Skocz do zawartości
Słony leszcz

Lampa LED DIY do kostki 35x35x40

Rekomendowane odpowiedzi

No więc wreszcie zabieram się za wymianę firmowego aquaelowego światełka w kostce nano reef duo (35x35x40). Graty zamówione, ale zanim wszystko pokleję, polutuję itd chciałem się jeszcze poradzić, czy nie robię czegoś kompletnie nie tak.

Ponieważ lampa będzie raczej mała, żeby móc sensownie pomieszać barwy i jakoś w miarę równomiernie je rozłożyć, zdecydowałem się na diody 1W (w kilku przypadkach 3W, ale zasilane prądem 300 lub 350mA, więc będą pracowały jak 1W). Diod będzie w sumie 30, będą klejone bezpośrednio (bez podstawek) do "standardowego" profilu o szerokości 16cm, nie będę na nich montował soczewek, a jedynie zamknę całość pleksą. Będą cztery kanały o różnej mocy i kolorach, sterowane "włącz/wyłącz" (przez programator czasowy), żeby jakieś tam wschody i zachody zrobić. Drivery najprostsze, takie zasilane wprost z sieci 230V, dopasowane do mocy poszczególnych kanałów. Sterowanie kanałami na 4-o kanałowym programatorze "sonoff" (kontrola i ustawianie harmonogramów przez wifi i tym podobne bajery).

Kanał B1 ("niebieski", odpalany jako pierwszy rano): 2x RB 436nm+456nm (takie z podwójnym chipem znalazłem), 3x RB 442nm, 2x B 462nm, 4x B 458nm, driver 350mA

Kanał B2 ("niebieski", odpalany w szczycie): 1x RB 436nm+456nm, 2x RB 442nm, 1x B 462nm, 2x B 458nm, driver 350mA

Kanał UV (odpalany w szczycie, gaszony jako ostatni, takie światełko "fluo" na wieczór): 2x UV 369nm, 1x "violet" 416nm, 1x violet 424nm, 1x RB 442nm, driver 300mA

Kanał W ("biały", odpalany po niebieskim, gaszony przed niebieskim): 2x white full spectrum ~4300K, 2x white ~9400K, 2x white ~14700K, 2x cyan 500nm, driver 350mA

Czyli w sumie 30 x ~1W: 9x RB, 9x B, 2x UV, 2x violet, 6x White, 2x cyan. Ogólnie, starałem się w miarę możliwości uzyskać szerokie pasmo.

Ułożenie led (wszystkich)

image.thumb.png.db1409e77c8fbdebe1f6399794bda5db.png

Kanał B1

image.thumb.png.320630f73f75f40057269c4ee8034c6b.png

Kanał B2

image.thumb.png.aa1012910ec57fed109afe950849b5af.png

Kanał UV

image.thumb.png.6ff7dc539005363aed4de7b5c7009b3d.png

Kanał White

image.thumb.png.a4323b4950c152fa806a81e9f30b4375.png

Jak na razie, wnioski:

1. Koszt driverów + "sonoff" w sumie nie mały i nie wiele drożej wyszło by sterowanie "by magu". No ale to już nauczka na przyszłość, przy następnej będę wiedział:-)

2. Trochę się obawiam, że będzie się grzało. 30W na 35cm profila to jednak sporo. W razie czego mogę dokleić radiator na górze, a jak tego będzie mało, to jeszcze wentylatorek. Zastanawiałem się nad użyciem żebrowanego radiatora zamiast tego profilu, ale to by zwiększyło ilość dłubaniny, a zależy mi mocno, żeby tę pierwszą lampeczkę zrobić małym nakładem czasu i pracy. Wodotryski będą w kolejnej, a teraz szybko potrzebne mi sensowne światełko.

3. Trochę nie wiem, czy nie przesadziłem trochę z UV, w sensie że za nisko już to 369nm, czy nie wziąć jednak jakichś 380-390nm.

