Skocz do zawartości
szpundek

Wysokie NO3

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, szpundek napisał:

zasolonie trzymam takie same, przyrostów nie było od początku 

Pokaż aktualny stan akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kogoś z refraktometrem w okolicy to nich Ci sprawdzi zasolenie. 

Ale śmierdzi mi to miedzią. Masz NH3 i NO2 w akwa po 1,5 roku czyli ewidentnie biologia padła. 

Widziałem akwa ze 100 NO3 i PO4 ponad 2,5 i koralowce się pompowały. Nie wyglądały rewelacyjnie, ale nie padały masowo.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sith114 napisał:

Pokaż aktualny stan akwarium.

pokaże jutro jak światło się włączy

12 minut temu, ZielonyAmator napisał:

Jak masz kogoś z refraktometrem w okolicy to nich Ci sprawdzi zasolenie. 

Ale śmierdzi mi to miedzią. Masz NH3 i NO2 w akwa po 1,5 roku czyli ewidentnie biologia padła. 

Widziałem akwa ze 100 NO3 i PO4 ponad 2,5 i koralowce się pompowały. Nie wyglądały rewelacyjnie, ale nie padały masowo.

A czym zwalczyć miedź?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, szpundek napisał:

pokaże jutro jak światło się włączy

A czym zwalczyć miedź?

Są preparaty na to np. Tritona, ale najpierw musisz wiedzieć na czym stoisz. Możesz kupić test na Cu, albo zainwestować w ICP-OES.

Ale na początku sprawdziłbym zasolenie, bo to podstawa wszystkiego.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cuprisorb. Ale najpierw sprawdź, czy to tutaj jest pies pogrzebany.

Zacznij od zasolenia. Sprawdź, czy Ci sprzęt nie kłamie. Jeśli nie, to wyślij wodę do analizy.  Icp oes wpisz w google.  Kosztuje to około 100 zł, ale będziesz wiedział, czego masz za dużo a czego za mało.

Dozowanie bakterii i pożywki to raczej podstawowe czynności w opiece nad akwarium morskim, gdzie są ryby. Piszesz, że nie dozujesz.  Dlaczego?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do NO3 przy podmianach usuwaj syf z dna akwa i sumpa przedmuchaj skałę bo pewnie syfem tez zaszla mozesz dołożyć ceramiki siporax albo te kulki od maxspecta robia robote w sumie, zacznij lac jakieś bakterie i mozesz dorzucić pozywke NOPO-X od red sea w moim przypadku to pomoglo a tez z granicy 100 zjezdzalem . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Nik@ napisał:

Cuprisorb. Ale najpierw sprawdź, czy to tutaj jest pies pogrzebany.

Zacznij od zasolenia. Sprawdź, czy Ci sprzęt nie kłamie. Jeśli nie, to wyślij wodę do analizy.  Icp oes wpisz w google.  Kosztuje to około 100 zł, ale będziesz wiedział, czego masz za dużo a czego za mało.

Dozowanie bakterii i pożywki to raczej podstawowe czynności w opiece nad akwarium morskim, gdzie są ryby. Piszesz, że nie dozujesz.  Dlaczego?

 

nigdy nie dozowalem bo wszystko było dobrze po tym jak kupiłem odpieniacz tunze i po wysokiej temperaturze ok.30 stopni zaczęło wszystko umierać, ryby się trzymają, pływają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze masz ponad 200l w obiegu a odpieniacz do 100l, po drugie skok temperatury do 30 stopni mogl wykonczyc korale i moga umierac powoli. Po za tym no3 100 rowniez jest zabojcze dla korali. Zrob porzadek w akwarium przedmuchaj skale odciagnij syf z sumpa i wymien odpieniacz na wiekszy, po za tym nopox od red sea napewno ci pomoze zbic no3. No i wstaw zdjecia akwarium i sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kratka w sumpie leży bezpośrednio na dnie to ją wywal lub zrób z niej półkę i na nią daj skałę i ceramikę. Do sumpa daj dodatkowo mały cyrkulator.

W akwa fajnie skałe ułożyłeś. Przedmuchaj ją, piasek odmul i daj bakterie. Oczywiście te czynności przeprowadzaj na bieżąco. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbij  no3 chociaż do polowy jakaś chemia lub absorbentem ,ale tez szukaj przyczyny jego powstania .Lej bakterie na start ,wyczyść akwa z obumierających części korali(o ile takie są)  i detrytusu -może cyrkulatory ustaw bardziej na skale żeby ja omiatały .Faktycznie wygląda to raczej słabo,dlaczego masz tak powyciągane zoantusy? wygląda to na słabe światło ,a ta euphylia na samym szczycie to chyba tez nie za dobry pomysł ona powinna być na dnie lub co najwyżej gdzieś po środku .Zrób testy ICP nie kupuj tych pudełkowych bo się nie opłaca , 

Jak gruba masz warstwę piasku?

