Skocz do zawartości
Tester

425L - Tester wraca do gry :)

Rekomendowane odpowiedzi

Założenie było inne. Chodziło o stwierdzenie, czy bakterie są w stanie przeżyć w butelkach polską zimę i lato. Pamiętam, że na NR pojawiły się głosy że bakterie w butelkach to pic. 

Mam cały sprzęt do posiewów, może do tematu wróce. Brak tylko bakterii :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Tester napisał:

Założenie było inne. Chodziło o stwierdzenie, czy bakterie są w stanie przeżyć w butelkach polską zimę i lato. Pamiętam, że na NR pojawiły się głosy że bakterie w butelkach to pic. 

Mam cały sprzęt do posiewów, może do tematu wróce. Brak tylko bakterii :)

Ja special blend trzymam w lodówce...Jak trzymałem w szafce to im bliżej końca butelki tym zapach był dużo mniej intensywniejszy teraz jak mam w lodówce to zapach jest cały czas tak samo silny :P zapach ten przypomina mi gnojówkę/szambo a Wam? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja special blend daję do akwarium jak muszę czyścić szyby mniej niż raz w tygodniu. Daję wtedy 1/3 dawki special blend naprzemiennie z prodibio. Cyjano nie miałem od "nie pamiętam kiedy".

2 minuty temu, =Fresz= napisał:

Ja special blend trzymam w lodówce...

Też trzymałem, dopóki nieopatrznie zastosowałem bakterie przy żonie. Teraz stoją w szafce. ; - ]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie bakterii różnych firm to byłby ciekawy temat, tylko dość trudny do wykonania, bo to że jeden gatunek będzie się dawał ładnie hodować na danej pożywce nie znaczy że tak samo będzie z innym. Więc ogólnie może to być dość mało wiarygodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o marine colony . Po tych bakteriach życie można wpuszczać już po tygodniu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam, ale jak jest producent mówi, że po tygodniu można wprowadzać życie (jakie życie? ryby, korale czy glony?) to mam mieszane uczucia. Dojrzewanie akwarium to nie tylko cykl azotowy

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Hoom napisał:

wpuszczać już po tygodniu

Wpuszczać to można nawet od razu, i to bez żadnych bakterii. Rzecz w tym, żeby nie wyławiać potem zwłok.

Co do zapachu SB, to muszę powiedzieć, że zawiódł moje oczekiwania. Fakt, śmierdzi, ale nie aż tak jak to niektórzy opisują. Jak żona jest w innym pomieszczeniu, to się nawet nie zorientuje, że dozowałem:-) W zasadzie problem stanowi jedynie odkręcona butelka, no ale jej nie wącham po prostu. Ale jakbym dał taką bombę, jak tester na cyjano... No chyba że jakieś stare mi się trafiły, choć działały super. A sam "zapach" SB? Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Kto wie, może tak właśnie je robią...;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Atm colony marine 

Aquarium cycling, or the process of establishing bio-filtration for natural ammonia and nitrite removal, has been a long running issue in the aquatics hobby and industry. Actually, establishing bio-filtration with cultured true nitrifying bacteria is a simpler dynamic than many realize. Before fish can be introduced into the aquarium, bio-filtration must be established to filter out the toxic ammonia and nitrite created by fish waste. ATM’s Colony establishes this bio-filtration in days instead of weeks with real, commercial grade nitrifying bacteria. Used by ATM, the #1 aquarium builders in the world, Colony comes in two different formulas we use to introduce fish immediately on our own custom installations. Colony for Freshwater contains real Nitrosomonas and Nitrobacter bacteria, which are specific for the freshwater environment. Colony for Marine contains two different real strains specific for marine systems: Nitrococcus and Nitrosococcus. These formulas have proven time and again to be the champions of instant cycling on site at ATM installations. Realize that many products will claim to contain nitrifying bacteria, but they commonly contain heterotroph bacteria, which are not true nitrifying bacteria. With nitrifying bacteria it is important to choose wisely. Unlike other nitrifying bacteria products, ATM’s biological formulas, including Colony, are regularly used in professional industries such as public aquariums, aquaculture operations, waste water, aquaponics, seafood distribution, and much more. As experience comes at a premium in aquatics, our team has been formulating and delivering nitrifying bacteria longer and better than any other in the world. Imported true nitrifying bacteria has been a reality in commercial industry as a regular practice for a long time, and now its time for you, the hobbyist, to use the same tools on your home aquarium! 946ml treats 379 L