4. Kolory to tak zupełnie "na czuja" i pewnie jak odpalę już lampę, to coś tam będzie trzeba przelutować. Bo wątpię, żebym za pierwszym razem trafił w swój "gust". Tym bardziej, że nie ma regulacji jasności na kanałach poszczególnych. No i w sumie to sam jeszcze nie wiem, jaki ten mój gust jest.

Uwagi mile widziane

 

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj kombinuj, ja setki razy kombinowałem z kolorami i w końcu doszedłem do wniosku że nic nie zastąpi efektu rb + biały.  Obecnie w identycznej kostce mam 30w rb i 6w białe wysterowane na maksa.

Przyjemnej zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam . 

20 godzin temu, volf napisał:

Kombinuj kombinuj, ja setki razy kombinowałem z kolorami i w końcu doszedłem do wniosku że nic nie zastąpi efektu rb + biały.  Obecnie w identycznej kostce mam 30w rb i 6w białe wysterowane na maksa.

Przyjemnej zabawy.

W kolejnej zmianie mojej lampy led DIY zostały tylko niebieskie (416nm-470nm) i białe(12k-15k) Jeden kanał jeden zakres nm.

W twoim wypadku zrobił bym tak.

1. kanał RB 2. kanał blue 3. 416nm albo 424nm 4. biały tylko 14K.

stosunek 4:1  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Luigi napisał:

W twoim wypadku zrobił bym tak.

1. kanał RB 2. kanał blue 3. 416nm albo 424nm 4. biały tylko 14K.

stosunek 4:1  

No właśnie trochę się boję za bardzo podnosić stosunku niebieskiego do białego. Nie mam za bardzo porównania (na zdjęciach to jednak trudno ocenić trochę), ale jakoś tak mam wrażenie, że zbyt niebiesko mi nie podejdzie. 3:1 to i tak zrobiłem tylko dlatego, że wszędzie piszą żeby nie za dużo białego dawać i właśnie ten stosunek 3:1 najczęściej się pojawia.

A te 416 - 424 (ogólnie, "violet", powyżej UV a poniżej RB) to nie są w praktyce za bardzo różowo-fioletowe? Trochę się ich obawiam. Dałem 2 sztuki, żeby jakoś tam widmo rozciągnąć, ale cały czas się zastanawiam, czy nie lepiej "normalne" UV (poniżej 400nm) dać zamiast nich.

To dzielenie na kanały i mieszanie kolorów wynika z tego, że nie robię (na razie przynajmniej) sterowania mocą kanałów, tylko "włącz/wyłącz" programatorem czasowym. Więc podział na kanały ma jakoś tam mi pozwolić uzyskać świty i zmierzchy. Efekt jaki chcę uzyskać to:

1. Na początku (od 8:00) samo niebieskie w mniejszej ilości (6W), taki świt.

2. Potem (9:00) do tego dojdzie kanał 4 (białe 6W + cyjan 2W).

3. Potem (11:00) pełna moc (odpalam niebieski kanał 1 i UV).

4. Potem (19:00) zgaszę kanał 1.

5. Potem (21:00) zgaszę białe.

6. Potem (j21:30) zgaszę kanał 2 (6W niebieskiego).

7. I zostanie jeszcze na jakąś godzinę czy pół godziny samo UV z jedną niebieską diodą, takie jakby nocne, żeby jeszcze chwilę móc się pogapić na akwarium i na efekt "fluo".

Wychodzi że ze 14 godzin bym świecił. Nie za długo? Oczywiście, w fazie przejściowej świecenie kanału 1 (11W niebieskiego) będzie ograniczone, żeby stopniowo przyzwyczajać zwierzaki do nowej lampki.

W białym pomieszałem też to full spectrum, bo nie dawałem żadnej czerwonej, a mam sporo różowych miekasów. No i mają trochę lepsze CRI (91), to powinno ciut ładniej kolorki pokazać.