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, niwre37 napisał:

zbij  no3 chociaż do polowy jakaś chemia lub absorbentem ,ale tez szukaj przyczyny jego powstania .Lej bakterie na start ,wyczyść akwa z obumierających części korali(o ile takie są)  i detrytusu -może cyrkulatory ustaw bardziej na skale żeby ja omiatały .Faktycznie wygląda to raczej słabo,dlaczego masz tak powyciągane zoantusy? wygląda to na słabe światło ,a ta euphylia na samym szczycie to chyba tez nie za dobry pomysł ona powinna być na dnie lub co najwyżej gdzieś po środku .Zrób testy ICP nie kupuj tych pudełkowych bo się nie opłaca , 

Jak gruba masz warstwę piasku?

jest żwir koralowy około 1cm warstwy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, szpundek napisał:

jest żwir koralowy około 1cm warstwy 

a to nie ,myślałem ze masz drobny piasek i gruba warstwę i stad by mogło być wysokie no3


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Czym swiecisz?

lampa led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, szpundek napisał:

lampa led

A co tam w niej siedzi albo co to za model? 

Ja bym zbił parametry, icp możesz zrobić tez ale jakoś przy takich parametrach nie widzę większego sensu robienie ich przed zbiciem.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sith114 napisał:

A co tam w niej siedzi albo co to za model? 

robiona własnoręcznie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy miałem wysokie No3 ponad 50 a Po4 0,4  za rada doświadczonego kolegi wrzuciłem  do filtra Purigen + Phosguard + węgiel. Po ok 2 tygodniach wartości zeszły do No3-5 a Po4 - 0.03-0.05 . I tak się utrzymują. 

Oczywiście cały czas leję bakterie + cotygodniowe podmiany. 

U ciebie zapalnikiem i przyczyną katastrofy był ewidentnie wzrost temperatury. 

Gorąca życzę powodzenia 

 

 

Edytowane przez Sebolls (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Sebolls napisał:

Gdy miałem wysokie No3 ponad 50 a Po4 0,4  za rada doświadczonego kolegi wrzuciłem  do filtra Purigen + Phosguard + węgiel. Po ok 2 tygodniach wartości zeszły do No3-5 a Po4 - 0.03-0.05 . I tak się utrzymują. 

Oczywiście cały czas leję bakterie + cotygodniowe podmiany. 

U ciebie zapalnikiem i przyczyną katastrofy był ewidentnie wzrost temperatury. 

Gorąca życzę powodzenia 

 

 

@szpundek Dokładnie zapodaj absorbery. Duza podmiana bakterie. Wate masz w sumpie? Ja bym przedmuchał akwarium cyrkulatorem i żeby wata wyłapała syf z wody. I wymieniał ją dość często.

Dodatkowo masz niezłą plage asterin ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

@szpundek Dokładnie zapodaj absorbery. Duza podmiana bakterie. Wate masz w sumpie? Ja bym przedmuchał akwarium cyrkulatorem i żeby wata wyłapała syf z wody. I wymieniał ją dość często.

Dodatkowo masz niezłą plage asterin ;)

waty nie mam, a gdzie ją założyć?.

asterin nie mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, szpundek napisał:

waty nie mam, a gdzie ją założyć?.

asterin nie mam

Jak nie masz, a  co to za rozgwiazdki w sumpie i pod cyrkulatorem na zdjęciu.
Ogólnie wata powina być w przegrodzie tak żeby woda przepływała od góry innym rozwiązaniem jest skarpeta na spływ.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany, bakterie !!!!, pożywka dla bakterii, żeby się ten cykl azotowy domknął. Do tego porządki w sumpie i baniaku i absorbery jw. i czekać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,  to co pisze Sith koniecznie zrób. 

Ja cyrkulatorem przedmuchalem skały plus wzruszyłem dość mocno piach i co dzienniee wymieniłem watę.  

Niestety nie mam suma lecz filtr kaskadowy u w tej materii nie pomogę :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, sith114 napisał:

Ja bym zbił parametry, icp możesz zrobić tez ale jakoś przy takich parametrach nie widzę większego sensu robienie ich przed zbiciem.

Test ICP jest po to żeby sprawdzić "zawartość" pierwiastków w wodzie ,tych złych i dobrych  ale to pewnie wiesz :) nie rozumiem wiec dlaczego sadzisz ze teraz taki test nie ma sensu ?


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, niwre37 napisał:

Test ICP jest po to żeby sprawdzić "zawartość" pierwiastków w wodzie ,tych złych i dobrych  ale to pewnie wiesz :) nie rozumiem wiec dlaczego sadzisz ze teraz taki test nie ma sensu ?

zrobię taki test

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.