Skocz do zawartości
Mini

Aquascaping

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam bardzo proste pytanie jak aquascape'uje się skalę do akwarium morskiego. Aktualnie mam 390l w obiegu od około 2 tygodni no i poprostu włożyłem skalę do akwarium. Czy wyjęcie skały z akwarium nie spowoduje żadnych problemów? I jak to się właściwie robi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini czytam twoje tematy i tak widzę że zabrałeś się do wszystkiego od pupy strony za przeproszeniem.. Historia z zielona wodą, później z koralami a teraz zakładasz temat jak układać skalę. Wygląda to wszystko na opak nawet jak na takiego nowicjusza jak ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział przedmówca, wydaje mi się że zamiast wpierw poczytać, zdobyć teoretyczne doświadczenie, to ty rzuciłeś się na głęboką wodę i problemy oraz błędy jakie popełniasz próbujesz wyelimionować na bieżąco. To forum to kopalnia wiedzy. Czytaj, szukaj, wyciągaj wnioski dopiero działaj. Takie moje zdanie. Bez urazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, fannadil napisał:

Mini czytam twoje tematy i tak widzę że zabrałeś się do wszystkiego od pupy strony za przeproszeniem.. Historia z zielona wodą, później z koralami a teraz zakładasz temat jak układać skalę. Wygląda to wszystko na opak nawet jak na takiego nowicjusza jak ja

No cóż błędy się zdarzają. Zauważcie że mam tylko takie problemy. Nie mam urazy ale jak czegoś nie wiem to się pytam. Im więcej błędów popełnie tym więcej się nauczę. Wracając do Tematu ktoś wie jak ładnie ułożyć skalę? 

17 minut temu, sopel_13 napisał:

Tak jak powiedział przedmówca, wydaje mi się że zamiast wpierw poczytać, zdobyć teoretyczne doświadczenie, to ty rzuciłeś się na głęboką wodę i problemy oraz błędy jakie popełniasz próbujesz wyelimionować na bieżąco.

Generalizując na tym polega nauka. 

Sugerujesz, że nie czytałem nic przed założeniem akwarium? 

Gdybym nic nie wiedział to chyba bym tego akwarium nie założył i by teraz nie działało. 

39 minut temu, fannadil napisał:

później z koralami

Z koralami to o co chodzi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze przy ułożeniu skały możesz sugerować się innymi akwariami. .. Musisz się poprostu  zastanowić co chcesz uzyskać czy chcesz dużo przestrzeni dla ryb czy może wolisz zrobić gruzowisko ale za to z dużą ilością kryjówek  i miejsca na korale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I pamiętaj że im mniej grzebiesz w zbiorniku tym lepiej. Zrób coś raz porządnie na początku żeby później mieć spokój ;) na razie widać tylko problemy, czyli nauka poszła w las i nie doczytałeś wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, fresz33 napisał:

I pamiętaj że im mniej grzebiesz w zbiorniku tym lepiej. Zrób coś raz porządnie na początku żeby później mieć spokój ;)

Właśnie zacząłem stosować tę zasadę i wyszło mi to na dobre przy lampie. 

8 minut temu, jarek35 napisał:

Zawsze przy ułożeniu skały możesz sugerować się innymi akwariami. .. Musisz się poprostu  zastanowić co chcesz uzyskać czy chcesz dużo przestrzeni dla ryb czy może wolisz zrobić gruzowisko ale za to z dużą ilością kryjówek  i miejsca na korale

A to można zrobić na rurkach pcv? 

5 minut temu, fresz33 napisał:

na razie widać tylko problemy,

Faktycznie może to tak wyglądać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Mini napisał:

Właśnie zacząłem stosować tę zasadę i wyszło mi to na dobre przy lampie. 

Gdybyś tą zasadę zastosował szybciej to byś problemu z zieloną wodą nie miał. I teraz wyskakujesz z rurkami :P Pokaż aktualne zdjęcie zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wielu tematach się przewija temat skal ich klejenia cx5 wystarczy poczytać układ skał podpatrz w internecie i zobacz co Ci się podoba. rurki pcv O.o

Z koralami chodzi mi o to że masz dojrzewający zbiornik dostałeś jakieś szczepki które chciałeś wywalić palythoa, a teraz tak naprawdę będziesz go rozgrzebywał na nowo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to wszystko trwa tylko dwa tygodnie, to gdyby nie te korale, to zastanowiłbym się nad spuszczeniem wody i zrobieniem tego od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mini napisał:

Witam mam bardzo proste pytanie jak aquascape'uje się skalę do akwarium morskiego. Aktualnie mam 390l w obiegu od około 2 tygodni no i poprostu włożyłem skalę do akwarium. Czy wyjęcie skały z akwarium nie spowoduje żadnych problemów? I jak to się właściwie robi? 

Tu masz film jak po kolei skleić skałę:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Mini napisał:

Wracając do Tematu ktoś wie jak ładnie ułożyć skalę? 

