Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

właśnie kończę składać sprzęt dla kolegi. 54l plus 26l panel.

Filtracja - odpieniacz od Niemca i reaktor z kulkami.

Trzymane będą dwa błazny, krewetka, ślimak, miękkie może ukwiał.

Składam lampę i mam dwa typy diód 12000 0,5W i 450-465 0,5W.

Wszystko by było ok jakby nie wysokość słupa wody w akwarium, mianowicie tylko 30cm.

Nie wiem ile watów dać mu na kanał biały i niebieski, żeby nie przedobrzyć.

Myślałem żeby zrobić 21W białego i 7W niebieskiego.

Co proponujecie?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobił bym niebieskie do białych w proporcji 2:1


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


60x40x30 , 72l . Kaskada FZN-3 + węgiel , oświetlenie 3x24w , cyrkulacja Koralia 1600 i Koralia nano evo 900 ,Odpieniacz Resun SK-300 po tuningu na Meshu, 7 kg LR , 2kg LS - START 06-10-13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 21W białego i 42W niebieskiego.
Nie za dużo na 54l.
Proszę mnie poprawić ale białe jest na fotosyntezę a niebieskie bardziej dla nas[emoji3]
Koledze się podoba jasne i to jego wybór, mam sterowalna i po prostu u mnie wybrał sobie stosunek białego do niebieskiego.
Chodzi mi tylko czy nie za mocno będzie świecił przy tak małym poziomie wody, czy 21W nie będzie za dużo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Kupiłem płytkę, radiator i sam wlutuje diody


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za diody 0,5 W daj jakiś link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Juby napisał:

 

Witam,

właśnie kończę składać sprzęt dla kolegi. 54l plus 26l panel.

Filtracja - odpieniacz od Niemca i reaktor z kulkami.

Trzymane będą dwa błazny, krewetka, ślimak, miękkie może ukwiał.

Składam lampę i mam dwa typy diód 12000 0,5W i 450-465 0,5W.

Wszystko by było ok jakby nie wysokość słupa wody w akwarium, mianowicie tylko 30cm.

Nie wiem ile watów dać mu na kanał biały i niebieski, żeby nie przedobrzyć.

Myślałem żeby zrobić 21W białego i 7W niebieskiego.

Co proponujecie?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Co to są za diody, smd ? 

Przy rybach i miękich ok. 0.5W/l powinno wystarczyć stosunek niebieskie:białe 3:1 jak dla mnie, niebiieskie ładniej wybarwia korale .

Godzinę temu, Juby napisał:

Chodzi mi tylko czy nie za mocno będzie świecił przy tak małym poziomie wody, czy 21W nie będzie za dużo.

a na jakiej wysokości będzie? z jakąś regulacją ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ebay.
Wpisz epistar Aqua light 12000k


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

7cm od tafli
Diody epistar 12000k aqua white 0,5W (są jeszcze 3W 10W i 20W)
Rozmieszczone równomiernie nad całym akwarium.
Na zewnętrznych soczewki na 30 stopni na pozostałych soczewki 60 stopni.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyślij link do tych konkretnych

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z takimi, myślałem że to może smd bo właśnie wertuję temat z nimi związany.Lampa będzie miała jakąś regulację? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem bo też nie miałem do czynienia z niczym mniejszym niż 1W w power ledach, chyba że to jakieś po produkcyjne odpadki z 1W które nie trzymały parametrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę jakiś driver z regulacją to i ściemnianie będzie ale nic do tej pory takiego nie znalazłem, może źle szukam[emoji28]
A powiedzcie mi Panowie jak to jest że Kessil puszcza takie 15W wszystkiego na pokrycie w promieniu 30cm i jest super i ludzie zachwalają.
Nawet w takim płytkim baniaku - 30cm to wychodzi 0,25W/l
Ja rozumiem że chiński Wat jest gorszy od tego od Kessila ale lumeny są już jednakowe.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

