Skocz do zawartości
Tester

425L - Tester wraca do gry :)

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Nik@ napisał:

Ooo, na miękko i jeszcze glonowo.  Super, moje ulubione klimaty :)

Mandaryny też będą? 

Tak patrzę na fotkę i wiosnę widze wokół akwarium :)

@Nik@ - Plan jest taki żeby nie było ryb, które "zawodowo" wyjadają życie z piasku. Chcę, zrobić miejsca "chronione" glonami, aby stały się wylegarniami "robactwa".

a w UK wiosna. Przebiśniegi już

13 godzin temu, maxiu1990 napisał:

Na jakiej skale bedzie odpalane akwarium? 

Chyba na sztucznej, ale nie będzie jej dużo i bedzie zarezerwowana raczej dla korali. Jeśli chodzi o piasek to zakopie w DSB parę pojemników różnych wysokości, żeby mieć różne piętra roślinności i jednocześnie kontrolę nad rozrostem "korzeni". Tak jak pisałem wyżej, w refugium miałem dzicz, którą przycinałem tylko wtedy, gdy już zatykały spływ :) . Tutaj chcę tego uniknąć i prowadzić raczej kontrolowane "ogrodnictwo"

5 minut temu, pawellb napisał:

Briareum. Będzie ładna łąka dla "mustangow";). Sump 7m od akwa. Ciężko będzie dobrać odpowiednią pompę. Bujanie wody z racji koników nie może być za silne. Powodzenia w realizacji wybiegu:thumbup:.

Myślę ze bedzie coś typu DC12000 żebym mógł regulować przepływ.  Główna cyrkulacja będzie tak dostosowana, ryby miały naturalne warunki.

Co do oświetlenia to mam lampę T5 choć skłaniam się ku LEDom z pasywnym chłodzeniem. Żona zakazała wieszać cokolwiek nad akwarium więc oświetlenie będzie musiało stać na szkle.

Jak przyjrzycie się fotce, to pomiędzy pół-słupkiem a bokiem akwarium ze sciany wystaja dwie rury 40mm i 32mm. Są zalane w podłodze i lecą do "sumpowni". Nie chce kaleczyć szafki, ale chyba nie mam wyjścia i muszę wywiercić dwa otwory i podłączyć do komina. 

Rewizję albo "zmostkuję" ze spływem pod akwarium, albo wprowadzę do jakiegoś sporego pojemnika w szafce, który ewentualnie przyjmie nadmiar wody. Dolewkę mam z czujnikiem zalania więc nawet jakby woda sie przelewała rewizją to dolewka nie bedzie dolewała bez końca.

 

 

678a2bb0-29d5-4975-a0ab-9e73854d7e9b.jpg

15 godzin temu, dla syna napisał:

Czuje że bedzie kolorowo :) @Tester nie zaryzykuszej konfiguracji bez odpieniacza? 

Odpieniacz będzie "na wszelki wypadek" . Zobaczę czy da radę działać bez przelewania będąc na zegarze powiedzmy 2-3 godziny na dobę. Częstym problemem jest w takich wypadkach przelewanie po dłuższej nieaktywności. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Tester napisał:

Odpieniacz będzie "na wszelki wypadek" . Zobaczę czy da radę działać bez przelewania będąc na zegarze powiedzmy 2-3 godziny na dobę. Częstym problemem jest w takich wypadkach przelewanie po dłuższej nieaktywności. 

A może zamiast włączać i wyłączać, to dać jakiś mniejszy odpieniacz, który będzie pracował cały czas?  Przy skromnej obsadzie rybnej wystarczy na  "wszelki wypadek".

Robactwa nie wytrzepie, u mnie w sumpie pomimo sporego odpieniacza są chmary mysis i kiełży, a w displayu pełno widlonogow. W sumpie próbuje też zrobić zieleniak plus dzikie rurowki, gąbki, corynactis, małże, osłonice. Zobaczymy, co mi z tego wyjdzie. Glony licho rosna, bo mam za malo swiatla, ale gąbeczek mam już z 10 różnych dzikusow i fajnie rosną. Są też corynactis i kilka małych małży. 

Nie mam tam dsb, ani piachu, jedynie kilka skałek.