A cyjan, bo ciekaw jestem jak to światełko wygląda w praktyce, a nie bardzo mi pasowało w inny kanał. Jakoś tam wyobrażam sobie, że właśnie taki kolorek niebiesko-zielony (takie karaiby:-) najbardziej by mi podchodził estetycznie, no to wziąłem dwie sztuki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Powiem ci jak ja to robię . wiem mam ściemniane ledy .Ja osobiście startuje na gamie niebieskiej 416nm-470nm. 

8:00-9:30 => start wszystkich niebieskich od 0% do 100%

9;00-10:00=> start białej od 0% do 100%

11:00 => t5 on

18:00=> t5 off

18:00- 19;00 => od 100% do 0 % białe 

19:00-20:00 => od 100 % do 0% niebieskie 

w nocy 2X 3W blue na 1%

I takie moje spostrzeżenia>

*4:1 to dobry stosunek . Ja mam 4 białe i 16 niebieskich i 2140350103_inCollage_20190213_161430538(1).thumb.jpg.415dd213e4def7d84dc22f8ed3fbed0e.jpg to tak na full mocy

* samo białe ma dużo zakresu czerwonego i zielonego, które wchodzi w zakres spektrum.

* to co widziałem kazdy kto ma lampy led za kilka tyś, to i tak ma skręcone te kanały zielone i czerwone.

A tak na koniec czeka ciebie dużo miłej zabawy z światełkiem, a startowałbym tak rano od niebieskiego 416nm albo 424nm =>RB=>niebieski=> biały <= niebieski <=RB <=416nm albo 424nm.

Jednym słowem kup więcej po eksperymentujesz B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja wiem że u mnie błędem było dawanie w dużej przewadze RB na blue. Powinno być na odwrót albo pół na pół. Po roku czasu to odkryłem i teraz jestem w końcu zadowolony ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu kostka 35 x 35 a lampa w prostokącie ? Nie lepiej byłoby w kwadracie ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, pdz napisał:

A czemu kostka 35 x 35 a lampa w prostokącie ? Nie lepiej byłoby w kwadracie ?

1. Profil 16cm to taki standard, wszystko pasujące znajdziesz. Nóżki, pleksa (dodatkowo łatwo ją zamontować dzięki tym prowadnicom w profilu). Niby można wszystko zrobić samemu albo zamówić na wymiar ale jednak to trochę mniejszy komplikator, jak elementy kupisz gotowe. A ja w tej lampie nie chciałem za bardzo się doktoryzować. Ma być przyzwoite światełko przy względnie małym nakładzie środków i pracy. W kolejnej lampie będą wodotryski:-)

2. Taki "kwadrat" jak dla mnie mocno by ograniczał dopływ powietrza. Szczególnie, że lampa będzie tuż nad wodą, żeby się w wąziutkiej koronie zmieściła. Zastanawiałem się nad belką z radiatora 190mm szerokiego, ale prostota rozwiązania z profilem 160mm przeważyła.

W dniu 1.03.2019 o 16:58, fresz33 napisał:

Powinno być na odwrót albo pół na pół

No u mnie dokładnie pół na pół RB do B. Właśnie Twoją wypowiedzią gdzieś tam się zasugerowałem, że lepiej nie przesadzać z RB.

W dniu 1.03.2019 o 16:24, Luigi napisał:

A tak na koniec czeka ciebie dużo miłej zabawy z światełkiem

No właśnie też taka myśl mi przyświeca. Żeby nie robić wszystkiego na cacy i tiptop, bo i tak zaraz będę przerabiał, wymieniał diody itd itp.. A jak już będę wiedział, jakie kolorki lubię i korale lubią, to zrobię sobie nową lampeczkę, tym razem dbając o detale i bajery. Dzięki wielkie za harmonogram, będzie się do czego odnieść. To jest ten ból, najchętniej to bym 20h/dobę świecił. Żeby się świeciło już, kiedy wstaję, i świeciło jeszcze kiedy idę spać. No ale trzeba pamiętać, że to żywe zwierzaki, a nie plastikowe ozdoby.

