Skocz do zawartości
Słony leszcz

Lampa LED DIY do kostki 35x35x40

Rekomendowane odpowiedzi

Tzn i drivery i zasilacz jest dobrany przez Aqma. Powiedział że na 10-12 diod driver 300 będzie za mało więc dał 600. Myślisz że mogę pod ten 300 podpiąć 10 diod i nie będzie problemu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wymieniłem leda w drugiej nitce. Teraz wszystkie działają. Sprawdziłem połączenia pomiędzy tak jak na filmiku i też jest okej. Podpinam pod driver (i 300 i 600) i co prawda świecą tzn raczej tak "mżą" . Świecą na 5% swoich możliwości. co może być przyczyną? w 3 nitce nie działa 3 diody ale niestety nie mam nowych żeby wymienić wiec na razie priorytet to uruchomienie drugiej nitki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tarmixsos92 napisał:

Tzn i drivery i zasilacz jest dobrany przez Aqma. Powiedział że na 10-12 diod driver 300 będzie za mało więc dał 600. Myślisz że mogę pod ten 300 podpiąć 10 diod i nie będzie problemu? 

No ja nie chce tu podważać, co @magu Ci powiedział... ale może się coś nie zrozumieliście...

Wg mojej wiedzy, diody 1W mają maks prąd 350mA. Jak je podłączysz pod prąd 600mA, to się spalą. Kwestia długości szeregu to sprawa raczej napięcia zasilania. Na 8 led starczy Ci zasilacz 32V, na 10 diod - już jakieś 38V, na 12 diod - z 45V musisz podać na driver. Jak nitka jest za długa względem dostępnego napięcia, to na ledach poszczególnych będzie za niskie napięcie i będą one się ledwo żarzyły, albo nie będą świeciły wcale.

Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Leszcz trochę namieszał. Driver masz dobry. Wymień ledy. 

Ale co pomieszał? Jest na zdjęciu jak byk, LDD-600L, czyli driver dający prąd 600mA, a led 1W ma maks prąd 350mA. Czyli driver za mocny. Na dłuższą nitkę to by musiał być jakiś driver LDD-300H (H - to wyższy zakres napięć), ale w sumie nie widziałem takiego nigdy.

Tak swoją droga, jak projekt by magu, to najlepiej z nim się kontaktować...

40 minut temu, Tarmixsos92 napisał:

co może być przyczyną?

Napisz jaki masz zasilacz. Wg mnie, za niskie napięcie podajesz/za długie masz nitki na zasilacz jakim dysponujesz.

A jeszcze tak mi przychodzi do głowy... Jak Ci magu kazał włożyć driver LDD-600L, to nie kazał też zamiast jednego szeregu 10 led, zrobić dwie równoległe nitki 2x5 led pod jeden driver równolegle podłączone? I analogicznie, zamiast 1x12 led -> zrobić równolegle połączone 2x6 led? Wtedy by to miało jakiś sens. Driver da prąd 600mA, ale podzieli się on na dwie nitki po 300mA na każdą. Jednocześnie spadek napięcia będzie 2x mniejszy niż przy diodach w jednym szeregu.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Tarmixsos92 napisał:

Co oznacza sprawdzenie przejęcia? Diody sprawdzone i wszystkie działają. 

 

IMG_20191107_140050.jpg

Jaki masz zasilacz? Czemu podłączyłeś przetwornik pod zasilanie driverów? 

A odnośnie podłączania diod 1W pod driver 600mA - magu zapewne powiedział Ci wszystko zgodnie z prawdą - tylko powinieneś zrobić dwie nitki po 5 diod, a nie jedną nitkę 10 diod :D Wtedy masz po 300mA na nitkę i wszystko musi działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Saiti napisał:

magu zapewne powiedział Ci wszystko zgodnie z prawdą - tylko powinieneś zrobić dwie nitki po 5 diod, a nie jedną nitkę 10 diod :D Wtedy masz po 300mA na nitkę i wszystko musi działać.

No właśnie;-)

3 minuty temu, Saiti napisał:

Czemu podłączyłeś przetwornik pod zasilanie driverów? 

Nie zwróciłem uwagi... Skoro drivery dostały 8V przeznaczone dla arduino... to co dostało arduino? 32V?

 

@Tarmixsos92 A jeszcze inna sprawa, że przecież jest tam 6 kanałów, to po co te diody upychać na siłę w 3? Zamiast kombinowania z trzema driverami, kupiłbyś 4x LDD-300L i miał wszystko łatwo, prosto i przyjemnie.... 1 kanał 8xRB, 2 kanał 8xB, 3 kanał 2RB + 2B + 2UV, 4 kanał 8x białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz 32v. No właśnie tak mam zrobione. Drugi kanał 10led = 2x5led w nitce połączone równolegle. Zdjęcie nie wyraźnie ale jak się przyjrzysz to tak jest. A przetwornik podłączyłem zgodnie z intrukcją ze strony magu.

