Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, stosuje ktoś filtrację oparta na kaldnes K1 ? W akwarystyce slodkownej to jedna z najbardziej wydajnych dostępnych medi filtracyjnych. Jak to się ma w przełożeniu na akwarystke morska??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Moim zdaniem zajmuje za dużo miejsca. Jest tani [ przynajmniej tak się wydaje choć tak naprawdę jest bardzo drogi] ale moim zdaniem bardzo przereklamowany. Wiem że dużo o nim gadają ale same słowa są puste - liczą się dane ilościowe, dane liczbowe a nie słowa. Zresztą w przypadku akwarium morskiego sprawę filtracji biologicznej załatwia najczęściej żywa skała. Jeśli się nie ma żywej skały to lepiej zastosować dobrą ceramikę. Ma bowiem o wiele większą powierzchnię na której mogą się rozwijać bakterie. Litr siporaxu ma powierzchnię 450 m^2 [https://www.sera.de/en/service/info/how-does-sera-siporax-professional-work-in-aquarium-filter/ ] .  Jeden metr sześcienny kaldnesu ma powierzchnię 500 - 800  m^2 [https://www.alibaba.com/product-detail/Factory-sale-the-biggest-surface-area_60488817155.html ] : Czyli litr siporaxu ma taką powierzchnię jak 1000 litrów kaldnesu. To czy medium będzie pływać czy nie to i tak jest sprawa drugorzędna. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, NoName85 napisał:

Witam, stosuje ktoś filtrację oparta na kaldnes K1 ? W akwarystyce slodkownej to jedna z najbardziej wydajnych dostępnych medi filtracyjnych. Jak to się ma w przełożeniu na akwarystke morska??? 

To się nadaje do oczek wodnych jak zasypiesz beczkę i z tym stwierdzeniem najbardziej wydajne to raczej ktoś przesadził , chyba że licząc cenę do zajmowanej pojemności . 
Ogólnie lipa , miałem tego łącznie 30 L . Rozdałem  .
Ma jeszcze wadę jak się nie kręci zbiera ogromne ilości syfu . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Właśnie o to chodzi, że jak się kręci i pływa to na nim gromadzi się detrytus i tworzy film bakteryjny a jednocześnie nie tworzy się warstwa detrytusu na dnie zbiornika i złoże się nie zapycha syfem. Wystarczy to mieszać.  Na tym polega przewaga kaldnesu nad gąbką albo biobalami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax też zbiera ogromne ilości syfu.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Siporax można skleić i w ten sposób uzyskać płytki, które wystarczy wyjąć i przepłukać co jakiś czas. Wypłukanie 5 płytek płytek zrobionych z 5 litrów siporaxu to nie problem. Ale weź tu wsadź pod zbiornik 5000 litrów z kaldnesem... 

Podobnie w hodowli. Ja sobie robię płytkę z 1 litra siporaxu, na którym rosną sobie bakterie. Jak wsadzę taką płytkę do świeżo zalanego zbiornika to mam cykl azotowy załatwiony. A weź tu podłącz metr sześcienny zbiornika z kaldnesem i jeszcze oczyść go z plag przed użyciem.... 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, nanokaczor napisał:

Siporax można skleić i w ten sposób uzyskać płytki, które wystarczy wyjąć i przepłukać co jakiś czas

Możesz powiedzieć czym kleisz siporax? U siebie wiązałem słupki żyłką ale to trochę upierdliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, silvia napisał:

a tak nie jest wygodniej ?

DSC_0329-2992x1683.thumb.JPG.3090eca1d35418a8661c9e22d82ad719.JPG

Koszyki również zrobiłem ;-) ale tak mi się wszystko rozjeżdżało że musiałem to powiązać. Teraz planuje zrobić sumpa pod wymiar koszyków ale warto wiedzieć czym kleić :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.