https://elkom-serwis.com.pl/246-power-led-05w-1w-3w
Jeszcze rok temu power Led 0,5W były tak samo dostępne jak 1W i 3W w wielu temperaturach.
Może nie jestem najlepszy z elektroniki i proszę mnie poprawić jak się mylę, ale zawsze mi się wydawało że dużo lepszym rozwiązaniem jest wzięcie dużej ilości chipów o małej mocy niż jednego potężnego.
Po pierwsze przy niskim prądzie jest dużo wyższa wydajność (więcej lumenów z wata).
Po drugie dużo niższa temperatura - wyższa żywotność.
Mam żarówkę led 3W - 8lat i świecić. Miałem też żarówkę tego samego producenta (znanego) w tej samej technologi z jedyną różnicą - był mniejsza liczba chipów i inne soczewki. Po tej drugiej ślad już zaginął.
Tak przypuszczam że te 1W to zupełnie to samo co te 0,5W i nie koniecznie odpad, który nie trzyma parametrów. A piszę tak bo używam chipów 3W w refugium i po wymianie drivera na inny o niższym prądzie, jedynym odczuwalnym skutkiem tego zabiegu był spory spadek temperatury na obudowie[emoji3]



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję lekturę na tym forum

lampa led - projekt

sorry, nie wiem jak się wkleja link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Juby napisał:

Jak znajdę jakiś driver z regulacją to i ściemnianie będzie ale nic do tej pory takiego nie znalazłem, może źle szukamemoji28.png
A powiedzcie mi Panowie jak to jest że Kessil puszcza takie 15W wszystkiego na pokrycie w promieniu 30cm i jest super i ludzie zachwalają.
Nawet w takim płytkim baniaku - 30cm to wychodzi 0,25W/l
Ja rozumiem że chiński Wat jest gorszy od tego od Kessila ale lumeny są już jednakowe.

Z ledami nie jest taka prosta sprawa. Używam lampy ledowej diy od przeszło roku. Lumenów mam sporo ok 2600 a lampa ma 32w. Na akwarium 100l. Do porównania 4 świetlówki po 24w każda miały by tyle samo. 

Najwiekszy problem w tym że w morskim akwarium nie są ważne tylko lumeny... Bardzo duże znaczenie ma również tzw." Widmo światła" każdy koral ma inną skalę przy której fotosyntezuje albo przy której rośnie. I my musimy mu ją dostarczyć. 

Gdzie przy świetlówkach jest sprawa dużo łatwiejsza ponieważ dobra świetlówka jest tak skonstruowana że ma wysotrzone widmo światła na kilku poziomach. Przez co lepiej się dopasuje do obsady. Tak przy ledach najczęściej jest wysotrzone widmo tylko na jednym poziomie dla danego koloru. 

I bardzo czesto zdarza się tak że producenci chińskich tanich powerledow w ogóle nie podają skali widma światła. 

Dlatego firmowa lampa na dobrej jakości i dobrze dobranych power ledach daje zdecydowanie lepsze efekty nawet przy mniejszej ilości lumenów niż poskladany lampa diy na gównianych diodach. 

Wiem z doświadczenia :D i raczej lampę zmienię na świetlówki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz95 - i tu Cię zaskoczę. Wziąłem tanie power ledy z Chin. I ponieważ miałem taką możliwość zmierzyłem:

http://nano-reef.pl/forums/topic/102004-chińskie-ledy-pomiary-widma/

Wniosek był taki - jak miało być 450nm to tyle właśnie było.

A ledy były z kategorii - najtańsze 3W.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mało tego te tańsze były "trwalsze" od tych cree co opisywał SU1.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, doktur napisał:

Grzegorz95 - i tu Cię zaskoczę. Wziąłem tanie power ledy z Chin. I ponieważ miałem taką możliwość zmierzyłem:

http://nano-reef.pl/forums/topic/102004-chińskie-ledy-pomiary-widma/

Wniosek był taki - jak miało być 450nm to tyle właśnie było.

A ledy były z kategorii - najtańsze 3W.

No powiem szczerze że jestem zaskoczony tymi wynikami.  Z tego co się orientuję świetlówki maja wyostrzone kilka rodzai barw w widmie światła które emitują. A w przypadku ledow każdy kolor ma swoje określone widmo i aby uzyskać dobry efekt to by trzeba było pomieszac ze sobą kilka różnych odcieni światła. Chyba że się myle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowitą rację. Ja tylko chciałem pokazać że tanie chińskie ledy trzymają parametry co do długości fali światła. Oczywiście nie mówię tu o ich efektywności czy żywotności.

