Skocz do zawartości
Mini

Pompa do odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

No cześć. Znowu mam serię pytań bo się nie mogę doszukać na forum. 

Mam aktualnie odpieniacz DIY gdzieś 50cm wysoki, szeroki na 30cm. Jest w kształcie okrągłej tuby. Pompa to aqua medic ocean runner 3500. Niestety będę musiał ją wymienić ponieważ zjada mi całe 65w prądu a uważam że jak na odpieniacz to dosyć sporo. No i do tego jest głośna. Jaką pompę polecacie? Akwa 390l wody w obiegu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na razie jak nie masz ryb to wstaw go do piwnicy albo garażu i mierz parametry, jak będziesz miał problemy to wtedy sporadycznie go odpalisz.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, fresz33 napisał:

Na razie jak nie masz ryb to wstaw go do piwnicy albo garażu i mierz parametry, jak będziesz miał problemy to wtedy sporadycznie go odpalisz.

Nie pytałem się o to czy mam go używać czy nie. Tak jak w temacie jaką pompę byś polecił? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałeś chodziasz jakiejś podobnej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, KaZek napisał:

Szukałeś chodziasz jakiejś podobnej??

Tak np tunze hydrofoamer 9420 lub aquabee 2000/1. 

Szukałem czegoś z regulacją zastawialem się nad pompą do Bubble magusa A8. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Mini napisał:

Tak np tunze hydrofoamer 9420 lub aquabee 2000/1. 

Szukałem czegoś z regulacją zastawialem się nad pompą do Bubble magusa A8. 

Z tych trzech to tunze ma najwiekszy pobór powietrza

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mini napisał:

Nie pytałem się o to czy mam go używać czy nie.

@fresz33 i po co Ci to było? :clowning

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj  foto odpieniacza 

Ale te 30 cm na podstawie to te wymienione to raczej nie dźwigna tematu 

Rozumiem że piszesz srednica na dole rury 30 cm 

Dlatego pytam o foto odpieniacza 

 

p.s 

fresz33 - :bow

Co do tego hałas ok można mniec problem 

Ale szukanie probemu w watach oj to już lecisz drogie pompy ( te ciche) też jedzą waty 

Twoja sprawa 

Ale jak  już zczynasz oszczedzać

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, AnT napisał:

Ale szukanie probemu w watach oj to już lecisz drogie pompy ( te ciche) też jedzą waty 

Twoja sprawa 

Ale jak  już zczynasz oszczedzać

To jest właśnie mój dylemat.

Zastanawiam się czy wymienić pompę czy raczej dołożyć i kupić nowy pieniek. Na razie to tylko koncepcja do dokladnieszego przemyślenia. 

 

10 godzin temu, AnT napisał:

Ale te 30 cm na podstawie to te wymienione to raczej nie dźwigna tematu

Podstawa ma 30, rurę zmierzę i napiszę popołudniu. 

received_381699255906533.jpeg

Sorki za stopę ale tylko takie zdjęcie miałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli podstawa ma 30cm to chyba mierzysz w najdluzszej krawedzi. Odpieniacz mierzymy srednica rury.

Dlaczego twierdzisz ze jest źle z OR3500? Szumi, terkocze, nie pieni? Baniak masz dosc świeży wiec co ma tam wypieniac. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, chwialek napisał:

Dlaczego twierdzisz ze jest źle z OR3500? Szumi, terkocze, nie pieni? Baniak masz dosc świeży wiec co ma tam wypieniac

Pieni. Właśnie chodzi o to że odpieniacz mi masę piany wywala. Miałem zakwit niedawno więc można to tym tłumaczyć. Jednak po zakwicie też pieni. Mniej ale jednak. 

