Skocz do zawartości
Gość

Elektryk wysokich napięć - jak sprawdzić diody led

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Tak 230 :P no sprawdzę w domu jaki to konkretnie i wrzucę fotę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Ma o tyle, że nie rozróżnisz diod 1W i 3W po spadku napięcia. Mógłbyś tak zrobić w przypadku żarówek, które podlegają prawu ohma. Być może będą minimalne różnice wynikające z tego, że dioda 1W być może będzie się bardziej grzała niż 3W przy tym samy prądzie. Ale nie o połowę niższe napięcie. Raczej różnica zmieści się w zakresie różnic napięcia pomiędzy poszczególnymi diodami. Nie wspominając o tym, że skoro jedna dioda ma 1W, a druga 3W, to myśląc zgodnie z prawem ohma, napięcie powinno być 3x mniejsze, a nie o połowę tylko.

moc to I*U skoro przy takim samym napięciu jedna dioda ma 1W a druga 3W to nie pisz że przy wysterujemy je takim samym prądem to napięcie na nich będzie takie same. 
Tak charakterystyka nie jest liniowa ale nie aż tak bardzo.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rmatysiak napisał:

moc to I*U skoro przy takim samym napięciu jedna dioda ma 1W a druga 3W to nie pisz że przy wysterujemy je takim samym prądem to napięcie na nich będzie takie same. 
Tak charakterystyka nie jest liniowa ale nie aż tak bardzo.

3W mocy z diody "3W" będziesz miał (a w zasadzie tylko ~2.5W) jak podłączysz diodę pod prąd 750mA. Jak ją podłączysz pod 350mA to będziesz miał ~1W, tyle samo co z diody "1W" podłączonej pod 350mA. Bo dioda to nie żarówka, a spadek napięcia na diodzie nie wynika z "rezystancji" przewodnika tylko z cech półprzewodnika użytego do budowy złącza. W obydwu przypadkach półprzewodnik jest ten sam, wiec i spadek napięcia (w tej samej temperaturze) będzie podobny.

Serio, podłącz, sprawdź napięcie i się przekonaj.

 

Co do liczby diod podłączonych pod driver - lepiej się trzymać w przedziale pomiędzy minimalną i maksymalną liczbą diod dla drivera. Niektóre drivery mają zabezpieczenie przed podłączeniem bez obciążenia dostatecznego, ale nie wszystkie, wiec coś może się sfajczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Temat jeżeli chodzi o rozróżnienie jest prosty nie ma co dywagować, podłąnczacz pod diodę 350mA prąd i zobacz czy jest około w zakresie 3,2-3,6V z naciskiem powyżej 3.2V :) , jak tak to dioda 1W, jak będzie przy prądzie 350mA poniżej 3.2V to dioda 3W,  ta różnica jest zauważalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i właśnie to tłumacze - od wczoraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Okazuje się jednak że mam inny.68fd5382fa642af39235860fc7e00ffc.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio się nadaje do testów jednej diody. Chyba że ograniczysz jakoś napięcie na wyjściu ;-)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 godzin temu, Paragon napisał:

Krzysiu kup sobie zasilacz laboratoryjny i tak Ci się przyda kiedyś do zabawy z ledami i inna elektroniką na pewno nawet najprostszy o taki:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-laboratoryjny-powerlab-1502d-15v-2a-dc-7838922176

 

Eee ja to raczej daleko od elektryki :P choć się jej nie boję jak popieści. 

Czyli że muszę kupić tani driver na 350ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, fresz33 napisał:

Eee ja to raczej daleko od elektryki :P choć się jej nie boję jak popieści. 

Czyli że muszę kupić tani driver na 350ma.

jak chcesz się bawić z lampą led to kup sobie ten zasilacza nie "żydź" kiedyś znowu pomieszasz diody, ale będziesz chciał potestować coś nie związananego z lampą, takie urządzenie to podstawa

chyba ze lubisz pod górkę to kup driver 350mA i miernikiem sprawdzisz resztę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja zawsze wybieram bardziej ekonomiczną opcję :P różnicę wydaję na chlanie hehe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, fresz33 napisał:

Ja zawsze wybieram bardziej ekonomiczną opcję :P różnicę wydaję na chlanie hehe 

ja zawsze wolę mieć sprzęt do pracy żeby praca była miła i przyjemna , zostaje za to wiecej czasu na wszystko inne a kasa na chlanie i tak się znajdzie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Paragon napisał:

ja zawsze wolę mieć sprzęt do pracy żeby praca była miła i przyjemna , zostaje za to wiecej czasu na wszystko inne a kasa na chlanie i tak się znajdzie :P

No wiadomo chłop nie wielbłąd pić musi heh 

Ja rzadko majstruję, prędzej bym pożyczył taki sprzęt, a dla diodek po 3zł nie kalkuluje mi się kupować takiego wypasionego sprzętu. U Ciebie jak najbardziej takie coś się sprawdza bo widziałem jakie tam cuda na kiju tworzysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.