Skocz do zawartości
miśku

Automatyczna dolewka do akwarium bez sumpa.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W najbliższym czasie będę musiał zadbać o zautomatyzowanie dolewania do akwarium odparowanej wody.

Akwarium jest bez sumpa 60x35x40h, optymalny (zobligowany przez krawędź korony) poziom wody, to 2cm przed górna krawędzią.

Pompa dolewajaca będzie musiała pokonać opór 1.6m wysokości płynąć wezykiem o długości 2m (miejsce na zbiornik z woda Ro mam troszkę z boku).

Doleka ba być przede wszystkim bezawaryjna i bezpieczna zarówno dla rafy jak i mieszkania.

Dolewka grawitacyjna odpada.

Po wstępnym rozpoznaniu biorę pod uwagę kilka produktów:

Sentry Ato od PS

Aqua Trend Levelautomatic Milestone (tutaj nie jestem pewien czy bez sumpa da radę)

Aqua Trend Levelautomatic Eye

Aqua Trend Levelautomatic SW

 

Prosiłbym o opinię osoby które wymienione dolewki posiadają i mogą wypowiedzieć odnośnie zarejestrowanych + i -

[emoji4]

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam tunze osmolator, u mnie spisuje się świetnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia, każdy czujnik obecny w głównym zbiorniku należy zabezpieczyć przed ślimakami (nie wiem jak optyczny w dolewce eye)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Aqua Trend Levelautomatic Eye, posiadam od 4 miesięcy, zarejestrowane "+":

Estetyczna (co w przypadku braku sumpa jest dość istotne), póki co bezawaryjna, pompa podnosi u mnie na wysokość ponad metra bezproblemowo, (producent podaje 2m max), faktycznie działające zabezpieczenie suchobiegu pompy, ruch tafli wody nie powoduje nieplanowanych zadziałań przynajmniej w moim przypadku.

Jeśli chodzi o " -":

Z swoich spostrzeżeń zauważyłem że zabezpieczenie o którym pisze producent (zbyt długi czas uzupełniania ma zatrzymywać pompę), owszem działa, ale trzeba pamiętać że odłączenie zasilania usuwa pamięć urządzenia i nie ma czasu z którym może to porównać - pierwszy raz może lać i wieczność, nie zatrzyma się. A resetowanie alarmów możliwe jest tylko przez odłączenie urządzenia od zasilania. Dlatego dla spokoju serca warto przed jakimś wyjazdem upewnić się że zrobiła chociaż jedno uzupełnienie wody zanim pozostawimy ją samą sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam AQMA od MAGU z akwarium bez sumpa.

Dolewka ma zabezpieczenie przed przelaniem , oraz zabezpieczenie przed pracą na sucho. Dodatkowo można dołożyć dwa dodatkowe czujniki.

Urządzenie może współpracować zarówno z czujnikami mechanicznymi jak i optycznymi.

Używając dolewki w akwarium bez sumpa istnieje duże prawdopodobieństwo zablokowania czujnika przez ślimaka. Miało to miejsce u mnie również. Dolewka wyłączy się automatycznie po przekroczeniu czasu dolewania następnie będzie sygnalizowała błąd.

