Skocz do zawartości
Sebastiano

64 litry Morskiej Nysy vol.2

Rekomendowane odpowiedzi

Próby uratowania akwarium czas zacząć.Rozpocznę od rad mówiących o zmniejszeniu mocy i czasu świecenia.Jest o godzinę krócej i bardziej niebiesko.Białe światło i natężenie w kontrolerze zmniejszone.

JlEGdUp.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podmianie ściągnąłem ten syf na podłożu.Docelowo będę się pozbywał tego podłoża.Nie wygląda atrakcyjnie.Być może jest skupiskiem zbierającego się derytrusu.

Pomiary wyszły następująco.

CA 410

MG 1400

NO3 2,5

KH 8,7

PO4 0,18

ZASOLENIE 34 PPT

TEMP 25

 

W ostatnim czasie irytuje mnie skimmer , który posiadam.Średnio co trzy dni zapycha się i nie ściąga filmu z tafli wody.Chyba skusze się na dodatkowy falownik , który skieruje ku tafli wody.Uzyskam jeszcze lepszy ruch wody w akwarium i pozbędę się tego skimmera , przez który dość często trzeba pchać łapy do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.10.2019 o 11:05, Sebastiano napisał:

W ostatnim czasie irytuje mnie skimmer , który posiadam.Średnio co trzy dni zapycha się i nie ściąga filmu z tafli wody.Chyba skusze się na dodatkowy falownik , który skieruje ku tafli wody.Uzyskam jeszcze lepszy ruch wody w akwarium i pozbędę się tego skimmera , przez który dość często trzeba pchać łapy do akwarium.

Spróbuj podnieść kaskadę / obniżyć poziom wody o 0,5 cm. U mnie po takim zabiegu film zniknął po 2 godzinach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.10.2019 o 14:13, klossowski napisał:

Spróbuj podnieść kaskadę / obniżyć poziom wody o 0,5 cm. U mnie po takim zabiegu film zniknął po 2 godzinach.

Wymieniłem w tym skimmerze gąbkę na tę , która była oryginalnie w koszyku kaskady FZN 3.Problem znikł.Już czwarty dzień skimmer robi swoją robotę bez rozbierania go.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka z aiptazją i valonią w trakcie.

W moim akwarium dwie krewetki Lysmata Kuekenthali dały radę.Aiptazja ewidentnie opanowana.Zostały może z trzy różyczki w całym akwarium.Niestety valonia zaś wygrała.Zakupiony Mitrax nie gustował w tym glonie.Mijał go skrzętnie nie interesował się nim zupełnie.Może był za młody/mały?Nie wiem.

Dziś znalazłem go w akwarium niestety martwego...Zastanawiam się czy ponowić zakup kolejnego Mitraxa czy może jednak spróbować z Perconem.

Co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sebastiano napisał:

Walka z aiptazją i valonią w trakcie.

W moim akwarium dwie krewetki Lysmata Kuekenthali dały radę.Aiptazja ewidentnie opanowana.Zostały może z trzy różyczki w całym akwarium.Niestety valonia zaś wygrała.Zakupiony Mitrax nie gustował w tym glonie.Mijał go skrzętnie nie interesował się nim zupełnie.Może był za młody/mały?Nie wiem.

Dziś znalazłem go w akwarium niestety martwego...Zastanawiam się czy ponowić zakup kolejnego Mitraxa czy może jednak spróbować z Perconem.

Co radzicie?

Nie wiem, ile masz tej valonii, ale ja swoją odessałem przy podmiankach za pomocą wężyka z zaostrzoną końcówką ze słomki do napojów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klossowski napisał:

Nie wiem, ile masz tej valonii, ale ja swoją odessałem przy podmiankach za pomocą wężyka z zaostrzoną końcówką ze słomki do napojów. 

U mnie plaga masakryczna:(Gdzie nie spojrzysz,valonia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Sebastiano napisał:

U mnie plaga masakryczna:(Gdzie nie spojrzysz,valonia.

To może spróbuj jeżowca wpuścić, podobno lepszy od krabów:-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem i ja precyzyjniejszą analizę zawartości wody.

