling? Nie wiem jeszcze do końca. Nacisk ma być na ryby, korale to uzupełnienie. Ale to nie znaczy, że korale chcę prowadzić byle jak. 

Co do pokolcy plany są takie żeby wpuścić wszystkie jednoczesnie. Ma to pomóc w ustaleniu hierarchii i trochę zminimalizować ich przepychanki. W sklepie jestem umówiona na min. 2 -3 tygodniową kwarantanne gdzie będą łączone w jednym akwa w docelową obsadę. Gdyby któreś się nie ,,trawiły,, będą zmieniane. Zdaje sobie sprawę, że nie daje mi to gwarancji powodzenia ale lepszy rydz niż nic...

Z ryzyka to spore przeciążenie systemu, młodego morszczaka i drugie to ospa, o której przeczytałam już kilkadziesiąt artykułów i nadal nie wiem nic... Polecono mi w zainwestowanie dobrego ozonatora podczas aklimatyzacji pokolcy ewentualnie uv.

Mam jeszcze chwilę na wybranie docelowej obsady. Ok 10 sztuk nie więcej. Podoba mi się Naso Elegans i Lituratus, Acanthurus coeruleus, Acanthurus Bariene, Acanthurus chirurgus, Acanthurus pyroferus, Acanthurus tennentii, zebrasoma desjardini lub veluferum. Acanthurus japonicus. Te ryby, dla których mam za małe akwarium oczywiście odrzuce, nic na siłę. Napisałam na razie co mi się podoba. Drobnicy nie planuje. Bardzo bym chciała rozdymke valentini ale jeśli ma mi gonic krewetki ( 2x wundermani, 2 x czyszczące) to też odpuszczenie. 

Będę bardzo wdzięczna za uwagi :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Arashi_ napisał:

Zdecydowanie odpada żòłtek i hepatus oraz białobrody, sohal i lineatus. Są to niewątpliwie piękne ryby ale wolę je oglądać w cudzych zbiornikach

Dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz gust ;) 
choc naso ponoc wolno rosna to niestety z czasem beda za duze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podobają mi się. Hepcio oklepany z żółtkiem strasznie ;)

Piotrs- no właśnie co racja to racja. Czyli trzeba brać pod uwagę, że pójdą do większego akwa jak będą za duże...ehhh

Trzeba było zainwestować jednak w 1300 litrów :mellow:. Teraz to ,, po ptokach,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cena nie gra roli to bierz achillesa, guttatusa, gemmatum i hawaiensisa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arashi_ napisał:

Nie podobają mi się. Hepcio oklepany z żółtkiem strasznie ;)

Japonicus ciężka ryba. Ostatnio była o tym mowa. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raffy14- haha dobre:), Achilles moje marzenie, może kiedyś...

Elespero- dzięki za uwagę, poczytam sobie o nim jeszcze i jak coś to odpuszcze , nie mam absolutnie parcia że muszę coś mieć;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście naso się nie podobają. :p 

Ale coeruleus, pyroferus, achilles, gemmatum, xanthurum, TRIOSTEGUS , tennenti, Zanclus cornutus to piękne ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebrasoma desjardini jest agresywna fla innych zebrasom. Veliferum ponoć spokojniejsza, a są bardzo podobne, więc wolałabym veliferum.

Japonicus cudny, ale jest w czołówce "ospiarzy" więc tu bym bez bez jakiejś broni przeciwko ospie bała się podejść do tej ryby. Uv czy ozonator  tak niespecjalnie działają, zwykle są umieszczone  w sumpie, więc zabiją tylko to, co do sumpa splynie. 

A naso vlamingii Ci się nie podoba? To jest wyjątkowy pieszczoch, uwielbia kontakt z ludźmi. Daje się karmic z reki i głaskać. Muszę go mieć:)

Z pokolcow mam teraz  zoltka, hepatusa i acanthurus nigrofuscus. Spokojnie się tolerują. Hepatus  właśnie dojrzał, stał się panem i władcą i niestety zrobił się dość niedobry, dręczy nowe, małe rybki.

Borsuki mogłabym polecić, są bardzo kontaktowe i chętne jedza valonie czy inne niepożądane gloniska, a w towarzystwie pokolca raczej chyba są spokojne. Mam siganus magnifica już dorosly i jest bardzo spokojny. 

 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Nik@ napisał:

A naso vlamingii Ci się nie podoba? To jest wyjątkowy pieszczoch, uwielbia kontakt z ludźmi. Daje się karmic z reki i głaskać. Muszę go mieć:)

No gdzie 50cm rybę do słoika, mój vlaming z 5cm do 30 dobił w kilka miesięcy!

To ryba do ogromnych zbiorników, raczej nie domowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanclus będzie na pewno ale dopiero po ok 8 miesiącach, choruje na niego od początku. Najpierw założe hodowlę gąbek ;)

Elespero- Naso mogą się nie podobać, takie karpiochy w sumie :D z łbem pawiana

Raffy- zakup to jedno, można raz zaszalec. Ale jeszcze to utrzymać w dobrym zdrowiu i kondycji....hmmm na pewno nie łatwa to sztuka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arashi_ napisał:

Zanclus będzie na pewno ale dopiero po ok 8 miesiącach, choruje na niego od początku. Najpierw założe hodowlę gąbek ;)

Elespero- Naso mogą się nie podobać, takie karpiochy w sumie :D z łbem pawiana

Raffy- zakup to jedno, można raz zaszalec. Ale jeszcze to utrzymać w dobrym zdrowiu i kondycji....hmmm na pewno nie łatwa to sztuka

ale idol zre wszystko lps i sps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arashi_ napisał:

karpiochy w sumie :D z łbem pawiana

XD już nigdy nie spojrzę tak samo na naso jak wcześniej xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arashi_ napisał:

Ale jeszcze to utrzymać w dobrym zdrowiu i kondycji....hmmm na pewno nie łatwa to sztuka

Zapewnić kryjówki, dobrze karmić, zróżnicowana dieta, witaminki i dobre parametry. Droga do sukcesu.