Z pomiarów wyszedł mi dość ciekawy wniosek - białe power ledy (te które badałem) niezależnie od temperatury barwowej (6500, 10k, 20k) miały w widmie piki na tych samych długościach fali. Jedynie różniły się proporcją. I rzeczywiście budowa tych ledów jest taka, że sama struktura krzemowa ledów białych świeci na niebiesko a luminofor na diodzie dokłada do tego żółty. Wniosek mój jest taki, że nie ma sensu mieszać białych o różnych widmach, bo wystarczy mocniej wysterować RB do cieplejszej białej. (Oczywiście nie mówię tu o mieszaniu diod kolorowych). I to jest chyba podpowiedź do autora tematu. 

A propos, nie widziałem jeszcze power ledów 0.5W, więc na pewno nie są w powszechnym użyciu. I ja bym proponował użycie 3W. Dla czego? Jeśli faktycznie Juby masz ledy 0.5W to potrzebujesz ich do 30W lampki sześćdziesiąt!! sztuk. Zakładając że każda zajmie 4cm2 potrzebujesz 120cm2 radiatora - a one i tak będą jedna przy drugiej. 

A jeśli użyjesz 3W to przecież nikt nie będzie Ci kazał nimi świecić na 100%, a przy okazji wpłynie to pozytywnie na ich żywotność.


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem te diody od chińczyka jako 0,5W, prąd 175mA.
Nie jest na nich napisane czy są 0,5 czy 1 czy 5W, musiałbym to sprawdzić podając rożny prąd jednocześnie kontrolując ich zachowanie.
Faktycznie radiator single pcb zajmuje 2x2cm ale radiator na 56 diod zajmuje już 36x16cm i nie trzeba tyle lutować[emoji3]
Mam te diody, mam panel, mam sporej wielkości radiator wyfrezowany, elegancko pomalowany i żal tego nie wykorzystać.
Tak naprawdę wszystko przy okazji zdobyte (poza diodami) tak wiec koszty żadne. Mogę delikatnie zmienić ten projekt zmniejszając liczbę chipów albo zmieniając stosunek białych do niebieskich ale to wszystko, inaczej będą koszty.
Powiedzmy że kupię nowe diody - 30zł, zamówię nowy radiator pcb - dobrej jakości 100zł, do tego nowy radiator aluminiowy - 80zł, nowe drivery sterowane PWM - 240zł, nowe klosze, obudowy i soczewki - 50zł.
Nie wspomnę o 3-4 godzinach w cad.
Będzie funkcjonalnie a jakość wykonania wyższa niż w przypadku 90% sprzętu dostępnego na rynku (koledze bardzo zależy żeby to wyglądało).
Jak wszystko podliczam to nowy konfig wychodzi mi tyle co wspomniany już Kessil czyli akurat urządzenie które mieści się w tych 10%. Gra nie warta świeczki dlatego zmontuje to co mam i zobaczymy co z tego będzie.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem jeszcze coś takiego 

https://allegro.pl/oferta/mars-aqua-165w-led-oswietlenie-regulacja-jasnosci-6748287664

Dobra alternatywa do drogich lamp ledowych. Widziałem jak świeci na żywo bo facet w okolicy w sklepie z akwarystyka morska ma je założone. Dziwi mnie tylko ten pobór prądu. Bierze sporo a jak podają lumenów nie ma zabójczo dużo

 

Chociaż jak teraz dopatrzylem to bierze 100w to jeszcze nie tragedia

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juby i zbudujesz lapmę 28W po czym kolega stwierdzi że 0.5W/l to za mało i i tak będzie trzeba te ledy wymieniać.  Ja mam 100W/100l na chińskich ledach i wcale nie powiem żeby to była jakaś gruba przesada. 


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, doktur napisał:

Juby i zbudujesz lapmę 28W po czym kolega stwierdzi że 0.5W/l to za mało i i tak będzie trzeba te ledy wymieniać.  Ja mam 100W/100l na chińskich ledach i wcale nie powiem żeby to była jakaś gruba przesada. 

Kolega dobrze mówi Zawsze lepiej mieć zapas chociażby dlatego że zwiększa to żywotność diod. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.