Koszt tej dolewki to około 150 zł z obudową i przewodami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego dolewka grawitacyjna odpada? Jeśli ma być przede wszystkim bezpiecznie to jest to najbezpieczniejsza opcja, albo jedna z najbezpieczniejszych. Mam na myśli opcję z małym pływakiem od Aquatrend. Mam u siebie taką opcję, zbiornik schowany w szafie na drugim końcu pokoju, wszystko działa bez zarzutu. Pływak nie rzuca się w oczy bardziej niż w innych dolewkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chodzi o Aqua Trend Levelautomatic Eye, posiadam od 4 miesięcy, zarejestrowane "+":
Estetyczna (co w przypadku braku sumpa jest dość istotne), póki co bezawaryjna, pompa podnosi u mnie na wysokość ponad metra bezproblemowo, (producent podaje 2m max), faktycznie działające zabezpieczenie suchobiegu pompy, ruch tafli wody nie powoduje nieplanowanych zadziałań przynajmniej w moim przypadku.
Jeśli chodzi o " -":
Z swoich spostrzeżeń zauważyłem że zabezpieczenie o którym pisze producent (zbyt długi czas uzupełniania ma zatrzymywać pompę), owszem działa, ale trzeba pamiętać że odłączenie zasilania usuwa pamięć urządzenia i nie ma czasu z którym może to porównać - pierwszy raz może lać i wieczność, nie zatrzyma się. A resetowanie alarmów możliwe jest tylko przez odłączenie urządzenia od zasilania. Dlatego dla spokoju serca warto przed jakimś wyjazdem upewnić się że zrobiła chociaż jedno uzupełnienie wody zanim pozostawimy ją samą sobie.
Jeśli chodzi o ten minus to mam tunze osmolator nano i tutaj również jak coś zablokuje czujnik to odcina dolewanie ale po restarcie leci czas od nowa. Producent w instrukcji zaleca stosowanie takiego pojemnika aby w razie awarii cała woda dolewki zmieściła się w zbiorniku, rozwiązanie średnie no ale zaakceptowałem przy zakupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo w tunze przy włączeniu dolewka jakby automatycznie wlewa trochę wody (nie wiem po co może się odpowietrza czy coś) co jeśli mamy np przerwę prądu co 5 min na 1 sekundę dolewka za każdym razem wleje trochę wody, ale to raczej sporadyczny temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam osmolator nano i jestem zadowolony. Pracuje od dobrych kilku miesięcy i wpadki nie było jeszcze żadnej. Oczywiście, trzeba zabezpieczyć czujnik przed zwierzakami (ja dokleiłem od spodu korek z dziurką w dnie) typu ślimaki, robaki, jeżowce, małe ryby itd... No i wg mnie zasada, że zbiornik wody do dolewki ma się w całości zmieścić w akwarium bez przelania to podstawa - każde rozwiązanie może zawieść w pewnych sytuacjach.

Plusy:

+estetyka (pojedynczy mały czujnik na magnesie + mocowanie wężyka)

+pływak z czujnikiem magnetycznym, wiec z jednej strony w żaden sposób nie przeszkadza oświetlenie czujnika (przy optycznych może być to problem, a w akwarium głównym jest dość jasno), z drugiej - nie ma mechanicznych połączeń które by się mogły zatrzeć z czasem od osadów czy zużycia.

+zabezpieczenie przed przelaniem jest proste. Dolewka leje przez maksymalny określony czas (minutę czy jakoś tak), potem się wyłącza -> wiesz mniej więcej ile wody maksymalnie wpompuje Ci dolewka w razie jakiejś sytuacji. Czyli nie ma tych całych wodotrysków, że porównuje czas z poprzednim uzupełnieniem itd...

+całkiem czuła i dokładna (zwykle dolewa porcjami po 10 sekund, czyli minimalny czas załączenia pompy, co się przedkłada pewnie na jakieś 50-100ml wody dolanej), ładnie trzyma poziom wody

+dobrze radzi sobie z falowaniem powierzchni, trzeba tylko dać jej spokój. Na początku może dolać ciut więcej wody, ale potem się jakoś to samo ustala i pomimo tego, że pływak cały czas skacze w górę i w dół, dolewka trzyma stały poziom wody w akwarium.

+masz kompletny zestaw, elektronika, czujnik, pompa, wężyk, mocowanie wężyka, nic nie musisz dokupywać (np pompy). A cenowo jak niektóre dolewki bez pompy w komplecie.

+największy plus - nie zawiodła mnie jeszcze nigdy. Czasem się budzę w nocy, jak dolewa wody dłużej niż zwykle, ale ZAWSZE się po chwili pompka jednak wyłącza. Raz tylko miałem miałem akcję z jeżowcem, który wlazł pod czujnik i swoimi "czułkami" ściągał w dół pływak. Po jakichś 30 sekundach lania wody zorientowałem się, że coś jest nie tak, zrzuciłem jeżowca (śląc mu kilka wiązek przy okazji), a rano dorobiłem zabezpieczenie. Od tego czasu spokój.

Minusy:

-trochę głośna pompa, ale może dało by się to jakoś wyciszyć lepiej. U mnie zbiornik to plastikowy kanisterek, który stoi w szafce z płyty meblowej (dobre pudło rezonansowe niestety), więc pompę mocno słychać, ale się już przyzwyczaiłem.

-trzeba dorobić zabezpieczenie czujnika od dołu, żeby nic tam nie wlazło.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua Trend Levelautomatic Eye - mam tą dolewkę od ponad roku i jestem bardzo zadowolony. Jedyna rzecz której trzeba pilnować poza uzupełnianiem wody, to przy cotygodniowej podmianie i porządkach trzeba wyjąć z akwarium czujnik optyczny i go przetrzeć szmatką/chusteczką/czymkolwiek, ponieważ często ślimaki tam włażą, a potrafią nawet złożyć  tam jaja.

Poza tym żadnych problemów.


d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.