Teraz, Raffy14 napisał:

XD już nigdy nie spojrzę tak samo na naso jak wcześniej xD

:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Arashi_ napisał:

 

Trzeba było zainwestować jednak w 1300 litrów :mellow:. Teraz to ,, po ptokach,,

Z tego 840l zrób sumpa a display zrob 2 kubalony ;) a tak na poważnie to łatwiej określić konkretnie jakie koralowce znajdą się docelowo w zbiorniku a potem do tego dobrać odpowiednie ryby. Inaczej będzie dym. Jeden zadziobie Euphyllie drugi będzie szarpał goniopore a trzeci pogoni tych dwóch co zrobiły rozpierduchę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ vlamingi oglądałam u Oliviera w akwa marin, w zbiorniku 1500 i powiem Ci szczerze, że jak zawracał to woda wylewała się na podłoge. Nie zdecydowała bym się na niego na pewno. Myślę, że to ryba na 1500 l wzwyż. Dobrze wiedzieć, że veliferum spokojniejsza, są w sumie dość podobne z wyglądu. Borsuki fajne ryby ale jak już coś to odmiana siganus uspi wydaje się ciekawsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz coś mniej oklepanego, to może Acanthurus triostegus, a zamiast japonicusa może nigricans? I posłuchaj @dla syna, dobrze prawi. Na przykład moja lo Magnifica jak skończyła z valonią zabrała się za Euphyllie, Canthigaster Valentini kosiła ślimaki, a pensetnik wyciął wszystkie rurówki. Co do Achillesa, to nie uważam żeby był bardziej wymagający (poza metrażem) niż na przykład żółtek, więc jeśli to nie kwestia finansowa - przemyśl.

Z babek - no cóż, mnie podobają się te oklepane - na twój zbiornik dobrana parka Valenciennea Puellaris wystarczy spokojnie.

Edytowane przez premiero (wyświetl historię edycji)

300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w akwarium o wymiarach 320cm x 65cm x 70cm pływa 12 pokolców w tym hepatus o długości około 30 cm i nigdzie woda się nie wylewa. Mam 3 żółtki, desiardini, xanthurum, scopasa, velifierum, dwa hepatusy, pyrofeusa, lineatusa i naso elegansa, Wszystkie pokolce są duże i pływają zgodnie bez zaczepek. Jedyny mankament to łamanie korali przez hepatusy, są to najgłupsze pokolce w mojej obsadzie.                                                                                                         


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero- nigricans faktycznie łatwiejszy niż japonicus? Też bardzo ładny, na pewno nie głupi pomysł. Jak dla mnie mógłby być zamiast japonicusa. Jesli chodzi o babeczki te oklepane mogą być jak najbardziej, ja lubię wszystkie. Czyli 2 wystarczą? Muszę jeszcze jakiś sklep znaleźć co mi parkę sprzeda, chyba że to awykonalne???

dla syna- w chwili obecnej są euphyllie, zoaski, dunka, ricordea ,caulastrea i rodactis, plus jakieś miękasy w stylu anthelia. Chciałabym mieć różne gatunki euphylli, ze dwa quadicolory, więcej dunek i tym podobnych korali, coś w stronę LPSòw. Czyli Idolek wyląduje na zdjęciu koło akwa w takim razie... :huh:

Waldek123blau- obserwuję Twój wątek od długiego czasu, piękne masz ryby, hepatus niezły czołg :blink:

Mam do Was pytanie troszkę nie w temacie. Przywleklam sobie wirki że szczepkami euphylli. Mialy być z pewnego źródła a wyszło jak zwykle. Nie jest ich dużo póki co ale po czytałam troszkę o nich i się niepokoje. I teraz pytanie czy wpuścić Chrysusa i zobaczyć czy się skusi a jak nie to levamisol. Czy lać levamisol póki jest ich mało? Nie chcę chemii do akwa ale teraz jest mało ryb i korali więc może lepiej nie czekać. Ehhh mój błąd, nie zdipowałam szczepek :banghead.

I nie wiem czy Chrysus nie zatlucze się z cirrhilabrus...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chrysusa i exquisitusa, pełna zgoda między nimi. Chrysus był pierwszy i dużo większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,dzięki Nik@. Spróbuję dokupić Chrysusa. Może posmakują mu wirk. Masz tego żòłtego? Swoją drogą ładna ryba:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arashi_ napisał:

Premiero- nigricans faktycznie łatwiejszy niż japonicus?

Szczerze mówiąc, to one dla mnie wszystkie są takie same. Nigricany mają małą przeżywalność, ale wynika to przede wszystkim z niestabilności zbiorników do których ludzie je wrzucają i ze złych warunków transportowych.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja naso wyobrażam sobie tylko w 300x80x80,albo większym.A może jakaś centropyga?Pterapogony?Grammy?Anthiasy?

Edytowane przez piotr07 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, piotr07 napisał:

Ja naso wyobrażam sobie tylko w 300x80x80,albo mniejszym.A może jakaś centropyga?Pterapogony?Grammy?Anthiasy?

przeciez te ryby sie zgubia w 2metrowym akwarium.... nie przesadzajmy z tymi wielkosciami. 

Edytowane przez Damian K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przeciez te ryby sie zgubia w 2metrowym akwarium.... nie przesadzajmy z tymi wielkosciami. 
Ładne stadko anthiasow było by dobre.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.