Przy okazji, chyba pierwszy błąd popełniłem już. Wczoraj wkleiłem wszystkie diody. I sobie wymyśliłem, ze żeby nie mieć potem problemów z biegunami, to wszystkie diody wkleiłem tak samo, czyli "plus" z lewej, "minus" z prawej. A potem zdałem sobie sprawę, że przecież będę musiał zrobić pętle z diod i taki układ spowoduje, że więcej kabli będę musiał prowadzić:-( No ale zrywał już nie będę, w końcu nie musi być pięknie, ma dobrze świecić.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przegrzania mam lampę 50x16 16x3W, w szczytowym momencie wysterowane na       +-33 W jest nagrzane do ok 40 stopni. Z tym że diody na radiatorach. Tez chciałem kombinować z kolorami patrząc na lampy sirius nano ale ostatecznie dałem

1 kanal 7xRB/3xB

2 kanał 2x8,5-10K/2x12,5-15K

3 kanał 2xUV 390nm na podwójnym chipie

Wysterowane 

1-90%

2-40%

3-50%

 

Edytowane przez Dareklisc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pierwszy kanał daj 7B i 3RB czyli na odwrót, będziesz zadowolony ;) daj link do tych uv.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Dareklisc napisał:

Co do przegrzania mam lampę 50x16 16x3W, w szczytowym momencie wysterowane na       +-33 W jest nagrzane do ok 40 stopni.

Czyli u mnie 30W na 35cm może być lipa i coś jednak będzie trzeba dokleić na górze. A tak w ogóle, czy ktoś ma doświadczenie jak to jest z tym przegrzewaniem diod? Jak szybko padają? Bo jakby np rok czy dwa lata pociągnęła taka przegrzana nieco dioda, to może nie warto sobie głowy zawracać?

4 godziny temu, fresz33 napisał:

Pierwszy kanał daj 7B i 3RB czyli na odwrót, będziesz zadowolony

A weź napisz coś więcej, czemu właściwie tak promujesz przewagę blue nad RB? Kwestie wizualne, czy może korale wolą 460nm? Od razu zaznaczę, że nie neguję Twojej opinii, tylko ciekaw jestem obserwacji, które Cię do takich wniosków doprowadziły.

 

Przy okazji podam może dotychczasowe wydatki, bo to często się ludzie pytają. Więc w sumie wyszło na razie ok 330 zł + koszty wysyłki. Graty do lampy (ledy, profil, nóżki, pleksa, drivery, klej i jeszcze jakieś pierdoły) zamawiałem standardowo, czyli leleszek + tomislawus. Do tego sonoff 4ch za ~100zł i kawałek kabla 8-o żyłowego na przewód zasilający od jakichś przypadkowych sprzedających.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 godzin temu, Słony leszcz napisał:

A weź napisz coś więcej, czemu właściwie tak promujesz przewagę blue nad RB? Kwestie wizualne, czy może korale wolą 460nm? Od razu zaznaczę, że nie neguję Twojej opinii, tylko ciekaw jestem obserwacji, które Cię do takich wniosków doprowadziły.

I kwestie wizualne i zauważalną poprawę we wzroście spsów oraz całej reszty. Mam porównanie do zbiornika znajomego gdzie ma oświetlenie t5 i widzę jak u niego rosną spsy, czyli argumenty żeby dążyć do tego samego :P drażnił mnie ten róż/fiolet jaki emitują diody royal blue.

Na filmiku to widać

 

 

A tu już lampa led bez royal blue

qYfgzOF.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, fresz33 napisał:

A tu już lampa led bez royal blue

Powiem Ci, że w pełni się z Tobą zgadzam co do strony wizualnej. "Blue" wygląda o niebo lepiej. Ale czy nie jest właśnie tak, że RB trafia lepiej w jakieś tam pasmo absorpcji fotosyntezy niż "zwykły" niebieski? Tzn, się nie znam i wiem tyle co się naczytałem, i wszędzie jest to RB właśnie. A druga sprawa, jak z efektami fluo pod "blue"? Chociaż to zawsze można dać osobne diody UV...

