Skocz do zawartości
Przemek79

Wzrost PO4 od pyłu remontowego?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to możliwe że PO4 skoczyło mi z 0,02 na 0,27 w wyniku prac remontowych w salonie gdzie stoi akwarium? Skuwany karton gips, gładź i malowanie ścian. Akwarium przykryłem folią ale nie było to 100% szczelne , poza tym lampa mi się przegrzewała i musiałem od czasu do czasu przewietrzyć. do sumpa też przez szczeliny w szafce trochę pyłu mogło się dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie sadze :) poczytaj czym jest PO4 .może podczas remontu coś padło i stad wzrost po4 a może pieniek stracił na wydajności poprzez kurz ? powodów może być kilka a nic o Twoim akwa nie napisałeś.


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, niwre37 napisał:

nie sadze :) poczytaj czym jest PO4 .może podczas remontu coś padło i stad wzrost po4 a może pieniek stracił na wydajności poprzez kurz ? powodów może być kilka a nic o Twoim akwa nie napisałeś.

W wątku o moim akwarium jest wszystko. Prowadzę akwarium od dwóch lat na biopelletkach, mam wydajny odpieniacz (BK200), węgiel i lampę UV. Obsada mieszana, dominują acropory i LPS. Jeśli więc nie pył budowlany to musi być efekt odłączenia UV'ki, co najpierw zrobiłem całkowicie, od dwóch dni wróciłem do świecenia w dzień i wyłączam tylko na noc. Dozowanie i karmienie nie uległo zmianie , jedyne co się ostatnio wydarzyło to remont (pod nowe większe akwarium) oraz wspomniane wyłączenie UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlej RO do szklanki , sprawdź Po4 i wrzuć trochę tego syfku do tej samej szklanki i po jakimś czasie jeszcze raz sprawdź Po4.  Będziesz wiedział czy to mogło być przyczyną .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, Przemek79 napisał:

W wątku o moim akwarium jest wszystko. Prowadzę akwarium od dwóch lat na biopelletkach, mam wydajny odpieniacz (BK200), węgiel i lampę UV. Obsada mieszana, dominują acropory i LPS. Jeśli więc nie pył budowlany to musi być efekt odłączenia UV'ki, co najpierw zrobiłem całkowicie, od dwóch dni wróciłem do świecenia w dzień i wyłączam tylko na noc. Dozowanie i karmienie nie uległo zmianie , jedyne co się ostatnio wydarzyło to remont (pod nowe większe akwarium) oraz wspomniane wyłączenie UV.

jak wyżej nie doszukuj się w pyle remontowym PO4, pył może wpłynąć na prace odpieniacza lub jakość wody (redox) w akwarium, jeszcze zależy co rozumiesz przez pył budowlany i jaki może mieć skład,  stawiam na UV możesz mieć taki efekt bo zrobiłeś zmianę ja miałem tak jak stosowałem ozon najpierw z kolei NO3 skoczyło ale jak akwarium "przyzwyczaiło się" do ozonu stabilizacja wrócila do stanu poprzedniego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

pył budowlany i jaki może mieć skład,

Ekipa rozwalała ścianki z karton gipsu, kuła ścianę, potem gipsowała i malowała ścianę. 

2 godziny temu, Ariel napisał:

Wlej RO do szklanki , sprawdź Po4 i wrzuć trochę tego syfku do tej samej szklanki i po jakimś czasie jeszcze raz sprawdź Po4.  Będziesz wiedział czy to mogło być przyczyną .   

tak zrobię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W taki sposób sprawdza się czy piach oddaje coś do wody , przy paletach , tam chodzi by nie podnosił PH . Czasami trzeba było czekać kilka godzin .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.