Skocz do zawartości
Mini

Jaki to koral

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie. Dostałem  od pewnego akwarysty 4 szczepki korali. Poczytałem trochę w necie. Jeden to briareum, drugi to capnella kolejny pseudogorgonia oraz... No właśnie. Co to jest za koral? Czytałem że palythoa i martwi mnie trochę to że mają one palitoksyne. :blink::blink: co mam z nim zrobic?? Zostawić czy wyrzucić? 

IMG_20190202_104014.jpg

Mam akwa w pokoju i nie mam najmniejszego zamiaru udusić się od palitoksyny w nocy :(

Koral jest na osobnej skale więc w każdym momencie mogę się go pozbyć.

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palythoa, a konkretniej protopalythoa.

Jak go nie będziesz dodawał do sałatki i kroił gołymi rękami, to nic nie zrobi, ale dla mnie to jest brzydki koralowiec. Lepiej go postawić daleko od skały, żeby nie przerosł. 

https://saltyunderground.com/category/identifying-zoanthus-palythoa-and-protopalythoa

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Nik@ napisał:

Palythoa.

Jak go nie będziesz dodawał do sałatki i kroił gołymi rękami, to nic nie zrobi, ale dla mnie to jest brzydki koralowiec. Lepiej go zostawić daleko od skały, żeby nie przerosł

A nie lepiej go od razu wyrzucić skoro ma tę toksynę? Tak na wszelki wypadek żeby nic się nie stało? 

I czy wszystkie zoa mają tę toksynę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Ci nie powiem. Jedni twierdzą że wszystkie zoa mają w różnej ilości, inni, że wydzielaja ja w określonych warunkach. Są tacy, co kroja te korale bez rękawic.

A byly tez osoby na forum, które się zatruły. Wpisz w wyszukiwarkę frazę palytoksyna. Ja bym je wywaliła tylko dlatego, że dla mnie są brzydkie.  Inne zoanthusy mam, propagowałam i żadna krzywda mi się nie stała.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Nik@ napisał:

Tego Ci nie powiem. Jedni twierdzą że wszystkie zoa mają w różnej ilości, inni, że wydzielaja ja w określonych warunkach. Są tacy, co króla te korale bez rękawic.

A byly tez osoby na forum, które się zatruły. Wpisz w wyszukiwarkę frazę palytoksyna. Ja bym je wywaliła tylko dlatego, że dla mnie są brzydkie.  Inne zoanthusy mam, propagowałam i żadna krzywda mi się nie stała

Przemyśle to ale raczej je wrzucę. Jestem początkujący, to moje pierwsze akwa i nie chcę się znowu pakować w kłopoty. 

Szkoda mi tylko skałki no ale trudno. Jak ją wrzucę do śmietnika to nikomu nic się nie stanie? Opary nie zatrują domu lub powietrza? 

Ktoś wie jak się utylizuje takiego korala? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niczego się nie wyrzuca od razu. Co dla Ciebie jest niepożądane dla innych może być czymś, czego szukają.  Wystaw na targowisku w dziale oddam, jeśli Ci się nie podobaja lub masz obawy.

Będą sie byc moze wypowiadaly osoby, które powiedzą, że ta toksyna to mit, a cherlawego zabije nawet okruch orzeszka czy mala pszczola, a będą też takie, które trafiły w ciężkim stanie do szpitala. Ja mam do nich ograniczone zaufanie, choc miałam też szczepkę w akwarium i nie spędzają mi ona snu z powiek.

W kazdym razie przekladales je z worka do akwarium i przeżyłeś, więc sprawa nie jest bardzo pilna :)

Wystaw, jesli ich nie chcesz, może ktoś inny je będzie chciał. 