Właśnie wracając do tematu i pomijając błędy... Po co się nad kolegą pastwić.

Zakładam, że skałę już masz.

Po pierwsze to teoria.

- Skałę należy ułożyć tak, żeby była dobrze opłukiwana przez wodę, żeby nie tworzyły się martwe strefy, w których będzie odkładał się detrytus

- skałę należy ułożyć tak, żeby mieć dostęp do wszystkich szyb, które będziesz chciał czyścić

- skałę należy ułożyć tak, żeby mieć dostęp do różnych stref w akwarium, bo czasem trzeba grzebać w akwarium i musi być to cokolwiek poręczne

- skałę należy ułożyć tak, żeby było gdzie układać korale. Jeśli chcesz dużo SPS, to przydają się płaskie powierzchnie do układania korali, żeby siebie nie zasłaniały. Korale wybitnie ekspansywne lepiej sadzić na osobnych skałach, itd.

- kupując skałę, należy dobrać takie kawałki, żeby umożliwiły powyższe.

- skałę należy ułożyć tak, żeby żeby podobała się tobie

Teraz trochę praktyki:

- przeglądnij dział nasze akwaria i wybierz, co ci się podoba, nie ograniczaj się do akwariów podobnej do twojej wielkości, ten sam aquascaping można powtórzyć w mniejszym akwarium przy mniejszych kawałkach skały

- youtube pomaga - wpisze best reef tank aquascaping i dostaniesz milion filmików.

- jak znajdziesz fajnie ułożoną skałę - zapytaj właściciela, czy by coś zmienił, jak nie to skopiuj jego pomysł, z ewentualnymi poprawkami. 99.9% ludzi oglądających twoje akwarium nie będzie widzieć, że gdzieś na świecie jest takie same. Poza tym jak zarośnie koralami to będzie całkiem inaczej wyglądać.

 

PS. Łatwiej byłoby gdybyś napisał jakie masz akwarium i jaką skałę. Inaczej się układa w kostce 30l a inaczej w tysiąclitrowym jamniku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, fannadil napisał:

Z koralami chodzi mi o to że masz dojrzewający zbiornik dostałeś jakieś szczepki które chciałeś wywalić palythoa, a teraz tak naprawdę będziesz go rozgrzebywał na nowo

One są na osobnych skałach. 

32 minuty temu, katani napisał:

PS. Łatwiej byłoby gdybyś napisał jakie masz akwarium i jaką skałę. Inaczej się układa w kostce 30l a inaczej w tysiąclitrowym jamniku

320l. 150x46x46

53 minuty temu, fresz33 napisał:

. I teraz wyskakujesz z rurkami 

Z rurami chodziło mi o to, że ludzie wiercą otwory w skale i nakładają na rurki skalę i w ten sposób kleją np. Łuki. 

52 minuty temu, fannadil napisał:

Z koralami chodzi mi o to że masz dojrzewający zbiornik dostałeś jakieś szczepki które chciałeś wywalić palythoa, a teraz tak naprawdę będziesz go rozgrzebywał na nowo.

Jak napisałeś wcześniej czytaj. 

Nie chciałem ich wywalić tylko zapytałem się co mam z nimi zrobić. 

57 minut temu, fresz33 napisał:

Gdybyś tą zasadę zastosował szybciej to byś problemu z zieloną wodą nie miał. I teraz wyskakujesz z rurkami 

Człowieku czy ty zawsze byłeś "ekspertem" od akwarium morskiego czy, być może kiedyś też się tego uczyłeś? Zapomniał wół jak cielęciem był. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Mini napisał:

320l. 150x46x46

Masz płytki i wąski jamnik, Skałę musisz ułożyć w miarę płasko, max 20-25cm od dna, do tego nie za blisko przedniej szyby. Ze skomplikowanym aquascapingiem nie poszalejesz. Jakieś pomniejsze groty czy filary owszem.

11 minut temu, Mini napisał:

Z rurami chodziło mi o to, że ludzie wiercą otwory w skale i nakładają na rurki skalę i w ten sposób kleją np. Łuki.

Można używać rurki, można pręty pleksi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mini napisał:

Człowieku czy ty zawsze byłeś "ekspertem" od akwarium morskiego czy, być może kiedyś też się tego uczyłeś? Zapomniał wół jak cielęciem był. 

Nie każdy musi być zaraz ekspertem, ale ja również podejrzewam jak kolega @fresz33, że wiedzę to ty zdobywasz dopiero teraz po założeniu akwarium. Czyli jak dla mnie to nie jest projekt oparty na jakiejkolwiek  wiedzy, tylko wielkie pole doświadczalne. I nie ma co się bulwersować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Mini napisał:

Człowieku czy ty zawsze byłeś "ekspertem" od akwarium morskiego czy, być może kiedyś też się tego uczyłeś? Zapomniał wół jak cielęciem był. 

