Skocz do zawartości
goclik

Wszyscy mają, mam i ja (120 L)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Po długim męczeniu użytkowników forum i wielu rozważaniach w końcu nastąpił start zbiornika. Zestaw składa się z:
- akwarium 67 x 40 x 45 cm (120 litrów brutto)
- kaskady fzn 3 zasypaną siporaxem z sumpa (siporax siedział rok w sumpie) + wata wymieniana co dwa dni
- oświetlenia T5 Odyssea Quad 4x24 W. Obecnie świecą 3 świetlówki ATI: Actinic, Blue Plus, Coral Plus. Gdy do zbiornika trafią korale to dołożę czwartą świetlówkę, zapewne Actinic. Świece pełną mocą przez około 10 h, potem przez 2 h samą Actinic.
- za cyrkulację oprócz kaskady odpowiadają 2x JVP 110
- sucha skała Marco Rocks, około 10,5 kg. Skała została poklejona CX5.
- żywy piasek Blue Treasure 5 kg 1-2 mm
- stelaż drewniany (zbudowany według tego filmiku) obudowany płytą z przodu i z prawej strony + korona z płyty laminowanej - diy

Leję bakterie Seachem Stability. Dzisiaj (tj. 12.02.19) dodałem również 1 ampułkę PRODIBIO BioDigest

08.02.2019  - zalanie wodą z działającego akwarium w ilości 60 litrów (woda wcześniej przez tydzień mieszała się w beczce i czekała na cały sprzęt)
09.02.2018 - zalanie do pełna wodą z działającego akwarium czyli pełny start
12.02.2018 - Póki co nic się nie dzieje. Pierwsze testy z ciekawości:
No3 - 1 ppm (salifert)
Kh - 8,6 (salifert) 
Po4 - poniżej 0,03 ppm (próbka się nie zabarwiła, test colombo)
Innych nie posiadam na chwile obecną.

Do mierzenia zasolenia kupiłem dwa spławiki Aqua Medic (jeden dla znajomego). Niestety papierek ze skalą jest luźno włożony i w obu spławikach jest on w różnych miejscach. W efekcie pokazują różne wartości, dlatego muszę skorygować je z refraktometrem. Logo firmy jest przymocowane, ale żeby skalę przymocować to już nie pomyśleli... 

Zdjęcia zrobione telefonem:

656705428_akwarium120l.jpg.3c9deeb8b7efacebeb9f3ac711cacae1.jpg

szafka.thumb.jpg.97acd0662081b54c214bdb386a9a23f7.jpg

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda fajnie :thumbup: nie masz odpieniacza?


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Nexor4 napisał:

Wygląda fajnie :thumbup: nie masz odpieniacza?

Póki co nie planuję, ale nie wykluczam, jeżeli zajdzie potrzeba.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny baniaczek :) będę kibicował :) ja też dopiero wystartowałem z nowym akwarium :P  litraz podobny wymiar 50x50x50 tylko po doświadczeniach z poprzednim zbiornikiem pokusiłem się o sumpa :) zawsze te 30litrów więcej i można więcej sprzętu pomieścić :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się fajnie, życzę powodzenia. Ja  prowadziłem przez dwa lata zbiornik bez sumpa. Uwierz mi, że jest to męczące, dlatego też ze względu na sump zrobiłem przekładkę - oczywiście na większy zbiornik. Teraz to jest komfort - nic nie robisz w głównym zbiorniku - nie stresujesz ryb i korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny i estetyczny zestawik ci wyszedł:thumbup:. Jeśli nie planujesz sumpa to daj drugą kaskade, masz miejsce. Oczywiście spławiki nie do końca się sprawdzają. Nawet jeśli je skorygujesz to małe puknięcie już może zakłamywać wynik. Zainwestuj w refraktometr. Bakterie ok. tylko nie przesadź z nimi. Zakwitnie ci woda. Teraz dojrzewanie i do przodu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe wypowiedzi :)
Jeżeli chodzi o filtrację to stelaż wykonałem tak, aby była możliwość dołożenia sumpa. Wystarczy pudełko przelewowe lub dokleić komin - miejsce jest zarówno na rury jak i sumpa. Drugiej kaskady nie dołożę, ponieważ mam wklejone wzmocnienie na połowę tylnej szyby, a z przodu po całej długości. 