 

Czyli zasilacz powinien być podpięty bezpośrednio do zasilania driverów a przetwornik do płyty sterownika?

Edytowane przez Tarmixsos92 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Tarmixsos92 napisał:

A przetwornik podłączyłem zgodnie z intrukcją ze strony magu.

No nie wydaje mnie się niestety

image.png.a6ae9d1de1e1701d3fbf47111118a96a.png

Przetwornik służy do zasilania arduino. "In" przetwornika podłączasz do zasilacza, "out" do arduino. A drivery bezpośrednio pod zasilacz. A ze zdjęcia by wynikało, że Ty do arduino podłączyłeś 32V z zasilacza, a zasilanie driverów dałeś przez przetwornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Przetwornik służy do zasilania arduino. "In" przetwornika podłączasz do zasilacza, "out" do arduino. A drivery bezpośrednio pod zasilacz. A ze zdjęcia by wynikało, że Ty do arduino podłączyłeś 32V z zasilacza, a zasilanie driverów dałeś przez przetwornik. 

dokładnie tak wygląda to że drivery są pod przetwornicą czyli prawdopodobnie pod 7-8V ale to nic najwyżej nie będzie działało, problemem jest że na sterownik poszło bez przetwornicy w zależności jaki zasilacz ale jeżeli jest to 24 albo 36V to usmażył sprzęt

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
13 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Rysunek magu nie jest noob friendly he he. 

Rysunki magu są klarowne i czytelne no nie da się pomylić po prostu sie nie da nie wiem czego kolega tak podłączył :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z technicznego punktu widzenia tak, z noob friendly nie hehe. Jakby moje ciapki to dostali to by też armagedon zrobili he he. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Złota Flaszka idzie dla mnie!!!! Jo żech jest Kolumb, co odkrył, że przetwornica jest nie tego:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś stosował może do sterowania ledami tego typu układów? https://allegro.pl/oferta/pca9685-16-kanalow-sterownik-pwm-servo-dla-arduino-8704181217 To żaden typ mój, chodzi jedynie o zobrazowanie o co mi chodzi.

A chodzi mi o układ z jednej strony sterowany po magistrali I2C, z drugiej mający 16 wyjść PWM. Dzięki I2C można takich układów do arduino podłączyć wiele i (dochodząc do skrajności) sterować choćby każdą dioda w lampie z osobna. Można sobie wtedy robić dowolne wodotryski, symulować przechodzenie chmur nad oceanem itd itp... Wiadomo, koszty by wzrosły (choćby kwestia driverów na każdy taki kanał) ale jakie możliwości...;-)

Ja az tak skrajnie bym nie szedł, ale 6 kanałów w aqmie wydaje mi się mało, 16 brzmi lepiej. Fiolet, RB, blue, zielony, żółty, czerwony, deep red, biały ciepły, biały zimny, biały super zimny... jakaś jedna dioda na nocne... a może diody rgb wrzucić, żeby się kolorkami móc pobawić... Do tego można by sterować mocą światła w danej sekcji lampy, np z jednej strony świecić słabiej, a z drugiej mocniej, z jednej bardziej biało, z drugiej - niebiesko... No, dużo by rzeczy można uzyskać... :-)

Ktoś ma jakieś doświadczenia z takimi układami? Ktoś próbował?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dadario napisał:

@Słony leszcz Ktoś próbował i nawet mu się udało... Mathom z Poznania 

 

O... dzięki wielkie:-) Nawet chyba kiedyś już zerkałem na ten temat, ale jakoś teraz nie skojarzyłem z tym sterownikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.02.2020 o 15:17, sith114 napisał:

Kiedy wersja v2? ;)

Jest myśl (w zasadzie, to już graty jadą i może jutro będą:-) żeby tak na szybko, nie przerabiając lampy na aqmę:

- wywalić 2 diody UV 369nm

- dołożyć 7 diód białych (różne pasma) i 7 niebieskich (rb, blue, cyjan), z czego 1 biała i 1 niebieska miały by własne drivery i sterowanie, żeby zrobić sobie na nich oświetlenie nocne (blue) i światło księżyca (białe 4,5k K).

