Skocz do zawartości
tilk74

[96L] -Nareszcie słone

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim witam serdecznie całą brać solniczkową  ;)

Moim największym marzeniem było mieć swoje własne akwarium morskie . I po 44 latach udało mi się je zrealizować . Akawrystyką zaraził mnie mój ojciec bo już jako 3-4 letni brzdąc miałem do ""dsypozycji "" i zabawy jego 400 L akwarium  słodkowodne . Jeszcze w potężnych ramach metalowych. Nie było fajniejszej zabawy jak karmienie rybek kawałkami chleba :baby 

Tyle tytułem wstępu ,a teraz do sedna

Rok temu założyłem swoje pierwsze po dłuuugiej przerwie akwarium . Było to 200L HT , następnie 72 L BW które przekształciłem po pewnym czasie po namowie żony w LT. Ale ciągle to nie było to co mi chodziło po głowie lecz pozwoliło się troszkę podszkolić i przygotować do morskiego .

Moja solniczkę wystartowałem w sobotę  16.02.2019

Akwarium 96L     60 x 40 x 40

Filtracja Kaskada Aqua Cleer 70 + w środku od dołu gąbka gruboziarnista na  następnie ok 0,75 kg Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere a na samą gorę fizelina aby wyłapywała najmniejsze zanieczyszczenia . Na sumpa nie mam miejsca. 

2  X cyrkulator Jebao SW 2

Oświetlenie to lampa DIY 56W plus sterowanie zrobione na Arduino .

Żywa skała 9,5 kg

85 L żywej wody .

Zastanawiam się nad 2 rzeczami .

1 Czy kupować do tego zestawu odpieniacz bo słyszałem różne opinie i sam juz nie wiem .

A jeśli tak to jaki ? . Moim faworytem jest Buble Magus QQ1.  Dodatkowo zrobił mi się już film bakteryjny na tafli wody i pytanie dodatkowe czy po zastosowaniu odpieniacza on zginie czy muszę dokupić skimer powierzchniowy.

2 Na start podpowiedziano mi w sklepie ,abym nie sypał piasku który ma być docelowo ,tylko zaczekał aż zakończy się dojrzewanie i ewentualne plagi dino i cyjano  , nie wiem czy słusznie .

Na wczoraj wyglądało tak od tamtego momentu doszło czarne tło .1482169790_Forum1.thumb.jpg.417e52d528ab96c517310d2783e89142.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, tilk74 napisał:

Zastanawiam się nad 2 rzeczami .

1 Czy kupować do tego zestawu odpieniacz bo słyszałem różne opinie i sam juz nie wiem .

A jeśli tak to jaki ? . Moim faworytem jest Buble Magus QQ1.  Dodatkowo zrobił mi się już film bakteryjny na tafli wody i pytanie dodatkowe czy po zastosowaniu odpieniacza on zginie czy muszę dokupić skimer powierzchniowy.

2 Na start podpowiedziano mi w sklepie ,abym nie sypał piasku który ma być docelowo ,tylko zaczekał aż zakończy się dojrzewanie i ewentualne plagi dino i cyjano  , nie wiem czy słusznie .

 

Witaj,

Moje opinie są następujące:

1 Odpieniacz to dość istotna częśc systemu, ale jego obecność i wydajność jest w duzym stopniu definiowana obsadą. Dobrze mieć, chociażby do stabilizacji pH. BM to popularna marka ale czy akurat ten wiszący model jest dobry to nie wiem. Tu ktoś właśnie pisze ot ym odpieniaczu:

2 Według mnie jak już akwarium dojrzewa to lepiej żeby piasek dojrzewał jednocześnie. Pod koniec dojrzewania system jest ciągle dość wrażliwy na różne zmiany i wsypanie piasku zaraz po dojrzewaniu może (choć nie musi) wywołać je na nowo.

Według mnie daj teraz cienką 1cm warstwę piasku, lej bakterie i czekaj. Wadą takiego rozwiązania jest trudność w usuwaniu ewentualnych plag z piasku (bo nie odciągniesz bez utraty piasku) ale tak jak pisałem, poźniejsze wsypanie piasku nie gwarantuje braku plag.

Powodzenia

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tester napisał:

Witaj,

Moje opinie są następujące:

1 Odpieniacz to dość istotna częśc systemu, ale jego obecność i wydajność jest w duzym stopniu definiowana obsadą. Dobrze mieć, chociażby do stabilizacji pH. BM to popularna marka ale czy akurat ten wiszący model jest dobry to nie wiem. 

2 Według mnie jak już akwarium dojrzewa to lepiej żeby piasek dojrzewał jednocześnie. Pod koniec dojrzewania system jest ciągle dość wrażliwy na różne zmiany i wsypanie piasku zaraz po dojrzewaniu może (choć nie musi) wywołać je na nowo.

