Skocz do zawartości
Tarmixsos92

Moje pierwsze akwa 49L - kilka pytań.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Swoją przygodę z akwarystyką morską rozpocząłem 28 grudnia. Zbiornik Aquael 49 L. Rozpocząłem z:

-40 L wody z działającego zbiornika

- ok.4 kg żywej skały

-ok 3 kg żywego piachu

Od razu na początku wlałem również bakterie. Wszystko po myśli zbiornik ładnie wyglądał. Był wysyp cyjano trwał może 2 dni po wyczyszczeniu temat już raczej nie wrócił. 

19 Stycznia zakupiłem pierwsze życie:

-Sinularia

-Gorgonia

-Discosoma czerwona

-Astralium jedna sztuka

Korale bardzo zadowolone. Wszystkie od początku w pełni się pompowały. Astralium kilka dni stał w miejscu ale wkońcu ruszył i teraz dumnie zwiedza zbiornik.

Tydzień później 25.01 do składu dołączył Briarerum który od razu wyciągnął polipy i pozostaje tak do dnia dzisiejszego. 14 lutego kupiłem pierwszego LPS Caluastree.

Docelowo w zbiorniku chciałbym aby były miękassy oraz LPS. Z ryb na pewno będzie babka symbiotyczna wraz z krewetką pistoletową do tego kilka Gobiodonów Okinawee i tu pierwsze pytanie ile?

Zakładałem aby były 2-4 sztuki. Do tego potrzebowałbym jeszcze jakieś ślimaki oraz kraby. Z krabów to prawdopodobnie kupię dwa kraby porcelanowe. Całość uzupełnię jeszcze kilkoma koralami m.in Euphylia, Xenia, Sarcophyton, Rhodactis, Zoanthus. Od jakiegoś tygodnia przestała się pompować Sinularia nie wiem czemu.

 

Jeśli chodzi o parametry wody to są w miarę stałe:

-temp. 25*C

-zasolenie 1,024

-KH 7,7

-NO3 10

Niestety nie posiadam więcej testów na razie. I tu kolejne pytanie, co mi będzie teraz niezbędne? 

 

Jeśli chodzi o sprzęt to cały zestaw Aquael NanoReef Duo 49l :

-filtr kaskadowy FZN3 (w środku są te oryginalne gąbki i szczerze nie mam pojęcia co to jest)

-oświetlenie LED 10W

-cyrkulator JVP110

-grzałka Aquael 50W ( stała temperatura 25*C)

 

Światło jest zapalone 11h dziennie od 11:00 do 22:00.

 

I teraz kilka moich pytań, będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

1) Światło - czy oświetlenie dzienne w sensie wpadające słońce przez okno oraz sztuczne oświetlenie w pokoju wpływa pozytywnie lub negatywnie na akwarium?

2) Filtr - czytałem troszkę i wywnioskowałem że byłby sens zmienić te wkłady filtracyjne, tylko na jakie? jakąś watę? węgiel? doradźcie proszę

3) Obsada - co sądzicie o pomyśle mojej obsady? ryby, korale? może jakieś korekty?

4)Testy - jakie testy potrzebuje najpilniej i docelowo co muszę mieć.

5)Glony - całe dno mam w "glonach" bo nie wiem jak to nazwać, takie "gluty". Czy mam to czyścić czy zostawić? oraz czym najlepiej czyścić szyby?

6)Koral - może ktoś z was ma pomysł czemu Sinularia przestała się pompować?

 

Czekam na wszystkie możliwe sugestie. 

IMG_20190226_202630.jpg

IMG_20190226_202702.jpg

IMG_20190226_202833.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczęliśmy wiec mniej więcej w tym samym czasie :). Pierwsza i westycja jaka bym poczynił to lampka - ta aquaela nie nadaje się w zasadzie do niczego a druga to zamiast gąbki w kaskadzie wsypał bym coś w stylu life bio fil albo matrix i poczekał czy sytuacja z glonami będzie się poprawiać - mam swoje akwa od 8 stycznia chcesz podejrzyj jest tam opis i życia i sprzętu,może coś wykorzystasz, choć ja też świeżakiem jestem ;)

 

Ano i oczywiście przeglądnij ten dział - 49  aquale w różnych konfiguracjach jest mnóstwo ;)

Edytowane przez Behemot2006 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Tarmixsos92 napisał:

1) Światło - czy oświetlenie dzienne w sensie wpadające słońce przez okno oraz sztuczne oświetlenie w pokoju wpływa pozytywnie lub negatywnie na akwarium?

