Skocz do zawartości
NAP

Planowana przesiadka na 500l

Rekomendowane odpowiedzi

Po długim okresie doświadczalnym z moim po pyszczkowym akwarium (300l bez sumpa), postanowiłem przymierzyć się do czegoś większego i tym razem z sumpem.

Akwarium będę prowadził jak obecne czyli na produktach aquaforest (reef salt, probios, balling componet 1+2+3+) plus dozowanie octu.  W akwarium wyląduję 35 kg skały ze starego zbiornika plus jakieś 8 kg suchej skały, aby dołożyć "pułek" pod korale. W akwarium planuję LPS-Y i proste SPS-Y, z ryb max 2 pokolce (raczej będzie tylko Z velliferum z mojej 300L) i kilka drobniejszych rybek  z mojego poprzedniego akwarium, łącznie 12 szt.

Wstępna konfiguracja sprzętu jaką rozważam to:

Red Sea REEFER XL 525 Deluxe Zestaw (409+116L)

światło w zestawie to 3x LED Lighting System AI Hydra 26 HD (90W)

Odpieniacz białek Red Sea RSK - 600

Pompa obiegowa:

Jebao DCP-10000 z kontrolerem (max 10000l/h)

 

Cyrkulacja :

Maxspect Gyre 300 Series model 350 plus Jebao RW8

w sumpie Life Bio fil 2 l lub siporax podobna ilość, węgiel,

A  jak wiadomo, żeby nie było mądry Polak po szkodzie, będę wdzięczny za wszelkie sugestie co do konfiguracji sprzętowej. Ponieważ akwarium stanie w sypialni ważna dla mnie jest cisza:)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obiegówki Jebao są na prawdę ciche, ja mam w salonie i przy sciszonej muzyce prawie jej nie słychać. Jak chłop poszedł spać ,,na kanapę ,, to też mówił że cichutka :clowning.

Jednak są problemy z tą chińszczyzną co było niejednokrotnie opisywane na forum. U nas czasem sama zmienia moc, nieznacznie ale jednak. Drugi raz bym się chyba na nią nie zdecydowała...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, NAP napisał:

Po długim okresie doświadczalnym z moim po pyszczkowym akwarium (300l bez sumpa), postanowiłem przymierzyć się do czegoś większego i tym razem z sumpem.

Akwarium będę prowadził jak obecne czyli na produktach aquaforest (reef salt, probios, balling componet 1+2+3+) plus dozowanie octu.  W akwarium wyląduję 35 kg skały ze starego zbiornika plus jakieś 8 kg suchej skały, aby dołożyć "pułek" pod korale. W akwarium planuję LPS-Y i proste SPS-Y, z ryb max 2 pokolce (raczej będzie tylko Z velliferum z mojej 300L) i kilka drobniejszych rybek  z mojego poprzedniego akwarium, łącznie 12 szt.

Wstępna konfiguracja sprzętu jaką rozważam to:

Red Sea REEFER XL 525 Deluxe Zestaw (409+116L)

światło w zestawie to 3x LED Lighting System AI Hydra 26 HD (90W)

Odpieniacz białek Red Sea RSK - 600

Pompa obiegowa:

Jebao DCP-10000 z kontrolerem (max 10000l/h)

 

Cyrkulacja :

Maxspect Gyre 300 Series model 350 plus Jebao RW8

w sumpie Life Bio fil 2 l lub siporax podobna ilość, węgiel,

A  jak wiadomo, żeby nie było mądry Polak po szkodzie, będę wdzięczny za wszelkie sugestie co do konfiguracji sprzętowej. Ponieważ akwarium stanie w sypialni ważna dla mnie jest cisza:)

 

 

a nie lepiej dokupic do gyre jeszcze jedna pompe? sterownik ma wejscie na dwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Arashi_ napisał:

Drugi raz bym się chyba na nią nie zdecydowała...

@Arashi_ a co innego byś teraz wybrała?