Nie jest źle ale w dłuższej perspektywie pompa która ciągnie 65w jest jednak kosztowna. Tym bardziej jak się popatrzy na odpieniacze do podobnego litrażu które mają 10,15,20w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moc pompy w odpieniaczach nie równa się mocy pobieranej z sieci. Z racji niższych oporów tłoczenia (mieszanina wody i powietrza) zużywa mniej prądu. A to, że pieni to akurat dobrze, wstaw go do sumpa, po miesiącu pracy bez kubka zacznij ustawianie. Piana sucha lub mokra zależnie od parametrów jakie Cię będą interesować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, elespero napisał:

@fresz33 i po co Ci to było? :clowning

 

Taka sytuacja :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, dadario napisał:

Moc pompy w odpieniaczach nie równa się mocy pobieranej z sieci. Z racji niższych oporów tłoczenia (mieszanina wody i powietrza) zużywa mniej prądu. A to, że pieni to akurat dobrze, wstaw go do sumpa, po miesiącu pracy bez kubka zacznij ustawianie. Piana sucha lub mokra zależnie od parametrów jakie Cię będą interesować. 

rozczaruję Cię bo testowałem z miernikiem pompa w moim przypadku DC-3000 25W, czy w obiegu czy w odpieniaczu bo miałem ją i tu i tu berze na 100% mocy 25W, miernik ma 2W tolerancji więc jeżeli są różnice w poborze to znikomy inaczej mówiąc pomijalne, jak wsadzisz do odpieniacza pompę 65W i ustawisz na maksa to będzie brała 65W

ps. to po przemyśleniu tematu może okazać się że w odpieniaczu nie ma wcale lżej ok nie musi podnosić na 1 czy 2 metry, ale musi mieszać wodę z powietrzem co też stwarza dosyć duże opory

 

13 godzin temu, Mini napisał:

No cześć. Znowu mam serię pytań bo się nie mogę doszukać na forum. 

Mam aktualnie odpieniacz DIY gdzieś 50cm wysoki, szeroki na 30cm. Jest w kształcie okrągłej tuby. Pompa to aqua medic ocean runner 3500. Niestety będę musiał ją wymienić ponieważ zjada mi całe 65w prądu a uważam że jak na odpieniacz to dosyć sporo. No i do tego jest głośna. Jaką pompę polecacie? Akwa 390l wody w obiegu. 

a więc tak, masz trochę złe wnioski, masz ogromny odpieniacz jeżeli to jest tuba Fi 300mm to jest to już średniej klasy potworek, komora reakcyjna jest też duża, ja miałem DIY o średnicy rury Fi 200mm wstawiona była pompa 3000, odpieniacz robił robotę, ale wstawiał bym do takiej rury pompę 4000-5000l/h i było by idealnie, jak chcesz oszczędności to potrzebujesz mniejszej komory reakcyjnej do twojej minimum to 5000-6000l/h, inaczej odpieniacz nie będzie działał jak powinien można to porównać z jazdą autem z prędkością 60km/h na 2 biegu :p

Co do twojej pojemności akwarium jak chcesz dopasowany odpieniacz aby żarł mało prądu to taki z rurą Fi120 lub Fi150 spokojnie wystarczy stosowane w takich odpieniaczach pompy zużywają około 20-25W 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Paragon napisał:

Co do twojej pojemności akwarium jak chcesz dopasowany odpieniacz aby żarł mało prądu to taki z rurą Fi120 lub Fi150 spokojnie wystarczy stosowane w takich odpieniaczach pompy zużywają około 20-25W 

Czyli wnioskuję że lepiej zmienić odpieniacz? Mam na oku  RedStarFish i nyos quantum 120 jednak cena bardziej przemawia za Redstar. 

Edytowane przez Mini (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
13 minut temu, Mini napisał:

Czyli wnioskuję że lepiej zmienić odpieniacz? Mam na oku  RedStarFish i nyos quantum 120 jednak cena bardziej przemawia za Redstar. 