2) Filtr - czytałem troszkę i wywnioskowałem że byłby sens zmienić te wkłady filtracyjne, tylko na jakie? jakąś watę? węgiel? doradźcie proszę

3) Obsada - co sądzicie o pomyśle mojej obsady? ryby, korale? może jakieś korekty?

4)Testy - jakie testy potrzebuje najpilniej i docelowo co muszę mieć.

5)Glony - całe dno mam w "glonach" bo nie wiem jak to nazwać, takie "gluty". Czy mam to czyścić czy zostawić? oraz czym najlepiej czyścić szyby?

6)Koral - może ktoś z was ma pomysł czemu Sinularia przestała się pompować?

  1. Światło słoneczne może powodować że glony będą szybciej rosły
  2. Możesz dać siporax lub skałę do tego watę na górę Lub to co Behemot2006 zaproponował lub zmodyfikować ją i dodać do niej także odpieniacz resun sk-300
  3. Z tego co pamiętam gobiodony mogą podgryzać korale 
  4. Najpilniej chyba No3 Po4 Kh docelowo też warto mieć test na Mg,Ca,Ph
  5. Najprawdopodobniej okrzemki normalne przy dojrzewaniu, same znikną
  6. Może zrzucać skórę, nie odpowiadają jej parametry lub po prostu za jakiś czas wróci do poprzedniego stanu

Tu masz pokazane jak wygląda ta kaskada z odpieniaczem 

 

Edytowane przez Nexor4 (wyświetl historię edycji)

127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra z tym odpieniaczem to chyba dobry pomysł bo i tak się nad tym zastanawiałem a szkoda mi było miejsca w zbiorniku. Czyli te gąbki całkiem wywalić i zastąpić tym siporaxem albo matrixem. 

A co z oświetleniem? Co byście zaproponowali?

Skoro Gobiodony skubią korale to co zamiast nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło możesz zrobić sam z diod power led lub kupić gotowca np sirius nano dużo osób ją ma i poleca, do twojego litrażu nie ma zbyt wiele ryb najbardziej kolorowe są garbiki ładne są też ślizgi, ale do twojego akwarium chyba jedynie Ecsenius bimaculatus by się nadawał

Edytowane przez Nexor4 (wyświetl historię edycji)

127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Tarmixsos92 napisał:

No dobra z tym odpieniaczem to chyba dobry pomysł bo i tak się nad tym zastanawiałem a szkoda mi było miejsca w zbiorniku. Czyli te gąbki całkiem wywalić i zastąpić tym siporaxem albo matrixem

Siporax , matrix lub inne złoże powinno być od startu. Gąbeczka moim zdaniem do wyrzucenia. Użytkowałem FZN z siporaxem na wierzch wata i było dobrze. Obecnie ludzie chwalą kulki z Maxspecta. Uważam, że kosteczkę można prowadzić bez odpieniacza, sam taką miałem i nie było problemów. Kasę lepiej zainwestować w dobre oświetlenie

34 minuty temu, Tarmixsos92 napisał:

A co z oświetleniem? Co byście zaproponowali?

10W stanowczo za mało. Zresztą lampki Aquela szału nie robią. Możesz pójść w DIY lub poszukać czegoś np na olx, bądź na forum. Wszystko zależy od budżetu.

34 minuty temu, Tarmixsos92 napisał:

Skoro Gobiodony skubią korale to co zamiast nich

Mam Okinawe już ponad dwa lata i nie zauważyłem by podgryzał korale. Jedynie przesiaduje na nich co je mocno stresuje. Jest to nie wskazane szczególnie przy małych koloniach. Przemyśl dobrze czy chcesz gobiodona.  Twój pomysł z kilkoma gobiodonami do bani. NIe wiem czy czytałeś coś o tych rybkach, ale w tak małym akwarium dojdzie do wojny między nimi. Skutki wiadomo jakie. 

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej. Odpieniacz odpuść. Szkoda miejsca w kaskadzie. Daj lepszą lampke. Bakterie dozuj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bakterie często dawać?

No dobra a jeśli chodzi o kaskade to wkładać np. w jeden koszyk siporax, w drugi matrix albo life bio fil i na wierzch watę? czy tylko jeden rodzaj ? jeśli chodzi o watę to taką zwykłą watę czy to coś specjalistycznego ma być? 