No sam już nie wiem... Teraz to pewnie polutuję już tak jak jest, bo bym chciał już odpalić lampeczkę i pozbyć się tej aquaelowej zabawki. Ale zastanawiam się, czy jednak nie zrobić tego kanału 6W niebieskiego całkowicie "monochromatycznego" (bez mieszania diod), żeby zobaczyć efekt w wodzie. Tylko pytanie, czy lepiej samo "blue", czy samo RB? Kanał docelowo by robił za oświetlenie poranne i wieczorne, to chyba blue by było lepsze... Co sądzicie?

No i :banghead:banghead:banghead:cursin:, że nie poszedłem od razu w aqmę...

 

A tak to obecnie wygląda. Liczyłem, że polutuję dziś trochę, ale nie wyszło. Tylko dziurkę na kabel zasilający się udało wywiercić

ZI8McWDR_Hiv_kJwA5DRTf-S30iY40Aj2ba-9mUg

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość już polutowana. Jak dobrze pójdzie, to dziś może uda się włączyć światełko i zobaczyć jak świeci:-) Potem już tylko wszystko zmontować, uszczelnić trochę i na akwarium. Zastanawiam się, czy/jak aklimatyzować zwierzaki do mocniejszego światła. teraz mam 5W białe 10 000K + 5W aktynika 20 000K, oczywiście led.

W nowej lampie będzie an poszczególnych kanałach:

1. 11W niebieskiego (blue + rb)

2. 6W niebieksiego (blue + rb)

3. 2UV + 2W purple/violet + 2W RB

4. 6W białe mieszane + 2W cyjan

Myślałem na początek zacząć bez kanału nr 1, czyli tego 11W niebieskiego i stopniowo wydłużać czas świecenia nim (powiedzmy co tydzień +1godzina) oraz żeby nie świecić w tym samym czasie kanałem 1 (6W niebieskiego) i 3 (UV). Będzie ok na początek tak? Tzn 6W niebieski + 6W biały + 2W cyjan, a mocniejsze niebieskie i UV wprowadzane stopniowo na coraz dłużej? Zostawiając oczywiście kwestię estetyki itp, chodzi na razie tylko o przyzwyczajenie korali do mocniejszego światła.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polutowane. Niestety dwie diody (cyjan i biała) chyba przegrzałem przy lutowaniu, bo nie świecą:-( Na szczęście padły na zwarciu, więc cały kanał działa. Trzeba będzie wymienić, ale to już kiedyś przy okazji, chwilowo przeżyję bez nich. Poza tym wszystko świeci i działa. Światła jest bardzo dużo, aż oczy bolą, przynajmniej w testach na sucho w kuchni. Nie ustawiałem nad akwarium jeszcze, bo skończyłem elektrykę montować jakoś przed północą, a akwarium stoi w sypialni. Co do koloru to też jestem zadowolony (przynajmniej na podstawie testu na sucho), nie wybija się żaden róż, jest niebiesko, ale nie za niebiesko. Jak zmontuję ostatecznie całość i ustawię na akwarium, to postaram się wrzucić kilka fotek. Najbardziej ciekaw jestem tego UV, czy będzie dobrze fluo podbijał i czy nie będzie od niego "fioletowo" za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sqWsM1mm6FL52Xi6cAalCHy71GSP5z68SYn61Cv7

Oj, to jeszcze potrzebuje odrobiny tjuningu:

v9StmZmh0f0IoMrtWTKqPwv7aZIBDTy52SDSnesE

Hmm, to też nie powala, ale działa:-)

jdKSY6ISHitgIBXA_UbSu2CjvVerzU7sLrN16tvO

Kanał 1 (niebieski 11W)

cyMEWe1jLQD9lzvWOZIqERxg_AxrJIJzheO09gGi

Kanał 2 (niebieski 6W)