Tak patrząc na ten pokój, to mnie by kusiło akwarium postawić krotszym bokiem do ściany, żeby dwa dłuższe było widać na przestarzał. Akwarium pieknie by oddzielało salon od nie wiem, czego, pewnie jadalni? Wygląda na to, że u Ciebie jest okazja do takiego ustawienia, choć pewnie coś innego w tym przeszkadza.

Moim marzeniem jest dom i dwa wielkie akwaria w roli ścianek działowych pomiędzy salonem i kuchnią. Jedno słodkie, drugie słone. Ale niestety mieszkam w bloku i mogę sobie tylko pomarzyć :D

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że wracasz do gry.

Jak znam Ciebie to będzie za***iście. I na pewno prawdziwa i rzeczowa relacja.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema Bartek i życzę powodzenia przy nowym projekcie :D  

I tak jak Roman - będzie git

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Nik@ napisał:

A może zamiast włączać i wyłączać, to dać jakiś mniejszy odpieniacz, który będzie pracował cały czas?  Przy skromnej obsadzie rybnej wystarczy na  "wszelki wypadek".

To też jest opcja. Jednak uważam że zdarzają sie sytuacje (wcale nie tak rzadko) gdy najszybszym i najpewniejszym ratunkiem dla akwarium jest silny odpieniacz. Mozliwe więc, że coś małego mogłoby pienić wodę, ale miejsce w sumpie na "potwora" musi być.

19 godzin temu, Nik@ napisał:

Tak patrząc na ten pokój, to mnie by kusiło akwarium postawić krotszym bokiem do ściany, żeby dwa dłuższe było widać na przestarzał. Akwarium pieknie by oddzielało salon od nie wiem, czego, pewnie jadalni? Wygląda na to, że u Ciebie jest okazja do takiego ustawienia, choć pewnie coś innego w tym przeszkadza.

Taka była pierwsza wersja, żeby akwarium było ustawione wąskim bokiem do ściany, ale zdecydowaliśmy nie ograniczać i dzielić przestrzeni.

@Roman.P, @AnT i inni... dzięki za dobre słowa :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Tester A co ze starym szkiełkiem zlikwidowałaś ?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam
@Tester A co ze starym szkiełkiem zlikwidowałaś ?
Pozdrawiam
Oj juz dawno - w pazdzierniku 2017 - przed przeprowadzka. Niestety przeprowadzic 1000 L z 3 akwariami bez straty obsady do nowego domu w ktorym mial byc totalny remont bylo poza moimi mozliwosciami logistycznymi.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia i czekam na relacje ;)

pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja tu dumam kombinuje jak podzielić akwarium na poł żeby oddzielić konikarium od LPSarium a tu szef wszystkich szefów stawia (jak dobrze rozumiem) DSB porośniętę briareum :o, z moimi kochanymi LPSami, z makroglonami w głównym zbiorniku w dodatku z konikami!!! nooo sztos!!!

Mistrzu, królu złoty to rozwiewa moje pomysły w jeden piękny projekt, niestety obarczony pogwałceniem własności intelektualnych bo będę kopiował twoje rozwiązanie jak Chińczycy iphony ale musisz mi wybaczyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee, wolniej niz bym chciał. Nie mogę jeszcze zbierać wody bo czekam na filtr, a dodatkowo jeszcze paru sprzętów mi brakuje 

W dniu 25.02.2019 o 11:11, pecetowiec napisał:

To ja tu dumam kombinuje jak podzielić akwarium na poł żeby oddzielić konikarium od LPSarium a tu szef wszystkich szefów stawia (jak dobrze rozumiem) DSB porośniętę briareum :o, z moimi kochanymi LPSami, z makroglonami w głównym zbiorniku w dodatku z konikami!!! nooo sztos!!!

Mistrzu, królu złoty to rozwiewa moje pomysły w jeden piękny projekt, niestety obarczony pogwałceniem własności intelektualnych bo będę kopiował twoje rozwiązanie jak Chińczycy iphony ale musisz mi wybaczyć :)

Na to nie ma żadnego copyright :) . Niech idzie na zdrowie.

Briareum raczej będzie na skałkach po to aby nie blokować powierzchni piasku. 

Bardziej sie jednak głowię nad tym, żeby sobie zgrabnie zaprojektować "ogródek", tak abym mógł łatwiej kontrolować rozrost makroglonów.