Krótki opis producenta 

widzialem film ja w stanach po tygodniu wrzucali ryby i korale do akwarium prosto z worków bez aklimatyzacji 

 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Hoom napisał:

widzialem film ja w stanach po tygodniu wrzucali ryby i korale do akwarium prosto z worków bez aklimatyzacji 

no to sam masz odpowiedź. Nie twierdzę, że bakterie nie są dobre, bo ich nie znam, ale  wkałdanie ryb i korali do tygodniowego zbiornika bez aklimatyzacji niczego nie udawadnia, poza złym podejściem do hobby.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybkie uaktualnienie...

Duuużo się działo od ostatniego wpisu... Akwarium wygląda tak jak na zdjęciu.1.thumb.jpg.f79b37da93e919bb99b1d47a59873f5f.jpg

Ale żeby nie było... w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałem totalną inwazję dino. Jeszcze 5 dni temu było tak:

2.thumb.jpg.dd3a1b245e08b1908ebfd9b90b5440bd.jpg

Nie chcę zapeszać, ale chyba poradziłem sobie z zakwitem bruzdnic. Więcej o dino niebawem na RH, myślę że będzie interesująco... bo wertując literaturę dowiedziałem się parę fajnych rzeczy... 

Do akwarium trafiło 10kg sztucznej skały, a kilka kamolców starej skały wywaliłem. 

W akwarium są dwa pterapogony (mam nadzieje ze para) i dwie iglicznie D. dactyliophorus (tu również liczę na parę) . 

Iglicznie, mimo, że w sklpeie zajadały się mrożonkami (sam karmiłem i widziałem) to w akwarium miały je głęboko w poważaniu i jedyne co przez 3 tygodnie jadły to były jakieś drobne skorupiaki w peryfitonie na szybie. Dolałem kilka woreczków Copepoda , ale iglicznie były baardzo wybredne i do tej pory nie wiem na jakiej zasadzie wybieraja to kęski ze szyby. 

Z tego powodu nie czyszczę jeszcze bocznych szyb. Po konsultacji ze sklepem w którym kupiłem ryby, kupiłem dokładnie te same mrożonki i o dziwo... rybki zaczęły je podskubywać. 

Parametry celowo na takim poziomie:

PO4 około 0.2mg/L

NO3 około 2.5mg/L


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe uaktualnienie.

Było cyjano - zwałczyłem,

Przyszło dino - zwalczyłem,

Teraz walcze z Bryopsis...

Poza tym wszystko wydaje się ok.

Z ciekawostek to od rana samiec Doryrhamphus dactyliophorus nosi pod brzuchem jajeczka :) 

 

doryrhamphus dactyliophorus.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super to wygląda jest jakaś szans odchowania małych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz kiedy będzie opis walki ;)

Pierwszy z prawej to jaki koral się znajduje ? (najbliżej szyby)

Edytowane przez rmatysiak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fannadil napisał:

super to wygląda jest jakaś szans odchowania małych?

Podobno jest. I to wcale nie mała. Ale nie wiem czy w ogóle będę na tym etapie próbował. Może za którymś kolejnym razem.

1 godzinę temu, rmatysiak napisał:

Napisz kiedy będzie opis walki ;)

Pierwszy z prawej to jaki koral się znajduje ? (najbliżej szyby)

Leptastrea - wiem fotka koszmarna i nie pokazuje kolorów, bo zdjęcie ryby było priorytetem a i swiatlo w akwarium było niepełne.

W realu, przy dobrym świetle wygląda mniej więcej tak (zdjecie z googla):

W-031519-26_1800x1800.jpg?v=1552684173


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli samiec przez jakiś czas trzyma ikrę, to nie żeruje. A jak nie żeruje, to musi chudnąć i potem nadrobić. Jak to jest z ich karmieniem?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, katani napisał:

Jeśli samiec przez jakiś czas trzyma ikrę, to nie żeruje. A jak nie żeruje, to musi chudnąć i potem nadrobić. Jak to jest z ich karmieniem?

Jak samica jest rozpustna, to najlepiej odłowić samca do jakiegoś kotnika, choćby na kilkanaście dni i dobrze karmić. Ja tego nie robiłem, samica dawała mu dwa-trzy dni przerwy między zalotami i po trzech porodach samiec zszedł z tego świata.