Co do spławika to zobaczę jak się będzie sprawdzał. Jeżeli uda mi się go sprawdzić to będę brał odpowiednie poprawki na jego wskazania. Z czasem pewnie zainwestuję w refraktometr. Na start miałem jednak pewną sumę, w której refraktometr się niestety nie zmieścił ;)

 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5:
No3 wzrosło do 2,5 ppm.
Szyby zaczynają porastać zielonym glonem a skała brązowym nalotem. Zapewne okrzemki biorąc pod uwagę, iż klejone przy użyciu CX5.
Z rana przywitał mnie również niespodziewany gość - biały robaczek na szybie wielkości 3-4 mm. Zapewne wirek lub inny przedstawiciel płazińców. 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 7:
No3 dalej wynosi 2,5 ppm.
Szyby pokryte są zielonym nalotem. Skała przy świetle dziennym również, jednak przy zapalonych świetlówkach wygląda to na brązowy nalot. Po czyszczeniu szyb nalot osiadł również na piasku, a przez noc szyby ponownie zaszły glonem. Kolejny raz chyba nie będę czyścił tylko zaczekam, aż wszystko samo zejdzie.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyść szyby regularnie, bo później będziesz je skrobał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czwarta świetlówka mile widziana, po co potem robić wtórne dojrzewanie/zakłócenie. Aktyniczna jest dla Ciebie, koralowcom niekoniecznie coś daje.

Dużo skały ożywionej do sumpa jeśli nie chcesz na pewno odpieniacza.

Skoro woda jest z działającego akwarium to ładuj dużo koralowców - dużych egzemplarzy łatwych , prostych i 1 -2 rybki i czekaj miesiąc. To zanim powstanie i przeciw  tzw nisza środowiskowej dla innych stworzeń które nie chcemy; na forum chętnie nazywanej plagami.

Będzie dobrze. Powodzenia.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, goclik napisał:

Dzień 7:
No3 dalej wynosi 2,5 ppm.

Sądzisz że to wysoki wynik jak na 7 dzień zbiornika?

Czy raczej zdziwiony jesteś tym wynikiem?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arturro napisał:

Skoro woda jest z działającego akwarium to ładuj dużo koralowców - dużych egzemplarzy łatwych , prostych i 1 -2 rybki i czekaj miesiąc. To zanim powstanie i przeciw  tzw nisza środowiskowej dla innych stworzeń które nie chcemy; na forum chętnie nazywanej plagami.

Tzn. już mam dawać? Nie czekać aż dojrzewanie się zakończy? Cała woda + medium filtracyjne jest z działającego zbiornika, piasek żywy. Jedynie skała sucha. Biorąc to pod uwagę myślałem, aby za tydzień dać pierwsze ślimaki, kraby i jakieś koralowce (o ile parametry by pozwoliły). Nie wiem jaki jest poziom No2 - nie mam testów. Jedynie No3, które stoi na poziomie 2,5 ppm. Jest możliwe, że No2 w ogóle nie podskoczy?

 

2 godziny temu, @Beti napisał:

Sądzisz że to wysoki wynik jak na 7 dzień zbiornika?

Czy raczej zdziwiony jesteś tym wynikiem?

Ani jedno, ani drugie, po prostu stwierdzenie :)


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, goclik napisał:

Tzn. już mam dawać? Nie czekać aż dojrzewanie się zakończy?