 

 

W dniu 15.02.2019 o 06:59, bullmaster9 napisał:

Mam taki baniaczek w miniaturze. Powodzenia !!!

ng5xc5.jpg

Dzięki za fotkę. Prowadzisz swój wątek? Bo nie mogę znaleźć...

 

@pawellb - o pompę przestałem się martwić. W sumie różnica w wysokoości między sumpem a displayem jest standardowa. Planuję użycie jakiejś regulowanej więc chyba dobiorę przepływ.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie :)

pozdrawiam


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady...

Akwarium zalane i piasek nasypany (jeszcze nie cały)

Skała się moczy obok i lada dzień zawędruje do akwarium. 

https://www.dropbox.com/s/ttmfago0llbxchn/20190402_184326.jpg?dl=0

Martwią mnie jednak głośne rury. O ile sam komin i spływ jest bezszelestny, o tyle w rurach w podłodze woda szumi jakbym spuszczał ja w kibelku.

Na 100% jest to powietrze uwięzione w kolankach, a wiadomo, że coś takiego powoduje chlupanie.

Jeśli zakręce spływ przy sumpie (jakieś 7 metrów od akwarium) i wyłączę obieg to komin się zalewa prawie pod kreskę i jeszcze przez minute-dwie ze spływu lecą bąble powietrza.

I to jest normalne przy zapowietrzonych rurach. I jak potem uruchamiam obieg to przez kilkanaście sekund jest idealnie cichy - dopóki spływ nie zaciągnie przypadkowo powietrza.

Myślałem jedank żeby na najniższym kolanku - tam gdzie rura wchodzi w podłogę wywiercić otwór i wkleić automatyczny odpowietrznik - taki jak w podłogówkach tylko plastikowy.

Myślicie ze to załatwi sprawę?

Myślałem też o durso ale w kominie mało miejsca na trójnik (chyba żebym zrobił to w wersji "rura w rurze")


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pod ręką bioball-a takiego z wypustkami- te które jak się człowiek uprze, można przerobić na wirnik do odpieniacza- spróbuj go położyć na róże od spływu. Czasami to działa :)


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki odpowietrznik raczej nic nie da,w jednym miejscu będzie syfon pod wylewką i tam będzie powietrze stać, takie sytuacje zdarzają się w ogrzewaniach podłogowych.Pomaga przegonienie wody pod wysokim ciśnieniem, w tym wypadku niemożliwe. Wydaje mi się, że woda w rurach w podłodze nie leci pełna średnica i dlatego ja słychać, za kręcenie powrotu zalewa rury i spokój jest. Może to kwestia regulacji spływu.A gdyby spróbować syfonu z kolanek pod kominem, powietrze napewno się już nie dostanie, może wtedy uda się zalać spływ, tylko zawsze jest ryzyko przytkania takiego zawijasa.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@J@cekWro też ma rury pod podłogą może podpytaj. Na pewno gdzieś jest bańka z powietrzem w rurach dlatego chlupie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zaworem przy sumpie nie idzie tego wyregulować? Tak żeby lustro wody na spływie w rurze było blisko poziomu w kominie? 

Aaa sory chyba nie o splyw a o tłoczenie chodzi. W kaloryferach tak miałem i pomoglo skręcenie pompy, ale u Ciebie to chyba nie będzie rozwiązaniem bo obieg będzie zbyt niski? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym mieć chyba bardzo stabilną pompę i precyzyjny zawór, a i tak nie wiem czy by to zdało rezultat.

Juz mi się drukuje durso - zobaczymy czy da radę

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zastosował takie rozwiązanie jak na rysunku to myślę żeby była cisza na spływie.Woda by była cały czas w rurze niezależnie jak byś miał pompę ustawioną .

Screen Shot 04-02-19 at 10.02 PM.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze w ten sposób powietrze by było zaciągane przez przepływ wody, ale myślę żeby zamiast tego kolanka srobić trójnik z rura do góry powiedzmy z 50cm i odpowietrznikiem na szczycie. Wtedy tam by sie zbierało powietrze, które mógłbym odciągać przez zaworek na szczycie rury.

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek trójnik mógł by być ewentualnie do odpowietrzenia powietrza ale przed tymi kolankami.Jak by nie było tych kolanek to woda będzie spływać samoczynnie i zawsze będzie w niej powietrze a co za tym idzie będzie szumieć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.