8gpp2VZstgh26Za1do2BWxDtffcw0ewJfcsnQ5r6

Kanał 3 (UV)

nhcqQpXeESmYlJSYeLZkbW06c-n_mm0vNcRNEpud

Kanał 4 (biały)

43WEMCbOUwJ2cMquIhXS9aNkk5m92e5q_oWn4uYY

I jeszcze pełna dyskoteka

WponguVsCZfGR5Adf6wUNMdFpJ0UTlrLU_oKZ4L7

No więc, tak to wygląda. Jutro stawiam na akwarium i niech się dzieje wola nieba...

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trytek nie miałeś?:p izolacja ta która trzyma kabelki pod lampą się odklei od temperatury.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, fresz33 napisał:

Trytek nie miałeś?

Niby mam, ale jakoś tak pod ręką była izolacja;-) To tak na chwilę, bo jakoś to będzie trzeba ogarnąć, w jakieś pudełko czy jak. Ale już parcie miałem straszne na odpalenie.

10 godzin temu, fresz33 napisał:

izolacja ta która trzyma kabelki pod lampą się odklei od temperatury.

W sumie racja. Jak będę diody wymieniał, to kropnę klejem.

A teraz najważniejsze. Lampa juz na akwarium i... niestety jest fioletowo. Kanał UV tow ogóle porażka, niebieskie mają wyraźny odcień fioletowy (chociaż tam RB tylko połowa), z białym to już jako tako wygląda.

Kanał UV ("fioletowy":()

Puyre4xG5I4GYcLaZtClE_O1hff8ImgnYlHIl2jI

Kanał niebieski 6W (w sumie na zdjęciach to nawet w miarę wygląda)

mXnDPeJuHKr6kKKxP7JuE4daBMitSAdV1ncH8cT1

Kanał biały

H2E5KIYNqRvKm0xu3srW12cNNTSiQrPDeKiqUCwF

Kanał niebieski 11W

Q-b5HJxKNMtrJAxCc3FeNuL5MrHDnenN89lS8ZL8

Kanały UV + niebieski 6W

ZE8TD4yKY7yHpOFF2HfEoM9v8f8ijBYavHbpj4KX

Kanały UV + niebieski 6W + biały (fiolet niestety przebija)

WO-V84CQJrRsLsn_757KiFHOST2cuVCXN-puvVhH

Wszystkie kanały włączone (a to już chyba ciut przy niebiesko jak dla mnie, ale może się oswoję)

1q-5WYDpd58slqzZqwdASBHdiiymrTgx4scLrfjc

Generalnie, na żywo bardziej wyraźny jest fioletowy odcień niestety, no i jest super fluo, którego na zdjęciach nie widać. No, temat do przemyśleń, bo coś tam poprawić na pewno będzie trzeba. Ale najważniejsze, że działa już:-)

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie widać zdjęć. Polecam darmowy serwer imgur.com

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, fresz33 napisał:

Nie widać zdjęć.

Powinno być lepiej. Nie wiem, czemu nie były widoczne, pewnie czegoś na tym google nie ogarniam jeszcze.

Przy okazji, temperatura. Po godzinie pracy na pełnej mocy profil był dość gorący. Można było go dotknąć ręką, ale po kilku sekundach trzeba było ją zabrać. Niestety, nie mam jak zmierzyć konkretniej, chyba że znajdę termoparę z kompletu do miernika elektrycznego. Tak bym strzelał, że to by było z 50 stopni. Czy taka temperatura jest jeszcze akceptowalna, czy trzeba kleić radiatory dodatkowe?

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Słony leszcz napisał:

Powinno być lepiej. Nie wiem, czemu nie były widoczne, pewnie czegoś na tym google nie ogarniam jeszcze.