Moim zdaniem: dojrzewanie i tak będzie ale jakie zależy od Ciebie. Gdy nie wprowadzisz konsumentów tj drobne robactwo; koralowce (nie szczepunie tylko konkretne egzemplarze) to będzie one długie i intensywne. Gdy wprowadzisz za duże ryby lub ich ilości to też ciężko wyjść z tarapatów. 

edit: Powyższe nie zwalnia z ostrożności i też bym wpuścił jakieś  2 testowe koralowce i ewent 2 ślimaki jak bedą glony bo zdechną z głodu na tej surowej skale.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyby czyszczone ze 3 godziny wcześniej wyglądają tak:

IMG_20190217_135119.jpg.ff68fb2bdfba3406bbba74aadef78998.jpg


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A po co palisz światło jak nie masz koralowców? Światło na starcie to zapalnik dla glonów...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fresz33 napisał:

A po co palisz światło jak nie masz koralowców? Światło na starcie to zapalnik dla glonów...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Z tego co wyczytałem na forum to są dwa sposoby startu:
1. Zacząć świecić minimalną długość i stopniowo zwiększać
2. Świecić od razu docelową mocą i czasem
Wybrałem tą drugą opcję.

Co do korali to jutro robię zrobię małą trasę po śląsku - e-zoa, aquario i e-rybka, może uda mi się dorwać jakieś korale miękkie na start + coś z obsady czyszczącej.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To wybierz pierwszą opcję i bezproblemowy start ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pora na małe odświeżenie tematu kilkoma informacjami i zdjęciami z okazji 8 m-cy funkcjonowania akwarium. Przez ten czas były wzloty i upadki. Nie obyło się również bez strat w koralach. Ostatnimi czasami zmagałem się z brown jelly, przez co musiałem wyrzucić dwie piękne euphylie. Brown jelly jak szybko się pojawiło, tak samo szybko zniknęło. Poza tymi dwoma euphyliami nie padło nic. Chemiclean zamówiłem, ale jeszcze nie aplikowałem i wstrzymam się do czasu wystąpienia kolejnego przypadku. 
Drugim problemem, z którym zmagam się od miesiąca-dwóch to bryopsis. Zanim się zorientowałem, że to właśnie ten glon to zacząłem go rwać, co niestety spowodowało rozsianie po całym zbiorniku. Póki co dalej usuwam go mechanicznie ale przymierzam się do zapodania fluconazole bo powoli mnie to męczy.
Pierwsze pół roku akwarium prowadziłem na soli AF Reef Salt co w efekcie wywindowało mi magnez do 1600. Zmieniłem więc sól na Red Sea Salt i powoli schodzi w dół.
Obecnie dozuję Kh (na podtrzymanie, inaczej leci w dół) oraz Ca (aby podnieść, bez dozowania też leci w dół).
W miarę aktualne parametry w stopce.

Kilka zdjęć poniżej.
P.S. Poniższe zdjęcia nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego :P

834b6e4dbc48583a.jpg

f50883837a6c6aec.jpg

56ca339f482e0870.jpg

3aba4c69bf0f7c73.jpg

a6bc92f24bcd85dd.jpg

3cd558ab08651e23.jpg

5cc5cd8c14a5738c.jpg

 

 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kiedyś wyczytałem że wyższe Mg to brak glonów. Tym samym obaliłeś chyba mit [emoji14] już nie jeden zmienił sól AF na inną.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, =Fresz= napisał:

Kiedyś wyczytałem że wyższe Mg to brak glonów. Tym samym obaliłeś chyba mit

Szczerze mówiąc to nie koniecznie. Jakoś wcześniej tego nie powiązałem ale faktycznie odkąd zacząłem zbijać Mg to glonów zaczęło przybywać więc może coś w tym jest.

Hm... może zacznę podbijać bo prochy do Mg mam i zobaczymy. Nie wiem tylko czy długo utrzymywany wysoki poziom nie wpłynie jakoś niekorzystnie. Poczytam, pomyślę ;)

A dolcia żre bryopsis? 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Ten quadri taki zielonożółty to jakaś specjalna odmiana?

Chyba raczej nie. Kolor zależy w dużej mierze od oświetlenia - w bielszym jest żółty, w niebieskim zielonkawy.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka z bryopis czas start - poszło 550 mg fluconazolu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zrobiłem sobie zdjęcie pamiątkowe na wszelki wypadek.
Kubek z odpieniacza zostawiłem bo był za duży hałas (mam w panelu). Zdjąłem jednak korek z odpływu, na który można założyć wężyk, więc woda ma powrót do akwarium.
Nie wiem co z sera silicate clear. Mam wyciągnąć?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.