Jeżeli nie potrzebujesz przewymiarowanego odpieniacza, a twoim priorytetem jest obniżenie zużycia zużycia energii to zdecydowanie tak, tylko zanim zrobisz jakieś ruchy musisz przemyśleć sprawę, jaką planujesz obsadę, ile jej będzie, jaka inna filtracja, filtr glonowy, DSB itd, jeżeli planujesz inną rozbudowaną filtrację odpieniacz może być słabszy, jak masz mało skały i twoja filtracja będzie sie praktycznie w 100% opierała na odpieniaczu to jednak dobrze jest mieć przewymiarowany odpieniacz, wszystko najlepiej przemysleć na samym początku puźniej każda zmiana to problemy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon może zależy od konkretnej pompy i producenta. Ja mam Twistmana ob150, na pompie aquabee. Wg producenta pompa pobiera 19W, wg watomierza około 17W.  Czyli niby bez różnicy ale ta sama pompa tylko z zwykłym wirnikiem pobiera 33W. Tutaj jestem zdania, że producent wypuszczając identyczne pompy z różnymi wirnikami podaje realne moce każdej z niej. Jebao czy inne chinczyki chyba się w to nie bawią i podają parametr z zwykłego wirnika. 
Być może, przypadek kolegi Mini to właśnie "moc z zwykłym wirnikiem". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, dadario napisał:

@Paragon może zależy od konkretnej pompy i producenta. Ja mam Twistmana ob150, na pompie aquabee. Wg producenta pompa pobiera 19W, wg watomierza około 17W.

wszystko ok, tylko weź tą pompę na obieg i sprawdź czy pokazuje tak samo nie w tym myk czy bierze 10 czy 20 ale o to czy na obiegu w stosunku do pracy w odpieniaczu jest różnica, ja tak zrobiłem i na watomierzu nie było żadnej różnicy, bo pamiętaj że te mierniki mają tolerancję to ze pokazywał 17W z 19W, może mieścić się w granicy tolerancji, poza tym w morskim akwarium 2W :P

Tak ogólnie podkreślam moim prywatnym zdaniem szukanie oszczędności na watach szczególnie takich małych różnic gdzie to lampy biorą 80-90% całości zużycia energii w naszych akwariach to ślepa uliczka....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragonten odpieniacz nie ma rury fi 300 zobacz zdjęcie jakie zamieścił kolega... Ten odpieniacz jest mniejszy 150-200 to maks. tej rury. Pompa o wydajności 3500l/h raczej nie obsłużyła by body fi 300.  Skoro odpieniacz działa i ma co pienić to pieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, chwialek napisał:

@Paragonten odpieniacz nie ma rury fi 300 zobacz zdjęcie jakie zamieścił kolega... Ten odpieniacz jest mniejszy 150-200 to maks. tej rury. Pompa o wydajności 3500l/h raczej nie obsłużyła by body fi 300.  Skoro odpieniacz działa i ma co pienić to pieni.

stopa nie jest żadnym odnośnikiem skali chyba wiesz że są różne stopy :P

Autor napisał 30 cm ale być może podał źle musi sam napisać jak mierzył i co :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

widzisz ciężko stwierdzić, musimy poczekać aż pomierzy zgodnie ze sztuką, bo na zdjeciu ciezko określić średnicę rury, dla mnie gdybym sie przypatrzył nie zwracajac uwagi na stopę rury itd., tylko doskalował moim sokolim wzrokiem do pudełka z pomy w tle dał bym tej rurze Fi 180 do maks Fi 200 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Paragon napisał:

Tak ogólnie podkreślam moim prywatnym zdaniem szukanie oszczędności na watach szczególnie takich małych różnic gdzie to lampy biorą 80-90% całości zużycia energii w naszych akwariach to ślepa uliczka....

Tak fakt może ślepa ale i tak chciałem wymienić odpieniacz na markowy więc już mi to różnicy nie robi. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
20 minut temu, Mini napisał:

Tak fakt może ślepa ale i tak chciałem wymienić odpieniacz na markowy więc już mi to różnicy nie robi. :D

Napisz jaka srednica tuby w odpieniaczu może wystarczy słabsza pompa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.