Poproszę o rady na podstawie poniższych wyników.

gKvmX7Og.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem z ciekawości zobaczyć jak to u mnie wygląda.

Dotychczas nic dodatkowo nie suplementowałem.Same podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze pomiary wyraznie pokazują , że KH u mnie systematycznie z tygodnia na tydzień zaczyna spadać.

Od 26 pazdziernika do dnia dzisiejszego spada z 8.0 do 7.1.

Czy z tego tytułu powinienem już zacząć myśleć o podbijaniu tego wyniku?

Kolejnym pytaniem jest moje podłoże.Mam aragonit z Happet.Nie jest już on idealnie biały jaki był.Czy w przypadku mojego zbiornika i podłoża jest szansa na jakąś babkę kopiącą lub ślimaka?

Chętnie bym "przywrócił" biel tego podłoża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki nassarius możesz spokojnie wrzucić do siebie. KH też lepiej trzymać stabilne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Ślimaki nassarius możesz spokojnie wrzucić do siebie. KH też lepiej trzymać stabilne.

Mam trzy sztuki młodych/małych nassariusów.Zauważyłem , że raczej nie próbują zakopywać się.No chyba że są jeszcze za małe.

Odnośnie kwestii KH sugerujesz systematyczne dozowanie jakimś dozownikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nassariusy nie jedzą glonów, jedyne co robią, to kopią doły w piasku:-) :-) 

Strombus luhanus jest glonożerny i dosyć żarłoczny, u mnie ładnie czyści aragonit:-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klossowski napisał:

Nassariusy nie jedzą glonów, jedyne co robią, to kopią doły w piasku:-) :-) 

Strombus luhanus jest glonożerny i dosyć żarłoczny, u mnie ładnie czyści aragonit:-) 

Dzięki za sugestię.Z racji że nassariusy mam,skuszę się na strombusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynam dziś dozowanie Jodu z AF.W instrukcji jest kropla na 100 litrów.Z racji wielkości mojego akwarium będę podawać kroplę co drugi dzień.W jaki sposób kontrolować jego zawartość?Testami?Kolejnym ICP powiedzmy po miesiącu?

Kolejną kwestią jest KH.Czy kupując 200 ml KH Plus z AF i podawanie go bezpośrednio do akwarium czy jednak pomyśleć nad jakąś pompą dozującą?MG i CA stabilne na dzień dzisiejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby potwierdzić,że zbiornik nadal funkcjonuję,monologu ciąg dalszy:D

Jod podawałem dwa razy w tygodniu po jednej kropli.Wg Colombo wyszło 0,08 czyli za troszkę za dużo.Przejdę na jedną kroplę w tygodniu.Zobaczę co po tym test pokaże.

MG i CA na stałym poziomie za to KH spadło na 6,3.Po niedzieli przyjdzie przesyłka i rozpoczynam podbijanie KH "z rąsi".

Problemem nadal jest glonisko , które mam problem zwalczyć.Nie wiem czy to wpływ parametrów (NO3 2,5 ostatnio 5 , PO4 0,09) czy jeszcze czegoś innego...

CkHS7swg.jpgIwudl9wg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygodę pod tytułem Balling czas rozpocząć

qeEszUdg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mg nie będzie Ci potrzebne ale to zobaczysz sam po jakimś czasie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, =Fresz= napisał:

Mg nie będzie Ci potrzebne ale to zobaczysz sam po jakimś czasie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Na dzień dzisiejszy ma tendencję spadkową.Postaram się go douzupełnić.W póżniejszym czasie najwyżej przeciwstawię się poprawnym zasadom metody Ballinga i zmniejszę bądz nawet zaprzestanę dozowania MG.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mną już 9 miesięcy jak zbiornik zaczął funkcjonować.

Tyłka nie urywa,ale jest.Parametry w miarę stabilne.Valonia nadal obecna,mitrax słabo jest nią zainteresowany.Pozostały glon nadal obecny,aczkolwiek od kiedy KH podniosłem do 7,6 odnoszę wrażenie jakby glon zaczął się "odrywać" .

GEW67Jyg.jpgX3senCVg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.