 

Sprawdzałem tą lampę nano sirius i jest chyba całkiem spoko więc chyba ją zakupie.

 

To mam jeszcze pytanie odnośnie obsady.

Uważacie że lepiej teraz zainwestować w szczepki korali i doprowadzić do takiej ilości jakiej chciałem i dopiero ryby itp.? Czy teraz kupić już ryby i dokładać korale?

 

Czy macie może jeszcze jakieś alternatywy dla obsady?

Pomysł z babką symbiotyczną oraz krewetką pistoletową jest okej? do tego oczywiście chciałbym coś jeszcze.

 

Sory za jakieś głupie pytania ale serio jestem amatorem :)

Edytowane przez Tarmixsos92 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie dawałem co dwa dni jedną krople BioS na zmianę ze Stability zgodnie z instrukcją - trwało to pierwszy miesiąc, teraz daję ciut rzadziej ale przy podmianie 10% leje stability wedle zaleceń.

W kaskadzie miałem na start w koszyczkach obu Life Bio Fil całe opakowanie 1200 ml a na to wata i nic więcej, po wprowadzeniu większej ilości życia dodałem w skarpetce węgiel do jednego koszyka a rowaphos w drugiej skarpetce do drugiego koszyka i nadal pcham watę - gąbka mi się nie sprawdza po testach. Wata aquaszut czy jakoś tak, może być inna ale ważne by syntetyczna i do akwa dedykowana.

Lampka Sirius chwalona przez wielu i przez wielu używana - sam jej nie miałem, ale po testach chińszczyzny wiem, że nie warto na tym oszczędzać

Co do obsady odpowiem jako laik w temacie i też amator - ja zrobiłem tak: na pierwszy rzut poszły ślimaki, krab i krewetka wundermani (padła - moja głupota i jednak jedna różyczka w kąciku skały to za mało), następnie pachyclavularia, sinularia, sarco i caulastrea - do dziś caulastrea jakoś wyraźnie nie podrosła. Po miesiącu i kawałku czasu dodałem lps`y i zoa a po kolejnym tygodniu błazenki. Ostatecznie dokupiłem rozgwiazdę i dodatkowe slimole na glony i babilonie do kopania usyfionego piachu - efekt? Piasek czyściutki, okrzemki poszły precz, dino zlazło, rybki żyją i rosną, zostały łany zieleni na skałach :) - Czy to dobra droga na 2 miesiące przygody? Patrząc na to, że wszystko żyje i jakieś przyrosty korali tu i ówdzie widać uważam, że można było się wstrzymać z dodawaniem życia od 8-10 tygodnia, pewnie mniej byłoby przygód z plagami. 

Powodzenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę, kolejna kostka z Aquaforestu na forum :).

Cieszę sie, bo założyliśmy solniczki w podobnym czasie to bedą podobne problemy  wiec bedzie z kim zamienić kilka słów :)

Ja na razie jestem na etapie wprowadzania korali, jutro powinienem miec pierwsze szczepki :).

Behemot ma już ładną obsadę to można podglądać co ładnie wygląda i rośnie (sam zaglądam co jakiś czas :P)

Co do kaskady to u mnie od początku tylko Life Bio Fil i dołożyłem gąbkę na koszyk żeby zbierała większy brudek i puki co jestem zadowolony. Jak zwiększę obsadę i będą problemy to zaczną sie zmiany :)

Dodana lampa Decolight duo marine 22 W.

Mam nadzieje ze takie oświetlenie wystarczy na tą chwilę. Plątanina kabli stała sie juz tak duża że nie ma gdzie podpiąć dodatkowe urządzenia w postaci odpieniacza przez co muszę siebie go na razie odpuścić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, w takim razie zakupuje life bio fil i siporax do kaskady. Do tego bakterie. 

Pytanie apropo bakterii - nie mam mozliwosci trzymac ich w lodówce po otwarciu czy istnieje jakas alternatywa? Bo apułka na raz to za duzo?

 

Moze ktos jeszcze slowo apropo obsady? Najpierw ryby cY uzupelnoc korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kraby ślimaki i ewentualnie miękkie korale - bakterie można w lodowce nie trzeba - naczytałem się wiele szkół na ten temat - ja trzymam w lodowce 

Siporax jest objętościowo spory wiec jesli walniesz 1,2 litra bio filla wystarczy a jest to dobre medium 

 

wez sobie sunularie i briareum na początek plus xenie - każde na osobnej skalce - ładnie falują a z czasem bedIe łatwo kontrolować przyrosty 

Edytowane przez Behemot2006 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak spojrzysz na zdjecia to sinularia siedzi po lewej stronie a briarerum po prawej, po xenie jade po weekendzie. Chyba jednak najpierw wprowadze wszystkie korale o dopiero za jakis czas ryby.