Co do ewentualnej utylizacji, to ja miałam obawy te moje wyrzucić do śmietnika, ponieważ grzebią tam "trash recovery". Sama nie wiem, jak ich się powinno bezpiecznie pozbyć.  Idealny byłby pojemnik na toksyczne odpady. 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Nik@ napisał:

W kazdym razie przekladales je z worka do akwarium i przeżyłeś, więc sprawa nie jest bardzo pilna :)

Łapałem za goły kawał skały, korali nie dotknąłem ani razu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam palythoa zielone u siebie i nie narzekam. Wcale nie są aż tak brzydkie a i z tą szkodliwością nie ma co przesadzać. Postaw ich na osobnej skałce i niech sobie rosną. A jeśli tak bardzo sie ich boisz, to poprostu oddaj komuś bardziej doswiadczonemy, jak radzi Nik@. Wiele korali, rybek i innych zwierzaków w naszych morskich baniaczkach wytwarza grozne toksyny. Trzeba poprostu mądrze się z nimi obchodzić, zachowując należytą ostrożność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem właśnie że palitoksyna niekoniecznie działa bezpośrednio. Do poparzenia możne dojść niekoniecznie kiedy dotykamy korala ale np kiedy myjemy akwarium bądź hydraulikę

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palitoksynę wytwarzają bakterie.  Nosicielami mogą być Protopalythoa, zooanthusy,   małże, ryby i  inne. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, TMK napisał:

Palitoksynę wytwarzają bakterie.  Nosicielami mogą być Protopalythoa, zooanthusy,   małże, ryby i  inne. 

To czemu palythoa mają więcej toksyny niż inne korale? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ty się tak upadłeś na tą toksynę. Przecież koral sam z akwarium nie wyjdzie i nie zatruje kogoś. Nic Ci nie będzie jak je przypadkiem dotkniesz grzebiąc w akwarium. Fakt faktem akurat te które masz są paskudne.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie je masz ;) możesz je oddać jeśli się boisz - u mnie nigdy nikomu nic się nie stało, mogą sobie posiedzieć w kącie - na pewno nie wyrzucaj; pozdrawiam


Keep calm and keep swimming.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mini napisał:

To czemu palythoa mają więcej toksyny niż inne korale? 

Nie wiem czy wiecej, bo śmiertelne przypadki były związane z rybami i małżami. Może są bardziej podatne na zarażenie?

Np moje nie mają toksyny. Bo  dawno temu czyściłam szczotką drucianą, bez rękawiczek, okularów, otwartego okna itp.

Wcale nie są brzydkie! światło, przepływ wody ewentualnie dokarmianie i ślicznie świecą na sielono i wydłużą polipy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamarka ma rację... Czytałem gdzies, że w warunkach akwarystycznych że u toksycznych miekasów poziom toksyn ulega obniżeniu, a nawet zanika. Być może to wynik stosowanej soli, środowiska w jakim żyją, a może poprostu czują się bezpiecznie w naszych baniaczkach i nie potrzebują sie bronić? Tak, jak ludzi są różni, tka może i koralowce jednego gatunku maja rózne typy "osobowosci"? Biologia rządzi sie swoim rozumem.

Ludzie opowiadali przypadki czyszczenia skałek z palythoa, w wyniku czego nawet jednemu forumowiczowi ponoć pies zszedł z tego świata. Widziałem fotki poparzonej - przez quadrika - ręki, a z kolei inny akwarysta brał quadrika do ręki i nic mu nie było. Moze to poprostu wynik naszej podatności na toksyny. Znałem elektryka, ktory potrafił złapać dwa nieosłoniete przewody pod napięciem 220v i nic mu nie bylo. Facet miał skórę jak izolacja - wysuszona

A wracjając do palythoa, to są odmiany które są bardzo fajne, zresztą, każdy koral jest fajny, nawet aiptazja, albo majano... gdyby jeszcze nie byly takie upierdliwe

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie zostaw korala w spokoju. Potrafią pięknie się wybarwiać od zieleni po "buraczkową" czerwień.

Toksyna również nic tobie nie zrobi  -  sam mam zjadliwą odmianę i przy propagacji bez rękawiczek jedynie czułem lekkie swędzenie.

Jedyne co to palythoa jest dość mocno ekspansywne - zalecam ustawienie skałki ze szczepką w oddali od innych skał.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.02.2019 o 10:28, TMK napisał:

Palitoksynę wytwarzają bakterie.  Nosicielami mogą być Protopalythoa, zooanthusy,   małże, ryby i  inne. 

Palitoksyna wytwarzana jest również przez Symbiodinium, czyli grupę endosymbiotycznych bruzdnic. Występuje również u ukwiałów, krabów i ryb...ot taka ciekawostka

image.thumb.png.e68147c3361ae62878b5f0bbfb70f7c3.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o, tej tabelki nie widziałam


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.