Zanim założyłem swoje pierwsze akwarium morskie zarejestrowałem się na tym forum, a było to w 2010r i zacząłem czytać studiować. Dopiero po kilku latach czyli w 2016r. dojrzałem do tego i założyłem swoje pierwsze małe akwarium morskie. Akwarium wystartowało bez najmniejszych problemów i bez żadnych glonów o których piszą ludzie na starcie. Teraz mam kolejne dużo większe.

Ty zalałeś zbiornik i teraz dopiero myślisz o ustawieniu skały, po za tym wodę ochrzciłeś na dzień dobry fitoplanktonem, po co? Pisałeś o kosztach ile możesz w to hobby zainwestować a sam sobie koszty cały czas generujesz. UV było Ci kompletnie nie potrzebne, wystarczyło dołożyć masy koralowej w postaci prostych miękkasów i choćby kupić z litr wrotki, no ale jak dołożyć jak Ty jeszcze nie masz pomysłu nawet na skałę, a akwarium zalane :P

Nie masz się co denerwować i przyjąć krytykę na klatę :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, fresz33 napisał:

Zanim założyłem swoje pierwsze akwarium morskie zarejestrowałem się na tym forum, a było to w 2010r i zacząłem czytać studiować. Dopiero po kilku latach czyli w 2016r. dojrzałem do tego i założyłem swoje pierwsze małe akwarium morskie.

@fresz33 czyli co wyrosłeś z pampersow czy jak?:P

a tak poważnie lampa zawsze sie mu przyda w razie "w" więc juz nie dolujmy chłopaka,mleko rozlane trzeba to jakoś ogarnąć:P


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeszcze trochę i do pampersów będę musiał wrócić :P 

Nikt chłopaka nie dołuje, wręcz odwrotnie chcę go wyśrubować, wnieść na szczyty, zaprowadzić na dobrą drogę żeby dalej nie błądził :P bo co post to strzał w kolanko.

Ja lampy nie mam i żyje, to znaczy koralowce heh 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fresz33 napisał:

Ty zalałeś zbiornik i teraz dopiero myślisz o ustawieniu skały, 

Skałę ustawiałem wcześniej. Poprostu doszedłem do wniosku że to ustawienie które jest teraz nie jest dla mnie satysfakcjonujące. 

Godzinę temu, fresz33 napisał:

Zanim założyłem swoje pierwsze akwarium morskie zarejestrowałem się na tym forum, a było to w 2010r i zacząłem czytać studiować. Dopiero po kilku latach czyli w 2016r. 

Weź pod uwagę że z wiedzy ogólniej o biologii nie startowałem od zera. Też się przygotowywałem ale trochę w inny sposób niż czytanie forum. Dopiero potem założyłem konto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie ktoś kiedyś poradził, żeby układać skałę w berecie, wtedy wychodzi rewelacyjnie bez kleju, prętów czy rurek ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, ten gosć co układa skałę na stole i wyjmuje ją z wody - jak długo można bawić się taką skałą żeby nie zamordować w niej życia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała nie moze się wysuszyć, żeby wezowidla, mysis kielze, slimaczki czy inne drobne życie w niej przetrwalo. Dla tych drobnych stworzeń myśle, że 15 minut jest zupelnie ok.  Max pół godziny na powietrzu, jeśli skała będzie cały czas wilgotna. 

Dlatego ja wolę suchą, czystą Marco, bo nie trzeba się spieszyć.  A z czasem się ożywi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ożywi się od czego. Kupujesz jakis starter czy czekasz? To chyba trochę trwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz/ dostajesz szczepki z kawałkami skałki czy na podstawkach, dolewasz zywej wody/kubeczek piachu z dojrzałego akwarium, do sumpa wkładasz kilka garści glonow. Na nich bardzo często jest to drobne życie, jak mysis, kielze, widlonogi, rownonogi, wężowidła, wieloszczety, slimaczki, rurowki, wormsy piaskowe, gabeczki, małże, osłonice, które zaleznie od warunków szybciej lub wolniej się rozmnażaja. Czasem trafiają się też dzikie kraby, krewetki pistoletowe czy plazińce. 

Nie ma cudów, żeby akwarium pozostało sterylne, jeśli wprowadzasz cokolwiek z innych zbiorników, czy ze sklepu. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.02.2019 o 19:30, Nik@ napisał:

Mnie ktoś kiedyś poradził, żeby układać skałę w berecie, wtedy wychodzi rewelacyjnie bez kleju, prętów czy rurek ;)

Tylko Nika on na filmie ma jakieś gumki lub druty już przymocowane do ścian akwarium i wkłada skałę pod te mocowania widać to na 1.57 sekundzie filmu. I jak myślisz po co stoi wiertarka obok jego nogi?  A po za tym berety nie mają daszków! Wyobraź sobie co mogło by się stać gdyby taki kawałek skały runął na dno na dodatek bez wody

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.