Czyli dołożył bym 14W, osiągając łącznie 42W realnej mocy w kosteczce 35x35x40. Trochę dużo... ale przecież zawsze można potem część diód odłączyć, jakby się coś złego działo. Jeszcze się zastanawiam, czy dodatkowe ledy wkleić w główną lampę, czy może zrobić dwie mniejsze beleczki z profila "wide", którymi bym doświetlił sobie front i tył. Więcej kabli, ale lepiej światło by było rozłożone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Jest myśl (w zasadzie, to już graty jadą i może jutro będą:-) żeby tak na szybko, nie przerabiając lampy na aqmę:

- wywalić 2 diody UV 369nm

- dołożyć 7 diód białych (różne pasma) i 7 niebieskich (rb, blue, cyjan), z czego 1 biała i 1 niebieska miały by własne drivery i sterowanie, żeby zrobić sobie na nich oświetlenie nocne (blue) i światło księżyca (białe 4,5k K).

Czyli dołożył bym 14W, osiągając łącznie 42W realnej mocy w kosteczce 35x35x40. Trochę dużo... ale przecież zawsze można potem część diód odłączyć, jakby się coś złego działo. Jeszcze się zastanawiam, czy dodatkowe ledy wkleić w główną lampę, czy może zrobić dwie mniejsze beleczki z profila "wide", którymi bym doświetlił sobie front i tył. Więcej kabli, ale lepiej światło by było rozłożone.

Jakie białe diody wjezdzają oprócz 4,5K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, sith114 napisał:

Jakie białe diody wjezdzają oprócz 4,5K

Białe:

1x1W 4500K (światło nocne księżycowe)

2x1W 6500K

2x1W 8500K

2x1W 20000K

Niebieskie:

2x1W "dual" 447 + 461nm

2x1W 460nm

2x3W (ale u mnie będzie 1W, bo prąd 350mA dam) "cyjan" 480nm

Na nocne dam albo 1 sztukę 460nm albo "cyjan", zależy które bardziej mi się spodoba.

Diody "nocne" będą sterowane przez 2 kanałowy sonoff, więc w razie potrzeby będzie można nimi też w ciągu dnia dopalać w szczycie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Białe:

1x1W 4500K (światło nocne księżycowe)

2x1W 6500K

2x1W 8500K

2x1W 20000K

Niebieskie:

2x1W "dual" 447 + 461nm

2x1W 460nm

2x3W (ale u mnie będzie 1W, bo prąd 350mA dam) "cyjan" 480nm

Na nocne dam albo 1 sztukę 460nm albo "cyjan", zależy które bardziej mi się spodoba.

Diody "nocne" będą sterowane przez 2 kanałowy sonoff, więc w razie potrzeby będzie można nimi też w ciągu dnia dopalać w szczycie:-)

Nie boisz się  zbyt żółtego światła od tych 4500 -8500k białych ledów przy tej konfiguracji co ja ustawiałem jednak trochę mocno biało ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, sith114 napisał:

Nie boisz się  zbyt żółtego światła od tych 4500 -8500k białych ledów przy tej konfiguracji co ja ustawiałem jednak trochę mocno biało ;P

Teraz właśnie mam ciut za zimne światło jak na mój gust. Jakieś tam próby robiłem już i po dołożeniu odrobiny cieplejszego białego właśnie był fajny efekt, tak słonecznie i kolorowo się robiło w akwarium. Za żółto nie będzie, bo przecież jest tam też masa niebieskiego. A w ostateczności, jak nie podejdzie jednak, to wylutuję:-) Taki urok DIY, że żadnych plomb gwarancyjnych nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na datę poprzedniego posta... Trochę się zeszło, ale dodatkowe beleczki doświetlające wreszcie powstały:P Ostatecznie zrobiłem dwie belki po 35cm, 6x1W w każdej (2x RB, 2xB, 2xCyjan 480nm). Białego będzie trzeba dołożyć dla zrównoważenia "niebieskości", ale to już potem w głównej lampie. Sterowanie przez sonoff. Zmontowane, uruchomione, teraz tylko upchnąć jakoś nad akwarium. Chcę je umieścić przy przedniej i tylnej krawędzi, żeby zredukować cienie.

ACtC-3eYHb25NdHlku5vo1NA3KCTkUMWcOg59GvU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem. Potem może jakieś foty porobię, choć i tak wyjdzie po prostu niebieskie. Ogólnie zadowolony jestem z efektu jaki dają diody cyjan. Mocno podbiły kolory czerwone. Niby wiadomo, że zielone światło stymuluje czerwone fluo, ale nie sądziłem, że kilka W, i to jeszcze 480nm czyli na pograniczu z niebieskim, taki da efekt. A z drugiej strony, ta zieleń "z cyjan" wizualnie znika, nie psuje ogólnego wrażenia. Także, polecam.

Podsumowując, mam obecnie: 2W UV, 2W violet, 13W RB, 13W blue, 6W cyjan, 6W białego. Łącznie 42W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.