Przy okazji, temperatura. Po godzinie pracy na pełnej mocy profil był dość gorący. Można było go dotknąć ręką, ale po kilku sekundach trzeba było ją zabrać. Niestety, nie mam jak zmierzyć konkretniej, chyba że znajdę termoparę z kompletu do miernika elektrycznego. Tak bym strzelał, że to by było z 50 stopni. Czy taka temperatura jest jeszcze akceptowalna, czy trzeba kleić radiatory dodatkowe?

jeśli profil jest gorący na tyle aby zabrać rękę to diody szybko się sfajczą,optymalna temperatura profilu,radiatora to okolice 40 stopni


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na ostatnim zdjęciu brakuje białego światła, to o czym Ci pisałem. U mnie przy 35 stopniach załączają się wentylatory. Jak nie chcesz co miesiąc wymieniać ledów to montuj szybko chłodzenie [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tam jest biały kanał odpalony. Jak rozumiem, za mało białego jednak. W sumie moje wrażenie podobne. Widzę że zielony/cyjan też mi daje tęczowe bliki, to pewnie te dwie diody wywalę i zamiast nich dołożę białe 10 000-15 000K.

Co do chłodzenia - wystarczy nakleić na górę radiator żebrowany, czy lepiej od razu wentylator dołożyć? Widziałem całkiem fajne AAB wolnoobrotowe... Jeszcze tak się zastanawiam, czy nie lepiej wsadzić wentylatory, żeby dmuchały na powierzchnię (a przy okazji na lampę) - od razu bym miał ogarnięte chłodzenie na lato i falowanie powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo braku chłodzenia, lampka nadal działa (choć nie lekceważę tego i coś tam zakombinuję). Obecnie świeci tak:

8:00 startuje UV/nocne

9:00 startuje niebieski 6W

10:00 startuje biały

14:00 startuje niebieski 11W (tu będę stopniowo wydłużał, a na koniec zamienię w kolejności z kanałem białym, żeby kolejność była UV, niebieski 6W, niebieski 11W, biały)

16:00 gaśnie niebieski 11W (podobnie, będę wydłużał, a na koniec zamiana z białym)

20:00 gaśnie biały

21:00 gaśnie niebieski 6W

22:00 gaśnie UV/nocne

Docelowo będzie: 8:00 start UV, 9:00 start niebieski 6W, 10:00 start niebieski 11W, 11:00 start biały, 19:00 gaśnie biały, 20:00 gaśnie niebieski 11W,  21:00 gaśnie niebieski 6W, 22:00 gaśnie UV.

Nie za długo? A czy można by czas świecenia tego kanału "UV/nocne" jeszcze wydłużyć? Dosłownie nie mogę się napatrzeć na efekt fluo:-)

 

Druga sprawa, to pytanie do znawców. Czy UV ma jakieś zalety względem niebieskiego, jeśli chodzi o pobudzanie fluo? U siebie nie zaobserwowałem różnicy, na samym niebieskim fluo jest tak samo intensywne jak z UV. Ale jak mam pospolite korale fluo (briareum, sinilaria i takie tam), może dla jakichś innych UV jest potrzebne? Dla czerwonego fluo albo coś...?

 

Trzecia sprawa - pochodzenie niepożądanego fioletowego odcienia. Zasłaniając poszczególne diody łapką wyszło mi, że fiolet głównie pochodzi od diod "purple" (416 i 424nm. Czy one faktycznie dają lepsze fluo niż blue/RB?) oraz... "full white spectrum":cursin: . Do tego FWS ~4300K jest po prostu żółte. Tak jak u @divennn, połączenie zielonego (ponoć cyjan 500nm) i tego FWS daje tęczowe bliki, choć może nie tak wyraźne jak u kolegi ze względu na brak soczewek i mniejszą moc diod.

 

Także, zgodnie z przewidywaniami, wychodzą braki koncepcji. No ale w sumie taki też trochę był cel. Zrobić szybko "coś", żeby było na czym poeksperymentować i nabrać "mądrości" przed kolejnymi lampami robionymi już porządniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.