Według mnie daj teraz cienką 1cm warstwę piasku, lej bakterie i czekaj. Wadą takiego rozwiązania jest trudność w usuwaniu ewentualnych plag z piasku (bo nie odciągniesz bez utraty piasku) ale tak jak pisałem, poźniejsze wsypanie piasku nie gwarantuje braku plag.

Powodzenia

 

 

Dzięki za zainteresowanie postem .

Jaki byś proponował w takim razie odpieniacz  i jak to jest z tym filmem bakteryjnym na powierzchni

Ok. jaki kupić piasek (suchy) jaka gramatura .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiłem że tamten jest zły, nie znam go. Nie mając sumpa to pole manewru masz ograniczone. Rzuć okiem na Tunze 9001 lub 9004. Z tym, że w Twoim wypadku będzie musiał wisieć w akwarium. Jeśli chodzi Ci tylko o film z kurzu na powierzchni wody to i ten BMQQ da sie przerobić żeby zbierał wodę z powierzchni.

Co do piasku to kup naturalny piasek aragonitowy o ziarenkach 1-3mm. Przepłucz go w wodzie RO i daj do akwarium. Warstwa nie więcej niz 1 cm. 

Pomyśl też o bakteriach - Może Microbelift?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sobotę zaszalałem z zakupami :D zona się śmieje że kiedyś mieszkanie wysadzę.

Co do kurzu to wyciągnę z LT skimer Eheima i go wrzucę do morskiego tylko muszę go zdezynfekować aby syfu nie przenieść.

Forum 2.jpg

Edytowane przez tilk74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tilk74 z tym icp to trochę się zagalopowaleś ;) Raczej nie będzie potrzebny przez pierwszych kilka miesięcy. Ale kto bogatemu zabroni :D Co do odpieniacza to tunze 9001 i 9004 lubi puszczać bombelki. W przypadku montowania go wewnatrz zbiornika, może się pojawić nieco tych bombelków. Dodatkowo ograniczy on miejsce w zbiorniku. Gdybym to ja miał zakładać taki zbiornik, zakupił bym odpieniacz zewnetrzny. Jeśli chodzi o model takiego odpieniacza, najlepiej powertować forum i opinie użytkowników. Nie podsunę który wybrać gdyż takiego nie używałem. Mam tunze 9004 w panelu i tak samo działa 9001. Są widoczne bąble powietrza co mogło by przeszkadzać w oglądaniu zbiornika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz moze wiec na mce600 lub mce300. To stare modele ale swietne do tej pory. Uzywki mozna tanio kupic


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od paru dni QQ1, nie mam porównania z innymi odpieniaczami ale ten jest w miarę Cichy, w porównaniu z kaskada fzn2 sporo głośniejszy, kupiłem uzywke, po wyczyszczeniu póki co pieni ładnie ale raczej w akwarium ^^ Poprzedni właściciel miał go w +70L i mówił że przy obsadzie 5 ryb + kraby ślimaki odpieniaczami nie miał co robić. 

 

Wieczorem zrobię Ci zdjęcie jak wygląda to w akwarium 50x30x30

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dla syna napisał:

@tilk74 z tym icp to trochę się zagalopowaleś ;) Raczej nie będzie potrzebny przez pierwszych kilka miesięcy. Ale kto bogatemu zabroni :D

Zdaję sobie doskonale sprawę z tym Icp ,że to na razie nie będzie potrzebne . Ale jak się ma do najbliższego konkretnego sklepu morskiego w okolicach 80 km to  wziąłem na zaś .

6 godzin temu, Tester napisał:

Popatrz moze wiec na mce600 lub mce300. To stare modele ale swietne do tej pory. Uzywki mozna tanio kupic

Z całym szacunkiem ale one są wyższe niż moje akwarium :o

Edytowane przez tilk74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak.

No to jakby masz dwie opcje. Znajdziesz cos malego albo zostaniesz przy kaskadzie. Ja tez da sie przerobic aby zbierala wode z powierzchni.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym gąbkę z dna filtra wyrzucił sama fizelina czy tam wata na wierzch wystarczy. Dzięki odpieniaczowi podbijesz sobie ph bo pewnie będzie niskie bez niego.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

No tak.

No to jakby masz dwie opcje. Znajdziesz cos malego albo zostaniesz przy kaskadzie. Ja tez da sie przerobic aby zbierala wode z powierzchni.

 

No wlasnie caly czas kombinuje jak to zrobic . Na poczatku myślalem o pionowych delikatnych nacieciach na rurce zasysajacej ale boje sie że filtr bedzie sie zapowietrzał . Myśle też nad jakimś takim.plywakiem aby go polączyc z rurą zasysajacą  do kaskady .

