Skocz do zawartości
Jasseji

Restart z 20L Odpieniacz, Reaktor?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

W związku z przeprowadzką za granicę, byliśmy zmuszeni zlikwidować nasz zbiornik 250L :(

Ostatnio podczas przeglądania naszych rzeczy zmagazynownych u teściów, znalazłem naszą pierwszą kostkę 20L z całym sprzętem (oprócz lampki) i zastanawiam się nad powolnym restartem.

W skład zestawu wchodzi kaskada FZN-2 ale rzucił mi się na oczy ostatnio odpieniacz zewnętrzny Bubble Magus BM QQ1:
https://www.aquapro2000.de/bubble-magus-typ-qq-1-hang-on.html?gclid=CjwKCAiAnsnjBRB6EiwATkM1Xl2wfzUjXrFek8upXPbJgxiiJGceDDjOYLSJf12ot8dtRQ3YUbCcThoCwgsQAvD_BwE

Jako lampkę startową bym optował za Aqua Medic Cube 50:
https://www.shop-meeresaquaristik.de/Beleuchtung/LED-Beleuchtung/Aqua-Medic/Qube/Aqua-Medic-Qube-50-Qube-control-Bundle::22890.html

I teraz moje rozważania:

1. Wystartować na Kaskadzie z bioballami lub kulkami Maxpect'a + częste podmianki ?

2. Od razu ten odpieniacz zewnetrzny ? (dodam, że w 120L mieliśmy zawieszanego Deltec'a MCE-600 i ogólnie super się sprawował nawet potem jako odpieniacz w sumpie w 250L)

3. Reaktor glonowy na zewętrznej pompce obiegowej jako dodatek do w/w lub może nawet zamiast ?
https://www.reefguard.pl/sklep/filtr-reaktor-glonowy-chaetomorpha-reactor-15l-akwarium-30-400-litrow/

 

O tym reaktorze myślę w kierunku ewentualnego manadryna, coby my się papu produkowało, sam najchętniej bym wystartował z 80L od razu przynamniej (Red Sea Max Nano albo nawet Red Sea Max 170), ale to żona musi najpierw dojrzeć do tego, poza tym za 2/3 lata czeka nas jeszcze jedna przeprowadzka.

 

 

Edytowane przez Jasseji (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Jasseji napisał:

O tym reaktorze myślę w kierunku ewentualnego manadryna, coby my się papu produkowało,

i myślisz że niecały 1,5l poj. zapewni mandarynowi byt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

i myślisz że niecały 1,5l poj. zapewni mandarynowi byt ?

hm, w 120L akwa bez reaktora żył (ale jadł też mrożonki), także liczę na to, że na skale samej się namnoży + reaktor ale oczywiście nie przesądzam, link do reaktora podałem poglądowo, nawet 5L mogłoby być byle by było dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w kostce 20l + nawet 15l reaktor - to tylko jeśli mandaryn przyjmuje mrożonki - to za mały system by wyżywić go "ot tak"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyjąłem do wiadomości, to było bardziej pytanie niż definitywny plan ;) ja od razu bym robił 80L+ ale z żoną trzeba pomalutku a mandaryn w naszych poprzednich był jej ulubioną rybką.

@silvia może w takim razie powiesz, jak by refugium było w sumpie, to pompa powrotna nie "przemieli" pokarmu dla mandaryna za bardzo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie mam doświadczeń z sumpem :) - tu trzeba kogoś z praktyką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie z pompą biegową. Nie zmasakruje jedzonka dla rybek. Gorzej by było gdybyś dał odpieniacz za refugium. Dużo życia by wywalalał. Ja bym dał do tego oczka filtr glonowy. Więcej wody w obiegu i naprawdę sporo pokarmu by wpadało do akwa:thumbup:. Tak małego akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, pawellb napisał:

Spokojnie z pompą biegową. Nie zmasakruje jedzonka dla rybek. Gorzej by było gdybyś dał odpieniacz za refugium. Dużo życia by wywalalał. Ja bym dał do tego oczka filtr glonowy. Więcej wody w obiegu i naprawdę sporo pokarmu by wpadało do akwa:thumbup:. Tak małego akwa. 

Czyli filtr glonowy bez odpieniacza i bez kaskady? Czy kombinacje z jednym? 

Kaskada daje miejsce na jakieś bioballe lub Inne ceramiki, w tym odpieniacza zawieszanym nie ma miejsca na ceramikę w sumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz sobie daruj. Daj kaskade , zaspy ceramiką  (matrix,  kulki maxperta, eheim pro, siporax). Żadnych biobali. Podłącz do obiegu tube z glonami i :thumbup:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.