28 minut temu, piotrs napisał:

a nie lepiej dokupic do gyre jeszcze jedna pompe? sterownik ma wejscie na dwie 

faktyczne chyba lepszy pomysł, porostu  starym akwa mam rw8 i pomyślałem, że wykorzystam. Dwie 330 wystarczą czy lepiej wybrać dwie 350 i dać mniejszą moc, będzie chyba ciszej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, NAP napisał:

@Arashi_ a co innego byś teraz wybrała?

faktyczne chyba lepszy pomysł, porostu  starym akwa mam rw8 i pomyślałem, że wykorzystam. Dwie 330 wystarczą czy lepiej wybrać dwie 350 i dać mniejszą moc, będzie chyba ciszej?

duza różnica  w ceenie nie jest, ja brałbym wieksza. I możesz ustawic je sobie naprzemiennie wiec super efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, piotrs napisał:

duza różnica  w ceenie nie jest, ja brałbym wieksza. I możesz ustawic je sobie naprzemiennie wiec super efekt.

Ale przy takim ustawieniu pomp, trzeba też dobrze pomyśleć nad ustawieniem skały, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, KaZek napisał:

Ale przy takim ustawieniu pomp, trzeba też dobrze pomyśleć nad ustawieniem skały, 

Grye01.png
takie ustawienie pomp jest ciekawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, NAP napisał:
Grye01.png
takie ustawienie pomp jest ciekawe

Niewiem jakie ułożenie skały planujesz, jak ułożysz ja w ciągu bez przerw i szczelin takie gruzowisko jakby, to z tyłu nie będzie cyrkulacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma być przewiewnie bez martwych stref,,,i chyba bez pasiaku, choć tu jeszcze się waham

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dać cyrkulację na tył tylko? Za skałą zrobi ci się martwa strefa. Będzie sie osadzać detrytus. daj je na końcach na przeciwko siebie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, katani napisał:

Za skałą zrobi ci się martwa strefa

No właśnie tego chcę uniknąć...zatem lepiej po bokach, ale poziomo czy pionowo, choć to chyba wyjdzie w praniu po ułożeniu skały jak lepiej woda będzie ją opływać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożysz skałę i zobaczysz. Ja mam na razie jeden na prawym boku, dokupię drugi i dam na drugim boku. Będzie gitara.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to raczej się sprawdzi.myślałem u siebie nad czymś podobnym tylko właśnie mam gruzowisko i to chyba nie miałoby sensu. Fajne są niewystają zajmują mało miejsca a z tyłu przy czarnym tle to praktycznie niewidoczne ;) no ale cena też fajna.

Z pompą jebao jak Arashi_ już wspomniała ciche są, ale mają problem z mocą mam to samo w dcp5000 raz na jakiś czas.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co polecacie na obiegówkę do 525 l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety miałem,mam tylko tą jedną.

A oświetlenie jest w komplecie do akwarium?

Opinii o odpieniaczu szukałeś? Jak chcesz mieć ciszę, to warto bo później można się zdziwić;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak światło jest w zestawie.

Właśnie czytam o różnych odpieniaczach i dobre opinie ma nyos quantum 220

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czytałem opinie tylko, że 120-tki i wychodzi z nich, że są dobrze wykonane, dobrze pienią i są ciche przedewszystkim. 160-tka jest do 1000l nie styknie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chyba wystarczy, coraz więcej czytam o tym, żeby nie przwymiarowywać odpieniaczy, kiedyś się mówiło im większy tym lepszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
no właśnie chyba wystarczy, coraz więcej czytam o tym, żeby nie przwymiarowywać odpieniaczy, kiedyś się mówiło im większy tym lepszy. 
A teraz się mówi że można i bez odpieniacza i żeby były wykrywalne nutrienty a nie wyzerowane [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fresz33 napisał:

żeby były wykrywalne nutrienty a nie wyzerowane

raczej będą i z odpieniaczem:) kiedyś odpieniacz był podstawą filtracji...teraz to dodatek i pewnie niekonieczny, wiele osób jedzie bez, ja jednak widzę u siebie odpieniacz póki co. Właśnie po to założyłem ten temat żeby poznać inne punkty widzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@NAP