 

To znaczy ze moga otwarte bakterie lezec w szafce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Pod koniec sierpnia rozpocząłem przygodę z solniczka właśnie od takiego setupu jak Twój.

Z kaskady wyciągnąłem gąbki i za namową bardziej doświadczonego kolegi wspałem siporax oraz w skarpetę troszkę węgla.

Koniecznie trzeba używać waty, bardzo pomaga. Filtr jest bardzo wydajny jak na taki zbiornik więc szybko może wyczyścić wodę.

Pierwsza rzecz która wymieniłem po niecałych 2 miesiącach to lampka. Ta z zestawu wg mnie sie nie nadaje. Kupiłem jakiegoś Zetlighta i od razu było lepiej :)

Pierwszym życiem były Sinularia i Caluestrea, a po 3 miesiącach doszło trochę miekasow - Ricordea + inne, zielone i czerwone grzybki, Euphylia, dunke,  Sarco i kilka innych + ukwial.

Z innego życia to kilka slimakow, dwie krewetki, z 4 rybki w tym babka i blazenki.

Wszystko rosło aż milo było codziennie patrzeć :)

Koniec grudnia zaowocował przesiadką na 112l. 

Na zdjęciu zbiornik ma kilka dni przed przesiadka.

Życzę Ci powodzenia. 

 

 

IMAG3140-2016x1512.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co błazenki dobrze Ci się czuły w takim zbiorniku? Wszyscy mowia ze za mały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radośnie pływały po całym zbiorniku. 

Oczywiście po przeniesieniu do większego pewnie było im zdecydowanie lepiej.

Później całą obsada rybna padła po wpuszczeniu nowej rybki która kupiłem jako ostatnią . Dostały potwornej ospy. 

Teraz nie mam żadnej rybki :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My wrzuciliśmy błazny do 2 metrowego akwarium. A one praktycznie zajmują tylko ukwiał i teren w promieniu 10cm od niego. Samica jedynie wypuszcza się dalej i to tylko po to żeby upi.... lić nas w rękę jak karmimy ukwiały. Nie lubię tych ryb... :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może jednak w błazenki pójdę. Czy w jakiś sposób koliduje zamieszkanie jednego tak małego zbiornika przez błazna black i przez zwyklego. Czy one tez sie połączą w parę?

 

Macie jeszcze jakies propozycje dotyczące obsady rybnej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnie to bywa.  Znajomy miał też po jednym w dwóch kolorach  i musiał się pozbyć pomarańczowego gdyż ten dość mocno podskubywal towarzysza.  Ale może to tylko przypadek lub zbyt małe akwarium , on miał 60l.

Wydaje mi się że gdzieś na forum temat dwóch różnych blazenkow się już pojawił.

Co do obsady zobacz 

https://reefshop.pl/pl/p/Escenius-Midas-Midas-Blenny/6913

To bardzo radosna rybka. U mnie znalazła sobie zagłębienie w skale i tam miała stanowisko dowodzenia :) . LŁadnie się porusza jak pływa i co ważne nie była agresywna.

 

Edytowane przez Sebolls (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba za duża ta rybka jak do takiego akwa. Kurczę mam spory mętlik co do obsady rybnej. Byłem mocno nastawiony na te gobiodony i babke symbiotyczną z krewetką ale powoli okazuję się że to słaby pomysł. Sam już nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błaznów lepiej nie mieszaj a już na pewno w nie tak małym akwa. Najbezpieczniej zakupić dobrana parkę, ale serio nie wiem czy nie za mały litrarz jednak... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arashi_ napisał:

Błaznów lepiej nie mieszaj a już na pewno w nie tak małym akwa. Najbezpieczniej zakupić dobrana parkę, ale serio nie wiem czy nie za mały litrarz jednak... 

No dobrze, to co w takim razie byś poleciła? czy gobiodony to dobry pomysł?

 

I mam nowe pytanie? pojawiło mi się coś dziwnego przy caluastrei. Co to może być? taka "przezroczysta" mała kulka. Wrzucam foto.

 

IMG_20190228_205655.jpg

IMG_20190228_205712.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.