Edytowane przez tilk74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest prostsza metoda. Wymaga okolo 20cm rurki akrylowej o srednicy ok 40mm. Zaklejasz ja na dnie kawalkiem akrylu a na gorze brzegi nacinasz. Nastepnie musisz nalozyc na rurke kaskady od dolu i ustawic wysokosc tak aby woda gora sie wlewala do rurki. Potestuj najpierw ze zwykla butelka plastikowa 500ml  z korkiem z ktorej odetniesz dno.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są tez gotowe skimmery do podłączania do kaskad, sam się nad tym ostatnio zastanawiałem ale fzn 3 nie ma okrąglej rurki więc nie wiem czy taki zestaw da się jakoś połączyć może rurka silikonowa. Są różniaste gotowce nie chce robić reklamy wystarczy wpisać skimmer powierzchniowy.

57686.jpg.722eca48df703062f8a8e761449f39f8.jpgi-ista-surface-skimmer-i-521-filtr-powierzchniowy.jpg.f656eac56896ae3360963be0368bd05e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fannadil napisał:

Są tez gotowe skimmery do podłączania do kaskad, sam się nad tym ostatnio zastanawiałem ale fzn 3 nie ma okrąglej rurki więc nie wiem czy taki zestaw da się jakoś połączyć może rurka silikonowa. Są różniaste gotowce nie chce robić reklamy wystarczy wpisać skimmer powierzchniowy.

57686.jpg.722eca48df703062f8a8e761449f39f8.jpgi-ista-surface-skimmer-i-521-filtr-powierzchniowy.jpg.f656eac56896ae3360963be0368bd05e.jpg

Ja akurat nie mam FZN3 wiec mam rurke okragłą ... zaraz sie wybiore do akwarystycznego na poszukiwania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosztują około 30 zł ew możesz tez kupić małą chińską kaskadę allegro za 20-30zł tam już są skimmery i przerobić pod siebie.

Chociaż budżetowa wersja jak pisał Tester też może być fajnym rozwiązaniem.

Daj znać w razie czego co wykombinowałeś bo też mnie ten temat interesuje.

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fannadil napisał:

Kosztują około 30 zł ew możesz tez kupić małą chińską kaskadę allegro za 20-30zł tam już są skimmery i przerobić pod siebie.

Chociaż budżetowa wersja jak pisał Tester też może być fajnym rozwiązaniem.

Daj znać w razie czego co wykombinowałeś bo też mnie ten temat interesuje.

Faktynie cena kosmiczna hihi .https://www.plantagarden.pl/filtry-do-akwarium/385-filtr-kaskadowy-sunsun-hbl-501-skimmer.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, fannadil napisał:

na allegro te kaskady masz za około 24 zł

Dzięki zaraz lookne. 

Ale mam teraz inny problem . Byłem w akwarystycznym (słodkowodnym) po grzałkę i zobaczyć za skimerami .A że to mój zaprzyjaźniony sklep w którym zostawilem już pokaźną sumkę to właściciel stwierdził że jak chce to da mi za friko szczepkę Briareum hamrum bo mają takie maleńkie wystawowe akwarium  morskie. Jak mówiłem, że mam akwarium w czasie dojrzewania to powiedział ,że jej to nie przeszkadza i to rośnie jak chwast . Ale chyba podziękuje  i wezmę jak już akwarium dojrzeje bo szkoda by było aby padła.

Edytowane przez tilk74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz już NO2 w zbiorniku to co jak co ale briareum nie padnie co najwyżej może troche grymasić. Po tym co miałem u siebie w zbiorniku śmiem twierdzić, że miękkie chwasty typu briareum, xenia, capnella itp. są w stanie przetrwać zagładę nuklearną :P. No chyba, że to naprawdę malutka szczepka to może mieć ciężej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś jak wrócę z pracy do domu to sprawdzę NO2 z samej ciekawości.

Edytowane przez tilk74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No2 mam  0.25

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze chwile musisz poczekać aż ci No2 zjedzie do zera a No3 do ok 10 choć u mnie przetrwały bez zająknięcia chwilowy skok No3 do 25 po wprowadzeniu ryb i rozpoczęciu karmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Baloon napisał:

To jeszcze chwile musisz poczekać aż ci No2 zjedzie do zera a No3 do ok 10 choć u mnie przetrwały bez zająknięcia chwilowy skok No3 do 25 po wprowadzeniu ryb i rozpoczęciu karmienia.

Dla tego zmierzyłem sobie ... nauczony już jestem ze słodkowodnego ze pospiech jest wskazany przy łapaniu pcheł a nie przy akwarystyce .;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam zdjęcie jak obiecałem. Akwarium dojrzewa, odpieniacza wywala syf, działa moim zdaniem fajnie ale porównania niemal bo to mój pierwszy. Tak to wygląda w akwarium 50x30x30

 

IMG_20190220_230013_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20190220_225956_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.