DCP 8000 za rozsądne pieniądze cicha bez problemowa,2lata prawie pracuje ja na tej pompie [tylko 10.000] nie narzekam,i tak idzie na 70%mocy,pamiętaj za szybki przelot wody przez sumpa moim zdaniem nie jest czymś dobrym.Wiec zrobienie wiru w akwarium i przez sumpa to trochę nie to co chcesz osiągnąć.Kupisz 10tys przelotu a wykorzystać 50% to trochę bez sensu.na twoje 500l wystarczy 8000 ale jak się upierać można i 10tys.;)

Co do odpieniacza jeśli jesteś zdecydowany to kup taki który będzie miał zapas mocy,kto wie czy z czasem nie przybędzie życia:)

Co do cyrkulacji,jak tu opisujecie,zobacz na moje akwarium,jak rozwiazałam problem,a skala jest wysoka

..za skałą jest 10cm luzu do szyby oraz jeden boczny falownik który pracuje w trybie ciągłym Rw-8 bez martwych stref ,oraz 2 x 15.000 więc wszystko sie da,tylko przemysl..bo jak widzisz i sledzisz forum ile błędów ostatnio się robi,a uwierz że najlepiej się uczy człowiek na własnych błędach

0.5m3 wody :thumbup:powodzenia

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam DCP 5000 I 8000 i faktycznie bardzo ciche to tylko ten plus no i może cena  ,niestety problemem jest nie równa praca pomp .DCP 5000 od początku wariowała dokupiłem 8000 ta na początku pracowała bardzo stabilnie lecz po czasie tez wariuje i nie pomaga zmiana zasilacza czy nawet UPS tak te pompy maja  i nic na to nie poradzisz .W związku z nierówna praca tych pomp jest problem z dolewka od kilku dni mam wreszcie automatyczna i nie jest dobrze bo albo za duzo doleje albo nie doleje wcale ...ja tez już bym nie kupił takiej pompy szukał bym czegoś markowego/lepszego zapewne to się wiąże z kosztem ale będziesz spal spokojnie :) 

co do cyrkulacji to tez polecam 2 pompy maxpect Gyre dasz naprzeciw siebie i będzie lux karuzela :P kup większe zawsze możesz skręcić na mocy ,nie kupuj Jebao z seri CP bo to taka sama ruletka jak z pompami DCP trafi się dobra albo nie ..Mialem CP-40 i prawde mowiac dzialala nawet cicho :) lecz po roku przestała ..dostałem zwrot kasy ,dołożyłem do Gyre i powiem tylko tyle ze to tak jakby się przesiąść z malucha do BMW :) (mam nadzieje za te pochodzi dluzej) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Beti akurat Twoje akwarium obserwuję już jakiś czas i jest dla mnie pewną inspiracją, jeśli 8000 jest u Ciebie z zapasem to i tu spokojnie da radę, chodziło mi o to że jak idzie na mniejszy procent mocy to pracuje ciszej.

18 minut temu, niwre37 napisał:

.ja tez już bym nie kupił takiej pompy szukał bym czegoś markowego/lepszego

Ja też będę miał UPS na obiegówkę,  i myślałem, że to rozwiąże problem, jak widać byłem w błędzie.

@niwre37 a co byś teraz wybrał zamiast Jebałki?

Edytowane przez NAP (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, NAP napisał:

@@Beti akurat Twoje akwarium obserwuję już jakiś czas i jest dla mnie pewną inspiracją, jeśli 8000 jest u Ciebie z zapasem to i tu spokojnie da radę, chodziło mi o to że jak idzie na mniejszy procent mocy to pracuje ciszej.

Nie..

doczytaj:)ja mam 10.000 i pracuję na 70% do twojego polecam 8000 masz mniejszy zbiornik jak mój.

Ps.

Faktycznie jak pisał @niwre37 czasem była nie równa praca pompy ale po czyszczeniu znów pracuje normalnie,czyli i tak za tą cenę bym przy tej została w stosunku juz do 2 letniej pracy

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, @Beti napisał:

doczytaj:)

a faktycznie, jeszcze przed kawką jestem i widzę chyba co chcę:)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.