1 godzinę temu, Tester napisał:

Super, zwłaszcza w tak świeżym zbiorniku. Mi się kiedyś w kominie odchowała jedna sztuka.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 5.08.2019 o 12:26, Tester napisał:

Było cyjano - zwałczyłem

Nie wiem czy to zbieg okoliczności z tymi samymi bakteriami Brightwell ale u mnie cyjano już też w odwrocie ;) a zbieg okoliczności bo w tym samym czasie wymieniłem prefiltry i żywicę w filtrze RO no i spadły temp za oknem, a oprócz tego właśnie kupiłem na próbę te same bakterie co u Ciebie czyli Brightwell MIcrobacter7. I teraz nie wiem co dokładnie pomogło :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie sadze ze walka z jakimkolwiek problemem w akwarium sprowadza się do jednej akcji. Jakby tak było to cyjano nie stanowiloby tak czestego problemu u akwarystow. Co wiecej, wydaje mi się, że taka sama czynnosc moze spowodowac rozne reakcje w roznych zbiornikach.

U mnie cyjano pojawia się (w sladowych ilosciach)  tylko w jednym rogu akwarium - tym najblizej okna, dodatkowo wlasnie w tym rogu mam nawieksza cyrkulacje. I bądź tu mądry :)

Ogolnie jestem pewien, że cyjano i dino to sprawa zaburzeń w biologii akwarium. Dlatego uważam, że bakterie sa tutaj naszymi sprzymierzeńcami. Tak samo zresztą jak copepoda, wrotki i fitoplankton. 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem, że wirki (takie czerwone, co łażą po skale, piachu i szybach, ale koralom nie dokuczają) intensywnie pasą się na cyjano. Gdzie się kożuch cyjano pojawi, to na nim od tych wirków aż gęsto się robi. Aczkolwiek, nie widać za bardzo, żeby to jakoś plagę cyjano ograniczało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze wszystko co żywe ma potencjalnego zjadacza :) . Jak zadbamy o biologię na niskich poziomach piramid pokarmowych to i częśc problemów sie rozwiąże


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Jakiś update? Ciekaw jestem jak się makro rozrastają w zbiorniku...

 

PS. widziałem Cię w Łodzi na targach czy mi się zdaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium jest wszystko ok, aczkolwiek mam pewien fragment dna, który regularnie porasta mi brązowym czymś. Muszę to wwziąć pod mikroskop zeby zobaczyć co to jest. Podejrzewam Amphidinium czyli odmiane dino. Nie stresuję się jakoś bo to jest jedna z mniej toksycznych i inwazyjnych odmian. Myślę jedak, że zatrudnie jakieś mieszadełka do piasku bo w tej chwili nic nie mam. 

Co do makroglonów, to niestety wszystko oprocz Caulerpa prolifera, Codium i Gracillaria, zanikło. Myślę, że tamte gatunki wymagają wyższych fosforanów i azotanów. 

(prawie) aktualna fotka: https://www.dropbox.com/s/5ryplw96w4syog2/2019-09-19 20.16.56.jpg?dl=0

Akwarium jest regularnie odżywiane fitoplanktonem  w ilości 1L co 2-3 dni. Dodatkowo dochodzą regularne porcje wrotków.

Ballinga stosuje bardzo mało, bo i konsumpcja jest minimalna. 

Problem który mnie martwi to taki, że za tydzien wyjeżdzam na dwa tygodnie do Polski.

Sąsiad się zobowiązał karmić, ale kazał mi przysiąc że nie będę go ciągał po sądach jak coś pójdzie nie tak. 

Mam niby podgląd na kamerach i zdalną obsługę większości urządzeń, ale nie uspokaja mnie to jakoś.

 

Drugi problem to młody pterapogon. Wykluł się i ma się doskonale, ale cały czas nie przyjmuje nic innego niż żywe larwy artemii. Jest trzymany w odosobnieniu, bo jest ciągle na tyle mały (ok 12mm z płetwami) że boje się ze go inne ryby zjedzą. Ktoś z Was ma doświadczenie w temacie? Jeśli wpuściłbym go do dużego akwarium to jak zareagowaliby rodzice?

Rozważam sprawę oddania go do sklepu, bo pewnie dwóch tygodni nie przetrwa bez jedzenia.

 

PS

W Łodzi na targach mnie nie było :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.